Вакцинація для дорослих: поради та рекомендації від медичних працівників

Семаковська Тетяна 10:12, 10 Серпня 2023

Щеплення для дорослих є важливим процесом не тільки індивідуальному здоров’ю людини, але й має значний вплив на громадське здоров’я. Вакцини допомагають запобігти інфекційним хворобам, таким як грип, правець, кашлюк, гепатит, пневмококова інфекція, гострий гепатит тощо. Вони активують імунну систему, щоб впоратися зі шкідливими мікроорганізмами та запобігають розвитку хвороби.

Вакцинація в дорослому віці є дуже важливою з точки зору збереження здоров’я та зниження ризиків виникнення різних захворювань. Вакцини допомагають запобігти інфекційним хворобам та дозволяють уникнути серйозних ускладнень та смертельних випадків. Крім того, це формує колективний імунітет, який забезпечує повноцінний захист громади від спалахів та епідемій інфекційних хвороб. Щоб зрозуміти, які щеплення роблять дорослим та чому за цим важливо слідкувати, наша редакція поспілкувалася з представниками Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги. 

Вакцинація у дорослому віці

Screenshot 52 b3dcd

Вакцинація у дорослому віці є важливою складовою профілактики серйозних захворювань. Фото: з відкритих джерел

«Під час війни, через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож, зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися. Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і вашій дитині. До того ж при травмах існує високий ризик заразитися правцем та гепатитом В. Відтак, нещеплені або не повністю щеплені діти та дорослі у небезпеці», – розповіла нам медична сестра Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Нагадаємо, раніше ми розповідали експертну думку лікаря-акушера про те, як підготуватися до вагітності. Підготовка до вагітності — важливий етап, щоб все пройшло вдало та максимально комфортно для пари й майбутньої дитини, слід дбати про своє фізичне та ментальне здоров’я.

Ключові правила вакцинації

Спеціалістка поділилася списком основних правил та рекомендацій, якими треба керуватися для того, щоб зробити щеплення:

  • Кілька вакцин можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика та вона зменшує кількість візитів до медичного закладу. Єдине правило — робити щеплення в різні ділянки тіла, наприклад у праве та ліве плече, у праве та ліве стегно, одночасно можна й прийняти оральні вакцини.
  • Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів і візитів до медичного закладу.
  • Після гострих захворювань щеплення можна робити одразу після одужання.
  • Для вакцинації не обов’язково укладати декларацію / переукладати декларацію з лікарем на новому місці.
  • Тим, хто народився до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту B, рекомендовано зробити це щеплення.
  • Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції.
  • Літнім людям та людям із хронічними захворюваннями варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Її найпоширеніша причина — пневмокок.
  • Усім людям, старшим від 5 років, потрібно вакцинуватися від COVID-19.
  • Вагітність — не причина відмовлятися від щеплення проти COVID-19! Навпаки: невакциновані вагітні ризикують тяжко перенести COVID-19 і померти внаслідок хвороби, тому захистити їх щепленням надзвичайно важливо. Не гайте часу – зробіть щеплення якнайшвидше.
  • Вакцинуватися від COVID-19 можна жінкам, які годують грудьми. Припиняти грудне вигодовування після щеплення не потрібно!
  • Слід пройти сезонну вакцинацію від грипу на будь-якому терміні вагітності.
  • Вакцинація не потребує підготовки. Не потрібно здавати аналізи, проходити обстеження.
  • Єдиним справжнім протипоказанням є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад, анафілактичний шок. Умовним протипоказанням під час пандемії COVID-19 є температура, бо це може бути симптомом COVID-19. Щоб така людина не заразила інших під час вакцинації або по дорозі на щеплення, попросіть її залишатися вдома і прийти на вакцинацію після одужання.

Коронавірус досі існує і на нього хворіють люди, тому не варто забувати про вакцинацію. Джерело: МОЗ

Чому важливо робити вакцинацію у дорослому віці?

Медична сестра пояснює, що у календарі щеплень для дорослих є обов’язковим щеплення проти дифтерії та правця. Ревакцинація дорослих проводиться кожні 10 років – упродовж всього життя. Людина шляхом щеплення нагадує своєму організмові, що у неї є імунітет до цих хвороб. 

«Усім дорослим рекомендуємо перевірити, коли вони востаннє отримували щеплення від дифтерії й правця: якщо минуло 10 років, час пройти ревакцинацію. Якщо ви не пам’ятаєте, коли востаннє вакцинувалися від дифтерії та правця, і не маєте доступу до документа про щеплення, краще вакцинуватись. Якщо вам час вакцинуватися, зверніться до свого лікаря або у медичний заклад місцевості, де ви зараз перебуваєте: послугу з вакцинації мають надати незалежно від того, чи підписана декларація», – радить медична сестра Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Слідкуйте за своїм календарем щеплень і в дорослому віці. Джерело: ЦГЗ

Попередити хворобу вакциною легше й ефективніше, ніж лікувати захворювання в лікарні, до того ж від правця немає специфічного лікування, пояснила медична сестра. Крім того, обов’язкові вакцини є безплатними для людей, для їх отримання варто звернутися до свого лікаря або у медичний заклад. 

«Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини», – пояснила медична сестра.

Також героїня наголошує, що попри зняття статусу пандемії, COVID-19 нікуди не зник. Люди продовжують хворіти, і не всі переносять хворобу в легкій формі. Вакцина знижує ризик опинитись в лікарні в важкому стані й знижує ризик померти від коронавірусу.

Чи потрібно робити вакцини, які не є у списку обов’язкових та гарантованих державою?

Існує багато вакцин, які в нашій країні вважаються додатковими, а в інших країнах – це щеплення за календарем. Наприклад, проти вітряної віспи, менінгококу, пневмококу та інші. Всі ці вакцини спрямовані на те, щоб сформувати додатковий захист проти більшої кількості небезпечних хвороб. Особливо небезпечними ці хвороби є для людей, у яких нижчий рівень імунітету. А саме: діти до 5 років, люди похилого віку, вагітні та люди з супутніми хронічними захворюваннями, розповідає медична сестра. 

Зазначимо, що бахмутська лікарка розповіла, коли і як часто необхідно відвідувати мамолога?

Чек-ліст необов’язкових, але рекомендованих щеплень для дорослих. Джерело: МОЗ

Щеплення це найкраща профілактика від серйозних хвороб. Спеціалістка пояснила, тим небезпечні захворювання, що не включені до обов’язкового списку щеплень для дорослих. Проте, вакцини від них можна придбати за власний кошт:

  • Менінгокок провокує менінгіт (запалення оболонок головного мозку). Дуже небезпечна хвороба в будь-якому віці. В нашій країні зареєстровані 2 вакцини: “Німенрикс”. для дітей з 6 тижнів і дорослих, і “Менактра”, для дітей з 9 місяців і дорослих.
  • Пневмококова інфекція викликає пневмонію, менінгіт, запалення середнього вуха, синусит, бронхіт і передається повітряно-крапельним шляхом. Понад 40% смертей дітей до 5 років спричинено пневмококами. Найчастіше хвороба трапляється в дітей до 2 років, зокрема і новонароджених, а також у людей поважного віку. Особливо небезпечною пневмонія є для людей похилого віку, які мають додаткові супутні захворювання. Зареєстрованими в Україні вакцинами проти пневмокока є вакцина “Сінфлорикс”, для дітей до 5 років, та “Превенар-13”, якою можна вакцинувати дітей з 6 тижнів і дорослих. 

Cervarix 01 94020

Церварикс. Фото: з відкритих джерел

  • Папіломавірус людини надзвичайно поширений. Найчастіше передається через сексуальний контакт, тому більшість людей інфікуються після початку статевого життя. Інфекція сприяє розвитку раку шийки матки — одного із найпоширеніших видів раку. У більшості країн вакцину проти папіломавірусної інфекції вводять лише дівчатам з 9 років, а також жінкам. Але в деяких країнах це щеплення рекомендоване також і хлопчикам, наприклад, у Великобританії та Ізраїлі. Вакцинація від папіломавірусу дозволяє зупинити передачу вірусу від людини до людини. Краще  мати захист від ризику раку шийки матки,  раку порожнини рота і горла, статевих органів і ануса. В Україні зареєстрованими проти вірусу папіломи людини є вакцини “Церварикс” та “Гардасил”. Перша з цих вакцин надає захист саме проти двох серотипів, які можуть провокувати рак шийки матки, а друга – ще й проти інших двох серотипів, які провокують канділоми.
  • Вітряна віспа — поширена і дуже заразна вірусна інфекція. Чим старша людина, тим тяжчий у неї перебіг вітрянки, але найважче її переносять дорослі. У маленьких дітей вітрянка може ускладнюватися запаленням легенів, а у старших дітей і дорослих — енцефалітом (запаленням мозку). Вакцинацію від вітрянки починають від 12 місяців. Деякі вакцини можна вводити з 9 місяців. Вакцинувати можна підлітків і дорослих. Вакцина “Варілрікс” створює захист проти цієї хвороби.

Чи допомагають щеплення від грипу?

Медична сестра пояснює, що грип особливо небезпечний для маленьких дітей, вагітних жінок, людей з хронічними захворюваннями та літніх людей — вони найбільше ризикують опинитися в лікарні й навіть померти. Щорічне щеплення від грипу — єдиний ефективний спосіб знизити ризик захворіти та запобігти ускладненням. Вакцинація не гарантує, що ви не захворієте зовсім, але точно знизить ризик госпіталізації й смерті.

Особливо уважно потрібно слідкувати за наявністю щеплень людям, які знаходяться в зоні ризику. Фото: з відкритих джерел

Щеплення особливо важливо зробити людям із груп ризику включно з медичними працівниками:

  • людям, які у професійному житті можуть часто контактувати з хворими на грип;
  • вагітним жінкам на будь-якому терміні вагітності;
  • дітям від 6 місяців до 5 років;
  • людям, старшим від 65 років;
  • людям з хронічними захворюваннями серцево-судинної, легеневої, ендокринної систем (цукровий діабет, ожиріння);

«Вакцинуватися бажано у вересні-жовтні, хоча водночас щеплення рекомендоване протягом усього сезону. Ви можете вакцинуватися від грипу одночасно з вакцинацією від інших інфекцій, включно з коронавірусом: це зручно і безпечно. Важливо пам’ятати, що вакцина проти грипу не надає 100% захист від всіх застудних захворювань, які особливо проявляються в холодну пору року, але за статистичними даними, люди, які щорічно вакцинуються проти грипу, дійсно менше хворіють взимку на ГРВІ», – розповіла медична сестра.

Вакцинація перед виїздом за кордон

Спеціалістка розповідає, що якщо людина планує виїжджати за кордон, то потрібно звернутись, наприклад, до сайту Міністерства закордонних справ. У кожної країни можуть бути як рекомендації, так і вимоги для в’їзду в країну. Дивлячись, до якої країни людина планує їхати, вони можуть змінюватись. Тому, немає загального списку подібних профілактичних щеплень. Які щеплення роблять в дорослому віці при в’їзді за кордон залежить від напрямку подорожі та від бажання людини. 

«Наприклад, якщо людина планує відвідати країни Африки, то бажано зробити щеплення проти жовтої лихоманки. Або якщо людина планує виїхати до США, то краще зробити щеплення проти поліомієліту або вітряної віспи (оскільки воно є в календарі щеплень цієї країни). Ми, як медики, радимо робити додаткові щеплення, але вибір завжди залишається за людиною», – розповіла медична сестра.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 11 Жовтня 2024
Смачні рецепти з гарбуза / фото ілюстративне, Depositphotos

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто чи ситної запіканки з куркою.

Детальніше про те, що можна приготувати з гарбуза до Гелловіну та рецепти, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Рецепти з гарбуза

Гарбуз — це унікальний овоч, який поєднує в собі користь та універсальність. З нього можна робити не тільки кашу, а й супи, салати, випічку та навіть напої.

Споживання гарбузів може гарно відобразитися на організмі, адже в них містяться антиоксиданти, такі як альфа-каротин, бета-каротин і бета-криптоксантин. Ці органічні речовини здатні нейтралізувати вільні радикали, що знижує ризик розвитку раку, хвороб очей та інших небезпечних захворювань.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала підбірку з трьох цікавих рецептів з гарбуза, які зможуть приготувати усі.

Ризотто з гарбузом 

Ризотто з гарбузом / фото Анастасія Ворже

Ризотто з гарбузом — це вишукана страва, яка здатна чудово зігрівати в холодний осінній день. Для його приготування не потрібно багато зусиль. Лише інгредієнти та інструкція. 

Для приготування ризотто з гарбузом потрібні:

  • рис арборіо — 160 грамів;
  • пюре гарбузове — 200 грамів;
  • бульйон овочевий — 500 мілілітрів;
  • несолоне вершкове масло — 50 грамів;
  • салатна цибуля — 1/2 штуки;
  • сухе біле вино — 1/2 склянки;
  • тертий пармезан — 40 грамів.

Приготування потрібно почати з підготовки інгредієнтів. Спершу варто розморозити гарбузове пюре у маленькій каструльці та почати дрібно нарізати цибулю.

Далі сковороді з високими бортами, розігріваємо вершкове масло та на середньому вогні готуємо цибулю до м’якого стану, але не золотого. Коли цибуля буде готова, додаємо рис і даємо інгредієнтам увібрати в себе масло, постійно помішуючи протягом 2–3 хвилин.

В готову суміш поступово потрібно вливати вино. Коли воно википить, потрібно додати гарбузове пюре та перемішувати. Вже після треба починати підливати бульйон, який повинен вискіпати. Сам рис повинен постійно бути в рідині, але не плавати у ній. Такий спосіб приготування дозволить йому стати кремовим. У такий спосіб готуємо наступні 25 хвилин.

В кінці потрібно вимкнути вогонь, додати олію, сир та пів ополоника бульйону. Все перемішати. Консистенція на цьому етапі має бути трохи рідкою, а вже при подачі воно загусне та буде придатним до споживання.

Фарширований гарбуз із ковбасками та рикотою

Фарширований гарбуз / фото ілюстративне, Depositphotos

Фарширований гарбуз із ковбасками, соусом маринара та рикотою — чудова страва для буднього дня, котра буде нагадувати лазанью чи італійську пасту.

Для приготування цього рецепту знадобиться:

  • гарбуз — 2 кілограми;
  • оливкова олія першого холодного віджиму (Extra Virgin) — 2 столових ложки;
  • ковбаски — 400 грамів;
  • соус маринара — 450 мілілітрів;
  • ріпчаста цибуля — 2 штуки;
  • рикота — 250 грамів;
  • твердий сир — 250 грамів;
  • гілочка базиліку — 5 грамів;
  • сіль — 3/4 чайної ложки;
  • сушене орегано — 1 чайна ложка;
  • вода — 1 склянка.

Приготування потрібно розпочати з промивки та обсушки гарбузів, після чого його треба розрізати навпіл та вибрати насіння. Далі необхідно покласти гарбуз зрізами вниз у форму з бортиками, влити 1 склянку води та відправити у розігріту до 200 градусів духовку на 20-35 хвилин.

За цей час потрібно почистити цибулю й базилік та подрібнити їх, а ковбаски нарізати кубиками. 

У великій сковороді на середньому вогні варто розігріти олію та покласти туди ковбасу, цибулю, орегано і сіль. При приготуванні періодично варто переміщувати, поки цибуля не підрум’яниться. Далі необхідно вмішати соус маринара, після чого зняти отриману суміш з вогню та додати базилік з переміщуванням.

Суміш потрібно викласти в човники з гарбуза, зверху доповнюючи її рикотою та тертим сиром. Все це необхідно запікати у духовці розігрітій до 180 градусів протягом 15-20 хвилин, поки сир не розплавиться.

Гарбузова запіканка з куркою

Гарбузова запіканка / фото ілюстративне, Depositphotos

Ще один простий, але не менш смачний рецепт з гарбуза, який зможе приготувати кожен. 

Для його приготування потрібні:

  • куряче філе — 2 штуки;
  • гарбуз — 500 грамів;
  • ріпчаста цибуля — 1 штука;
  • сіль, перець та зелень — за смаком.

Для заливки потрібні:

  • курячі яйця — 3 штуки;
  • твердий сир — 150 грамів;
  • сметана 15% — 120 грамів;
  • сіль та перець — за смаком.

Приготування розпочинається з обсмаження курячого філе, яке до цього потрібно промити, нарізати шматочками, посолити та поперчити. Саме м’ясо обсмажувати до рум’яності.

Далі потрібно підготувати гарбуз. Його треба почистити від шкірки та насіння, а після нарізати кубиками. Цибулю ж потрібно нарізати напівкільцями.

Отримані інгредієнти необхідно викласти у форму. Знизу повинні знаходитися кубики гарбуза, а зверху — курка й цибуля.

Далі необхідно приготувати заливку. Для цього варто збити яйця, сіль, сметану та тертий твердий сир. Цією сумішшю заливайте інгредієнти в формі.

Страву запікайте 30-40 хвилин при температурі 180 градусів. Вже готову запіканку з куркою і гарбузом прикрасьте зеленню.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 11 Жовтня 2024
Психологічна підтримка для дітей / фото ілюстративне, freepik

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі.

Детальніше про те, як отримати безоплатну психологічну допомогу, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Безплатна психологічна допомога дітям в Україні

Спокій” — це унікальний естонсько-український проєкт із надання безоплатної психологічної та психотерапевтичної допомоги жителям України в онлайн форматі. З 1 жовтня 2024 року допомогу почали надавати й неповнолітнім.

За словами координаторки проєкту Лесі Кондратюк, від самого початку”Спокій” мав на меті надавати психологічну допомогу лише дорослим. Проте, згодом виявилося, що аналогічний запит є й серед неповнолітніх, що вимушені проживати у реаліях війни. Це не тільки життя біля зон бойових дій, але й в умовах вимушеного переміщення, втрат у родині та інших. 

Умови отримання допомоги

Наразі отримати психологічну допомогу можуть як діти старше 14 років, так і менше цього віку. Для останніх існує важлива умова — вони мають відвідувати консультацію в супроводі одного із законних представників. Якщо дорослого не буде поруч, то дитина все одно отримає допомогу. Проте, їй не будуть надаватися жодні рекомендації із подальшого лікування без дозволу батьків.

Підлітки, старші 14 років можуть отримати допомогу самостійно.

Як записатися на консультацію

Для того, щоб отримати психологічну допомогу дітям в межах проєкту “Спокій”, необхідно пройти анонімне опитування для оцінки психологічного стану. Це можна зробити за посиланням.

Після заповнення опитувальника з’являється можливість зареєструватися на консультацію в обраний час. Тривалість одної консультації — 30–60 хвилин. Для запису на консультації користувачі мають поділитися персональними даними.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто […]

15:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі. Детальніше про […]

14:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

11 причин, чому вам можуть відмовити у наданні субсидії

Субсидії — важлива адресна державна допомога, що надається мешканцям домогосподарств на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг. Втім, вона недоступна для деяких категорій населення. Детальніше […]

11:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Найстаріший вулкан та затишна екоферма з равликами: топ-7 місць відпочинку на Дніпропетровщині

Дніпропетровщина — один з наймальовничіших районів України, який має безліч цікавих місць для відпочинку подалі від гучних міст.  Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, куди […]

18:25, 10.10.2024 Скопіч Дмитро

До зимових свят: як дітям ВПО на Івано-Франківщині отримати подарунок від Миколая

Представники громадської організації “Карітас-Надвірна”, ставши офіційними помічниками Святого Миколая, анонсували проведення щорічної акції для дітей ВПО на Івано-Франківщині. Про це повідомили представники “Карітас-Надвірна” в Facebook. […]

16:00, 10.10.2024 Скопіч Дмитро