Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Чорнойван Аліна 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]