Що варто знати бахмутянкам про безкоштовні пологи?

Микола Ситник 12:36, 25 Серпня 2023

Щорічно близько 200 тисяч українок стають мамами. Важливо, щоб кожна з них, а також новонароджені, отримували кваліфіковану та якісну медичну допомогу. З початку року більше 100 тисяч жінок звернулися за медичною допомогою при пологах за Програмою медгарантій. Загалом 306 лікарень та пологових будинків уклали договори з Національною службою здоров’я на надання послуги «Медична допомога при пологах».

У Міністерстві охорони здоров’я України розповіли, що варто знати нашим громадянкам про безплатні пологи.

Чи може породілля (зокрема ВПО) обирати пологовий будинок, незважаючи на місце реєстрації та фактичного проживання? І чи буде це безоплатно? 

Вагітна має право на вільний вибір пологового будинку серед тих, які уклали договір з НСЗУ на медичну допомогу при пологах. А це понад 300 закладів по всій країні. Платити за послугу медичної допомоги при пологах не потрібно. Все необхідне — і ліки, і медичні вироби, і всі необхідні маніпуляції — входять у безоплатний пакет послуг.

Але важливо, що породілля може обирати пологовий будинок, а не лікаря, з яким народжувати. Програма медгарантій покриває пологи з черговою акушерською бригадою. 

Що саме входить у перелік безоплатних послуг за пакетом «Медична допомога при пологах»? 

Вагітна може звернутися до лікаря акушера-гінеколога самостійно. Для звернення до цього спеціаліста направлення не потрібно. 

Серед послуг, які надаються вагітній безоплатно за Програмою медичних гарантій, є такі:

  • медична допомога при пологах з черговою акушерською бригадою;
  • партнерські пологи; 
  • ведення неускладнених та ускладнених пологів;
  • проведення ургентного або планового кесаревого розтину;
  • моніторинг стану роділлі й плода;
  • зниження відчуття болю — епідуральна аналгезія та інші методи;
  • анестезіологічне забезпечення;
  • лабораторні та інструментальні дослідження 24/7;
  • консультування лікарями інших спеціальностей;
  • проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів;
  • пульсоксиметричний скринінг критичних вроджених вад серця, оцінювання слуху в новонароджених;
  • щеплення для немовляти;
  • консультування жінок з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
  • надання психологічної підтримки;
  • харчування в умовах стаціонару тощо.

Чи має пацієнтка платити за кесарів розтин, плановий або ургентний?

Ні, адже Програма медичних гарантій покриває і неускладнені, і ускладнені види пологів, і плановий та ургентний кесарів розтин. З початку року було проведено 31 254 кесаревих розтинів за Програмою медгарантій.

Чи можливо народжувати разом з партнером/партнеркою?

У пакеті «Медична допомога при пологах» прописана можливість проведення партнерських пологів, якщо майбутні мати й батько виявляють таке бажання. 

Програма медгарантій покриває пологи незалежно від того, вирішує жінка народжувати разом з партнером або партнеркою в лікарні, чи обмежується виключно присутністю персоналу пологового відділення. Тому породілля або її рідні не мають додатково платити за партнерські пологи — вони є безоплатними. Всі послуги акушерської бригади при цьому покриває Програма медичних гарантій.

Чи покриває Програма медичних гарантій лікування ускладнень при вагітності?

У разі виникнення ускладнень вагітності, які потребують обстеження та лікування в умовах стаціонару, вагітна, за направленням свого сімейного лікаря або акушера-гінеколога, який спостерігає її вагітність, залежно від терміну вагітності, госпіталізується або в гінекологічне відділення, або у відділення патології вагітності пологового будинку чи спеціалізованого акушерського стаціонару.

Медична допомога пацієнтці у такому закладі, якщо він має контракт з НСЗУ, також є безоплатною. Вона включає спостереження, обстеження, лікування з урахуванням лікарських засобів з Нацпереліку та витратних матеріалів, а також харчування пацієнтки під час її перебування в стаціонарі. Підставою для безоплатного отримання послуг пацієнткою є звернення за направленням лікаря, самозвернення у невідкладному стані, доставлення пацієнтки бригадою екстреної медичної допомоги. 

Як знайти лікарню для безоплатного ведення вагітності?

Дізнатись адресу та контакти найближчої лікарні, в якій можна безоплатно отримати медичну допомогу, ви можете в оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.  

Також можна зайти на сайт НСЗУ, обрати аналітичну панель (дашборд) «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». У фільтрі «Населений пункт» обрати ваше місто, а у фільтрі «Група послуг» — «Медична допомога при пологах» (пункт №7). 

Наголошуємо, вимагання плати за надання медичних послуг є порушенням прав пацієнта. У такому випадку потрібно подати скаргу до керівника медзакладу (медичного директора), департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу — відповідного органу місцевої влади (зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником).

Не вдається вирішити проблему на місцевому рівні? 

Подайте скаргу в НСЗУ через контакт-центр (16-77), на електронну адресу ([email protected]) або листом на адресу: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19.

Корисно прочитати:

Нагадаємо, лікар акушер-гінеколог з багаторічним досвідом роботи Андрій Кулешов, який наразі працює в Броварах у Бахмутській лікарні, розповів редакції «Бахмут. IN.UA» про подробиці, як підготуватися до вагітності.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Мінігранти у Житомирській та Чернігівській областях: як жінкам отримати 80 тисяч на власну справу

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:20, 13 Березня 2025
Грошова допомога у вигляді мінігрантів для жінок / фото ілюстративне, iStock

Фонд “Жіночі можливості в Україні”, заручившись підтримкою організації “The Jewish Federations of North America”, проводить новий конкурс мінігрантів для жінок-підприємиць у Житомирській та Чернігівській областях. Вони зможуть отримати 80 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу.

Про це повідомили представники фонду “Жіночі можливості в Україні”.

Грантова допомога жінкам у Житомирській та Чернігівській областях

Участь в новій програмі від фонду “Жіночі можливості в Україні” можуть взяти підприємиці, які продовжують вести власний бізнес в умовах війни та бажають розвивати його. Саме така категорія може отримати мінігранти на 80 000 гривень.

Умови участі в грантовому проєкті наступні:

  • жінка повинна мати стаж підприємницької діяльності, не менше 6 місяців;
  • бізнес повинен мати стабільні фінансові показники, бути прибутковим;
  • підприємство повинно мати чіткі бізнес-ідеї та план розвитку й розширення;
  • підприємиця повинна брати участь у співфінансуванні проєкту.

Також однією з ключових умов участі є обов’язковий вплив на розвиток регіону, зокрема:

  • створення як мінімум одного робочого місця впродовж 12 місяців;
  • реалізація проєктів соціальної важливості;
  • підтримка вітчизняних виробників товару;
  • дотримання принципу “Кола по воді” — надання безплатних послуг та товарів людям з різних категорій вразливості, наприклад, ВПО чи багатодітним родинам.

Хто може взяти участь

У конкурсі можуть взяти участь жінки-підприємиці, що є громадянками України, мешкають на території Житомирської та Чернігівської областей. Вони також повинні мати:

  • працюючий бізнес (не менше 6 місяців);
  • реєстрацію ФОП у вказаних областях або мати релокований бізнес після 24 лютого 2022 року на вказану територію, та мають підтверджений статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

Зазначається, що в конкурсі не можуть брати участь підприємиці, які вже отримували грантову допомогу від фонду впродовж минулих 12 місяців.

Як взяти участь та отримати мінігранти

Для того, щоб зареєструватися, потрібно заповнити спеціальну форму за посиланням. Термін подачі заявок розпочинається з 12 березня та триватиме по 6 квітня 2025 року включно.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як підписати петицію через Дію: детальний гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:25, 12 Березня 2025
Застосунок “ДІя” / фото Дія

Електронна петиція — це форма колективного звернення громадян та громадянок до влади, зокрема, президента, Верховної Ради чи Кабінету Міністрів. Підписати їх можна за допомогою Дії.

Детальніше про те, як підписати електронну петицію в Дії, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Електронні петиції в Україні

Електронні петиції стали важливим інструментом демократії в Україні, дозволяючи громадянам безпосередньо впливати на рішення влади. Завдяки цифровим технологіям українці можуть швидко ініціювати обговорення суспільно важливих питань та вимагати змін.

Щоб проголосувати за електронну петицію, потрібно перейти на офіційний сайт електронних петицій, знайти у пошуку та відкрити необхідну петицію. Саме в тому ж розділі можна ознайомитися з її текстом та залишити власний підпис.

Як підписати електронну петицію в Дії

Для того, щоб підписати обрану петицію, спершу треба пройти авторизацію за допомогою інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA. На вибір доступні три варіанти:

  • за допомогою електронного підпису;
  • за допомогою доступу до банківського додатка через систему ID банкінг;
  • за допомогою Дія.Підпис.

Для того, щоб підписати петицію саме в Дії, потрібно:

  • обрати із доступних варіантів “Дія Підпис”;
  • зчитати QR-код та перейти за посиланням з нього;
  • пройти авторизацію за допомогою коду та ідентифікації обличчя;
  • після підтвердження особи програма знову запропонує ввести код для підтвердження Дія.Підпис;
  • далі програма автоматично перекине користувача чи користувачку на сторінку застосунку Дія;
  • після переходу до застосунку з’явиться перелік персональних даних, які необхідно перевірити;
  • після підтвердження система перекине назад до петиції.
  • натиснути “Підписати”.

Якщо ви успішно проголосували за електронну петицію в Дії, то знизу з’явиться позначка ″Ви проголосували за петицію″.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мінігранти у Житомирській та Чернігівській областях: як жінкам отримати 80 тисяч на власну справу

Фонд “Жіночі можливості в Україні”, заручившись підтримкою організації “The Jewish Federations of North America”, проводить новий конкурс мінігрантів для жінок-підприємиць у Житомирській та Чернігівській областях. […]

14:20, 13.03.2025 Скопіч Дмитро

Як підписати петицію через Дію: детальний гід

Електронна петиція — це форма колективного звернення громадян та громадянок до влади, зокрема, президента, Верховної Ради чи Кабінету Міністрів. Підписати їх можна за допомогою Дії. […]

16:25, 12.03.2025 Скопіч Дмитро

До Святогірська тимчасово обмежили рух приміських поїздів: деталі

“Укрзалізниця” тимчасово обмежила рух приміських поїздів у Донецькій області. Це стосується сполучення “Ізюм-Форпостна” в напрямку Святогірська. Про це повідомила Донецька залізниця у Facebook. Обмеження руху […]

15:40, 10.03.2025 Скопіч Дмитро

Покращити умови в орендованій квартирі та отримати допомогу психолога: як в Києві працює БФ “Рокада”

Внутрішньо переміщені особи (ВПО), які переїхали до Києва, можуть розраховувати на підтримку благодійного фонду “Рокада”. Організація допомагає покращити умови орендованого житла, надає психологічну підтримку, а […]

Як отримати статус ВПО, якщо немає місця реєстрації: гід по процедурі

Переселенці, котрі раніше проживали раніше в зоні бойових дій або на ТОТ та не мали там зареєстрованого місця проживання, можуть отримати довідку ВПО. Для цього […]

10:00, 09.03.2025 Скопіч Дмитро