Резерв+: байки про застосунок для військовозобов’язаних

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 23 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Міністерство оборони України 18 травня презентувало Резерв+ — додаток, в якому українці, що підпадають під умови мобілізації, мають оновити свої актуальні дані, такі як адреса проживання, номер телефону та електронну пошту. Натомість застосунок показує військовозобов’язаним інформацію про них з системи “Оберіг”: чи є відстрочка, бронювання, чи перебуває людина у розшуку тощо.

Практично одразу після появи Резерв+ навколо нього у мережі з’явилася купа “зради” та фейків. Найсвіжіші приклади розібрала команда “Бахмут IN.UA”.

Повістки в Резерв+ — фейк

В соціальній мережі TikTok ми зустріли ролик з нібито скриншотом, зробленим у застосунку. Автора цієї публікації збентежило лише те, що у словосполученні “може надійти повістка на електронну пошту” слово “електронну” написано з однією буквою “н”.

У самому застосунку зазначено, що, згідно із законодавством, поняття “електронна повістка” не існує, а сам додаток не має такого функціонала.

Також раніше заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону заявила, що чинним законодавством не передбачено оповіщення громадян через електронну повістку.

“Тобто спосіб оповіщення громадян не змінювався. В застосунку станом на зараз точно нікому не прийде повістка. Ми працюємо над тим, щоби громадяни могли побачити саме інформацію про себе із “Оберігу” і могли виконати свій законний обов’язок – оновити дані”, – сказала Катерина Черногоренко.

Скриншот з ролику / колаж Бахмут IN.UA

Також сам автор відео newsukraine_ua пише в описі до нього: “Як думаєте: вкид чи правда?”. Тобто можемо зробити висновок, що цей скриншот був зроблений не ним, а взятий з неперевіреного джерела у мережі. Користувач на широкий загал опублікував інформацію, якій немає підтвердження.

ТЦК оголосило у розшук

Інший TikTok блогер заявив, що всі, хто оновив свої дані в додатку Резерв+, автоматично числяться у розшуку. Це також неправда, про що свідчать хоча б коментарі під дописом у цього ж блогера. Також команда “Бахмут IN.UA” на прикладі своїх друзів та знайомих впевнилася, що це не так: після оновлення даних в застосунку вони мають статус “На обліку” або “Уточнюється”.

Робимо висновок, що автор, відео якого набрало 36 тисяч переглядів, запустив в мережу неправдиву та неперевірену інформацію.

Колаж Бухмут IN.UA

У Міністерстві оборони пояснили, що українці, які зіткнулися з подібними проблемами, можуть звернутися до технічної підтримки Резерв+ для виправлення даних, без необхідності відвідувати Територіальний центр комплектування (ТЦК).

Представниця МО Катерина Чорногоренко також зазначила, що існує людський фактор, і оператор ТЦК і СП може робити помилки. Проте завдяки можливості бачити свій фактичний статус, ці помилки можна швидко виправляти.

“Тобто зараз це звернення до служби підтримки і можливість зробити офлайн через візит до ТЦК і СП, трохи згодом ми зробимо це в автоматичному режимі, щоб людина взагалі для уточнення даних не ходила до ТЦК і СП”, – заявила Катерина Черногоренко.

Щодо військовослужбовців, які також мають статус “у розшуку”. У Facebook Черногоренко заявила, що військовим не потрібно оновлювати свої дані, адже вони не стоять на обліку, тож не можуть порушувати правила. За її словами, статус “у розшуку” означає, що ТЦК не встиг оцифрувати дані людини.

Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін розповів, чому людина може помилково значитися як та, яку розшукують. Він розповів, що дані до реєстру “Оберіг” вносили з паперових карток, де “все було написано від руки та тому людський фактор теж тут присутній”.

За його словами, через це до реєстру “Оберіг” могла потрапити застаріла або помилкова інформація, внаслідок чого деякі користувачі Резерв+ могли бачити, що вони начебто перебувають у розшуку або їхні дані неможливо оновити. 

“Будьмо відвертими: два дні існує цей проєкт, причому це MVP-версія (ред, — продукт із мінімальним функціоналом), а повноцінна версія буде в червні, де можна буде отримати електронний відповідник паперового військово-облікового документа”, — каже Дмитро Лазуткін.

Російський “аналог” Резерв+

Деякі українці сприйняли російський “кабінєт воєннослужащєго” за український застосунок. Їх не збентежило те, що назва додатка мало того, що відрізняється, а й написана мовою окупанта. Також у скриншотах, які супроводжують “кабінєт” в маркеті, намальовано емблему російського міністерства оборони. Всередині він містить посилання, які закінчують на .ru — тобто мають російські домени.

Ба більше, саме цей додаток не є офіційним навіть у росії, про що вказано в описі: “Кабінет військовослужбовця — не є офіційним додатком для Особистого кабінету військовослужбовця, розташованого за адресою: https://cabinet.mil.ru. Додаток розроблено для інформаційної та методичної допомоги військовослужбовцям зс рф”.

Попри ці фактори, українці все одно скачали собі застосунок, а у коментарях розвели “зраду”:

Скриншот з Google Play / колаж Бахмут IN.UA

Важко зрозуміти, чому деякі українці вирішили, що “кабінєт воєннослужащєго” — це офіційний застосунок від Міністерства оборони України, але, якщо так сталося, не розповісти про цей випадок ми не могли.

Справжній Резерв плюс можна скачати у Google Play та App Store

Висновок: не можна сперечатися із тим, що в Україні питання розуміння процесів мобілізації та оновлення даних військовозобов’язаних стоїть гостро. Застосунок Резерв+ має на меті полегшити цей процес. Втім не на всі питання українців влада наразі має відповіді, і більш докладні роз’яснення обіцяє надавати згодом.

І саме тому наразі вкрай легко маніпулювати думкою людей у соцмережах неперевіреною або неправдивою інформацією. Частку з цього інформаційного потоку все ж можна перевірити самостійно в Інтернеті, читаючи офіційні джерела та роз’яснення.

Окрім цього, можемо порадити наступне:

  • уважно вивчайте функціонал застосунку. Вже на цьому рівні може відпасти ряд питань;
  • не реагуйте на емоційні закиди користувачів соцмереж. Пам’ятайте: те, що вони можуть мати велику аудиторію, не робить їх експертами;
  • шукайте інформацію від офіційних джерел, а також знаходьте першоджерела інформації;
  • розвивайте критичне мислення. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відеофейк: Метью Міллер заявив, що в білгороді немає цивільних, тому решта – військові цілі

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:35, 25 Червня 2024
Пропагандисти зробили відеофейк / колаж Бахмут IN.UA

В мережі поширюється відео, на якому представник Державного департаменту США Метью Міллер начебто заявив, що в білгороді не залишилось цивільного населення, тому всі, хто там залишається є законною військовою ціллю. За яких причин там не залишилось цивільних та чому білгород привернув увагу американців, представник Держдепу не уточнив. 

Це відео є фейковим. Голос був накладений за допомогою штучного інтелекту. Саме відео не є оригінальним — воно змонтоване з різних брифінгів: це можна зрозуміти за одягом та положенням прапорів США у кадрі. Міжнародні та українські ЗМІ також не наводили слова Міллера про білгород та його роль у війні. 

Фейковий ролик про Метью Міллера / скриншот

США не згадували білгород 

Знайти згадки про те, що серед представників влади США розмірковували над становищем російського міста білгород не змогли: немає жодної заяви, пресрелізу, згадок у міжнародних, чи українських ЗМІ. Сполучені Штати ніколи не визначали пріоритетні російські міста для ударів з боку України. 31 травня 2024 року Ентоні Блінкен, держсекретар США під час пресконференції у Празі заявив, що Джо Байден надав дозвіл бити американською зброєю по російським територіям, які межують з Харківщиною. 

Пропагандисти зробили відеофейк

У самому відео є ознаки монтажу та використання штучного інтелекту. Саме відео росіяни зробили з декількох кадрів брифінгів Держдепу США за 9 та 28 травня 2024 року:  

  • у першому кадрі Метью Міллер стоїть у білій сорочці та у синій краватці;
  • у другому кадрі журналіст, який нібито ставить питання про російські території;
  • третій кадр – Міллер стоїть вже у блакитній сорочці з червоною краваткою.

Що ще характерно – прапори стоять у різному положенні та освітленні. 

Кадри з змонтованого відео та різниця між ними / колаж Бахмут IN.UA

Звук був накладений за допомогою штучного інтелекту. В оригінальних відео брифінгів Держдепу США немає жодної згадки про білгород, що через відсутність мирного населення місто стає законною військовою ціллю. Журналіст, який потрапив у змонтоване відео росіян питав про поставку озброєння для Ізраїлю, він також не згадував білгород. Ще однака штучного інтелекту – міміка та слова спікера асинхронні. 

Поширення подібних відеофейків направлене не тільки на дискредитування України та її партнерів, а й щоб підживлювати ненависть серед власного населення у боротьбі проти так званого “колективного заходу“. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейки: менша частина українців проживають на території України та 17% населення підтримують Зеленського

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 23 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Одна з найбільших тем для створення та поширення фейків від рф — про Президента України Володимира Зеленського. Кремль не залишає потуг висвітлити його як нелегітимного очільника країни, що продовжує виконувати обов’язки глави держави незаконно. Цього разу пропагандисти роздувають тему втоми та відсутність підтримки українцями Зеленського.

Фейк: Зеленському довіряють лише 17% українців

Від 14 червня мережею поширюється відео, на якому німецький депутат Маттіас Мосдорф у своїй промові говорить про те, що нібито лише 17% українців довіряють Зеленському. За його словами, такий низький відсоток через продовження Україною бойових дій.

Однак,  це — фейк. Президенту України довіряє більша частина населення. Результати опитування від Київського міжнародного інституту соціології, проведеного в кінці травня, показали: сімдесят відсотків українців вважають, що Володимир Зеленський має залишатися президентом до кінця воєнного стану. Не згодні з цим лише 22%. Відтак, переважна більшість українців підтримують Зеленського і вважають, що він повинен виконувати обов’язки глави держави до завершення війни.
Депутат Маттіас Мосдорф від опозиційної партії “Альтернативи для Німеччини” часто виступає з промовами на тему війни в Україні. У його словах завжди фігурують наративи про те, що фінансова підтримка Заходу була і є даремною, оскільки Україна нібито вже програла війну, а санкції проти рф треба скасувати.

Фейк: менша частина корінних українців зараз проживають на території України

19 червня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив про нібито ще одну причину нелегітимності Володимира Зеленського, як глави держави. Без доказів та джерел інформацій він повідомив, що Зеленський не може представляти інтерес України, оскільки на виборах його обрали саме українці, кількість яких зараз у меншості через війну. 

Допис у Telegram-каналі миколи азарова / скриншот

Попри окупацію росією українських території, велика частина українців перебрались в інші міста під статусом ВПО. Через відсутність умов для достовірного підрахунку, неможливо точно сказати скільки корінних українців зараз перебуває в Україні. Останній такий підрахунок проводився ще у 2001 році.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб […]

18:12, 29.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Фейк: в Україні продають браслети-обереги від ТЦК

Російський телеграм-канал опублікував фейкову інформацію. Як пише російський фейкомет, в Україні почали продавати браслети з молитвою, що має «оберігати» чоловіків від представників ТЦК. Чому це […]