“Світло, камера, пропаганда!”: які фільми показує росія про війну в Україні

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:00, 30 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Не тільки фейками та маніпуляціями в проросійських медіа обмежуються росіяни. Пріоритетом для росіян на ТОТ, як вони самі зазначають, є “перевиховування” українського населення, тобто зомбування мешканців. Одним з таких засобів промивки мізків є різні так звані “культурні заходи”: кіно, театр, виставки тощо. 

В цьому матеріалі розглянемо, як російський кінематограф спотворює уявлення про українців та популяризує війну серед російського населення та на окупованих територіях. 

Відомі російські фільми: пропаганда

Російський мінкульт напередодні 2023 року опублікував так звані “пріоритетні теми” для підтримки кіновиробництва. На тлі війни з Україною та надуманому протистоянні з нібито колективним заходом, більшість тем рф визначила саме у такому ключі. Як, наприклад, перерахуємо декілька з них:

  • історичне кіно. Уроки історії, уроки пам’яті. Протидія спробам фальсифікації історії. Миротворча місія росії. Історичні перемоги росії. 80-річчя перемоги у великій вітчизняній війні. Визвольна місія радянського солдата. Конфлікт поколінь, спадкоємність поколінь;
  • росія — сучасна, стабільна і безпечна держава, що надає можливості для розвитку і самореалізації;
  • протидія сучасним проявам ідеології нацизму і фашизму. Популяризація героїзму і самовідданості російських воїнів під час “сво”;
  • популяризація служби в збройних силах росії. Єднання суспільства навколо підтримки армії (фронтові бригади, добровольці, волонтери). Посилення статусу професії військового на прикладах історичних подій і нової історії;
  • неоколоніальна політика країн англо-саксонського світу. Деградація Європи. Формування багатополярного світу;
  • духовно-моральне, патріотичне виховання громадян росії. Протидія екстремізму. Образи, моделі поведінки й творча мотивація сучасної молоді. Духовні лідери. Волонтерський рух у росії та країнах СНД — міжнародна популяризація добровольчої діяльності.

Звісно, тем російський мінкульт перерахував набагато більше, але нам цікаві саме ці. Тому що росЗМІ формують та поширюють пропаганду для українських мешканців на ТОТ саме по цих напрямках щоденно. А тепер розглянемо детальніше пропагандистські кінострічки, які популяризують в окупації. Слід зазначити, що тема війни є пріоритетнішою та проросійські медіа активніше це підхоплюють. 

“Позивний “пасажир”: пропаганда та глорифікація

Однією з “гучних прем’єр” весни 2024 року у рф є фільм “позивний ”пасажир”, який відзняли по мотиву роману олександра проханова “вбивство міст”. Режисер фільму ілля казанков — він вже демонстрував свою так звану “творчість” на тимчасово окупованих територіях Донеччини ще до повномасштабного вторгнення. Сам фільм є нібито відтворенням подій на Донбасі у 2015 році, що передчувало початку “спеціальної воєнної операції” (сво), де-факто — повномасштабного вторгнення на територію України у 2022 році. 

Афіша пропагандистськінофільму / фото з вікритих джерел

Сюжет фільму такий: столичний письменник їде на Донбас шукати свого брата-”ополченця”, але стикається з жорстокими умовами війни проти видуманих нацистів з боку “київського режиму” — пропагандистське гасло, яким рф намагається виправдовувати агресію, приховати масову примусову мобілізацію російських чоловіків та українських чоловіків з окупації. 

Як зазначають пропагандисти, фільм начебто про боротьбу за російську землю, вікові ідеали та майбутнє народу. На перший план виводяться бекграунд, коли так звані “ополчєнци” та російські воєнкори зіткнулись в окопах проти надуманих “українських націоналістів та майданівців”. У звичній манері росЗМІ визначають буцімто перевагою фільму не візуальний ряд, а демонстрацію цінностей та людських якостей. Хіба може вбивство мирного населення та розв’язання війни бути перевагою? Сумнівно. 

Щодо візуального ряду, то автори цього фільму використали все можливе: портрети письменників-класиків, радянську символіку, “героїчність” військових, донбаських дітей, які начебто зустрічають українські танки та актори, загримовані під євгенія пригожина, ватажка пвк “вагнер”. 

Кадр з фільму

Розповідати детально всю сюжетну лінію ми не будемо, а розглянемо деякі антиукраїнські сцени. Наприклад, головний герой ніколай рябінін (актор — антон шагін) вбиває українця, який крав курей з подвір’я начебто російськомовних власників. Письменник ніби жалкує про вбивство, але він розстебнув комір і побачив татуювання зі свастикою, тому і придав своєму вчинку інший характер. Один з головних наративів росіян — українці начебто унаслідували у сучасній війні ідеологію третього рейху. 

Коли рябінін застрелив українського солдата, федяй (актор — максим деричев), починає зачитувати вірш. Нижче ви побачите приклад вірша мовою оригіналу:

“Я бил в упор по амбразуре, кругом свинца и стали пляска,

На обгорелой арматуре висела детская коляска.

Сначала били самоходки, потом мы шли на этажи,

Сходясь зубами, рвали глотки, исход решали штык-ножи…

Я матерился зло и глухо, мне не давался этот дом,

Лежала мертвая старуха, в своем платочке голубом.

Мне врач пришил оторванную ногу, скроил лицо, порезанное миной,

Так, дом за домом… Трудно, понемногу… россия приростала Украиной…”.

Кадр з фільму
Кадр зі свастикою у начебто українського солдата / фото чутливого характеру

У фільми не обходиться без прямого вихваляння війни. Наприклад, жила (актор — сергій горобченко) промовляє наступний монолог:

Брати треба все, що погано лежить, війна все спише… Один воює за сталіна, другий за гітлера, третій за Христа, хтось за єврейського бога, хтось за мусульманського, всім воювати треба. Ось і виходить, що бог у всіх один — війна. Я люблю війну, вона мене з в’язниці відвела і далі поведе, треба тільки взятися міцніше і протягнути якомога довше, щоб не закінчувалася вона…

промовляє сергій горобченко // свій монолог про війну

За дивним збігом історія персонажа горобченка дуже схожа на історію євгенія пригожина: теж сидів, а вже під час російсько-української війни просував приблизно ту ж саму ідеологію, коли вербував в’язнів у свою пвк “вагнер”. 

Персонаж схожий на прігожина / скриншот

Мовне та територіальне питання російські кінематографісти теж не залишили осторонь. Вже наприкінці фільму бойовик на позивний “курок” (актор — віталій кіщенко) промовляє свій монолог:

Не ми цю війну почали, але ми її закінчимо, країну заново зберемо. Крим підібрали, підберемо і Донбас… Наша мова, Міша (актор — ілля семенов, який зіграв роль українського командира), російська, рідна, якою ми вчилися, дорослішали, ви потоптали її, понівечили. Ви в ненависті живете, а ми в любові,

промовляє актор кіщенко // монолог наприкінці фільму

Це ще одна теза російських загарбників — Україна нібито винна, що втратила людей та території, а росія ніби почула так зване російськомовне населення та прийшла на допомогу, анексувавши землі чужої країни. 

Ця кінокартина є збірним образом сучасної росії: ностальгія за радянщиною, ксенофобія, шовінізм, жорстокість, насильство та бажання крові. Все, що сприймається цивілізованим світом, як злочин, автори — вихваляють та пишаються. Саме цей фільм також показували до 10-ї річниці анексії Криму 22 березня 2024 року у рязанській області. Прокати цього фільму були також у кінотеатрах на всіх тимчасово окупованих регіонах України. 

“20/22” та ненависть до українців

“20/22” — ще один пропагандистський міні-серіал “першого каналу”, присвячений війні росії проти України. Режисером міні-серіалу став андрій сімонов. Знятий при підтримки російського “фонду кіно”.

Сюжет схожий з попереднім фільмом, тільки тут історія про двох закоханих студенів журфаку мгу (московського державного університету). У даніла (актор — аристарх велес) брат захищає загадкове російськомовне населення в самопроголошеній днр від українців. Після оголошення війни, даніл в мить здає все у ломбард та мчить у днр вступати у терористичний батальон “сомалі”. Його коханка аліса (актриса — дар’я кухарських) намагається його врятувати та їде як журналістка у місце бойових дій.

Афіша пропагандистського міні-серіалу / фото з відкритих джерел

Окрему роль відіграють відомі донецькі воєнкори з пропагандистського ресурсу “wargonzo” — семен пегов та павєл чуприна, вони з’являються лише в епізодах та грають самих себе. У фільмі їх представляють як ніби простих хлопців, які переживають на Донбасі, так би мовити, “непрості часи”: вони ховаються від “укронацистів” у школі, однак ті приходять та забирають дітей, а семена відправляють мінувати поля. 

Кадр з пеговим / скриншот

Незважаючи на те, що пропагандистська ідея схожа, в цьому фільмі вже демонструється конкретна дискредитація українського війська. У картині опосередковано фігурує полк “Азов”, який рф всіляко демонізує ще з 2014 року: у фільмі їх називають “хохлами та нацистами” — класичними та зневажливими наклепами росіян. Вони у фільмі роблять те, що росіяни здійснюють на окупованих територіях: спалюють книжки, вирізають очі гоголю, малюють рога пушкіну (у випадку з реальними окупантами, вони демонізують українських письменників), вбивають сокирою мирних та відстрілюють геніталії. 

І навіть попри такі жахливі сцени, наприкінці фільму командира ЗСУ виганяють за те, що він відмовився вбивати полоненого. Тільки росіяни роблять з нього “вигнанця” серед жорстоких бойовиків.

Зазначимо, що Україна дотримується всіх правил Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Полонені російські солдати отримують належне забезпечення, включно з гідними умовами проживання, а також мають доступ до медичної допомоги. Цих умов позбавлені українські полонені на територіях рф.

Цей фільм не був у прокаті в кінотеатрах, натомість його транслювали на “першому каналі” на другу річницю вторгнення. На телебаченні, яке росіяни після 2022 року активно впроваджують на окуповані території, щоб доносити кремлівську пропаганду. 

Антиукраїнська риторика у фільмах росіян

Можна перерахувати ще багато російських пропагандистських фільмів, у тому числі псевдодокументальних про окупацію України. Росіяни далі продовжують робити пропаганду від виглядом “культури”. Після анексії Криму росіяни взялися активніше знімати фільми на півострові, а вже після 2022 року у центрі уваги опинився схід та південь України. Пропагандисти всіляко намагаються розповідати про начебто мирне життя після приходу росії, однак у вищенаведених фільмах немає жодного натяку на мир, гармонію, щирість — у центрі уваги лише війна та кровопролиття. 

Наступний фільм росіяни зняли про першого ватажка днр олександра захарченка — “зірка олександра захарченка”, де головну роль зіграв іван бессмолий. Але на прем’єрному показі глядачів було обмаль, серед яких батько мертвого терориста, члени знімальної групи та російські бойовики. У проросійських пабліках з’являлись лише кадри, про сюжет фільму у відкритому доступі майже немає інформації. 

Процес зйомки фільму про захарченка / колаж Бахмут IN.UA

Пропагандистка та режисерка віра соколова усвідомлює, що за зйомку та публікацію пропаганди про окуповані території можна потрапити під санкції західних держав, однак нещодавно провела також показ документального фільму про молодь Донбасу “по праву молодості”. Прем’єра фільму розпочалась у Харцизьку та продовжиться в інших містах окупованої Донеччини. Незважаючи на порив “культурної діячки” робити патріотичне кіно на кремлівський лад, вона жаліється, що не завжди можна отримати фінансування від держави-агресорки. 

Також авторами пропагандистських фільмів виступають зрадники України. Юрій бардаш, колишній український продюсер та музикант з Алчевську, став режисером проєкту “малиш”, який росіяни знімали на руїнах Азовсталі у Маріуполі. Зйомки мали пройти у квітні-травні 2024 року, однак наразі про сюжет та деталі виготовлення фільму нічого не відомо. 

Зрозуміло те, що поки триває війна, мінкульт рф та інші “творчі” посіпаки будуть робити акцент на пропаганді та “перевиховуванні” українського населення, і якщо на вільній території у громадян є вибір та технічні можливості, то на ТОТ їх майже немає.

Українці на ТОТ не можуть відкрито висловлюватися про те, що їм не подобаються подібні фільми. У іншому випадку вони ризикують своєю безпекою…

Кінематограф рф — це не про людські цінності, а про життя імперії, присвоєння чужого, що вони роблять вже багато десятиріч, підпорядковування та домінування над іншими народами та соціальними групами. 

Читати також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Чорнойван Аліна 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бойовик від бджоляра та українське кіно за 120 млн грн: що подивитися на вихідних

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 2 Лютого 2024
Перегляд фільму / фото з відкритих джерел

Провести вихідні дні після робочого тижня за кінострічками — хороша ідея. Психологи зазначають, що перегляд фільмів на вихідних може допомогти відвернути увагу від поганих новин навколо, покращити настрій тощо.

Саме тому редакція Бахмут IN.UA ділиться власною підбіркою гарних кінокартин для вихідних.

Фільми на вихідні

Який фільм можна подивитися на вихідних? Для вдалого проведення часу варто визначитися з вашим улюбленим жанром, редакція знайшла найкращі фільми за такими категоріями:

  • комедія;
  • драма;
  • бойовик;
  • мультфільм.

Довбуш

Постер українського фільму / фото з відкритих джерел

Цей фільм вважається одним з найдорожчих в історії українського виробництва. На його створення витратили 120 мільйонів гривень. Він розкаже історію про життя та становлення легендарного гуцульського лицаря Олекси Довбуша, який став на шлях боротьби проти жорстокого правління шляхти заради людського, заради свободи.

“Бджоляр” (The Beekeeper)

Постер фільма з Джейсоном Стейтемом / фото з відкритих джерел

Бойовик у класичному сенсі. Він розкаже історію про Клея — законослухняного жителя сільської місцевості разом із бджолами. Все йшло добре, поки одного разу не сталася жахлива подія — його близький друг став жертвою жорстокого вбивства, і мотиви цього злочину залишилися невідомими. Головний герой не міг залишатися осторонь, а тому вирішив взяти розслідування у свої руки. Для цього потрібно повернутися до старих звичок минулого.

Ґран Туризмо (Gran Turismo)

Фільм про геймера, який став гонщиком / фото з відкритих джерел

Чи подобається вам спостерігати історії аутсайдерів, які досягають вершини Олімпу? Якщо так, то історія Майкла з фільму “Ґран Туризмо” саме для вас.

Головний герой більшу частину свого часу проводив за реалістичним автосимулятором Gran Turismo, де він мав неймовірні навички в управлінні транспортом. Якось йому пощастило дізнатися про те, що компанія Nissan запускає серію змагань, де призери зможуть отримати білет у вищу лігу та стати професіоналом.

Згодом, хобі Майкла приверне увагу провідних гонщиків та тренерів, але вже у реальності. Вони починають наставляти хлопця, щоб він перевів свою любов до машин у реальність.

Літні татусі (Old Dads)

Головні герої / кадри з фільму “Літні татусі”

Божевільна комедія від Біла Барра про трьох друзів-ровесників, які усіляко ігнорували зміни у світі. Дійшло до того, що люди старшого покоління почали розуміти, що світ навкруги раптом став для них незнайомим і чужим. Чи зможуть вони адаптуватися та зустрітися з викликами на шляху?

Вонка (Wonka)

Віллі Вонка / кадр з фільму “Вонка”

Новий фільм про легендарного Віллі Вонку — це сімейна комедія, класика у сучасному вигляді.

Кінокартина розповідає історію не класичну історію хлопчини з небагатої сім’ї. Вона акцентує на власнику шоколадної фабрики — таємничої та дуже дивної особи, яка до кінця буде тримати у собі будь-яку інформацію про своє минуле, про своє сучасне. Як взагалі з’явився той, хто зараз відомий, як легендарний засновник імперії солодощів? Що він приховав від дітей? Відповіді у кіно.

Вільшанка Робін (Robin Robin)

Демонстрація героїв / постер до мультфільму “Вільшанка Робін”

Події фільму відбуваються напередодні Різдва. Дивні пригоди головної героїні, на ім’я Робін почалися ще незадовго до її народження. Вся річ у тому, що вона була всередині яйця, коли випала з гнізда.

Дивом головна героїня не розбилася при падінні, а потрапляє до сім’ї мишей. Ті оточили дитину турботою та любов’ю. Вся проблема у тому, що вони живуть крадіжками й намагаються виховати Робін, як “злодійку”. Утім, це їм не вдається. Коли розчарування дійшло до Робін, вона вирішує провернути щось грандіозне, щось для визнання.

Скупий (Penny Pincher!)

Постер фільму “Скупий” / фото з відкритих джерел

Легка французька комедія з легкою перчинкою. Вона розкаже про життя талановитого скрипаля, якого всі знають як справжнього скупердяя. Він стежить за кожною копієчкою, купує лише майже прострочені продукти. В такій ситуації навіть про стосунки не йде мова, адже чоловіка лякає перспектива витрат в ресторані за двох.

Так і йшло життя, допоки Франсуа не зустрічається з медсестрою Валері. Ця жінка — ключ до нового життя скнари.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські […]

16:00, 12.07.2024 Гук Лідія

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та […]

Фейк: росіяни виправдовують обстріл лікарні “Охматдит” наявністю “військових об’єктів”. Аналіз соцмереж

8 червня стався масований російський обстріл низки українських міст. Під прицілом: Київ, Дніпропетровщина, Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ та Кривий Ріг. Зокрема спантеличило всю країну влучання в […]

Маніпуляція: США постачають Україну системами ППО для захисту американського бізнесу

Проросійський Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» опублікував інформацію, що державний секретар США Ентоні Блінкен нібито заявив про необхідність Штатами поставляти до України системи ППО для […]

12:00, 07.07.2024 Гук Лідія

Маніпуляція: у “нових регіонах рф” рівень життя нижче, ніж в росії

У проросійських пабліках поширюють допис, що росгвардійці нібито допомагають малозабезпеченим мешканцям так званих “нових регіонів рф”. Загадковий занепад регіонів росЗМІ пояснюють тим, що українська влада […]