Історія в кожному камінчику: цікаві факти про дореволюційні будівлі Бахмута

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 15 Вересня 2024
Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури в минулому / фото з відкритих джерел

Історія Бахмута багата на незвичайні будівлі з унікальною архітектурою. Чимало з них були побудовані на початку 20 століття, коли місто активно розросталось.

Історик, краєзнавець та завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею. Ігор Корнацький розповів редакції Бахмут IN.UA цікаві факти про історію шести дореволюційних будівель в місті.

Історія Бахмута

Історія Бахмута розпочалася декілька століть тому. З того часу воно пережило багато історичних моментів, які привели його до сучасного стану. На жаль, зруйнованого в наслідок повномасштабного вторгнення.

Бахмутське реальне училище

Нинішня школа №11 розташована в будівлі Бахмутського реального училища / фото з відкритих джерел

Бахмутське реальне училище з’явилося в 1911 році. У грудні 1920 року до Бахмута перенесли центр Донецької губернії, а в будинку колишнього реального училища розмістився Донецький губком КП(б)У.

1925 року будівля колишнього Бахмутського реального училища знову стала виконувати освітні функції. Тут відкрилася семирічна школа, яка продовжила традиції реального училища щодо впровадження передового педагогічного досвіду та набула статусу зразкового у місті.

Під час Другої світової війни будівлю зруйнували. Відновлення ж відбулося у 1959 році, де одразу відкрили середню школу №11.

Нині школа називається Бахмутський навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11 — багатопрофільний ліцей”. Він розташований за адресою: місто Бахмут, вулиця Миру, 22.

Бахмутський окружний суд

Бахмутський окружний суд / фото з відкритих джерел

Бахмутський окружний суд з’явився в 1912 році. У 20-30-ті роки 20 століття в ньому також працювали судові та слідчі органи, перед початком Другої світової війни — дорожній відділ нквд.

В січні 1942 році, коли в місті правили гітлерівці, будівля слугувала місцем збору єврейського населення міста для подальшого масового знищення в місцевому Бабиному Яру — алебастрових штольнях на околиці міста.

Після війни тут розташовувалися різні радянські установи, а вже за часів Незалежності в ньому працював районний відділ поліції.

Будинок розташований за адресою: місто Бахмут, вулиця Садова, 149.

Азовсько-Донський банк

Зовнішній вигляд будівлі / фото з відкритих джерел

Азовсько-Донський банк з’явився в місті в 1900 — 1902 роках. В 1917 в ньому працювало місцеве відділення Державного банку. Будинок дивом зберігся від руйнування під час Другої світової війни.

У роки незалежної України в будівлі працювали відділення банку “Україна”, а згодом й “Приватбанку”. Після 2014 році в ньому працювали представники координаційної групи для видачі перепусток на тимчасово неконтрольовану територію. Сучасна адреса — вулиця Незалежності, 60.

Комплекс магазинів у південно-східній частині Торгової площі

Будівля пережила реставрацію / фото з відкритих джерел

Комплекс магазинів у південно-східній частині Торгової площі з’явився на початку XX століття.

На Торговій площі, що знаходилася в центральній частині дореволюційного Бахмута (нині площа Свободи), розміщувалося безліч лавок і магазинів, де йшла жвава торгівля. За радянських часів тут також знаходився універсальний магазин. В період Незалежності в будівлі працювало відділення Райффайзен банк Аваль. Сучасна адреса – вулиця Незалежності, 67.

Бахмутська повітова земська управа

Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури / фото з відкритих джерел

Бахмутська повітова земська управа з’явилася у місті в 1898 році. В цій будівлі розміщувалися органи місцевого самоврядування, які зробили великий внесок у тогочасний розвиток економіки, соціального та культурного життя регіону. У 1917 році над цією будівлею навіть майорів український прапор.

Після 1917 року тут у різні часи розміщувалися Донецький губернський виконавчий комітет, Центральне правління кам’яновугільної промисловості, Управління Північнодонецької залізниці.

До війни в ньому розміщувався Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури. Сучасна адреса — вулиця Миру, 8.

Бахмутський вокзал

Бахмутський вокзал / скриншот

Вокзал “Бахмут Північно-Донецької залізниці” був збудований у 1913 році на лінії, що зв’язала повітове місто з головними вугільними та металургійними районами промислового Донбасу. З того часу вокзал став головною залізничною брамою Бахмута.

Будівлю зруйнували у роки Другої світової війни. До цього з нього депортували понад 14 тисяч чоловік до Німеччини. Будівлю відновили у 1953 році

До початку повномасштабного вторгнення будівля виконувала функції міського вокзалу. Сучасна адреса — вулиця Космонавтів, 3.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку зарплату отримує влада Бахмута у 2024 році: огляд

Марія Носуля Носуля Марина 17:00, 11 Вересня 2024
Ілюстрація / Бахмут IN.UA

Які зарплати у керівників старостинських округів Іванівського, Опитного, Покровського, Зайцевого, Клинового? Розповідаємо, скільки заробітної плати отримали в евакуації посадовці Бахмута за пів року 2024. Інформацію Бахмут IN.UA надали у відповідь на запит.  

Керівництво Бахмутської військової адміністрації

За період січень-червень 2024 року начальник ВА Бахмута Олексій Рева отримав 691 793 гривень. 

Заробітна плата керівництва Бахмута / скриншот 

Найбільше очільник Бахмута отримав у травні 2024 — 189 024 гривень. 

 Бахмут IN.UA писали про виплати керівництву міста за час повномасштабної війни. 

 У 2022  зарплатня Олексія Реви виглядала наступним чином:

  • Січень — 0, 00 гривень;
  • Лютий — 0, 00 гривень;
  • Березень — 0, 00 гривень;
  • Квітень — 0, 00 гривень;
  • Травень — 0, 00 гривень;
  • Червень — 0, 00 гривень;
  • Липень — 76615, 24 гривень;
  • Серпень — 84680, 00 гривень;
  • Вересень — 96020, 00 гривень;
  • Жовтень —  96020, 00 гривень;
  • Листопад — 0, 00 гривень;
  • Грудень — 205709, 34 гривень.

Загалом за 2022 рік мер отримав понад 500 тисяч гривень зарплати.

З січня по жовтень 2023 року Олексій Рева отримав понад 1 мільйон гривень.

Заступник начальника ВА Олександр Марченко за пів року 2024 отримав 666 691 гривень заробітної платні, заступник Сергій Родін — 288 096 гривень, секретарка міськради Ганна Петриєнко-Полухіна — 700 299 гривень:

Заробітна плата секретаря та заступника начальника МВА / скриншот

Оплата посадовців складається з окладу та надбавок, а саме: премії, високі досягнення у праці, ранг, оздоровлення, матеріальна допомога на розв’язання соціально-побутових питань, відрядження, невикористані відпустки.

Старости округів територіальної громади

З січня по червень 2024 року старости сіл Бахмутської громади отримали: 

  • Данько Олена, село Іванівське, — 373 463 гривень; 
  • Костюченкова Олена, староста Опитного — 351 293 гривень;
  • Пономаренко Олександр, староста села Зайцеве — 475 441 гривень;
  • Федоренко Павло, село Покровське, — 383 570 гривень; 
  • Смолярчук Юлія, староста Клинового, — 383 522 гривень. 
Заробітна плата старост Бахмутської громади / скриншоти
Старостинські округи Бахмута: зарплата / скриншот

Крім окладу посадовці отримали щомісячні премії, надбавки за досягнення, а також періодичні відрядження, одноразову матеріальну допомогу на розв’язання соціально-побутових питань у більш як 50 тисяч гривень. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто такий денис пушилін: досьє на ватажка “днр”

Валентина Твердохліб 14:30, 6 Вересня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Пушилін регулярно фігурує в новинах окупаційної влади, це другий ватажок терористичного угрупування так званої “донецької народної республіки”. Як денис пушилін опинився на цій “посаді” та звідки він родом?

Редакція зібрала детальне досьє на колаборанта

Денис пушилін: зв’язок з Україною

Денис пушилін народився 9 травня 1981 року у Макіївці Донецької області. З 2014 року рідне місто колаборанта є окуповане російськими військами.

Пушилін закінчив Макіївський міський ліцей, пробував навчатися у Донбаській національній академії будівництва і архітектури на факультеті економіки, маркетингу і менеджменту, але не завершив навчання. Після ліцею денис пушилін служив у рядах Нацгвардії України у Криму.

У 2013 році денис пушилін очолив новостворену політичну партію “Ми маємо мету” (скорочено — “МММ”). Від цієї політичної сили балотувався у Верховну Раду на 94-му окрузі в Київській області. За результатами виборів на округу зайняв 19 місце, отримавши 0,08% голосів. У заяві про реєстрацію партії “МММ” метою її діяльності було “сприяння зміцненню і відродженню України, як незалежної, правової, демократичної, суверенної і сучасної держави”.

Партія “МММ”, денис пушилін крайній справа / фото соцмережі

Денис пушилін: кар’єра “днр”

5 квітня 2014 року пушилін став заступником так званого “народного губернатора” Донецької області павла губарєва, після чого очолив мітинг жителів Донецька. 7 квітня було проголошено створення “днр”, а пушилін став співголовою тимчасового уряду. 15 травня 2014 року став головою “верховної ради днр”, що на той момент було найвищою посадою в так званій республіці.

9 листопада 2014 року тодішній голова “днр” олександр захарченко призначив пушиліна постійним повноважним представником республіки на переговорах тристоронньої контактної групи в Мінську.

пушилін і захарченко
денис пушилін і тодішній голова днр олександр захарченко / фото росджерела

Денис пушилін: голова “днр” і політична кар’єра в росії

31 серпня 2018 року в Донецьку вбили олександра захарченка і тимчасовим виконувачем обов’язків голови днр було оголошено його заступника дмитра трапезникова. Однак 6 вересня виконуючий обов’язки генерального прокурора днр андрій співак оголосив це рішення незаконним. Він відправив звернення до пушиліна і поклав на народну раду днр обов’язок призначити нового очільника так званої “республіки”, новий склад ради міністрів і центральної виборчої комісії.

7 вересня депутати народної ради днр призначили пушиліна тимчасовим виконувачем обов’язків голови днр до виборів, що були призначені на 11 листопада 2018 року. 20 листопада 2018 року денис пушилін, набравши 60,85% голосів на “виборах”, офіційно став головою “днр”.

Наприкінці 2021 року пушилін почав ще й політичну кар’єру у росії — став членом партії “єдіная росія” і урочисто отримав партійний квиток від дмитра медведєва.

пушилін на з’їзді партії “єдіная росія” / фото росджерела

Денис пушилін: створення приводів до повномасштабної війни

На початку 2022 року пушилін заявив про “загрозу загострення військово-політичного конфлікту з Україною”. А вже 18 лютого був розіграний масштабний спектакль. Ватажок “днр” заявив, що “ситуація йде до війни і українські війська можуть почати вторгнення в будь який момент”. У той же день в Донецьку увімкнули сирени і пушилін оголосив про евакуацію з днр до росії. При цьому евакуюватися чоловікам віком від 18 до 55 років не дозволили, їх не випускали за межі ордло.

Тоді ж, зважаючи на загострення ситуації, Україна запропонувала провести позачергове засідання Тристоронньої контактної групи. Та представники окупаційних адміністрацій відмовились від зустрічі.

21 лютого 2022 року пушилін поїхав у москву, де підписав з путіним договір про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу між росією і днр. Після підписання документа він заявив, що “кордони днр мають бути в межах Донецької області України”.

денис пушилін на прийомі в путіна / фото росджерела

Денис пушилін: санкції і воєнні злочини

29 квітня 2014 року дениса пушиліна включили до списку осіб, щодо яких введено санкції — заборону на в’їзд та заморожування активів до ЄС. 12 травня його включили до списку санкцій Канади, 20 червня — до списку санкцій США. Також він включений до списків санкцій Австралії, Швейцарії, Ліхтенштейну, Норвегії, Японії і Нової Зеландії.

У травні 2014 року пушиліна оголосили в розшук за скоєння дій з метою повалення конституційного ладу і захоплення державної влади.

За даними організації Human Rights Watch, яка займається моніторингом і розслідуванням порушень прав людини, пушилін може бути причетний до скоєння військових злочинів у ході боїв та блокади Маріуполя. Зокрема, до перешкоди гуманітарної допомоги і евакуації та злочинів проти людства.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих […]

Як рф намагається виправдати себе у очах іноземців на прикладі фільму “росіяни на війні”

Нещодавно на Венеційському кінофестивалі показали документальний фільм “росіяни на війні” режисерки анастасії трофімової. Фільм одразу викликав широкий резонанс у суспільстві. Розберімось, що не так з […]

14:45, 27.09.2024 Безмен Микита

“На війні немає оцінок, тут ти або загинув або вижив. Третій варіант — стати трьохсотим”: історія ветерана АТО

Ветеран АТО, Володимир Поляков каже: “Я завжди казав на війні немає людей, які не бояться. Деякі можуть подолати цей страх, а деякі живуть у ньому. […]

Бахмут 2013 рік

“Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому

Протягом 2013-2014 років Бахмут пережив багато змін і, навіть окупацію. У 2013 бахмутяни приходили дивитися футбольні матчі на реконструйований стадіон “Металург”, а у 2014 місто […]