Який раціон має бути під час грудного вигодовування?

Микола Ситник 15:00, 20 Серпня 2023

В інтернеті можна знайти багато порад для породіль щодо їх харчування при грудному вигодовуванні. В цьому морі інформації заблукати дуже легко. Втім, в жодному підручнику, наказі чи будь-якому іншому офіційному документі не згадується про харчування годуючої мами або дієту для годувальниці. Ірина Галузинська, старша медична сестра амбулаторії 3 Центру первинної медичної допомоги м. Бахмута, розповіла нашій редакції про те, які міфи існують про раціон мами під час грудного вигодовування та яких порад дійсно варто дотримуватися.

Медицина, як і будь-яка наука, схильна до розвитку та удосконалення своїх методів з урахуванням нових досліджень або відкриттів. Раніше дійсно було заведено вважати, що мами мають дотримуватися певних правил харчування при грудному вигодовувані. Ірина Галузинська розповідає, що у сучасному світі дієта годуючої мами це давно застаріле поняття, але дехто іноді продовжує його вживати та будувати на ньому свої рекомендації. Годуючій мамі досить просто прислухатися до себе, довіряти своєму організму та їсти з апетитом не більше і не менше, ніж хочеться.

Не існує спеціальної дієти для годуючих мам, головне мати в раціоні всі корисні речовиниФото: з відкритих джерел

Міфи та правда про раціон молодих мам

Рекомендації щодо дієти при грудному вигодовуванні можна знайти у статтях в Інтернеті та почути від медичних працівників. Такі поради можуть містити міфи про те, що харчування матері про годування грудьми може вплинути на якість молока або на здоров’я дитини. Ірина розповідає, що насправді це не так і що медичним працівникам часто доводиться заспокоювати молодих мам, які турбуються, що їх раціон нашкодив новонародженому.

Існує багато міфів щодо раціону годуючих мамФото: з відкритих джерел

«Надлишок їжі не збільшує кількість молока! Не потрібно “їсти за двох”, не треба їсти більше, ніж хочеться. Міфом є те, що коли в дитини висипка, або кольки – мама має погрішність у своєму харчуванні. До нас, на Національну гарячу лінію “Спільно до здоров’я” часто телефонують з таким запитанням, то ми відповідаємо мамі, що її харчування тут не до чого», – розповідає Ірина Галузинська.

Ще одним міфом є те, що за допомогою дієти можна вплинути на склад молока, зробити його більш якісним та корисним. По-перше, харчування годуючої мами на все це впливати не може. По-друге, не існує дієти, яка б одночасно розв’язувала ці питання. Корисні саме ті страви та продукти, до яких жінка звикла, які вона любить і легко перетравлює, говорить Ірина.

«Якщо жінка чогось недоотримує, то тут вже може страждати її організм, бо склад молока він стабільний і  при виникненні дефіциту будь-яких необхідних речовин може відбиратися  у матері. Щоб впевнитись, що дитині достатньо їжі, треба спостерігати за прибавкою ваги. Достатньо одного зважування на місяць і,  якщо дитина набирає не менше 500 гр на місяць та достатня кількість повних підгузків (6-8 на добу), це чудовий показник, дитині достатньо грудного молока матері», – радить Ірина.

Які продукти бажано їсти під час грудного вигодовування?     

Оскільки спеціальної дієти при грудному вигодовуванні не існує, то конкретних правил щодо того, що можна їсти годуючій мамі немає. Ірина каже, що головне мати здоровий, збалансований та корисний раціон. А це насамперед розмаїття.

«Мамі обов’язково необхідно отримувати все, що потрібно в першу чергу для себе, а дитина обов’язково отримає все, що їй необхідно. Тож, вона не має голодувати, треба їсти повільно, не їсти на ходу, віддавати перевагу овочам, фруктам, злакам, збільшити фізичну активність і споживання рідини», – радить Ірина.

Для годуючої мами головне дотримуватися правил здорового харчуванняФото: з відкритих джерел

Ірина рекомендує представляти харчування мами, яка годує груддю у вигляді «Тарілки здорового харчування». Так простіше уявляти собі скільки й  чого потрібно з’їдати протягом доби. Така собі умовна схема, за якою рекомендують сформувати раціон, щоб максимально задовольнити потреби організму в поживних речовинах.

 • 1/2 тарілки мають становити овочі, фрукти і ягоди. В них міститься багато вітамінів та корисних речовин. Також клітковина, якою харчуються корисні бактерії в кишківнику. І ще один бонус, завдяки рідині, яка міститься в овочах і фруктах, матуся частково задовольняє свої щоденні потреби у воді.
 • ¼ тарілки мають становити так звані складні вуглеводи, які дадуть годуючій мамі енергію на день, довго засвоюються і забезпечують тривале відчуття ситості. Це цільні крупи (рис, гречка, вівсяна крупа), макаронні вироби твердих сортів, хліб з цільних зерен.
 • ¼ тарілки становлять продукти джерела білка. Білок це основний будівельний матеріал організму, з нього утворюються всі наші органи й тканини. Білок міститься в яйцях, рибі, птиці, м’ясі, молочних продуктах. Також він є у продуктах рослинного походження: бобових, тофу, горіхах, але засвоюється гірше.

Жири також є продуктом, що можна їсти на грудному вигодовуванні. Адже вони забезпечують маму енергією та допомагають засвоювати деякі вітаміни та мінерали. Замість насичених жирів (що містяться в жирному м’ясі, маслі, жирному сирі чи ковбасі), віддавати перевагу кориснішим ненасиченим. Ненасичені жири містяться в рибі, горіхах, насінні та оліях, які мають насичений запах і колір. Найкориснішими оліями є оливкова, холодного віджиму, лляна, з гарбузового насіння.

Жири також важливі для здорового функціонування організму людини, зокрема в період годування груддюФото: з відкритих джерел

Що не бажано їсти під час грудного вигодовування?

Не зважаючи на те, що конкретних дієт в цьому випадку немає, існує перелік продуктів, що їсти при годуванні груддю не варто, принаймні часто. Ірина надала кілька порад щодо тих продуктів та страв, які бажано уникати або зменшити споживання при годуванні груддю.

 • Краще мінімізувати споживання смажених на олії продуктів. Та якщо мама вже смажить, краще обирати жири з високою температурою горіння: вершкове масло, тваринний смалець, рафіновану оливкову олію.
 • Звести до мінімуму вживання цукру, що більше цукру їсть матуся, то більше їй його хочеться, надлишок споживання цукру може призводити до порушень стану здоров’я у годуючої мами (підвищення кров’яного тиску і рівня холестерину, надлишку ваги). Цукор міститься не тільки в цукерках чи кондитерських виробах, його можуть додавати й в не солодкі продукти для поліпшення смакових якостей. Наприклад у білий хліб, соуси, напівфабрикати, продукти з тіста, сири та кисломолочні продукти, овочеві консерви, сосиски та ковбасу.
 • Теж саме стосується і вживання солі. Сіль – це не отрута. Ризики для здоров’я пов’язані  саме з надлишковим вживанням. Надлишок солі призводить до підвищення кров’яного тиску та порушень роботи серцево-судинної системи. Особливо обережними треба бути мамам з вживанням солі, які мають діабет, метаболічні порушення, надлишкову вагу, хронічні захворювання нирок. Краще обмежити вживання готових пакетованих продуктів, напівфабрикатів, снеків, саме в них зазвичай міститься найбільше солі.
Продукти та страви, які бажано уникати або зменшити споживання при годуванні груддю. Фото: з відкритих джерел

«Суттєвою частиною раціону сучасних годувальниць є ультра оброблені продукти: сосиски, чипси, солодкі напої. Простим способом оцінювання ступеня оброблення продукту є інформація на пакованні. Що довший список складників, то ймовірніше, що перед вами ультра оброблений продукт. Вживання таких продуктів на постійній основі може додати в раціон надлишок солі, цукру та насичених жирів. А це своєю чергою може призводити до набору ваги, розвитку запальних процесів, серцево-судинних та онкозахворювань. Надання переваги в раціоні мінімально обробленим продуктам та більше домашнім – це вагомий внесок у власне здоров’я», – говорить Ірина.

Крім того, Ірина розповідає про те, що харчові алергени можуть вплинути на дитину або маму.

«Це речовини частіше білкової природи. Алергічні реакції можуть виникати  як досить швидко після годування, так і через декілька годин або днів. Які продукти підозрюємо? Будь-які продукти, що викликають алергію у когось із членів сім’ї. Продукти, які мама нещодавно з’їла у великій кількості. Будь-яка “нова їжа” (якщо симптоми у дитини раніше не спостерігалися). Їжа,  яку мама не любить, але їсть під час годування груддю, або під час вагітності, для користі здоров’я дитини. У так звану “велику вісімку” продуктів, що найчастіше викликають алергічні реакції, входять: коров’яче молоко, курячі яйця, горіхи, пшениця, соя, морепродукти, риба, арахіс. Але це не означає, що ці продукти не треба вживати, їх підозрюють в першу чергу», – розповіла Ірина.

Експерти Національної гарячої лінії проконсультують батьків щодо багатьох питань, пов’язаних зі здоров’ям малюківФото: з відкритих джерел

Якщо в матусь, котрі годують груддю, мають дітей віком до 3-х років, залишаться або виникнуть питання, або проблеми з харчуванням, для цих питань існує Національна гаряча лінія МОЗ-ЮНІСЕФ “Спільно до здоров’я” 0800351896. Лікарі, медсестри та консультанти з грудного вигодовування консультують батьків щодо вакцинації дітей та дорослих, грудного вигодовування та харчування маленьких дітей.

Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 8:00-20:00, у суботу з 11:00-20:00.

Якщо Ви цікавитесь темами:

 • щеплення дітей та дорослих;
 • вакцинацію за національним календарем щеплень;
 • рекомендовані щеплення;
 • екстрену вакцинацію (у разі травми чи укусу тварин);
 • вакцинацію від COVID-19;
 • підтримку та збереження грудного вигодовування;
 • питний режим дитини;
 • введення прикорму;
 • здорове харчування дітей до 3-х років;
 • здорове харчування жінок, що годують грудьми.

Телефонуйте!!!  

Читайте такожЯк підібрати ім’я дитині?

Нагадаємо, лікар акушер-гінеколог з багаторічним досвідом роботи Андрій Кулешов, який наразі працює в Броварах у Бахмутській лікарні розповів редакції «Бахмут. IN.UA», як підготуватися до вагітності.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як дізнатися суму майбутньої компенсації за знищене житло

Микола Ситник 12:00, 17 Квітня 2024

Волонтерська організація “Поверни своє” за підтримки “UST — Ukraine Support Team” запустила спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників пошкодженого або знищеного під час війни житла. Він стане в пригоді всім, хто хоче дізнатися приблизну суму майбутньої компенсації.

Про це на сторінці в Facebook повідомляє команда “Поверни своє”.

Як розраховувати компенсацію за житло

Калькулятор доступний в онлайн форматі на відповідному сайті за посиланням. Провести онлайн-розрахунок дуже просто, для цього потрібно просто слідувати інструкції з заповнення пропусків.

Перший крок: оберіть тип зруйнованої нерухомості — квартира або приватний будинок.

Другий крок: вкажіть основні параметри зруйнованої або пошкодженої нерухомості:

Для квартири:

 • регіон розташування;
 • конкретний район/місто/район у місті;
 • площу;
 • період будівництва;
 • кількість кімнат.

Для будинку:

 • область або місто розташування;
 • площу.

Третій крок: ознайомтесь з розрахунком суми компенсації.

На сайті також є можливість завантажити калькуляцію в окремому файлі з більш детальною інформацією, де будуть вказані всі складові формул обчислення розміру відшкодування. Зазначимо, що такі ж формули будуть використовувати я під час роботи компенсаційні комісії.

Алгоритм обчислень враховує нормативну умову про те, що розмір компенсації встановлюється на рівні не нижче вартості спорудження житла відповідної площі, розрахованої за показником опосередкованої вартості у регіонах України. Якщо сума компенсації, отримана на основі введених користувачем параметрів, буде меншою за опосередкований показник, калькулятор автоматично визначить коректний розмір відшкодування, тобто мінімальну суму компенсації, на яку може розраховувати постраждалий.

При розробці цього онлайн-калькулятора були використані коефіцієнти та показники, визначені в Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, а також у наказі Мінвідновлення №408 від 17 травня 2023 року.

Відгуки щодо зручності користування онлайн-калькулятором і можливі зауваження до його функціонала можна залишати у коментарях під дописом на сторінці “Поверни своє“.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як виявити, що у вас алергія: поради від лікарки-алерголога Валентини Зведенюк

Семаковська Тетяна 18:00, 15 Квітня 2024
Алергія / ілюстрація Бахмут IN.UA

Алергічні реакції спричиняють багато дискомфорту в нашому житті. Помилково вважати, що алергії проявляються тільки навесні, коли все розцвітає. Залежно від початку цвітіння деяких росли, це може супроводжувати людину і влітку, і восени. Алергії можуть викликати свербіж шкіри, нежить, набряки та багато інших симптомів. З рештою, вони дуже впливають на якість життя людини. У цій статті наша редакція зібрала коментарі лікарки-алерголога щодо того, чому виникає алергія, що таке алергологічні проби, як їх робити та як відбувається процес лікування. 

У великій мірі вплив алергічних реакцій на людину залежить від типу і важкості алергії, а також від того, як швидко та ефективно пацієнт отримує лікування та поради від лікаря-алерголога. Це підкреслює важливість правильної діагностики й керування алергіями для полегшення стану пацієнта і покращення його якості життя. Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог, розповіла нашій редакції про те, як проходить діагностика, які тести на виявлення алергенів призначають лікарі та як відбувається лікування алергій. 

Як розпізнати алергію

Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог

Джерело: надане героїнею

Валентина пояснює, що алергія на цвітіння або поліноз виникає внаслідок того, що імунна система починає виділяти захисні антитіла проти білків, які містяться у пилку рослин. Наша імунна система починає їх сприймати як ворожими й тому провокує алергічну відповідь. Основною причиною літньо-осіннього полінозу є пилкування бур’янів, а саме полину та амброзії.

Симптоми, які виникають у пацієнтів з алергією до пилку бур’янів — це закладеність носа, чхання, виділення з носа, свербіж носа та очей, сльозотеча, почервоніння кон’юнктиви ока, свербіж або набряк повік, може бути свербіж горла, пирхота в горлі, кашель,  утруднене дихання, задишка або епізоди обструктивного синдрому.  На це можуть хворіти як діти, так і дорослі. Тобто ніхто не застрахований від появи цієї алергії.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Лікарка наголошує, що пацієнти, які мають симптоми, що турбують їх десь із липня по вересень-жовтень, мають обов’язково звернутися до лікаря-алерголога, аби виконати ряд обстежень.

Діагностика та види алергій

Якщо людина відчуває симптоми, які схожі за своїми проявами на симптоми алергії, то першочерговим рішенням має бути планування візиту до лікаря. Вже спеціаліст проводить обстеження на алергію та призначає, за потреби, тест на алергопроби. Тільки після цього, залежно від того чи позитивні результати аналізів, чи негативний, лікар планує подальші дії пацієнта та мапу лікування. 

Валентина розповідає, що для виконання обстежень пацієнт може звернутися в будь-який час: як в період розпалу симптомів, так і в період, коли він відчуває себе абсолютно здоровим. Лікар може запропонувати два методи обстеження.

 • Нашкірна проба на алергени, яка полягає в «розкопуванні» потенційних алергенів. При цьому лікар крапає на попередньо пошкоджену шкіру потенційними алергенами та оцінює реакцію організму людини на них. Результати шкірної діагностичної проби можна визначати через 15 хвилин.
 • Лікар може запропонувати виконати аналіз по крові, який полягає у визначенні специфічних імуноглобулінів і до конкретних алергенів.

Лікарка також застерігає, що методи обстеження алергії мають свої покази та протипокази. 

Шкірну алергічну пробу ми не виконуємо пацієнту, якщо він приймає протиалергічні препарати, але ми можемо пропонувати пацієнту в такий момент визначати наявність алергії або її відсутність з допомогою аналізу крові. В окремих випадках алерголог може пропонувати пацієнту молекулярну алергодіагностику. Це лабораторний тест, який передбачає взяття зразка крові та визначення в ньому специфічних антитіл або імуноглобулінів і до конкретних молекул алергенів. Тест є сучасним, високочутливим та високодостовірним. Але він призначається лише по рекомендації алерголога, враховуючи його вартість та враховуючи те, чи потрібно здавати його пацієнту згідно із показами.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Шкірна алергічна проба є одним зі швидких способів визначити, на що людина має алергію

Джерело: відкриті джерела

Залежно від стану пацієнта та вираженості симптомів, а також від історії хвороби та історії приймання ліків, методи діагностики алергенів можуть відрізнятися. 

Для проведення діагностики алергії з іншими станами або з іншими захворюваннями, може бути виконаний мазочок із носа, аналіз, який має назву “назоцитограма”. Може бути рекомендовано виконання спірографії для того, щоб дослідити функцію дихання пацієнта, особливо, якщо він має задишку. Також ми можемо рекомендувати консультації суміжних спеціалістів, для прикладу, ЛОРа, дерматолога, окуліста, офтальмолога чи пульмонолога.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Лікування алергії

Валентина пояснює, що говорячи про симптоми пилкової алергії, ми повинні пам’ятати про такий синдром, який має назву “пилок-їжа” або “пилок-плоди”.

Полягає цей синдром в тому, що пацієнт, який має алергію до пилку полину чи амброзії, може відчувати місцеві алергічні реакції, так званий оральний алергічний синдром, при вживанні деяких фруктів та овочів, особливо дині, огірків, кавунів, кабачків, гарбузів, соняшникового насіння, халви, козинаків. Це пов’язано з тим, що пилки алергенні. Також це пов’язано з тим, що білки, які містяться в пилку рослин, подібні за своїм складом до білків, які містяться в даних харчових продуктах.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Цей синдром може проявлятися через наступні симптоми:

 • свербіж в роті; 
 • пощипування губ; 
 • печіння язика; 
 • кашель;
 • утруднене дихання; 
 • закладеність носа. 

Але ці симптоми, як правило, виникають не у всіх пацієнтів. Але обов’язково треба пам’ятати про цей синдром та уточнювати у лікаря, яких продуктів краще уникати.

Після здачі аналізів на алергени, аналізу подразників та визначення конкретної проблеми, починається етап лікування.

Говорячи про лікування алергії або лікування полінозу, ми пропонуємо пацієнту два шляхи розв’язання проблеми або два типи лікування. Перший — це симптоматичне, яке полягає в прийомі протиалергічних таблеток, спреїв, крапель для носа, промивання носа. Це дозволяє максимально, наскільки це можливо, зменшувати симптоми та контролювати їх. Але щойно ми скасуємо лікування, ці симптоми повернуться, адже алергія буде турбувати до тих пір, поки відбувається сезон пилкування. Тому, як правило, симптоматичне лікування лікарі призначають на тривалий термін, тобто на весь сезон полінації.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Інший варіант лікування або метод — це АСІТ терапія або алергенспецифічна імунотерапія. Метод, який передбачає введення алергену в організм у вигляді ін’єкції або завдяки прийому таблеток, драже, спрею, під язик препарату на основі або з компонентами алергену, до якого чутливий пацієнт, розповідає Валентина.

Від алергій не застраховані ні дорослі, ні діти, тому важливо вчасно звертатися до лікарів та отримувати лікування

Джерело: відкриті джерела

Таке лікування займає від 2 до 5 років, але лікарка каже, що цей метод лікування дозволяє вилікувати алергію. Тобто, імунна система починає стимулювати утворенням блокуючих антитіл і, в процесі або в період контакту з алергеном, симптоми алергії пацієнта вже не турбують. Це є єдиним методом лікування алергії, він є доказовим та високоефективним.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Калькулятор c79c2

Як дізнатися суму майбутньої компенсації за знищене житло

Волонтерська організація “Поверни своє” за підтримки “UST — Ukraine Support Team” запустила спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників пошкодженого або знищеного під час війни житла. Він […]

12:00, 17.04.2024 Микола Ситник

Як виявити, що у вас алергія: поради від лікарки-алерголога Валентини Зведенюк

Алергічні реакції спричиняють багато дискомфорту в нашому житті. Помилково вважати, що алергії проявляються тільки навесні, коли все розцвітає. Залежно від початку цвітіння деяких росли, це […]

Чи мають право на продовження виплат на проживання студенти-ВПО: роз’яснення експертів

Після внесення низки змін у порядок виплати допомоги переселенцям, які почали діяти з 1 квітня 2024 року, багато громадян України почали цікавитися, а чи мають […]

17:00, 15.04.2024 Скопіч Дмитро

Як ВПО в Києві отримати грошову та юридичну допомогу

Українці, які мають статус внутрішньо переміщеної особи та проживають в Києві та Київській області, можуть отримати грошову, психологічну, юридичну та інші види допомоги. Про це […]

15:20, 15.04.2024 Скопіч Дмитро

Омбудсмен закликав родичів полонених оновити їх особисті дані

Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець закликав родини полонених та зниклих безвісти військових, а також цивільних осіб, незаконно утримуваних рф, подати заявку в Особистому […]