Святкова атмосфера в Бахмуті: як проходив фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 25 Грудня 2024
Фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році / скриншот

У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів з піснями, присвячених Різдву.

Редакція Бахмут IN.UA згадує, як проходив п’ятий фестиваль “Різдвяні піснеспіви” в Бахмуті у 2018 році.

Різдвяні піснеспіви у 2018: як проходив фестиваль

П’ятий міський фестиваль православного хорового мистецтва “Різдвяні піснеспіви” відбувся 16 січня 2018 року в стінах Центра культури та відпочинку. В ньому брали участь  вокально-хорові колективи освітніх закладів та храмів міст Бахмут, Часів Яр, Костянтинівка, а також селищ Опитне та Новолуганське.

Виступ колективу з Бахмута / скриншот
Янгольский хоровий спів / скриншот
Вертепний виступ дітей з Бахмута / скриншот
Під час фестивалю були не тільки хорові виступи / скриншот

Вокальні виступи дорослих та малих колективів Бахмутської громади, присвячених Різдву, супроводжувалися невеличкими вставками з тематичними віршами й колядками. Дехто навіть отримував невеличкі солодкі подарунки.

Окрім виступів, в Центрі культури та відпочинку Бахмута відбулася тематична виставка картин, присвячених народженню Ісуса Христа та Різдву. Їх створили учні ШЕВ Бахмутського методичного об’єднання та переможці міського фестивалю “Бахмутський Благовіст”. Для гостей, які переглядали картини, грав камерний скрипковий колектив.

Виступ скрипкового колективу / скриншот
Різдв’яні роботи учнів Бахмутської громади / скриншот

З обраною добіркою ностальгічних виступів можна ознайомитися у відеоматеріалі Бахмут IN.UA.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Щедрик, щедрик, щедрівочка: як з’явилася одна з найвідоміших різдвяних пісень у світі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 25 Грудня 2024
“Щедрик” / фото ілюстративне, Pexels

“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, яку переклали на багато мов та використовують у всьому світі.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як взагалі з’явилася ця пісня та які події привели її до всесвітнього визнання.

“Щедрик”: історія створення

Українська народна пісня “Щедрик” має дуже давню історію. Наразі важко сказати, коли саме з’явилася ця пісня. Наприклад, відомо, що її мотив був створений ще в дохристиянський період.

Нову хвилю популярності “Щедрик” отримав на початку XX століття, коли талановитий український композитор Микола Леонтович створив хоровий шедевр на основі простої одноголосої мелодії з ефектом повторюваності основної мелодії.

Над своєю композицією працював роками, збираючи інформацію майже по всій країні та проводячи на місцях фольклорні експедиції. Така наполегливість дозволила 29 грудня 1916 року виконати “Щедрик” під час різдвяного концерту в залі Купецького зібрання (нині — Національна філармонія України). Тоді пісня викликала справжній фурор. Трохи згодом, у 1919 році вийшла фінальна варіація твору, яку ми знаємо сьогодні.

Як “Щедрик” потрапив на кордон

Українська пісня “Щедрик” досить отримала досить швидке розповсюдження. Наприклад, у 1919 році вона вперше прозвучала у Празі, а в 1921 — в Нью-Йорку. Проте, найбільшу популярність у світі вона отримала у 1936 році, коли американець українського походження Петро Вільговський, який працював на радіо NBC, створив англійську версію слів для композиції. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою “Carol of the Bells”.

В цій варіації пісня почала розповсюджуватися світом, зокрема, культурою. Її активно використовували та використовують в фільмах, які отримали культовий статус. Наприклад, мова йде про “Сам удома” чи “Міцний горішок 2”. Вона також стала частиною багатьох реклам.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Різдво 2024: історія свята та сімейні традиції в Україні

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 25 Грудня 2024
Різдво / фото ілюстративне, Вікіпедія

Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола цілими родинами та насолоджуватися домашньою атмосферою. 

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про традиції Різдва в Україні.

Різдво: біблійна історія свята

Різдво Христове — найважливіше в році християнське свято, присвячене народженню Ісуса Христа у Віфлеємі. Його матір’ю стала Марія, яка зачала сина від Святого Духа. Жінка майже все життя мешкала у місті Назарет разом зі своїм чоловіком Йосипом. Проте, вже на останніх місяцях вагітності, їм довелося їхати до Вифлеєму на перепис населення.

Вже на місці, вони зіштовхнулися з проблемою — у Вифлеємі було дуже багато людей, через що пара не змогла знайти кімнату для відпочинку. Вони були змушені шукати інший тимчасовий прихисток, яким стала невелика печера, де пастухи часто ховалися від негоди. Саме в ній народився син, якому судилося стати Месією.

Згодом до маленького Сина Божого прийшли пастухи, яким ангел розповів про народження Ісуса. Вони першими поклонилися пастухам. Слідом за ними прийшли волхви (мудреці), які принесли Ісусу Христу різноманітні дари, серед яких були миро, ладан та золото.

Різдво в Україні

У 2024 році українці святкуватимуть Різдво Христове 25 грудня, раніше Різдво відзначали 7 січня.

Це свято в Україні вважається родинним, а тому більшість традиційних обрядів проводилися у сімейному колі. Воно розпочиналося 24 грудня, у Святвечір, коли на небі з’являлася перша зірка. За повір’ям, на столі в цей момент обов’язково повинно стояти 12 пісних страв, головною з яких вважається кутя — каша із вареної пшениці, додаючи мед і мак. Вона символізує жертву Богові, мучеництво.

Від Святвечора на 12 днів заборонялася будь-яка фізична праця. Під це табу не підпадали лише хатні справи, а саме готування їжі чи догляд за худобою.

Вже на саме Різдво прийнято було ходити колядувати, переодягаючись в різноманітних персонажів. Пісні та вірші, які розповідали колядники були присвячені народженню Ісуса. Вони ж і сповіщали світ про те, що Син Божий побачив світ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Щедрик, щедрик, щедрівочка: як з’явилася одна з найвідоміших різдвяних пісень у світі

“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, […]

11:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Різдво 2024: історія свята та сімейні традиції в Україні

Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]

10:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

День святого Миколая: коли відзначимо за новим стилем

День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В […]

18:00, 25.11.2024 Скопіч Дмитро

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро