Речниця зі штучним інтелектом: у МЗС вперше в історії інтегрували незвичну технологію

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:30, 1 Травня 2024
Вікторія ШІ / фото МЗС

МЗС України представили цифрову особу зі штучним інтелектом, яка офіційно коментуватиме консульську інформацію для медіа. Такий проєкт реалізується вперше в історії.

Про це повідомили у МЗС України на офіційному сайті.

Штучний інтелект в роботі МЗС

Новий робітник МЗС отримав ім’я Вікторія ШІ. Вона виконуватиме функції речника відомства з консульських питань для медіа.

Моє імʼя символізує нашу головну мету — перемогу України, а прізвище — штучний інтелект, який мене створив. Моя робота полягатиме в донесенні до громадськості оперативної та перевіреної інформації консульського департаменту МЗС України. Я повідомлятиму журналістам новини про роботу консулів із захисту прав та інтересів громадян України за кордоном, реагування на інциденти чи надзвичайні ситуації та інші новини,

Вікторія ШІ // цифрова речниця МЗС України

Сам образ речниці був створений на основі реально існуючої людини — української співачки Розалі Номбре, яка погодилася надати власну зовнішність прототипу цифрової особи. 

Прообразом Вікторії ШІ стала співачка Розалі Номбре / фото з Instagram rosali_kovbasa

Представники МЗС України наголосили, що консульська представниця та її реальний прообраз — це дві різних особи. Для роботи з медіа щодо консульських питань буде залучена тільки Вікторія ШІ.

Реалізацію технології та її інтеграцію в роботу МЗС прокоментував й міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. За його словами, використання штучного інтелекту для консульського коментування — це спосіб економії часу та ресурсів відомства, які можна використовувати для більш ефективного надання допомоги українцям.

Захист від підробок

В МЗС передбачили кілька рівнів захисту Вікторії ШІ від цифрових підробок. Наприклад, на кожному оригінальному відео консульської представниці буде розміщений спеціальний QR-код, який дасть можливість перейти на текстову версію того ж самого повідомлення на офіційній сторінці МЗС, що і на відео. Якщо такий код буде відсутній, то відео автоматично можна вважати неправдивим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році: пояснення для українців

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 4 Квітня 2025
Виїзд за кордон / фото ілюстративне, Depositphotos

В Україні продовжує діяти воєнний стан, а разом із ним й певні обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд за кордон. Проте, навіть в таких умовах існують певні винятки — категорії громадян, які мають право на виїзд.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, хто саме з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році.

Хто з чоловіків має право на виїзд за кордон 2025

В умовах воєнного стану в Україні діють обмеження на виїзд чоловіків призовного віку за кордон. Водночас закон передбачає низку винятків для окремих категорій громадян.

Наразі виїхати за кордон можуть:

  • чоловіки віком від 60 років, які не підлягають мобілізації;
  • особи з інвалідністю, за наявності відповідних підтверджуючих документів;
  • багатодітні батьки, якщо чоловік має трьох і більше дітей до 18 років;
  • батьки дітей з інвалідністю, незалежно від кількості дітей;
  • одинокі батьки – які самостійно виховують дитину до 18 років;
  • супровідні особи (чоловіки, що супроводжують членів сім’ї з інвалідністю I чи II групи на визначений термін);
  • студенти віком 18-22 років, які навчаються за кордоном (за наявності підтверджувальних документів);
  • родичі загиблих чи зниклих безвісти, якщо близький родич загинув або зник безвісти під час війни, чоловік звільняється від мобілізації та отримує право виїхати за кордон;
  • особи, які були виключені з військового обліку;
  • військові, які виїжджають за кордон для проходження лікування, реабілітації або навчання.

Виїзд чоловіків за кордон: які документи потрібні

Перелік документів для виїзду за кордон у всіх категоріях різний. Чоловікам потрібно мати всі необхідні документи, що підтверджують належність до однієї з цих груп.

Також обов’язковою умовою для виїзду є наявність військового квитка. Його треба надавати на вимогу прикордонника у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та в пунктах пропуску через державний кордон України разом з паспортом.

Якщо ж у громадянина відсутній військово-облікового документа чи його дані є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів про подання особи в розшук до Національної поліції, то він не має права на перетин кордону.

Для прикладу, редакція Бахмут IN.UA наведе перелік документів для двох з категорій.

Перша — чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти на війні. Виїзду потрібно надати:

  • документ, який підтверджує наявність родинних зв’язків;
  • задокументований факт гибелі або зникнення безвісти близьких родичів;
  • довідка про відстрочку від призову на військову службу, видану в ТЦК та СП.

Друга — громадяни, які мають інвалідність I, II, III групи. Їм потрібно буде надати:

  • довідку форми №157-1/о, яка видається після огляду медико-соціальною експертною комісією та підтверджує інвалідність особи;
  • посвідчення, що підтверджує статус інваліда/пенсійне посвідчення/документ, що підтверджує призначення соціальної допомоги.

Варто зазначити, що документ про інвалідність має бути отриманим саме в Україні. Якщо група інвалідності була призначена будь-якою установою за кордоном, то чоловік не зможе виїхати з України.

Чи можуть обмежено придатні виїжджати за кордон

Чоловіки призовного віку, які мають у військовому квитку запис “непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні в воєнний час” не мають права на виїзд за кордон, адже вони підлягають призову — в тілові служби або на склади забезпечення.

Якщо ж чоловік має формулювання “обмежено придатний”, то він також не має права на виїзд.

Якщо чоловік має тільки відмітку про зняття з військового обліку, то це також не є підставою для безперешкодного перетину кордону. Утім, за такими громадянами зберігається можливість підтвердили факт наявності інвалідності або непридатності до військової служби у військовий час за станом здоров’я, які вже є повноцінною підставою для виїзду.

Нові правила перетину кордону для чоловіків до 25 років

За словами представника Кабміну у Верховній Раді Тараса Мельничука, 31 грудня 2024 року в Кабінеті міністрів України узгодили зміни до Правил перетинання кордону для чоловіків у віці 18-25 років у період воєнного стану. Вони стосуються чоловіків від 18 до 25 років, які проходили службу за контрактом у ЗСУ або в розвідувальних підрозділах Міністерства оборони та до укладення контракту не проходили повноцінної військової служби, крім базової підготовки.

Ці особи можуть перетинати державний кордон за наявності:

  • довідки від військової частини або керівника територіального центру комплектування (у документі мають бути дані про укладений контракт);
  • військово-облікового документа, що підтверджує проходження служби.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безоплатний майстер-клас із писанкарства для бахмутян у Києві: як долучитися

Валентина Твердохліб 13:20, 4 Квітня 2025
майстер-клас
Виготовлення писанок / ілюстративне фото Pexels

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття безоплатне. Його проводитиме писанкарка Зоя Сташук, яка родом з Макіївки.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Київ”.

Київ, майстер-клас з розпису писанок

У київському Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбудеться майстер-клас із писанкарства. Його проводитиме заслужена майстриня народної творчості України Зоя Сташук.

Заняття можуть відвідати як кияни, так і ВПО з Бахмута. Воно повністю безоплатне.

Під час заходу ви разом з майстринею можете створите писанки у традиційній техніці — за допомогою писачка, свічки та воску. Виготовлені писанки співробітники музею подарують військовим перед Великоднем.

Захід відбудеться в неділю, 6 квітня, о 12:00. Адреса: Київ, вулиця Лаврська, 27 (головний корпус Музею війни). Для відвідування заходу реєструйтесь за телефоном: +380 (66) 537 0173.

Писанкарка Зоя Сташук: що відомо

Писанкарка Зоя Сташук народилася на Донеччині, в місті Макіївка. Наразі мешкає та працює в Києві.

Писанкарка Зоя Сташук / фото сайт Музею Івана Гончара

Писанкарством почала займатися в 37 років. Це сталося після того, коли вона привели доньку і сина на заняття в студію писанкарства Оксани Білоус. Захопившись цим видом мистецтва, Зоя Сташук почала творити писанки. За цей час на її рахунку більше 5 тисяч робіт.

Вперше представила власну виставку писанок у 1995 році. З 1999 року має звання заслуженої майстрині народної творчості України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році: пояснення для українців

В Україні продовжує діяти воєнний стан, а разом із ним й певні обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд за кордон. Проте, навіть в таких […]

14:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро
майстер-клас

Безоплатний майстер-клас із писанкарства для бахмутян у Києві: як долучитися

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття […]

окупації

Квитанція замість права власності: як у Бахмуті окупанти оформлюють спадщину

Окупаційна влада роз’яснила, як оформлювати спадщину в Бахмуті за російським законодавством. Для оформлення спадщини прийматимуть сумнівні документи та довідки. Зокрема, доказом можуть стати квитанції за […]

бахмуті

Окупанти облаштували “лабораторію дронів” у Бахмуті — готують БПЛА для фронту

Окупований Бахмут зараз більше схожий на військову базу, ніж на місто. Звідси окупанти надають вогневу підтримку штурмовим групам, які наступають на українські міста. Також у […]

Квітневий перерахунок пенсій 2025: нові суми, умови та отримувачі

З 1 квітня 2025 року в Україні автоматично перерахують пенсії для працюючих пенсіонерів та пенсіонерок, які після призначення або попереднього перерахунку пенсії продовжували офіційно працювати. […]