Покровському — 251 рік: яким було село до повномасштабного вторгнення рф

Микола Ситник 13:45, 15 Жовтня 2023
День села у Покровському
Так відзначали День села у Покровському до окупації / фото Фейсбук, Покровський старостинський округ

Щороку у свято Покрови Пресвятої Богородиці жителі Покровського Бахмутської громади відзначають День села. Цьогоріч покровчани святкують далеко від дому, тримаючи зв’язок один з одним у форматі телефонних розмов та онлайн.

Зазначимо, що село з літа минулого року окуповане, а перед тим майже вщент знищене росіянами. Покровське відтепер живе лише у спільних спогадах жителів, які попри все сподіваються колись повернутися до рідних домівок та відсвяткувати День села знову.

Напередодні староста Покровського старостинського округу Павло Федоренко у Фейсбуці привітав жителів зі святом.

Шановні односельці! День села це свято всіх, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись, щоб залишитися у нашій мальовничій місцевості.

На жаль, триває війна… Важко… Страшно… Нестерпно боляче від втрат. Але ми маємо триматися, бути сильними. І маємо продовжувати жити, працювати і дякувати за кожен світанок! Віримо та знаємо, що все буде гаразд. Адже ми на боці добра!

Дорогі земляки! Щиро вітаю Вас з Днем села! Бажаю вам міцного здоров’я, благополуччя, родинного затишку, радості і миру. Нехай щастя, любов та достаток живуть у кожному домі та у кожній родині. Хай доля ласкавою буде до вас, дарує щасливі літа, чистого неба і просто людського тепла!

Павло Федоренко // староста Покровського старостинського округу

Покровське до війни

Редакція «Бахмут IN.UA» згадує, яким було Покровське до війни та як жителі відзначали урочисту дату.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну святкування щорічно було урочистим. До доти готувалися заздалегідь як дорослі, так і малеча. Зазвичай місцеві організовували святкові та розважальні заходи: привітання для селян, виступи місцевих колективів, виставки робіт майстринь, конкурси та різноманітні частування.

Святкування
Анонс святкування у 2021 році / фото Фейсбук, Покровський старостинський округ

У Покровському функціонував Навчально-виховний комплекс, на базі якого була школа та дитячий садочок. Восени 2021 року біля комплексу почали облаштовувати спортивний майданчик, поруч у парку висадили дерева. 

Покровський НВК
Покровський НВК / фото Фейсбук

А так виглядав сільський будинок культури. Бібліотека, заняття з танців, фітнесу, співу та музики для дітей і дорослих — покровчани саме тут проводили тут своє дозвілля.

будинок культури
Покровський сільський будинок культури / фото Фейсбук

З червня 2022 року Покровський будинок культури зруйнований. Росіяни повністю знищили будівлю. Восени 2022 року з села евакуювали майже все населення — 1017 жителів.

Покровський сільський будинок культури
Покровський сільський будинок культури / фото місцевий Телеграм-канал

Нагадаємо, що 14 жовтня село Кліщіївка Бахмутського району Донецької області відзначило 252 річницю від дня заснування. Раніше редакція «Бахмут IN.UA» розповідала, якими були Кліщіївка та Андріївка до війни.

Читайте також

Текст підготувала журналістка Марія Лященко

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історія села Історія Білокузьминівки у фактах і фото: від давніх стоянок до крейдяних скель

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 17 Травня 2025
Білокузьминівські крейдяні скелі / фото Вікіпедія

Білокузьминівка — одне з найцікавіших сіл Донеччини, розташоване за 12 кілометрів від міста Краматорськ. Його історія сягає глибокої давнини, адже саме на околицях села була виявлена стоянка людей доби бронзи. Крім того, поблизу розташовані відомі Білокузьминівські крейдяні скелі — природна геологічна пам’ятка.

Детальніше про походження села та фото найцікавіших об’єктів Білокузьминівки — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Як з’явилося село Білокузьминівка

Білокузьминівка — село Костянтинівської міської громади на Донеччині. До початку повномасштабної війни тут проживало близько 500 осіб.

Історія поселення бере свій початок ще в доісторичні часи — приблизно 40 тисяч років тому. Саме тоді давні люди облаштували тут стоянку. Згодом на цьому місці з’являлися нові поселення. У 1965 році археологи виявили залишки неолітичних кремнеобробних майстерень.

Точна дата заснування села залишається невідомою. За переказами місцевих жителів і краєзнавців, у 1703 році на території нинішньої Білокузьминівки вже діяв козацький пост і дерев’яна церква. Втім, ці дані не підтверджуються археологічними знахідками чи офіційними історичними джерелами.

У XVI столітті природні нерівності ландшафту в цій місцевості використовували для дозору, що стало поштовхом до заснування невеликого селища під назвою Оборонове.

Історія Білокузьминівки у XVIII–XIX

Околиці села з висоти скель / фото Донецький обласний краєзнавчий музей

У подвірному переписі Бахмутського повіту 1794 року згадується село Білокузьмино, яке, ймовірно, належало кільком поміщикам.

Інша згадка зустрічається у списку населених пунктів Катеринославського намісництва за 1795 рік. Назву село отримало, ймовірно, від капітана Кузьми Котельникова, якому належав місцевий маєток. Тоді у селі проживало 126 селян.

За даними п’ятої ревізії 1795–1796 років, у селі Семенівка та хуторі Білогірському мешкало 541 особа: 270 чоловіків і 271 жінка. У самій Семенівці проживало 426 осіб, усі вони були українцями за національністю й належали до селянського стану.

Краєвиди на околиці села / фото Донецький обласний краєзнавчий музей

У 1804 році Слобідсько-Українська губернська комісія провела економіко-географічне дослідження Ізюмського повіту. Землемір, що очолював експедицію, наніс на карту території вздовж річки Далека Біленька, описавши, зокрема, село Семенівку та хутір Білогірський — ймовірно, це і є нинішня Білокузьминівка.

Крейдяні скелі, розташовані поблизу, і дали назву хутора, що належав поміщику Семену Масюкову.

Радянська доба у Білокузьминівці

В радянські часи у Білокузьминівці був розташовано 4-й відділок радгоспу “Червона зірка” (центральна садиба його розміщена в місті Дружківці). Господарство мало 2 145 гектарів орної землі, де займалися тваринництвом.

На території села в цей час з’явилася середня школа, клуб, бібліотека та 5 магазинів.

Білокузьминівські крейдяні скелі

Скелеподібне оголення верхньої крейди / фото Вікіпедія

Білокузьминівські крейдяні скелі — унікальний геологічний об’єкт, розташований неподалік села. Вони сформувалися близько 90 мільйонів років тому, коли океан Тетіс висох, а залишки його флори та фауни перетворилися на крейду, створивши ці природні утворення.

Вид на геологічну пам’ятку / фото Вікіпедія

Навколо скель простягаються степи з багатовіковими ясенами, кленами, дубами та іншими деревами. Тут мешкають змії, черепахи, кажани, лелеки та хижі птахи.

Туман та крейдяні скелі / фото Донецький обласний краєзнавчий музей

Ці крейдяні гори приваблюють як туристів, так і місцевих жителів. Особливо вони полюблялися альпіністами завдяки своїм майже вертикальним стінам, які стають чудовим випробуванням фізичної підготовки для кожного, хто прагне підкорити вершину.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

10 фотографій з Бахмута, які хочеться зберегти назавжди

Семаковська Тетяна 10:00, 17 Травня 2025
Бахмут, серпень 2017 рік / фото Бахмут IN.UA

У цій добірці ми зібрали 10 теплих архівних світлин Бахмута — з різних районів, вулиць, площ і дворів. Це фото мирного міста: ще до обстрілів, руйнувань і фронту. На знімках — знайомі місця, де проходило дитинство, прогулянки, буденність і свята.

Як виглядав Бахмут до війни? Давайте разом переглянемо ці кадри й збережемо пам’ять про місто.

Бахмут до війни

Бахмут, центральна площа, серпень 2017 рік / фото Бахмут IN.UA
Бахмут літом 2017 року / фото Бахмут IN.UA
Центральна площа / фото Бахмут IN.UA
Екскурсія “Бахмут Старовинний”, 2016 рік / фото Бахмут IN.UA
Велоквест у Бахмуті, літо 2016 рік / фото Бахмут IN.UA
Арт-ризиденція в Бахмуті в межах проєкту “Дифузія” / фото Бахмут IN.UA
Фестиваль “З країни в Україну” в Бахмуті , липень 2016 рік / фото Бахмут IN.UA
Майстер-клас в Бахмуті, охочих вчать робити ляльок-мотанок / фото Бахмут IN.UA
Фотовиставка в Бахмуті, 2019 рік / фото Бахмут IN.UA

Більше фото місто Бахмут до війни:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історія села Історія Білокузьминівки у фактах і фото: від давніх стоянок до крейдяних скель

Білокузьминівка — одне з найцікавіших сіл Донеччини, розташоване за 12 кілометрів від міста Краматорськ. Його історія сягає глибокої давнини, адже саме на околицях села була […]

11:00, 17.05.2025 Скопіч Дмитро
Фоторепортаж

10 фотографій з Бахмута, які хочеться зберегти назавжди

У цій добірці ми зібрали 10 теплих архівних світлин Бахмута — з різних районів, вулиць, площ і дворів. Це фото мирного міста: ще до обстрілів, […]

Ремонтна бригада ДТЕК потрапила під обстріл у Донецькій області

Ремонтна бригада ДТЕК знову потрапила під обстріл у Донецькій області. Про це повідомили у ДТЕК. Росіяни обстріляли машину ДТЕК Сьогодні в Донецькій області ремонтна бригада […]

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора. Про це повідомляється […]

16:00, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Костянтинівка під ударом БпЛА: росіяни атакували місто двічі за пів години

16 травня російські війська двічі атакували Костянтинівку з використанням дронів-камікадзе типу “Молнія-1” та FPV. Обстріл стався близько 11:30 дня. Про це повідомила Донецька обласна прокуратура. […]