Який раціон має бути під час грудного вигодовування?

Микола Ситник 15:00, 20 Серпня 2023

В інтернеті можна знайти багато порад для породіль щодо їх харчування при грудному вигодовуванні. В цьому морі інформації заблукати дуже легко. Втім, в жодному підручнику, наказі чи будь-якому іншому офіційному документі не згадується про харчування годуючої мами або дієту для годувальниці. Ірина Галузинська, старша медична сестра амбулаторії 3 Центру первинної медичної допомоги м. Бахмута, розповіла нашій редакції про те, які міфи існують про раціон мами під час грудного вигодовування та яких порад дійсно варто дотримуватися.

Медицина, як і будь-яка наука, схильна до розвитку та удосконалення своїх методів з урахуванням нових досліджень або відкриттів. Раніше дійсно було заведено вважати, що мами мають дотримуватися певних правил харчування при грудному вигодовувані. Ірина Галузинська розповідає, що у сучасному світі дієта годуючої мами це давно застаріле поняття, але дехто іноді продовжує його вживати та будувати на ньому свої рекомендації. Годуючій мамі досить просто прислухатися до себе, довіряти своєму організму та їсти з апетитом не більше і не менше, ніж хочеться.

Не існує спеціальної дієти для годуючих мам, головне мати в раціоні всі корисні речовиниФото: з відкритих джерел

Міфи та правда про раціон молодих мам

Рекомендації щодо дієти при грудному вигодовуванні можна знайти у статтях в Інтернеті та почути від медичних працівників. Такі поради можуть містити міфи про те, що харчування матері про годування грудьми може вплинути на якість молока або на здоров’я дитини. Ірина розповідає, що насправді це не так і що медичним працівникам часто доводиться заспокоювати молодих мам, які турбуються, що їх раціон нашкодив новонародженому.

Існує багато міфів щодо раціону годуючих мамФото: з відкритих джерел

«Надлишок їжі не збільшує кількість молока! Не потрібно “їсти за двох”, не треба їсти більше, ніж хочеться. Міфом є те, що коли в дитини висипка, або кольки – мама має погрішність у своєму харчуванні. До нас, на Національну гарячу лінію “Спільно до здоров’я” часто телефонують з таким запитанням, то ми відповідаємо мамі, що її харчування тут не до чого», – розповідає Ірина Галузинська.

Ще одним міфом є те, що за допомогою дієти можна вплинути на склад молока, зробити його більш якісним та корисним. По-перше, харчування годуючої мами на все це впливати не може. По-друге, не існує дієти, яка б одночасно розв’язувала ці питання. Корисні саме ті страви та продукти, до яких жінка звикла, які вона любить і легко перетравлює, говорить Ірина.

«Якщо жінка чогось недоотримує, то тут вже може страждати її організм, бо склад молока він стабільний і  при виникненні дефіциту будь-яких необхідних речовин може відбиратися  у матері. Щоб впевнитись, що дитині достатньо їжі, треба спостерігати за прибавкою ваги. Достатньо одного зважування на місяць і,  якщо дитина набирає не менше 500 гр на місяць та достатня кількість повних підгузків (6-8 на добу), це чудовий показник, дитині достатньо грудного молока матері», – радить Ірина.

Які продукти бажано їсти під час грудного вигодовування?     

Оскільки спеціальної дієти при грудному вигодовуванні не існує, то конкретних правил щодо того, що можна їсти годуючій мамі немає. Ірина каже, що головне мати здоровий, збалансований та корисний раціон. А це насамперед розмаїття.

«Мамі обов’язково необхідно отримувати все, що потрібно в першу чергу для себе, а дитина обов’язково отримає все, що їй необхідно. Тож, вона не має голодувати, треба їсти повільно, не їсти на ходу, віддавати перевагу овочам, фруктам, злакам, збільшити фізичну активність і споживання рідини», – радить Ірина.

Для годуючої мами головне дотримуватися правил здорового харчуванняФото: з відкритих джерел

Ірина рекомендує представляти харчування мами, яка годує груддю у вигляді «Тарілки здорового харчування». Так простіше уявляти собі скільки й  чого потрібно з’їдати протягом доби. Така собі умовна схема, за якою рекомендують сформувати раціон, щоб максимально задовольнити потреби організму в поживних речовинах.

  • 1/2 тарілки мають становити овочі, фрукти і ягоди. В них міститься багато вітамінів та корисних речовин. Також клітковина, якою харчуються корисні бактерії в кишківнику. І ще один бонус, завдяки рідині, яка міститься в овочах і фруктах, матуся частково задовольняє свої щоденні потреби у воді.
  • ¼ тарілки мають становити так звані складні вуглеводи, які дадуть годуючій мамі енергію на день, довго засвоюються і забезпечують тривале відчуття ситості. Це цільні крупи (рис, гречка, вівсяна крупа), макаронні вироби твердих сортів, хліб з цільних зерен.
  • ¼ тарілки становлять продукти джерела білка. Білок це основний будівельний матеріал організму, з нього утворюються всі наші органи й тканини. Білок міститься в яйцях, рибі, птиці, м’ясі, молочних продуктах. Також він є у продуктах рослинного походження: бобових, тофу, горіхах, але засвоюється гірше.

Жири також є продуктом, що можна їсти на грудному вигодовуванні. Адже вони забезпечують маму енергією та допомагають засвоювати деякі вітаміни та мінерали. Замість насичених жирів (що містяться в жирному м’ясі, маслі, жирному сирі чи ковбасі), віддавати перевагу кориснішим ненасиченим. Ненасичені жири містяться в рибі, горіхах, насінні та оліях, які мають насичений запах і колір. Найкориснішими оліями є оливкова, холодного віджиму, лляна, з гарбузового насіння.

Жири також важливі для здорового функціонування організму людини, зокрема в період годування груддюФото: з відкритих джерел

Що не бажано їсти під час грудного вигодовування?

Не зважаючи на те, що конкретних дієт в цьому випадку немає, існує перелік продуктів, що їсти при годуванні груддю не варто, принаймні часто. Ірина надала кілька порад щодо тих продуктів та страв, які бажано уникати або зменшити споживання при годуванні груддю.

  • Краще мінімізувати споживання смажених на олії продуктів. Та якщо мама вже смажить, краще обирати жири з високою температурою горіння: вершкове масло, тваринний смалець, рафіновану оливкову олію.
  • Звести до мінімуму вживання цукру, що більше цукру їсть матуся, то більше їй його хочеться, надлишок споживання цукру може призводити до порушень стану здоров’я у годуючої мами (підвищення кров’яного тиску і рівня холестерину, надлишку ваги). Цукор міститься не тільки в цукерках чи кондитерських виробах, його можуть додавати й в не солодкі продукти для поліпшення смакових якостей. Наприклад у білий хліб, соуси, напівфабрикати, продукти з тіста, сири та кисломолочні продукти, овочеві консерви, сосиски та ковбасу.
  • Теж саме стосується і вживання солі. Сіль – це не отрута. Ризики для здоров’я пов’язані  саме з надлишковим вживанням. Надлишок солі призводить до підвищення кров’яного тиску та порушень роботи серцево-судинної системи. Особливо обережними треба бути мамам з вживанням солі, які мають діабет, метаболічні порушення, надлишкову вагу, хронічні захворювання нирок. Краще обмежити вживання готових пакетованих продуктів, напівфабрикатів, снеків, саме в них зазвичай міститься найбільше солі.
Продукти та страви, які бажано уникати або зменшити споживання при годуванні груддю. Фото: з відкритих джерел

«Суттєвою частиною раціону сучасних годувальниць є ультра оброблені продукти: сосиски, чипси, солодкі напої. Простим способом оцінювання ступеня оброблення продукту є інформація на пакованні. Що довший список складників, то ймовірніше, що перед вами ультра оброблений продукт. Вживання таких продуктів на постійній основі може додати в раціон надлишок солі, цукру та насичених жирів. А це своєю чергою може призводити до набору ваги, розвитку запальних процесів, серцево-судинних та онкозахворювань. Надання переваги в раціоні мінімально обробленим продуктам та більше домашнім – це вагомий внесок у власне здоров’я», – говорить Ірина.

Крім того, Ірина розповідає про те, що харчові алергени можуть вплинути на дитину або маму.

«Це речовини частіше білкової природи. Алергічні реакції можуть виникати  як досить швидко після годування, так і через декілька годин або днів. Які продукти підозрюємо? Будь-які продукти, що викликають алергію у когось із членів сім’ї. Продукти, які мама нещодавно з’їла у великій кількості. Будь-яка “нова їжа” (якщо симптоми у дитини раніше не спостерігалися). Їжа,  яку мама не любить, але їсть під час годування груддю, або під час вагітності, для користі здоров’я дитини. У так звану “велику вісімку” продуктів, що найчастіше викликають алергічні реакції, входять: коров’яче молоко, курячі яйця, горіхи, пшениця, соя, морепродукти, риба, арахіс. Але це не означає, що ці продукти не треба вживати, їх підозрюють в першу чергу», – розповіла Ірина.

Експерти Національної гарячої лінії проконсультують батьків щодо багатьох питань, пов’язаних зі здоров’ям малюківФото: з відкритих джерел

Якщо в матусь, котрі годують груддю, мають дітей віком до 3-х років, залишаться або виникнуть питання, або проблеми з харчуванням, для цих питань існує Національна гаряча лінія МОЗ-ЮНІСЕФ “Спільно до здоров’я” 0800351896. Лікарі, медсестри та консультанти з грудного вигодовування консультують батьків щодо вакцинації дітей та дорослих, грудного вигодовування та харчування маленьких дітей.

Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 8:00-20:00, у суботу з 11:00-20:00.

Якщо Ви цікавитесь темами:

  • щеплення дітей та дорослих;
  • вакцинацію за національним календарем щеплень;
  • рекомендовані щеплення;
  • екстрену вакцинацію (у разі травми чи укусу тварин);
  • вакцинацію від COVID-19;
  • підтримку та збереження грудного вигодовування;
  • питний режим дитини;
  • введення прикорму;
  • здорове харчування дітей до 3-х років;
  • здорове харчування жінок, що годують грудьми.

Телефонуйте!!!  

Читайте такожЯк підібрати ім’я дитині?

Нагадаємо, лікар акушер-гінеколог з багаторічним досвідом роботи Андрій Кулешов, який наразі працює в Броварах у Бахмутській лікарні розповів редакції «Бахмут. IN.UA», як підготуватися до вагітності.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Перереєстрація авто онлайн: нові можливості через Дію

Валентина Славінська Славінська Валентина 14:30, 26 Липня 2024
Українці можуть повернути кошти
Застосунок Дія / фото Мінцифра

В Україні запроваджено можливість онлайн перереєстрації автомобілів, мотоциклів та мопедів для фізичних осіб через застосунок “Дія”. Нова послуга спрощує процес купівлі-продажу транспортних засобів, але має певні умови та обмеження.

Про це повідомляє Маріупольський ЦНАП.

Перереєстрація через Дію

Міністерство цифрової трансформації України запровадило послугу онлайн перереєстрації транспортних засобів через застосунок “Дія”. Ця ініціатива значно спрощує процес купівлі-продажу автомобілів, мотоциклів та мопедів для фізичних осіб.

Категорії транспортних засобів, доступні для онлайн перереєстрації:

  • легкові автомобілі;
  • мотоцикли;
  • мопеди.

Послуга онлайн перереєстрації доступна виключно для власників транспортних засобів, при цьому переоформлення авто за довіреністю через онлайн-сервіс неможливе. 

Важливо зазначити, що ця послуга не поширюється на першу державну реєстрацію транспортних засобів в Україні. 

Щодо річних лімітів, встановлено обмеження на продаж – дозволяється реалізувати лише один транспортний засіб протягом календарного року. Натомість, кількість придбаних транспортних засобів не обмежується, що дає можливість купувати стільки авто, скільки потрібно.

Які документи потрібні

Необхідні документи та дані для продавця:

  • верифікований податковий номер;
  • паспорт, посвідка на проживання або закордонний біометричний паспорт;
  • зареєстроване місце проживання;
  • технічний паспорт на транспортний засіб.

Для уникнення проблем з перереєстрацією рекомендується перевірити та актуалізувати відомості про зареєстроване місце проживання. Це можна зробити в адміністраторів ЦНАП в центрах “Я Маріуполь”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БФ “Право на захист” пропонує безплатну консультацію психолога: як долучитися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:05, 26 Липня 2024
Консультація психолога / фото ілюстративне

Благодійний фонд “Право на захист” пропонує українцям безплатну консультацію психолога. Таку допомогу надаватимуть в межах нової просвітницької кампанії “Бути в горі — це нормально”.

Про це редакції Бахмут IN.UA розповіли в БФ “Право на захист”.

Безплатна психологічна допомога українцям

Наразі представники та представниці БФ “Право на захист” проводить широку просвітницьку кампанію, метою якої є розповісти про основні аспекти й етапи проживання горя, заохочуючи українців не відкладати тему власного психологічного стану на інші дні, тижні чи місяці. 

В межах кампанії також надаватиметься безплатна психологічна допомога від спеціалістів.

Як отримати психологічну допомогу

Психологічна допомога тривалістю 50 хвилин надаватиметься в очному та онлайн форматах як дорослим, так і дітям. 

Для того, щоб отримати безплатну психологічну допомогу, потрібно  заповнити спеціальну форму за посиланням. При цьому треба надати наступну інформацію:

  • ім’я та прізвище;
  • статус заповнювача анкети;
  • очна чи онлайн консультація психолога;
  • якщо очно, то треба вказати місто (Київ, Полтава, Чернігів, Дніпро, Харків, Запоріжжя, Кривий Ріг, Павлоград, Миколаїв, Одеса, Чернівці, Житомир);
  • мобільний номер телефону.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українці можуть повернути кошти

Перереєстрація авто онлайн: нові можливості через Дію

В Україні запроваджено можливість онлайн перереєстрації автомобілів, мотоциклів та мопедів для фізичних осіб через застосунок “Дія”. Нова послуга спрощує процес купівлі-продажу транспортних засобів, але має […]

БФ “Право на захист” пропонує безплатну консультацію психолога: як долучитися

Благодійний фонд “Право на захист” пропонує українцям безплатну консультацію психолога. Таку допомогу надаватимуть в межах нової просвітницької кампанії “Бути в горі — це нормально”. Про […]

11:05, 26.07.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати ліки з безплатною доставкою через Укрпошту: покроковий гід

Українці можуть замовляти ліки з безплатною доставкою до відділень Укрпошти. Така ініціатива дозволить забезпечувати медикаментами тих, хто проживає у віддалених та постраждалих від війни населених […]

13:30, 25.07.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

29 та 31 липня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. […]

Карітас Дніпро: чим займається організація та де вона розташована

“Карітас” — це велика міжнародна організація, чия діяльність направлена на допомогу вразливим категоріям населення. Від початку російського вторгнення допомогу від “Карітасу” отримали тисячі переселенців, й […]

13:00, 24.07.2024 Скопіч Дмитро