Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території

Семаковська Тетяна 17:17, 10 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN. UA

Битва за Бахмут почалася з серпня 2022 року, одним із найважчих періодів стала зима та початок весни 2023. У березні місто практично окупували. Важкі погодні умови та збільшення кількості вагнерівців й мобілізованих росіян не сприяли просуванню ЗСУ. Ціною свого життя захисники боронили місто Бахмут до останньої можливості, зараз на підступах Бахмута тривають бої.

Редакція зібрала основні події у Бахмуті від листопада 2022 року до листопада 2023 року.

Хронологія. Листопад 2022

Рятувальники розбирають завали / фото із відкритих джерел

У перших числах листопада з села Покровське Бахмутського району евакуювали майже все населення. Бойові дії тут загострюються. У самому Бахмуті ще досить багато місцевих, але службам вже важко працювати. Після прильотів рятувальники розбирають завали у місті. Влада закупляє хліб для тих, хто ще залишився.

У цей період самопроголошений голова терористичного угрупування “днр” денис пушилін опублікував “указ” про “приєднання” до псевдореспубліки п’яти населених пунктів Бахмутського району ‒ села Зайцеве, Весела Долина, Одрадівка, Іванград та селище Опитне.

Атакуючи по трасі з Одрадівки, ворогу вдалося впритул підійти до самого Опитного. Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що рф досягає значного прогресу в Бахмуті. Насправді росіяни здійснили обмежене просування до українського опорного пункту в Бахмуті, але вони рухаються повільно та зазнають великих втрат.

В Опитному, яке росіяни вже “приєднали” до псевдореспубліки, залишилося три десятки людей, з хлібом їм допомагають військові ЗСУ. Біля самого Бахмута журналісти The New York Times відзняли репортаж з позицій реактивної артилерії гірсько-штурмової бригади, яка не дає російським окупантам просуватися у бік міста.

7 листопада росіяни поширили новину про буцімто захоплення Бахмута, втім насправді у цей час окупанти були затиснутими в районі Павлівки на заході Донецької області. У Бахмутських телеграм-чатах також з’явилася інформація про те, що вагнерівці начебто зайшли в Бахмут та прорвали українську оборону лише за одну годину. Тим часом, місто продовжує жити. З колись 70-тисячного Бахмута виїхала більша частина населення.

Грудень 2022

Бахмут / Фейсбук

Ситуація в місті залишається вкрай напруженою, особливо небезпечний район – Забахмутка. Постійні обстріли та зруйновані мости ускладнюють автомобільне сполучення з цією частиною міста. Жителі Забахмутки майже ізольовані.

Ритуальні служби більше не виїжджають у цей район. Щоб поховати родичів, потрібно знайти транспорт і доставити тіла до Бахмутського комбінату комунальних підприємств, звідти людей вивозять на поховання на новий цвинтар під Часів Яр. У Бахмуті все ще працюють три амбулаторії, залишилося троє медиків.

В кінці грудня 2022 року Інститут вивчення війни зробив заяву, що, ймовірно, тут росіяни повторять Херсонський сценарій. Проте насправді саме зимою окупанти за допомогою новобранців збільшили штурми та атаки на Бахмут. Генерал Олексій Громов повідомив, що російські сили навмисно зменшили непрямий вогонь у Херсонській та Запорізькій областях протягом останніх тижнів і доставили артилерійські снаряди в район Бахмута, тут окупанти досягли успіхів у південних районах міста.

Січень 2023

Бахмут, січень / Роман Потапенко

У Бахмуті ще працюють магазини, але 90% населення міста вже евакуювалося. Британська розвідка вважає, що пік російського наступу на Бахмут минув, але згодом виявилося, що ця теза була хибною.

У січні 2022 Головнокомандувач Валерій Залужний розповів про ситуацію в Бахмуті. За його словами, найскладнішою ситуація залишається на ділянці Соледар-Бахмут-Майорськ. Там ворог фактично намагається просуватися вперед по трупах своїх солдатів.

Згодом росіяни захоплюють Соледар, щоб відрізати військове постачання для ЗСУ в Бахмуті. Йдеться про траси Т0513 Бахмут-Сіверськ, однієї з двох основних логістичних ліній, що постачають українські війська в Бахмуті. Павло Кириленко, тодішній голова Донецької ОВА, повідомляє, що місто зруйновано на 60%. В середині січня росіяни досягли успіхів на південний захід від Бахмута в районі Андріївки. Наприкінці січня з’являються перші заяви росіян про захоплення Кліщіївки.

Російський блогер також стверджував, що бійці “вагнера” штурмують міські квартали в районі Забахмутівки на сході Бахмута.

Лютий 2023

Евакуація з Бахмута / Нацполіція

Командир українського підрозділу, що діє в Бахмуті, Денис Ярославський заявив, що українське військове командування проведе контрольоване виведення сил з Бахмута, щоб зберегти життя українських солдатів. Це відбудеться за умови, якщо українське командування оцінить, що ризик оточення міста є неминучим.

Тим часом загарбники намагаються оточити Красну гору. Сили групи вагнера намагаються оточити Красну Гору з боку Парасковіївки і Благодатного, а також просуваються в міських кварталах на північній і східній околицях Бахмута. Атаки посилюються.

З 7 лютого 2023 року російські війська, ймовірно, досягли тактичних успіхів у двох ключових секторах. На північних околицях міста сили групи вагнера просунулися на 2-3 км на захід, контролюючи сільську місцевість біля головної траси М-03, що веде до міста.

Росіяни штурмують Парасковіївку на Бахмутському напрямку. В самому Бахмуті росіяни зруйнували будівлю міськради.

В кінці лютого росіяни прогнозують місту сценарій оборони “Азовсталі” в Маріуполі. Кілька джерел відзначили, що група вагнера наближається до металургійного заводу “АЗОМ” (ред. завод по обробці кольорових металів) на півночі міста.

У Бахмуті триває евакуація цивільного населення. Відомо, що там попри обстріли залишаються близько п’яти тисяч бахмутян, серед них є родини з дітьми, які ще можуть евакуюватися, однак є діти в Бахмутській громаді, батьки яких відмовилися виїжджати. Росіяни кажуть, що наближаються до Іванівського та захопили Ягідне.

Березень 2023

Місцеві набирають воду / Інна Гайдай

Окупанти продовжили наземні атаки поблизу Бахмута і 28 лютого досягли тактичних успіхів. Пов’язане з групою вагнера ЗМІ “Риафан” опублікувало кадри, на яких видно, як бійці вагнера ходять по північному Бахмуту в районі залізничної станції Ступки і садового магазину “Сади Бахмута”, що свідчить про просування вагнера на півночі.

Загарбники просунулися в районі Білої Гори та намагаються перекрити трасу Т0504. Відбита російська атака біля Хромового свідчить про те, що російські війська, ймовірно, просунулися на північний захід. 6 березня стало відомо, що ЗСУ обмежено відходять зі східної частини Бахмута.

На геолокаційних відеозаписах, опублікованих 6 березня, видно, як піхотинці групи вагнера вивішують прапор і позують перед пам’ятником танку Т-34 у східній частині Бахмута, підтверджуючи, що група вагнера просунулася на захід уздовж вулиці Максима Горького в напрямку центру.

В Бахмуті ситуація залишається напруженою. Бахмутяни, які не наважувалися раніше евакуюватися, тепер шукають можливості поїхати з міста, однак виїзд у теперішніх умовах відбувається важко. В цей період активізувалися шахраї, які за гроші пропонуть вивезти людей в безпечне місце чи привезти продукти.

Тепер вже мертвий фінансист групи вагнера пригожин заявив, що бійці повністю захопили Дубово-Василівку. Опубліковані 9 березня геолокаційні кадри вказують на те, що сили вагнера, ймовірно, захопили цей населений пункт. Речник українського Східного угруповання сил Сергій Череватий заявив 9 березня, що останнім часом до Бахмута прибуває все більша кількість мобілізованих росіян.

Російські війська продовжили штурмувати Бахмут та його околиці 12 і 13 березня, їм не вдалося завершити розворот, оточити або взяти місто в кільце. Росіяни намагаються створити “штучне оточення району Бахмута”. Війська рф намагатимуться захопити Часів Яр, щоб повністю оточити місто.

ЗСУ й надалі утримуватимуть і захищатимуть Бахмут. Таке рішення підтримали усі високопосадовці на засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача, яке провели 14 березня.

В середині березня російські блогери стверджують, що на півночі Бахмута армія рф просунулася через вулицю Корсунського в бік Бахмутського індустріального технікуму. Пропагандисти заявляють, що станом на 18 березня вагнерівці контролюють 70% Бахмута. Експерти Інституту вивчення війни переконані, що російські війська окупували приблизно половину міста. За добу ЗСУ відбивають по 100 атак росіян, ситуація складна.

В кінці березня Сили оборони провели успішну контратаку на північ Бахмута. Українські захисники відбили частину позицій вздовж траси Е40. Геолокаційні кадри, опубліковані 24 і 26 березня, показують, що російські війська просунулися вздовж вулиць Зеленої та Олександри Колпакової, на північному заході. 28 березня росіяни просунулися в південному Бахмуті та до центрального ринку.

30 березня пропагандисти повідомили, що російські війська захопили адміністративну будівлю в місті. Бахмутська волонтерка Інна Гайдай опублікувала світлину, на якій видно, як бахмутяни добувають собі воду.

Квітень 2023

Понівечений вокзал / фото з соцмереж

Ситуація у Бахмуті залишається дуже напруженою. Ворог робить спроби задіяти не лише “вагнерівців”, а й професійні підрозділи десантників.

Росіяни просунулися на північ від Хромового (2 км на захід від Бахмута) та на північний схід від Оріхово-Василівки (11 км на північний захід від міста). Армія рф досягла певних успіхів у центрі міста. Геолокаційні кадри, опубліковані 6 квітня, показують, що російські війська незначно просунулися в центрі Бахмута, на північ від траси T0504. 7 квітня опублікували кадри, де пвк вагнер біля Бахмутської військової прокуратури. Ймовірно, бойовики захопили будівлю.

Станом на 11 квітня аналітики Інституту вивчення війни візуально підтвердили, що російські сили окупували щонайменше 76,5% міста. Українські військові все ще у Бахмуті продовжують утримувати оборону та знищувати так звані “елітні” війська росіян.

В середині квітня Міністерство оборони росії заявило, що ПВК “вагнер” захопило три невідомі квартали на півночі, у центрі та на півдні Бахмута. Російські джерела стверджували, що найманці просунулися в північному, південному та центральному Бахмуті. Йдеться про більшу частину залізничного вокзалу та району через залізницю. Пропагандисти заявили, що війська “вагнера” просунулися на захід від залізничної лінії в західному Бахмуті. Росіяни просунулися до Будинку Культури Мартинова.

Травень 2023

Район Літака / росЗМІ

У травні дуже важка ситуація із дорогою життя, якою постачають ліки та необхідні речі у місто — ця ділянка прострілюється. Не краща ситуація із дорогою на Часів Яр через Хромове — тут також окупанти мають можливість для обстрілів.

На Бахмутському напрямку тривають важкі бої з різним результатом. Окупанти мають перевагу в кількості людей та озброєння. Наші Сили оборони мають успіхи у передмісті, а росіяни просуваються у самому Бахмуті. Важкі бої продовжуються. Очільник «вагнера» євген пригожин 18 травня заявив, що його найманці не можуть оточити українські війська в Бахмуті через втрату стабільних флангів на північ і південь від міста.

Українські військові повідомили, що контролюють “незначну” частину південно-західної частини Бахмута навколо траси Т0504. В Бахмуті та його околицях продовжуються бої за висоти на північ і південь від міста. Водночас окупанти просуваються до траси Т0504 Костянтинівка-Часів Яр-Бахмут. Станом на кінець травня ЗСУ продовжують контролювати частину района “Літак”.

Червень 2023

Зруйнова росіянами Кліщіївка / libkos

В районі Бахмута продовжується перегрупування сил російської армії. Окупанти значно посилили обстріли цієї ділянки фронту. Західні посадовці оцінюють, що російська федерація втратила понад 60 тисяч солдатів під час спроб захопити Бахмут Донецької області. Принаймні третина втрат — загиблі.

СУ утримують позиції на південно-західних околицях міста. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила, що українські війська ведуть наступальні дії на східному фронті, в районі Бахмута, і просунулися у напрямку Оріхово-Василівки, Парасковіївки та Іванівського.

Геолокаційні кадри, опубліковані 7 червня, вказують на те, що українські сили досягли просування поблизу Берхівки — це 6 км на північний захід від Бахмута. ЗСУ починають наступ на Бахмутському напрямку.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну росіяни зруйнували та пошкодили на території Бахмутської міської територіальної громади 6045 житлових будинків. Так, станом на 16 червня 2023 року пошкоджень зазнали 595 багатоквартирних (або 88,3%) та 5450 приватних (або 34,7%) будинків. В середині червня важкі бої за Бахмут тривають. Наразі битва проходить на флангах міста, зокрема на північному боці. Окупанти активно стягують резерви до міста.

В кінці червня наші війська почали повідомляти про повернення під контроль ЗСУ села Кліщіївка.

Липень 2023

Стабпункт на Бахмутському напрямку / 93 ОМБР

На геолокаційних кадрах бойових дій, опублікованих 2 липня, видно, що українські війська просунулися до смуги дерев на захід від Кліщіївки. 5 липня, ЗСУ закріпилися на нових позиціях, наші війська просунулися на південний захід від Берхівки. Легендарна 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» (93-тя ОМБр) продовжує утримувати позиції поблизу Бахмута.

Протягом перших днів липня Бахмут знову став місцем одних із найзапекліших боїв на фронті. Це відбулося після затишшя, яке спостерігалося поблизу міста в червні 2023 року.

В середині липня ЗСУ взяли під контроль усі висоти поблизу Бахмута. 14 липня стало відомо, що росіяни мінують околиці, аби сповільнити просування ЗСУ. 24 липня Ганна Маляр повідомила в ефірі телемарафону, що українські війська на Бахмутському напрямку за час наступу звільнили близько 35 кілометрів квадратних.

Серпень 2023

Зруйнована росіянами Андріївка / libkos

Сили оборони продовжують наступальні операції на Бахмутському напрямку. ЗСУ змусили росіян відійти з позицій поблизу Курдюмівки, Андріївки та Кліщіївки. Станом на початок серпня українські воїни повністю контролюють щонайменше половину Кліщіївки.

Окупанти завдають ракетних, артилерійських ударів і не полишають спроб прорвати нашу оборону. Техніка ворога стара, але є дуже небезпечною. В кінці серпня Збройним Силам на Бахмутському напрямку вдалося просунутися в районі населеного пункту Андріївка, це приблизно 10 кілометрів від Бахмута.

Вересень 2023

Зруйнований росіянами Бахмут / libkos

5 вересня українські війська продовжили наступальні операції на Бахмутському напрямку. Сили оборони просунулися на південному фланзі Бахмута, в районі Андріївки. ЗСУ взяли під контроль ділянку дороги в західній частині Кліщіївки. 14 вересня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що Сили оборони України звільнили село Андріївку, а військовий журналіст Богдан Мірошников повідомив, що наразі продовжується зачистка та звільнення Кліщіївки.

20 вересня ЗСУ продовжили наступальні операції на Бахмутському напрямку. Війська рф все ще контролюють частину залізниці поблизу Кліщіївки.

На сайті окупаційної адміністрації Первомайська опублікували список людей з Бахмута, які, як стверджують пропагандистські джерела, були вивезені із міста у вересні. Серед переліку є четверо дітей.

Жовтень 2023

Соледар / скриншот

Росіяни ледь не щодня штурмують Андріївку та Кліщіївку, намагаючись повернути втрачені позиції. На Бахмутському напрямку окупаційні війська рф перемістили свою логістику. Наразі загарбники інтенсивніше використовують траси на північ від Бахмута. Мова йде про автошляхи Попасна-Бахмут і Соледар-Бахмут.

В мережі з’явилися свіжі кадри з вулиці Виноградної в центрі Бахмута. Будинки в цьому районі, як і в усьому місті, фактично вщент знищила окупаційна російська армія. Наступ росіян знову активізується, наші війська відбивають від 30 до 95 атак на цьому напрямку.

На Бахмутському напрямку поступово починається сезон дощів. Окупаційні війська рф намагаються максимально стабілізувати ситуацію, аби покращити свої позиції в районі Бахмута. Загарбники продовжують марно атакувати поблизу Кліщіївки та Андріївки.

Водночас ЗСУ просуваються до траси Бахмут-Горлівка, де окупанти намагаються створити новий рубіж оборони.

Листопад 2023

Російський хрест в Бахмуті / скриншот

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний зазначає, що ситуація на фронті зайшла у глухий кут. На його думку, жодна зі сторін не може просуватися, а на глибокий та красивий прорив українських військ, не варто сподіватися. Зараз війна росії проти України схожа на події Першої світової війни.

Геолокаційні кадри, опубліковані 4 листопада, вказують на те, що росіяни досягли незначних успіхів на захід від ділянки залізничної лінії поблизу Кліщіївки. Пропагандистський канал опублікував відеоролик, у якому видно, як російська армія привезла у Бахмут хрест. Християнську символіку окупанти “встановили” у місті, прикріпивши хрест кількома бетонними блоками.

Українські війська продовжили наступ під Бахмутом 7 листопада і, за повідомленнями, просунулися вперед. Відомо, що 6 листопада, що українські сили перетнули залізницю біля Андріївки. Росіяни збільшили кількість атак на Бахмут, стягнули резерви, тривають важкі бої.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що в пакунку? Чому важливо знати вміст допомоги? Досвід бахмутянки

Семаковська Тетяна 17:26, 3 Липня 2025

Цьогоріч День захисту дітей в Україні вперше відзначатимуть не 1 червня, як звикли всі, а 20 листопада — відповідний указ з’явився буквально за день до традиційної дати. Та благодійники, волонтери й органи місцевого самоврядування вже встигли підготувати дитячі подарунки саме на початок літа. У багатьох регіонах їх усе ж роздали — не за календарем, а за звичкою. Серед тих, хто отримав такий подарунок, була й бахмутянка (з побажання героїні, ми не вказуємо імені).

Її, як і інших переселенців, запросили до Центру підтримки бахмутян, аби забрати подарунок для дитини. Вмісту ніхто не озвучував, натоміть просто повідомили, що треба приїхати. Жінка витратила частину родинного бюджету на дорогу, а коли відкрила пакунок — побачила скромні солодощі, вартість яких приблизно дорівнювала витраченим на проїзд коштам.

Примітка: будь-яка допомога для переселенців — це завжди підтримка і жест турботи. Водночас люди мають право самостійно вирішувати, чи вона їм потрібна саме зараз, аби не витрачати обмежені кошти на дорогу.

Ми вирішили дізнатися, чи можна зробити процес видачі більш прозорим — щоб кожен отримувач мав можливість зробити свідомий вибір.

В чому проблема?

1 червня в Україні раніше святкували День захисту дітей. Традиційно, до цього дня місцева влада та благодійники робили подарунки для дітей, які могли отримувати безпосередньо батьки або опікуни дитини. Цього року бахмутяни в евакуації мали можливість отримати подарунок для дитини у Центрах підтримки.

Героїня, яка звернулась до редакції, повідомила, що їй спершу телефонували з бахмутського Центру підтримки й повідомили, що в визначену дату вона може прибути за вказаною адресою та отримати подарунок на дитину. Жінці не вказали, що саме вона отримає — повідомили, що вона має принести паспорт та посвідчення ВПО, своє й дитини.

Бахмутянка, не підозрюючи, що подарунок виявиться по вартості фактично ціною її дороги до Центру, приїхала у хаб. Жінка додає, що раніше вона вже отримувала продуктовий набір, але тоді їй повідомили орієнтовний вміст й він був помічний.

Після прибуття у хаб бахмутянці видали подарунок на дитину: 7 цукерок та 3 зефірки. Дорога до Центру жінці обійшлася в результаті дорожче, ніж отримана допомога.

Подарунок для дитини, який отримала бахмутянка / фото надане героїнею

У коментарі бахмутянка каже: якби їй повідомили зміст набору, вона б могла обрати — їхати за ним чи ні. А так, жінка опинилася перед фактом й в результаті витратила більше грошей на дорогу. За ці ж кошти, каже героїня, вона сама могла придбати кілограм цукерок для дітей.

Редакція провела опитування серед читачів та читачок — ми цікавились, чи отримували інші бахмутяни такі подарунки для дітей. Серед понад сотні коментарів ми виділили позитивні та не дуже задоволені відгуки. Так, наприклад, було кілька коментарів, де користувачі вподобали заходи й подарунки у таких містах, як Кривий Ріг, Харків, Кременчук, Львів, Камянець-Подільський. Дітям вручали різні подарунки — бахмутяни пишуть за олівці, фарби, поясні сумки, солодощі.

Бахмутяни пишуть про проведення заходів та вручення подарунків у Центрах підтримки / скриншот

Серед незадоволених користувачів були повідомлення про відсутність подарунків у Києві, Рівному, Луцьку, Ковелі та інших містах. У частині з них Центрів підтримки бахмутян немає. Додамо, що раніше у коментарі нам повідомляли, що фізично покрити кожне місто та відкрити Центр або осередок підтримки бахмутян немає можливості.

Незадоволені коментарі бахмутян / скриншот

Що кажуть у Бахмутській міській раді?

Редакція звернулась до Бахмутської міської ради з питанням про допомогу, яку отримували бахмутяни до Дня дітей та дізналась, чи можливо, щоб людей попередньо інформували про вміст подарунків.

Як нам повідомили, допомогу для дітей бахмутян до 1 червня забезпечили за допомогою звернень до міжнародних, громадських та благодійних організацій. Тобто, бюджетних коштів на подарунки не використовували, а видачу провели у 9 осередках підтримки бахмутян.

Благодійну допомогу надали:

  • БФ “Фонд Бориса Колеснікова”;
  • БФ “ДОБРЯК”;
  • Міжнародна благодійна організація «СОС Дитячі містечка», м. Полтава;
  • Міжнародна благодійна організація «СОС Дитячі містечка», м. Львів;
  • Благодійна організація “Благодійний фонд “Україна на крилах надії” спільно з благодійною організацією “Благодійний фонд “Крила надії дітям”;
  • ТОВ “ПРОД-ІНВЕСТ”
  • ТОВ “Нові ласощі”
  • ФОП Шевченко Г. В.
  • ЦУМ Чернігів.

У відповіді нам повідомили, що бахмутян про можливу гуманітарну допомогу чи подарунки інформують у Telegram-каналах при Центрах підтримки. Там вказують загальний формат допомоги, наприклад, “подарунки для дітей” або “гуманітарна допомога сім’ям”.

Обов’язкове попереднє інформування повного складу чи орієнтовної цінності допомоги на цей час не є передбаченим через такі причини:

  • благодійники не завжди повідомляють зміст допомоги заздалегідь;
  • обсяг допомоги та її склад можуть змінюватися під час логістичних операцій;
  • у ряді випадків благодійна допомога не підлягає комерційній оцінці.

“Можливість запровадження більш детального попереднього інформування розглядається як один із критеріїв підвищення прозорості та зручності для мешканців Бахмутської громади. У разі стабілізації графіків і джерел надходження допомоги, формат оголошень може бути оновлений із зазначенням орієнтовного вмісту наборів (за погодженням з благодійниками)”, — відповідають у Бахмутській міській раді.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Ніхто не хоче жити на купі бруду й сміття”: як переселенка зі Званівки навчає молодь екосвідомості

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:38, 3 Липня 2025
ЕКОстарт можливий для кожного у Дніпрі / фото ГО “Чарівні Руни”

Юлія Тимчак зі Званівки зараз допомогає молоді Донеччини долучатися до екоініціатив в проєкті “ЕКОстарт можливий для кожного”. Аби допомогати планеті, пояснює пані Юля, не обов’язково робити глобальні речі, все починається з малого. Наприклад, у Дніпрі юнаки та дівчата протягом травня та червня вчилися виготовляти екологічні шопери, які замінять їм пластикові пакети у супермаркетах.

Детальніше про проєкт “ЕКОстарт можливий для кожного!” нам розповіла Юлія Тимчак, керівниця ГО “Чарівні Руни”, більше читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

“ЕКОстарт можливий для кожного”

Учасники проєкту зі створення чашок / фото ГО “Чарівні Руни”

В Україні активно реалізовується проєкт “ЕКОстарт можливий для кожного!” в межах програми ЮНІСЕФ у Донецькій області. За словами керівниці ГО “Чарівні Руни” Юлії Тимчак, котра виступила партнером ініціативи, головна мета, це розвиток екологічної свідомості громадян, особливо молоді.

Йдеться про формування навичок за правилом 3Р (Reuse, Recycle, Reduce), де ключовим є перероблення енергоцінних відходів, тобто їх попереднє сортування. Мотивацією для людей, вважає вона, може бути фінансова вигода: посортовані відходи можна здати за гроші, а також зменшити витрати на вивезення сміття, адже оплата за несортоване сміття є платною опцією.

Ми якраз говоримо про те, що еко-старт можливий для кожного, бо часто чуємо: я б хотів рятувати планету. Звісно, всі ми хочемо жити на чистій планеті. Ніхто ж не хоче жити на купі бруду й сміття. Але що для цього робити конкретно сьогодні, конкретно зараз? Розуміють не всі. Тому ми працюємо, щоб показати: еко-старт можливий для кожного вже сьогодні — починаючи із себе“, — зазначає Юлія Тимчак.

Що пропонують в межах проєкту

Шопери / фото ГО “Чарівні Руни”

У межах проєкту організовуються не лише просвітницька та інформаційна кампанії, а й практичні заняття, що популяризують екозвички. Наприклад, протягом травня та червня молодь мала змогу виготовити власні шопери з екологічних матеріалів.

Наші майстер-класи були практичними. Це абсолютно прикладна складова: пошили сумку, розмалювали її, створили собі чашку й забрали річ додому. Тобто вона несе практичну користь, адже тоді людина з цим шопером ходитиме до супермаркетів і не братиме пластикові пакети“, — каже Юлія Тимчак.

Створення шоперів та навчання / фото ГО “Чарівні Руни”
Процесс розмальовки шоперів / фото ГО “Чарівні Руни”

За словами керівниці ГО “Чарівні Руни”, молодь — не завжди активна категорія громадян, однак охоче долучається до ініціатив із практичним змістом. Наприклад, до занять зі швейною технікою для створення особистих речей — шоперів, фруктових сіток, термочашок і навіть повноцінних термосів.

Хочу змінювати свідомість молоді щодо збереження довкілля через прості, але яскраві приклади. Кожен із нас здатен зробити свій внесок — і саме з цього починається зміна!” — ділиться один з учасників майстер-класу з розпису шоперів, 13-річний Матвій.

Плани на майбутнє та перспективи

Активна фаза ініціативи в Дніпрі вже завершилася. Проте очікується продовження інформаційної кампанії, у межах якої відбудуться 4 онлайн майстер-класи та ще 6 офлайн-заходів.

Сортувальні баки поблизку соціального гуртожитку “ЯМаріуполь” / фото ГО “Чарівні Руни”

Крім того, у межах проєкту “ЕКОстарт можливий для кожного” проводитиметься встановлення сортувальних баків, зокрема в соціальному гуртожитку “ЯМаріуполь”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Залужний, інтервю Економіст

Ситуація на фронті зайшла у глухий кут, Україна посилить мобілізацію. Головне з інтерв’ю Залужного.

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний зазначає, що ситуація на фронті зайшла у глухий кут. На його думку, жодна зі сторін не може просуватися, […]

316534693 465929399053477 2101418386794918203 n 202b3

Інтелектуальна війна: як в Україні планують розвивати оборонний комплекс

За вісім років війни в Україні оборонний комплекс зазнав змін, однак насправді швидкими темпами ці трансформації почали рухатися вже після повномасштабного вторгнення. Сьогодні українські захисники […]