Рятувати не можна залишити: що робити зі стосунками на відстані

Ольга Гембік Гембік Ольга 11:30, 19 Березня 2024
Катерина Бандус
Ілюстрація Катерина Бандус

Хтось пожартував, що стосунки на відстані — це наче кожному взятися за кінець гумової стрічки, роз’їхатися і чекати: хто ж перший відпустить, щоб іншому прилетіло в лоба? Для сотень і сотень тисяч тимчасово розлучених пар — переважно жінок за кордоном і чоловіків в Україні — це надзвичайно актуальне нині питання. І багатьом зовсім не до жартів.

Бути в полі зору один одного

“Що більше ми були не в полі зору одне одного, то менше мали тем для розмов”, — каже моя знайома, яка розлучилася з чоловіком, не витримавши випробування часом і відстанню.

Анастасія у 2023-му на пів року поїхала до Великої Британії, отримавши грант на навчання. Уже за два місяці відчула, що стосунки руйнуються. У висновку подружжя розлучилося, щойно жінка повернулася до Києва.

“Спочатку це виглядало навіть романтично — обоє сумуємо, шлемо сердечка і фото в месенджер. Навіть фільми переглядали синхронно, засинали і прокидалися із ввімкненими камерами. Згодом втома і новий устрій життя далися взнаки. Якось зловила себе на думці, що мені дуже складно пояснювати, що і як відбувається з моїм життям і стажуванням, думала — навряд чи така рутина зацікавить чоловіка. А згодом він і питати перестав. Теми для розмов вичерпалися, а українські новини я й без нього дізнавалася із телеграм-каналів. Почуття дуже швидко минули теж”, — розповідає Анастасія.

Про те, що стосунки на відстані – складна і копітка праця, яка може стати важким випробуванням, наголошує психолог, гештальт-терапевт Геннадій Мустафаєв, який також консультує і надає психологічну допомогу парам. Нещодавно він був онлайн-гостем “Клубу українських жінок” при фундації “Український Дім” у Варшаві. Зустріч відвідали українки, які через війну тимчасово опинилися у Польщі.

Геннадій Мустафаєв
Геннадій Мустафаєв / Facebook

“Війна підсвітила те, що було приховано в сім’ях. Якщо пара складно переживає стосунки на відстані й навіть близька до їхнього закінчення, варто подивитися на ретроспективу, а якими були стосунки до війни? Наші переживання зараз мають екзистенційний характер, вони про сенс життя. З ким я живу і з ким кожного ранку прокидаюся? Чи хочу бути в стосунках саме з цією людиною? Скільки мені залишилося? Відповіді у мирному житті були б такими: звик, комфортно, не так уже й погано, навіщо щось міняти? У складні часи людина хоче жити своє життя у задоволенні й сміливіше йде зі стосунків, які її не влаштовують”, — каже Геннадій Мустафаєв.

За словами Мустфаєва, в основі будь-яких стосунків лежить діалог. За його спостереженнями, дуже мало пар вміють його добре вибудувати. Вміння спілкуватися, вміння конструктивно конфліктувати — це навички, які допомагають не лише побудувати здорові міцні взаємини, а й пережити випробування стосунками на відстані.

Потрібна підтримка

Жінкам, які поїхали, необхідна підтримка, каже психотерапевт.

“Але підтримка також потрібна чоловікам, які залишилися вдома або перебувають на війні. Певна річ, стосунки на відстані потребують ресурсу. Якщо ж я сам його не маю, то не матиму, чим поділитися з партнером. Моя порада тут — навчитися піклуватися про себе, наповнюватися ресурсом і ділитися”, — пояснює експерт.

Психологи також кажуть, що збереження стосунків на відстані може бути викликом для пари, незалежно від того, як довго чоловік і жінка разом. Утім, цілком можливо їх зберегти, якщо приділити увагу певним речам.

Говоріть. Сплануйте вашу розлуку так детально, наскільки це буде можливо. Говоріть з вашим партнером про ваші спільні очікування і способи зберігання стосунків. Звірте годинники — обміркуйте відверто, як зараз ставитеся одне до одного. Якщо почуттів немає — то немає чого зберігати.

Перебувайте на зв’язку. Постійний зв’язок через телефонні дзвінки, повідомлення або відеодзвінки допомагає зберігати взаємини. Нехай вечірній чи обідній дзвінок стане такою ж рутиною, як і сімейні обіди у мирні часи. Поснідати разом, увімкнувши камеру — чому б ні?

Плануйте зустрічі. Сплануйте зустрічі в реальному житті, разом обирайте дати. Це допоможе підтримувати стосунки в тонусі. Можна зустрічатися у відносно безпечних місцях України, прикордонних зонах. Відмічайте дати наступної зустрічі у календарі.

Підтримуйте. Розвивайте стосунки на основі взаємної довіри та розуміння. Підтримуйте інтереси й цілі вашого партнера, навіть якщо вони відрізняються від ваших. Не забувайте про свої власні потреби й артикулюйте про це партнерові. Щоб зберегти довіру відносин, важливо дотримуватися обіцяного.

Плануйте спільні зняття. Читайте книги, дивіться фільми, вибирайте речі, вчіть мови — у світі є чимало речей, які можуть об’єднати пару на відстані.

Гештальт-терапевт Геннадій Мустафаєв наголошує, що дуже важливо, аби діти теж не втрачали контакту з батьком на відстані. Найгірший із можливих діалогів: “Як у тебе справи у школі?” — “Нормально”. Партнер має бути в курсі всіх справ дитини, повністю занурений в її життя — так, як це було і до розлуки.

Це теж допоможе зберегти і навіть зміцнити стосунки на відстані. Виклик, який поставила перед багатьма парами війна, може бути важким. Утім, з відповідними зусиллями і уважністю до партнера, можна досягти того, що зв’язок із найріднішими людьми не втратиться.

Примітка. Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 13:58, 10 Січня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

15 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє Центр підтримки “З Бахмутом у серці м. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 15 січня (середа) в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 16:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як пенсіонеру чи пенсіонерці оформити інвалідність в 2025 році: гід

Семаковська Тетяна 17:00, 6 Січня 2025

З 1 січня 2025 року в Україні більше не працюють медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Президент України Володимир Зеленський ліквідував їх Законом №12178. Тож, відтепер, аби оформити інвалідність потрібно буде пройти обстеження експертної команди.

Як оформити інвалідність в 2025 році для людини старшого віку — читайте в матеріалі.

Як оформити інвалідність пенсіонеру в Україні

Оформити інвалідність в 2025 році стане простіше. Прозорість процедури мають забезпечити новостворені експертні команди, які будуть працювати замість МСЕК. За інформацією Міністерства охорони здоров’я людині потрібно пройти кілька етапів для оформлення інвалідності.

Примітка. Важливо, що для осіб, які отримали від МСЕК до 31 грудня 2024 року, довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації), усі ці документи залишаються чинними та є підставами для отримання визначених законодавством гарантій, пільг, виплат, допомоги, відстрочок тощо.

Ось перелік дій:

  • зверніться до лікуючого лікаря, він оцінить стан вашого здоров’я, а за необхідності проведе необхідні обстеження та сформує направлення на оцінювання до експертної команди;
  • підготуйте документи для повсякденного функціонування особи (паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності, медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров’я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
  • разом із лікарем оберіть заклад та форму проведення оцінювання, зверніть увагу, що вона обирається залежно від ваших потреб та стану з урахуванням низки критеріїв: очно, заочно, дистанційно;
  • очікуйте поки адміністратор закладу, який ви обрали, перевірить ваше направлення та документи;
  • на вашу електронну пошту надійде повідомлення про час та дату оцінювання.

Оцінка інвалідності

У визначений час та дату відбудеться оцінювання експертною командою. Під час нього члени експертної команди розглядають вашу справу. Якщо особі встановлюють інвалідність, вона отримує рішення та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації.

Після цього, інформація з рішення буде передаватися через електронну систему до Міністерства соціальної політики України. Її будуть використовувати для призначення пенсії або соціальних виплат, послуг тощо.

Водночас експертна команда може направити особу на додаткове медичне обстеження. Це можливо лише один раз. Розгляд справи експертною командою не має тривати понад 30 днів. Зазначимо, що у випадку, коли особа не згодна з рішенням команди вона може поскаржитись на результати через лікуючого лікаря або подати скаргу до Центру оцінювання функціонального стану особи.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

15 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Як пенсіонеру чи пенсіонерці оформити інвалідність в 2025 році: гід

З 1 січня 2025 року в Україні більше не працюють медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Президент України Володимир Зеленський ліквідував їх Законом №12178. Тож, відтепер, аби […]

Як закрити ФОП офлайн та онлайн: гід

Бувають випадки, коли людина, яка є фізичною особою-підриємцем (ФОП), вирішує припинити свою підприємницьку діяльність. Це можна зробити у декілька кроків як онлайн, так і офлайн. […]

12:00, 05.01.2025 Скопіч Дмитро

Ідентифікаційний код дитини: як його оформити

Ідентифікаційний код — довідка, у якій вказано обліковий номер платника податків. Цей документ вважається необхідною умовою для багатьох процедур, зокрема, оформлення паспорта чи отримання освіти […]

11:00, 05.01.2025 Скопіч Дмитро

Допомога малозабезпеченим сім’ям: на що варто чекати з 1 січня 2025 року

Допомога малозабезпеченим сім’ям вже з 1 січня 2025 року суттєво зросте. Це відбудеться попри те, що прожитковий мінімум, від якого залежить розмір допомоги, залишиться на […]

14:40, 03.01.2025 Скопіч Дмитро