Брак житла: спецкомісія визначила основні проблеми ВПО та назвала рішення

Семаковська Тетяна 15:30, 15 Січня 2024
Житло для переселенців / фото ілюстративне

Уряд визначив основні проблеми, з якими стикаються ВПО. Здебільшого, йдеться саме про забезпечення людей житлом, якого зараз не вистачає. Цим питанням займається спеціальна комісія захисту внутрішніх переселенців.

Про основний фокус роботи робочої групи з ВПО повідомив нардеп Павло Фролов.

Проблеми з житлом для ВПО

Уряд утворив робочу групу з розв’язання житлової проблеми ВПО. Найближчим часом планують наступні кроки:

  • розробка Стратегії забезпечення житлом для ВПО та створення фондів тимчасового житла для ВПО;
  • проведення системного аудиту та інвентаризації усіх потенційно придатних для проживання приміщень в Україні та встановлення по кожному об’єкту стану використання, ступеню готовності та вартості приведення його до належного стану до можливого переселення;
  • впровадження механізмів залучення коштів міжнародних організацій, волонтерів, інвесторів для швидкого розв’язання житлового питання для найбільш незахищених категорій ВПО.

Житло для переселенців

Станом на січень 2024 року Україна розмістила у місцях тимчасового проживання лише 46 тисяч переселенців, це менше ніж 1%. За програмою єВідновлення компенсації за пошкоджене житло отримали 33 тисячі українців, або 0,7 % ВПО.

Вікна нового житла
Нове житло / фото ілюстративне

Переселенці також мають можливість отримувати пільговий кредит на 30 років під 3% річних та 3% першого внеску. Однак є дуже обмежена кількість ВПО, які наважуються фінансувати свою нову оселю перш ніж отримати репарації.

Що уряд має зробити для ВПО

Комісія зазначила, що уряд не достатньо робить, аби втілити Стратегії політики внутрішнього переміщення. Наприклад, методика оцінки потреб ВПО з урахуванням критеріїв вразливості лише в процесі розробки, а самих фондів житла для тимчасового проживання — обмаль.

Також досі не створено електронний кабінет ВПО, немає пільгового кредитування здобуття освіти для ВПО.

Крім того, досі не запроваджено пільгової орендної ставки для облаштування гуртожитків для тимчасового проживання ВПО. У переселенців також немає можливості подання заявок на виплати від держави за пошкоджене або знищене житло у період до початку повномасштабної агресії (2014-24.02.2022).

Нардеп повідомив, що розв’язанням цих питань уряд займеться якнайшвидше.

Ресурси пошуку житла для переселенців

Державний проєкт “Прихисток”. Ця платформа допомагає переселенцям знайти тимчасове житло або надати власне помешкання для евакуйованих українців. Знайти житло можна на сайті або на сторінці в Facebook.

Ініціатива “Допомагай”. Цей проєкт займається розміщенням пропозицій щодо переселення в безкоштовне тимчасове житло у безпечних містах України або за кордоном. Щоб знайти прихисток слід скористатися сайтом.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Стартувала виплата компенсацій за зруйноване житло: як забронювати кошти

Микола Ситник 11:26, 27 Грудня 2023
Житловий сертифікат
Обмін сертифіката на нове житло / фото Дія

Відсьогодні, 27 грудня, розпочалась виплата компенсацій за програмою єВідновлення тим українцям, чиє житло зруйнували росіяни. Тепер кожен, хто отримав житловий сертифікат, може забронювати кошти для купівлі будинку або квартири через застосунок Дія.  

Про це міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив на сторінці в Facebook.

Бронювання коштів на житло

Забронювати кошти необхідно для того, щоб система знала, що ви плануєте здійснити покупку житла. Протягом 5 робочих днів надійде підтвердження в застосунку Дія про те, що кошти заброньовані. Після цього у вас є 30 днів, щоб оформити угоду купівлі-продажу нового житла. Якщо ви не встигнете за цей час, то потрібно буде повторно подавати заяву на бронювання коштів у Дії.

Важливо! До укладання угоди про придбання житла за сертифікатом, вам потрібно припинити право власності на той об’єкт нерухомості, який був зруйнований. Це можна зробити у нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора або в ЦНАПі. Процедура не вимагатиме складних дій, для цього потрібні:

  • заява; 
  • документ, що засвідчує право власності,
  • техзвіт про повне знищення майна, який видає комісія органів місцевого самоврядування.

Наразі команда проєкта провела навчання по роботі з сертифікатами для першої частини державних нотаріусів. Знайти їх перелік можна за посиланням.

Інструкція
Інструкція з придбання нового житла / інфографіка Міністерство відновлення

Фахівці Мінвідновлення також створили спеціальний сайт, на якому можна знайти відповіді на найпоширеніші запитання, оновлення програми чи дати зворотній зв’язок.

Де можна придбати нове житло?

Громадяни зможуть придбати будь-яку квартиру чи будинок (первинку або вторинку) в будь-якому регіоні країни, незалежно від того, де розташована зруйнована нерухомість.

Якщо вартість обраної нерухомості вища, ніж вартість сертифіката, ви можете доплатити з власних коштів. Також можна об’єднати кілька сертифікатів для придбання одного об’єкта нерухомості. Якщо вартість нерухомості менша, ніж номінал сертифікату — різницю ви зможете отримати вже з прийняттям процедури стягнення репарацій з рф.

Станом на сьогодні сформовано 1636 сертифікатів на суму понад 3 мільярди гривень. Компенсації здійснюватимуться в межах наявного обсягу коштів на небюджетному рахунку Мінінфраструктури до його закриття. На цьому етапі на сертифікат можливо купити лише квартиру або будинок. У січні-лютому 2024 року очікується можливість реалізації сертифіката на придбання будматеріалів та замовлення робіт — для тих, хто хоче побудувати новий будинок самостійно на власній земельній ділянці.

Зазначимо, що наразі на тимчасово окупованих територіях триває експериментальне обстеження житла методом дистанційного зондування Землі. У першому кварталі нового року очікуються перші результати, які сприятимуть масштабуванню проєкту на інші ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Верховна Рада може зберегти виплати всім ВПО: що відомо

Семаковська Тетяна 13:44, 19 Грудня 2023
Верховна Рада України розроблює рішення аби продовжити виплати ВПО
Верховна Рада працює над рішенням щодо виплат / фото ілюстративне

У Верховній Раді працюють над законопроектом, який має забезпечити гарантовану компенсацію ВПО за житло до завершення воєнного стану. Нагадаємо, що з лютого 2024 року влада планує у 15 разів зменшити кількість переселенців, які будуть отримувати виплати.

Про це повідомив член Комітету з питань прав людини Максим Ткаченко.

Виплати ВПО до кінця воєнного стану

Через повномасштабну війну мільйони українців втратили свої домівки та постійне місце проживання. Тож, уряд дає виплати переселенцям:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень;
  • для інших осіб — 2000 гривень.

Втім, з 1 серпня 2022 року виплати ВПО почали поступово скорочувати, а з 1 лютого 2024 року майже в 15 разів зменшується кількість внутрішньо переміщених осіб, які отримуватимуть компенсацію на проживання. Фактично, цих людей позбавлять державних виплат.

Втім, серед ВПО є чимало осіб із вразливої категорії населення, яким фінансова підтримка від держави вкрай важлива. Тому в уряді розпочали роботу над законопроєктом, який допоможе зберегти переміщеним особам щомісячну допомогу.

Забирати ці виплати не можна, адже житло людям не надано. Тому на рівні парламентського контролю та координаційного штабу вирішується питання внесення змін до урядової постанови, щоб зберегти виплати з лютого,

Максим Ткаченко // член Комітету з питань прав людини

Кого хочуть позбавити виплат з 1 лютого

Постанова № 709 передбачає, що з 1 лютого припиняють виплати наступним категоріям ВПО:

  • особа придбала транспортний засіб (механізм), що підлягає реєстрації, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда або причепа);
  • особа здійснила покупку на суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • особа має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • особа здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації;
  • особа перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті тощо;
  • особа перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) спрямування.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Будинки в Бахмуті

Чому Мелітопольський експеримент не поширили на Бахмут: причина

У 2023-2024 роках в Україні проводили Мелітопольський експеримент. Він полягав у використанні різних технічних засобів для фіксації руйнувань на тимчасово окупованих територіях. Цей експеримент виявився […]

законопроєкт

Коли Верховна Рада може розглянути законопроєкт №11161 про компенсацію за житло на ТОТ

Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Передбачається, що Верховна Рада може розглянути його вже на […]

Українці у 2025 зможуть подавати онлайн-заяву про репарації за злочини росії

Уже у 2025 році громадяни України зможуть подати заяви про репарації за будь-які злочини, вчинені росіянами. Це можна буде зробити у застосунку “Дія”. Про це […]

акція

Законопроєкт №11161 можуть внести в порядок денний до нового року

Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Активісти разом з переселенцями вимагають, аби проєкт закону […]

Бахмут

Зміни в законопроєкті №11161: яку умову додали для отримання компенсації

Законопроєкт №11161, який передбачає можливість отримати компенсацію за житло на ТОТ, поповнився важливими правками. Одна з основних змін — людина, яка хоче отримати компенсацію за […]