“Біль є в кожній родині”: бахмутяни звернуться до Шуляк щодо компенсації

Семаковська Тетяна 15:15, 5 Лютого 2024
Бахмут сучасний вигляд
Бахмут, сучасний стан житлового майна / росджерела

Бахмутяни, житло яких повністю зруйноване, хочуть отримати компенсацію, аби мати змогу придбати оселі. Також вимагають коригування коефіцієнта 0,5 для Донецької області, який є одним з найнижчих в Україні. Для цього бахмутська громада планує вже завтра 6 лютого звернутися до Олени Шуляк, голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Паралельно бахмутяни збирають електронні підписи.

Про звернення до Олени Шуляк, збір підписів та вимоги — редакції розповіла Олена Сезоненко, членкиня ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій”.

Компенсація за житло

Олена Сезоненко
Олена Сезоненко / Facebook

Олена Сезоненко, одна з тих, хто ініціював створення листа-звернення до Олени Шуляк. Зараз збирають електронні підписи, аби зрозуміти масштаб та згуртувати людей над розв’язання проблеми. Підписати звернення можна за посиланням. Пані Олена пояснює, що готуючи звернення до нардепки, бахмутяни консультувалися з різними ГО, зокрема допомагала організація “Опора”.

Головний текст написала фахівчиня Валентина Долинська, це учасниця громадської ради, каже Олена Сезоненко. Бахмутянка пояснює, що зараз важливо заручитися підтримкою людей. У коментарях анкети, мешканці міста не лише повідомляють про руйнування, але й діляться власними історіями життя, яке зруйнували росіяни.

За ініціативою громадських організацій Бахмуту та ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій” ми вимагаємо захистити права мешканців міст знищених російською агресією. Звернення до Олени Шуляк та Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

цитата зі сторінки // Олени Сезоненко

З текстом звернення до нардепки можна ознайомитися нижче:

За словами Олени Сезоненко, звернення до Олени Шуляк — це лише перші шляхи до втілення ініціативи з наданням людям компенсацій. Лист планують передати нардепці вже завтра 6 лютого в Ірпені. Саме там відбуватиметься рада ОСББ, на якій буде присутня представниця з Бахмута, яка представляє організацію “Опора”.

“Але ж на цьому все не закінчується. Ми будемо стукатися з цією ініціативою в усі двері. Кількість людей, які підписали цей лист, постійно зростає. Їх уже 1 710 було пів години тому, зараз ще більше. Адже кожну хвилину додаються люди. І коментарі, які там залишають, вони вражають. Це біль. І вона є в кожній сім’ї. В кожній сім’ї бахмутян болить. Це питання потрібно підіймати на рівень держави”, — каже співрозмовниця.

Олена Сезоненко наголошує, що основна вимога — це визнати Бахмут та інші міста Донеччини, які мають подібні пошкодження — зруйнованим, зробити автоматичну видачу компенсації, тим особам, у яких є відповідні документи на майно. Оскільки, Бахмут є окупованим, то комісія не має доступу до міста, а саме її висновок наразі ускладнює процес видачі компенсації.

“Комісія має в автоматичному порядку збиратися та надавати свою згоду на сертифікат. Комісії із закону не викинеш, але вона не може працювати в умовах, які є зараз. Це відрізає від можливості отримання компенсації найзубожілішу частину ВПО, саму нещасну, кому нікуди повертатися, кого вирвали зі своєї землі, і вже надовго. Це надовго. Навіть звільнення території не гарантує заселення в зруйноване місто. Зруйнована вся інфраструктура на 95%”, — пояснює жінка у коментарі.

Коефіцієнт 0,5 у Донецькій області

Бахмут фото лютий 2024 року
Бахмут, фото лютий 2024 року / росджерела

Регіональний коефіцієнт буде визначити суму компенсації для людей, які втратили житло. Найнижчий показник — це 0,5, наразі встановлений одразу для п’яти областей України:

 • Чернігівська;
 • Черкаська;
 • Сумська;
 • Донецька;
 • Луганська.

“Питання найнижчого коефіцієнта для Донеччини не підіймалося на належний рівень навіть рішеннями або листами військових адміністрацій. До того ж військові адміністрації в умовах війни мають обмежений функціонал. Ми будемо здійснювати громадський тиск, поки питання не буде вирішене і поки не буде подане на розгляд“, — пояснює Олена Сизоненко.

Вона додає, що громада буде звертатися до усіх ланок, які можуть бути залучені до зміни коефіцієнта та отримання компенсацій. Відомо, що співпрацювати будуть і з міськрадою Бахмута, аби допомогти владі та разом розв’язати проблему.

“Ми будемо допомагати міській владі робити свою справу. Вони теж захочуть бути причетними до руху. Вони такі ж як і ми. Ці питання повинні підійматися і ними, а не тільки громадськістю, тому працювати треба разом. Дехто з них може просунути питання, вони ж працюють з різними комітетами, міністерствами. Моє бачення таке, що потрібно стукатися в усі двері. І не тільки зі змінами законодавства. Треба йти до благодійників, до міжнародних організацій. Не секрет, що мешканцям Київської області допомагали благодійники. В цьому напрямку, я не знаю, як працює наша Бахмутська міська рада. Я не чую нічого, що може покращити життя людей”, — резюмує Олена Сизоненко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Раді хочуть визначити категорії людей, які першими отримають компенсації за знищене житло

Микола Ситник 10:50, 21 Лютого 2024
Павло Фролов
Голова спецкомісії з питань захисту ВПО Павло Фролов / фото Telegram

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України пропонує надати деяким категоріям ВПО пріоритетне право на отримання компенсації за програмою єВідновлення.

Про це повідомив голова ТСК із захисту ВПО Павло Фролов.

Так, 20 лютого спецкомісія зареєструвала законопроєкт № 11028 про пріоритетне право окремих категорій внутрішніх переселенців на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна за програмою єВідновлення.

Маємо визнати, держава не має таких ресурсів, аби відразу надати компенсації усім ВПО. Адже практично всі, хто втратив житло зараз є переселенцями, тому вимушені визначати пріоритетність надання допомоги,

Павло Фролов // прокоментував подання законопроєкту № 11028

Законопроєкт визначає пріоритетне право на отримання компенсацій для ВПО, які:

 • досягли пенсійного віку;
 • мають на утриманні дитину віком до 6 років;
 • мають на утриманні 2 неповнолітніх дітей;
 • мають на утриманні дитину з інвалідністю;
 • виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
 • є особами з інвалідністю ІІІ групи.

Також ТСК із захисту ВПО працює над збільшенням фінансування Фонду ліквідації наслідків російської агресії, аби збільшити кількість українців, які отримали кошти на ремонти пошкодженого житла та житлові сертифікати на нові квартири або будинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жителі Бахмута зможуть отримати компенсацію від рф без доведення руйнувань

Микола Ситник 14:06, 16 Лютого 2024
Зруйноване житло
Знищений будинок / фото ВРУ

Українцям, чиї будинки або квартири були розташовані у вщент зруйнованих внаслідок російського вторгнення населених пунктах, для отримання компенсації від рф не потрібно буде доводити пошкодження в Реєстрі збитків. Йдеться про мешканців Бахмута, Маріуполя, Мар’їнки, а також інших зруйнованих міст і сіл.

Про це виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України Маркіян Ключковський розповів у інтерв’ю Європейській правді.

Кому не потрібно підтверджувати руйнування житла

Виконавчий директор Реєстру завданих агресією росії збитків зазначив, що жителям вщент зруйнованих українських міст не потрібно буде надавати докази знищення свого житла.

У містах, де є катастрофічно великі руйнування (Маріуполь, Мар’їнка, Бахмут, багато інших міст) немає сенсу дивитися, в яку саме квартиру прилетів снаряд. Ми можемо побачити зруйнований будинок в буквальному сенсі з космосу. Це — один із тих кейсів, які для нас, як для реєстру, для оцінки будуть дуже простими. Попри те, що до цих місць вздовж фронту та на окупованих територіях зараз немає доступу,

повідомив // Маркіян Ключковський

За його словами, оцінка розміру відшкодувань заявників Реєстру збитків здійснюватиметься на підставі доказів завданих пошкоджень та права власності на майно. Він додав, що для цього достатньо буде отримати дані з українських реєстрів про власника квартири чи будинку, і побачити на супутникових знімках, що будинок стояв 23-го лютого 2022 року, а потім через руйнування кварталу цього будинку не стало.

“Тут допоможе те, що ми працюємо в цифровому форматі. Не потрібно вручну перебирати кожну справу і оцінювати докази. Достатньо згрупувати всі кейси, щодо житла: скажімо, у певному кварталі Маріуполя, який за супутниковими знімками непридатний для життя, зруйнований. І ухвалити рішення про те, що ця група кейсів доведена. Лишається тільки оцінити його вартість. Кожна квартира, будинок має площу, яку потрібно конвертувати в суму виплат”, — розповів Маркіян Ключковський.

Коли запрацює компенсаційний механізм

Прогнозується, що українці зможуть подавати заяви та докази для отримання виплат за завдані матеріальні та нематеріальні збитки вже цієї весни.

Кінець березня чи початок квітня — це орієнтовний час, коли розраховуємо почати прийом заяв. Усі заяви потрібно буде подавати винятково у цифровому форматі. Потім ці заяви будуть очікувати розгляду по суті, який має здійснювати Компенсаційна комісія,

прогнозує // Маркіян Ключковський

Він також додав, що не варто очікувати на компенсації цього року.

“Нам пощастить, якщо це буде в наступному році. Це був би дуже великий успіх. В цьому процесі наразі дуже багато невідомих. Україна є першопрохідцем у такому створенні компенсаційного механізму, тому давати прогнози було би безвідповідально”, — резюмував виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сертифікат єВідновлення

“10 українських родин із Київщини та Донеччини отримали компенсації за знищене житло”, — Кубраков

Перші 10 українських сімей отримали компенсації за знищене російськими окупантами житло. Нові квартири та будинки вже придбали родини з Київщини та Донеччини. Водночас українці забронювали […]

14:48, 10.01.2024 Микола Ситник
Бахмут 2013 рік

“Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому

Протягом 2013-2014 років Бахмут пережив багато змін і, на жаль, навіть окупацію. У 2013 бахмутяни приходили дивитися футбольні матчі на реконструйований стадіон “Металург”, а в […]

Очільниця партії "Слуга народу"

“Домальовують пошкодження у фотошопі”: Шуляк розповіла про шахраїв єВідновлення

В Україні фіксують випадки шахрайства при спробі отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло за державною програмою єВідновлення. Деякі громадяни самі пошкоджують майно, а інші […]

12:10, 19.01.2024 Микола Ситник