Без помилок, але з планами на майбутнє: правила написання мотиваційного листа

Семаковська Тетяна 10:44, 3 Жовтня 2023
Бахмут.IN.UA

Написання мотиваційного листа при подачі своєї кандидатури на роботу або на навчання є дуже важливим процесом. Цей лист демонструє вашу мотивацію, описує кваліфікацію та рівень зацікавленості у компанії або навчальному закладі. Дана Окоманюк, СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan, розповіла нам про основні правила написання мотиваційного листа та про його важливість при пошуку нових можливостей. 

Мотиваційний лист є важливим інструментом для створення позитивного враження про вас у роботодавців та приймальних комісій. Потрібно приділити йому достатньо уваги та часу, щоб він був якісним і виразним. Ігнорувати цю частину подачі документів не варто, адже так ви знижуєте свої шанси на проходження на наступні етапи конкурсу на посаду або до університету. 

Чим важливий мотиваційний лист

Мотиваційний лист при вступі до університету або подачі документів на роботу є важливим елементом вашого пакета документів. Його правильне оформлення підвищить вашу конкурентоспроможність серед інших кандидатів та абітурієнтів. 

Мотиваційний лист дуже важливий при пошуку роботи або навчальних можливостей. І причина цієї важливості дуже класно відображена в самій назві. Адже він відображає вашу мотивацію. Людина, яка буде приймати рішення щодо того, чи взяти вас на якусь навчальну програму чи роботу, зможе зрозуміти хто ви та яка у вас мотивація. Цей лист – це непоганий індикатор того, що вами керує. Я можу сказати, як рекрутерка, що багато компаній їх, на жаль, не читає. Однак, я б радила їх все одно писати. Це показує хоча б те, що ви виділили час і знайшли можливість сісти, написати й пояснити, чому у вас цікавиться певна вакансія чи певна компанія.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

Дана Окоманюк, СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan/ надане героїнею

На відміну від компаній, мотиваційні листи для вступу до університету чи інших навчальних програм завжди читають, пояснює Дана Окоманюк. Таким чином вибіркова комісія визначає, брати вас на навчання чи ні. 

Читайте також: Можна показувати себе з кращого боку, але не брехати: експертка розповіла, як правильно скласти резюме

Якими бувають мотиваційні листи

Перед тим, як оформити мотиваційний лист, треба розуміти, чим відрізняються ці документи залежно від місця подачі. 

Мотиваційний лист для  пошуку роботи та мотиваційний лист для навчання, суттєво відрізняються. Один фокусується на навчанні, а другий фокусується на кар’єрі. Мотиваційний лист для навчання, він більш загальний. Читаючи його, люди будуть більше зацікавлені в тому, щоб почитати про ваші глобальні плани, цілі, ваші інтереси, чому вас цікавить ця навчальна можливість, як вона вписується у ваші подальші плани на життя, як вона вписується в те, що ви робили до того.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

Дана пояснює, що університет, представники факультету, освітніх програм тощо будуть зацікавлені в тому, щоб зрозуміти, який у вас напрямок дій, для чого вам це навчання та чому воно вас цікавить.

Водночас компанії будуть більше зацікавлені в тому, щоб побачити, який у вас досвід.  

Компанії дивляться, чи є ви хорошим кандидатом, що ви про цю компанію знаєте, що вас мотивує, цікавить, які у вас плани, які у вас кар’єрні бачення. Тобто все, що пов’язано з вашим професійним життям. Це буде цікаво для тих, хто буде приймати рішення, чи брати вас на роботу, чи ні.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

На відміну від резюме, мотиваційний лист дає більше простору для творчості/ Pexels

Читайте також: Борги за комуналку: що робити, якщо Вам нараховують борг за неіснуючу воду чи газ?

Оформлення та структура мотиваційного листа

Перед тим, як почати мотиваційний лист, варто ознайомитися з основними правилами щодо його структури та оформлення. 

Коли ми говоримо про ідеальний мотиваційний лист, то, швидше за все, апелюємо не до його структури та обсягу, а до його змісту. Це важливий момент, який відокремлює мотиваційний лист від резюме. Якщо в резюме важлива структура і важливо мати в ньому конкретні блоки, то мотиваційний лист, хоч і має стандартний шаблон, але він має більше можливостей для креативної реалізації.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

Приклади написання мотиваційного листа зазвичай містять буквально 3-4 абзаці, це вважається золотим правилом. Якщо при пошуку роботи варто зосередитися на структурі та кар’єрі, то мотиваційний лист для університету та інших навчальних можливостей може мати інші правила оформлення. 

Якщо ми говоримо про мотиваційні листи для університетів чи для інших навчальних закладів, тут кандидати, чиї мотиваційні листи вважаються найкращими, це ті кандидати, які вийшли за рамки того, що було прийнятним. Наприклад, писати про своє дитинство, про те, як ви любите певну професію, чи про те, як ви мріяли потрапити в той чи інший навчальний заклад дуже стандартно. Ті мотиваційні листи, які виходять за рамки цього, вважаються найкращими,  унікальними та оригінальними. Тому тут не настільки важлива структура.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

Мотиваційний лист допомагає роботодавцям зрозуміти, що ви за людина та чи підходите ви для роботи в їхній компанії/ Pexels

Експертка пояснює, що при пошуку роботи цей лист має бути більш структурованим. Обсяг мотиваційного листа в середньому має бути не більше 1 сторінки. 

  • перший абзац – ви висловлюєте зацікавлення в певній ролі.
  • другий абзац – ви говорите про свій релевантний досвід, який вписується в цю роль.
  • третій абзац – ви говорите про компанію та чим вона вас зацікавила.
  • четвертий абзац – це загальний абзац, де ви говорите про те, що ви хочете працювати з цією компанією і чекаєте на їх відповідь.
Найпоширеніші помилки у мотиваційних листах

Дана Окоманюк пояснює, що найбільш поширена помилка при створенні мотиваційного листа – це неуважність. 

Це коли ви не перечитали текст кілька раз, коли ви допустили орфографічні помилки, пунктуаційні помилки, помилки при оформленні цього листа. Наприклад, можливо у вас відрізняється колір шрифту, можливо у вас текст різного розміру. Тобто ви не додивилися, ви не перевірили, ви не витратили час на те, щоб переконатися в тому, що у вас все добре. Це, на жаль, дуже сильно впадає в око людині, яка читає ваш лист і говорить про те, що ви вирішили просто зекономити час. Тому, моя найголовніша порада – це перечитувати та передивлятися мотиваційний лист декілька разів перед тим, як його надіслати та переконатися в тому, що у вас ніде немає помилок.

Дана Окоманюк // СЕО освітньо-карʼєрної платформи goodjob та консультантка в Robert Walters Japan

Якісний мотиваційний лист збільшить ваші шанси отримати запрошення на співбесіду/ Pexels

Якщо мова йде про кар’єрний мотиваційний лист, то частою помилка є те, що люди забувають міняти ім’я компаній, якщо надсилають ці листи в кілька одночасно. Тому варто переконатися в тому, що коли ви відправляєте мотиваційний лист компаніям, ви завжди змінюєте інформацію: те, кому адресований цей лист, назву компанії, назву вакансії тощо. 

Читайте також: Фінансова експертка пояснила, які ризики існують при оформленні кредитів

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

IMG 3201 bf5a7

Європейська освіта: досвід донеччанок в Польщі та Словаччині

Валерія родом з Донеччини, дівчина навчається в двох університетах, один в Україні, інший в Словаччині. Героїня каже, що серед її іноземних друзів взагалі відсутній такий […]

Вакцинація для дорослих: поради та рекомендації від медичних працівників

Щеплення для дорослих є важливим процесом не тільки індивідуальному здоров’ю людини, але й має значний вплив на громадське здоров’я. Вакцини допомагають запобігти інфекційним хворобам, таким […]

студенти як заробити грошей

Аквагрим, доставка їжі або власний блог: які цікаві способи заробітку є для студентів

Осінню настає пора студентів, одинадцятикласники, які ще вчора навчалися в школі, пішли в самостійне життя й вступили в університет. Не всі студенти отримують стипендію, тож […]