Росіяни атакували Хромове: як виглядає карта боїв

Семаковська Тетяна 09:24, 30 Жовтня 2023
Бойова техніка ЗСУ / Генштаб

Українські війська продовжували наступ під Бахмутом і досягли підтвердженого просування. Геолокаційні кадри, опубліковані 29 жовтня, вказують на те, що ЗСУ просунулися на схід від залізничної лінії на південь від Андріївки.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Наступ під Бахмутом

ЗСУ продовжують штурм росіян на південь від Бахмута. Міністерство оборони росії заявило, що їхні війська відбили українські атаки на Донецькому напрямку, який включає район Бахмута і Авдіївки-Донецька. Джерела рф заявили, що українські війська атакували поблизу Кліщіївки, намагаючись перетнути залізничну лінію біля населеного пункту.

Позиційні бої під Бахмутом / Інститут вивчення війни

За добу на Бахмутському напрямку росіяни намагалися відновити втрачене положення біля Андріївки, але безрезультатно. Українські військові закріплюються на досягнутих рубежах.

Росіяни безуспішно намагалися прорватися вперед поблизу Хромового, а також повернути втрачені позиції біля Кліщіївки та Андріївки. За деякими джерелами окупанти, начебто, витіснили українські сили з позицій біля Берхівського водосховища. Однак в Інституті вивчення війни не підтверджують цей факт. Бої довкола Бахмута продовжуються.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як вберегти свій зір: поради від офтальмолога Олександри Яриги

Макарович Марія 14:00, 23 Червня 2024
Як вберегти зір / ілюстрація Бахмут IN.UA

Зір — це важлива функція нашого організму. Здоров’я очей впливає на багато аспектів життя людини: організацію повсякденного життя, безпеку, мобільність, професійну діяльність та багато іншого. Тому треба уважно ставитися до гостроти вашого зору, постійно проводити перевірки у лікаря та виконувати практики, які є профілактикою захворювань очей.

Редакція Бахмут IN.UA поговорили з лікарем-офтальмологом Олександрою Яригою щодо того, що треба робити, щоб зберегти зір та запобігти захворюванням очей.

Як правильно зберегти зір

Здоров’я очей — це важлива частина нашого фізичного і соціального функціонування. Дбайливе ставлення до свого зору допоможе забезпечити якісніше та повноцінне життя. Тому, важливо регулярно проходити обстеження та дотримуватися правил для збереження зору. Це дозволить мінімізувати вплив факторів, що негативно впливають на зір.

Фактори, що негативно впливають на зір

Олександра розповідає, що існує багато факторів, які негативно впливають на зір. Перш за все, це тривале зорове навантаження. В сучасному світі наше життя тісно пов’язане із різними гаджетами. Втім, постійна робота з комп’ютерами чи телефонами протягом довгого часу та без перерви на відпочинок, може негативно впливати на чіткість та гостроту вашого зору. 

Чим менше екран, тим більше зорове навантаження. Тому, рекомендації базові: робити перерви кожні 20-40 хвилин хоча б на кілька хвилин для того, щоб трішки відволіктися, подивитися у далечінь та дати очам відпочити.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Олександра Ярига, лікар-офтальмолог / фото з архіву героїні

Також лікарка наголошує, що на здоров’я зору негативно впливає неякісне освітлення. 

В період наших локдаунів ми часто використовували неякісні джерела освітлення. Це могли бути LED лампи або інші приклади поганого освітлення. Тому, за можливості, треба створювати собі комфортне робоче місце з денним світлом або використовувати лампи максимально наближені до природних кольорів світла, тобто із жовтим відтінком. Це краще, ніж використовувати LED-лампи з білим відтінком.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Правила захисту зору обов’язково містять в собі рекомендації з обмеженням використання гаджетів. Олександра розповідає, що екрани моніторів випромінюють негативний для очей синій спектр. Тим самим, при тривалому використовувані, вони можуть пошкодити сітківку ока або, наприклад, порушувати біоритми. Особливо, якщо людина використовує ці гаджети вночі та ще й при поганому освітленні. Це призводить до того, що людина може гірше засинати та складніше прокидатися. 

Постійне використання гаджетів шкодить здоров’ю ваших очей / фото ілюстративне

Поради для збереження зору  

Олександра також розповіла про те, як дбати про зір. Важливим елементом підтримки здоров’я очей є постійні візити до лікаря. 

Перш за все це планові огляди. Для дорослих це раз на рік, для дітей – раз на пів року. Дуже часто поступово погіршується зір одного ока, а інше око це “маскує”. І людина не помічає, що вона має проблеми із зором. Тому планові огляди на першому місці. Лише лікар-офтальмолог та професійне діагностичне обладнання дозволяють виявити та лікувати проблему вчасно.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

До списку загальних порад для збереження гостроти зору входять відпочинок та збалансований режим харчування, що містить в собі зокрема сезонні овочі, фрукти. Натомість лікар не радить захоплюватися вітамінами для очей. 

Я не прибічник якихось синтетичних вітамінів. Тому сильно захоплюватися вітамінами для очей не треба. Тому що – все це є синтетичними добавками. Вони можуть провокувати алергії сповільненого типу. Тому, краще вживати сезонні овочі та фрукти.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Також Олександра розповіла, що вона не бачить великої користі у гімнастиці для очей. Адже це додаткове навантаження на втомлені очі. Краще дати їм відпочити та, наприклад, просто подивитися у далечінь, ніж у перервах ще робити гімнастику для очей і додатково їх напружувати.

Харчування також може допомогти вам підтримувати здоров’я очей. 

Це продукти з лютеїнами, вони мають помаранчевий або зелений колір. Тобто, це сезонні овочі та фрукти, які мають ці кольори. Вони насичені вітамінами та добавками. Дуже гарно працює також ОМЕГА-3, ОМЕГА-6. Це добавки, які знаходяться в горіхах та рибі. Вони ще впливають на правильну роботу залоз, які знаходяться в очах і, тим самим, покращують відчуття, які можуть бути пов’язаними із сухістю, із різними зоровими дискомфортами.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Продукти помаранчевого або зеленого кольору гарно впливають на ваш зір / фото ілюстративне

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Спеціальні умови вступу на магістратуру для випускників з ТОТ

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 23 Червня 2024
Вступ 5802c
Написання іспиту / фото ілюстративне

Українці, які цього року закінчили бакалаврат на тимчасово окупованих територіях або в зонах активних бойових дій, зможуть вступити до магістратури за спрощеною процедурою. Це стало можливим завдяки наказу Міністерства освіти і науки, який набрав чинності 19 червня 2024 року.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Зміни для людей з ТОТ

Зміни стосуються таких осіб:

  • випускників бакалавріату 2024 року, які на момент закінчення навчання перебували на ТОТ або в населених пунктах, віднесених до території активних бойових дій;
  • тих, хто планує вступати на магістратуру до того ж закладу вищої освіти, де здобули бакалаврський диплом, на спеціальності, яким надається особлива підтримка.

Для таких вступників передбачено:

  • звільнення від складання єдиного фахового вступного випробування та єдиного вступного іспиту.
  • можливість вступити до будь-якого переміщеного ЗВО Запорізької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей, якщо в їхньому рідному закладі немає потрібної магістерської програми.

Проєкт наказу розроблено МОН за результатами обговорень на засіданнях Координаційного штабу з питань деокупованих територій під головуванням Віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук.

Це рішення допоможе випускникам з ТОТ продовжити навчання та здобути магістерський диплом попри складні життєві обставини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЗСУ

«Відбиваємо штурми як горішки», — воїн ЗСУ з Бахмутського напрямку

На Бахмутському напрямку ситуація залишається складною. Війська рф за будь-яку ціну намагаються повернути втрачені позиції. На південь від Бахмута окупанти продовжують використовувати тактику «м’ясних» штурмів. […]

12:01, 18.10.2023 Микола Ситник
Мешканка Торецька

«Зливала» інформацію про позиції ЗСУ під Бахмутом: на Донеччині СБУ викрила агентку фсб

Служба безпеки затримала «на гарячому» ще одну агентку фсб. Жінка коригувала повітряні атаки рф по позиціях Сил оборони на Донеччині, зокрема в районі Бахмута. Їй загрожує […]

11:38, 29.09.2023 Микола Ситник
Генерал армії, екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж

«Деокупація Бахмута є питанням кількох тижнів», — український генерал

Після звільнення Андріївки і Кліщіївки на півдні Бахмута для ЗСУ відкрилися можливості для деокупації міста-фортеці. Війська рф ще намагатимуться відновити втрачені позиції. Найближчими тижнями окупантам […]

11:36, 19.09.2023 Микола Ситник