Нещодавно, експертна комісія перейменувала пам’ятник радянському партійному і державному діячеві Артему у Святогірську на «Пам’ятник авторства видатного скульптора І.П. Кавалерідзе». Місцеві були незадоволені такою декомунізацією й вимагали знести момент. Втім, Донецька ОВА вирішила не робити цього, натомість влада планує включити монумент до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Про це Донецька ОВА повідомляє на сторінці у Фейсбуці.
Пам’ятник радянському діячу Артему у Святогірську
За повідомлення Донецької ОВА, пам’ятник Артеме у Святогірську, який зараз перейменували на «Пам’ятник авторства видатного скульптора І.П. Кавалерідзе» може дати початок музею тоталітарного минулого та потрапити до списку Світової спадщини ЮНЕСКО
Начальниця управління культури і туризму облдержадміністрації Вікторія Точена повідомила, що є перспектива створення в області музею тоталітарного минулого та поділилася планами щодо внесення цього об`єкту до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Це пам’ятник національного значення монументального мистецтва та науки і техніки. Він буде збережений, переосмислений.
Вікторія Точена // Начальниця управління культури і туризму облдержадміністрації Вікторія Точена
Вікторія Точена також анонсувала розташування майданчика, де можна було б розмістити музей тоталітарного режиму. Туди планують звезти декомунізовані та деколонізовані пам’ятники і пам’ятні знаки. На її думку, така локація в майбутньому може стати однією із туристичних маршрутів Донеччини у майбутньому.
Також в Донецькій ОВА повідомили, що на сьогодні в Україні залишився лише один пам’ятник Кавалерідзе, зроблений в бетоні, і він на Донеччині, у Святогірську. Аргументом для залишення монумента також вважають слова львівського мистецтвознавця і художника Ростислава Лужецького.
За його словами, цей монумент ні портретно, ні антропологічно не має нічого спільного з реальним образом радянського більшовика. Експерти, які досліджували пам’ятник, говорять про те, що він набагато більш схожий на Кавалерідзе в молодості, аніж на Артема. Вікторія Точена наголосила, що на цьому пам’ятникові підняли прапор України над містом бійці батальйону імені генерала Кульчицького.
Додамо, що ЗСУ при звільненні міст чи сіл, часто ставлять український прапор на найвищі об’єкти місцевості. Канал DeepStateUA раніше публікував відео із повідомленнями військових про звільнення Святогірська, й негативно характеризував монумент комуніста.
Повідомлення про монумент у Святогірську/ скріншот
Це пам’ятник кубізму, яких всього було у світі чотири. І ми будемо проводити роботу щодо внесення його до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це дуже довга робота, але над цим необхідно працювати.
Вікторія Точена // про радянський монумент
Раніше активіст Павло Островський родом з Дружківки розповів «Бахмут. IN. UA», як долучився до перейменування радянських вулиць у Києві. Наразі чоловік консультує громади Донеччини та пояснює, як вони можуть змінювати свої міста та села, використовуючи законне право на голос.
Цьогоріч День захисту дітей в Україні вперше відзначатимуть не 1 червня, як звикли всі, а 20 листопада —відповідний указ з’явився буквально за день до традиційної дати. Та благодійники, волонтери й органи місцевого самоврядування вже встигли підготувати дитячі подарунки саме на початок літа.У багатьох регіонах їх усе ж роздали — не за календарем, а за звичкою. Серед тих, хто отримав такий подарунок, була й бахмутянка(з побажання героїні, ми не вказуємо імені).
Її, як і інших переселенців, запросили до Центру підтримки бахмутян, аби забрати подарунок для дитини. Вмісту ніхто не озвучував, натоміть просто повідомили, що треба приїхати. Жінка витратила частину родинного бюджету на дорогу, а коли відкрила пакунок — побачила скромні солодощі, вартість яких приблизно дорівнювала витраченим на проїзд коштам.
Примітка: будь-яка допомога для переселенців — це завжди підтримка і жест турботи. Водночас люди мають право самостійно вирішувати, чи вона їм потрібна саме зараз, аби не витрачати обмежені кошти на дорогу.
Ми вирішили дізнатися, чи можна зробити процес видачі більш прозорим — щоб кожен отримувач мав можливість зробити свідомий вибір.
В чому проблема?
1 червня в Україні раніше святкували День захисту дітей. Традиційно, до цього дня місцева влада та благодійники робили подарунки для дітей, які могли отримувати безпосередньо батьки або опікуни дитини. Цього року бахмутяни в евакуації мали можливість отримати подарунок для дитини у Центрах підтримки.
Героїня, яка звернулась до редакції, повідомила, що їй спершу телефонували з бахмутського Центру підтримки й повідомили, що в визначену дату вона може прибути за вказаною адресою та отримати подарунок на дитину. Жінці не вказали, що саме вона отримає — повідомили, що вона має принести паспорт та посвідчення ВПО, своє й дитини.
Бахмутянка, не підозрюючи, що подарунок виявиться по вартості фактично ціною її дороги до Центру, приїхала у хаб. Жінка додає, що раніше вона вже отримувала продуктовий набір, але тоді їй повідомили орієнтовний вміст й він був помічний.
Після прибуття у хаб бахмутянці видали подарунок на дитину: 7 цукерок та 3 зефірки. Дорога до Центру жінці обійшлася в результаті дорожче, ніж отримана допомога.
Подарунок для дитини, який отримала бахмутянка / фото надане героїнею
У коментарі бахмутянка каже: якби їй повідомили зміст набору, вона б могла обрати — їхати за ним чи ні. А так, жінка опинилася перед фактом й в результаті витратила більше грошей на дорогу. За ці ж кошти, каже героїня, вона сама могла придбати кілограм цукерок для дітей.
Редакція провела опитування серед читачів та читачок — ми цікавились, чи отримували інші бахмутяни такі подарунки для дітей. Серед понад сотні коментарів ми виділили позитивні та не дуже задоволені відгуки. Так, наприклад, було кілька коментарів, де користувачі вподобали заходи й подарунки у таких містах, як Кривий Ріг, Харків, Кременчук, Львів, Камянець-Подільський. Дітям вручали різні подарунки — бахмутяни пишуть за олівці, фарби, поясні сумки, солодощі.
Бахмутяни пишуть про проведення заходів та вручення подарунків у Центрах підтримки / скриншот
Серед незадоволених користувачів були повідомлення про відсутність подарунків у Києві, Рівному, Луцьку, Ковелі та інших містах. У частині з них Центрів підтримки бахмутян немає. Додамо, що раніше у коментарі нам повідомляли, що фізично покрити кожне місто та відкрити Центр або осередок підтримки бахмутян немає можливості.
Редакція звернулась до Бахмутської міської ради з питанням про допомогу, яку отримували бахмутяни до Дня дітей та дізналась, чи можливо, щоб людей попередньо інформували про вміст подарунків.
Як нам повідомили, допомогу для дітей бахмутян до 1 червня забезпечили за допомогою звернень до міжнародних, громадських та благодійних організацій. Тобто, бюджетних коштів на подарунки не використовували, а видачу провели у 9 осередках підтримки бахмутян.
Благодійну допомогу надали:
БФ “Фонд Бориса Колеснікова”;
БФ “ДОБРЯК”;
Міжнародна благодійна організація «СОС Дитячі містечка», м. Полтава;
Міжнародна благодійна організація «СОС Дитячі містечка», м. Львів;
Благодійна організація “Благодійний фонд “Україна на крилах надії” спільно з благодійною організацією “Благодійний фонд “Крила надії дітям”;
ТОВ “ПРОД-ІНВЕСТ”
ТОВ “Нові ласощі”
ФОП Шевченко Г. В.
ЦУМ Чернігів.
У відповіді нам повідомили, що бахмутян про можливу гуманітарну допомогу чи подарунки інформують у Telegram-каналах при Центрах підтримки. Там вказують загальний формат допомоги, наприклад, “подарунки для дітей” або “гуманітарна допомога сім’ям”.
Обов’язкове попереднє інформування повного складу чи орієнтовної цінності допомоги на цей час не є передбаченим через такі причини:
благодійники не завжди повідомляють зміст допомоги заздалегідь;
обсяг допомоги та її склад можуть змінюватися під час логістичних операцій;
у ряді випадків благодійна допомога не підлягає комерційній оцінці.
“Можливість запровадження більш детального попереднього інформування розглядається як один із критеріїв підвищення прозорості та зручності для мешканців Бахмутської громади. У разі стабілізації графіків і джерел надходження допомоги, формат оголошень може бути оновлений із зазначенням орієнтовного вмісту наборів (за погодженням з благодійниками)”, — відповідають у Бахмутській міській раді.
ЕКОстарт можливий для кожного у Дніпрі / фото ГО “Чарівні Руни”
Юлія Тимчак зі Званівки зараз допомогає молоді Донеччини долучатися до екоініціатив в проєкті “ЕКОстарт можливий для кожного”. Аби допомогати планеті, пояснює пані Юля, не обов’язково робити глобальні речі, все починається з малого. Наприклад, у Дніпрі юнаки та дівчата протягом травня та червня вчилися виготовляти екологічні шопери, які замінять їм пластикові пакети у супермаркетах.
Детальніше про проєкт “ЕКОстарт можливий для кожного!” нам розповіла Юлія Тимчак, керівниця ГО “Чарівні Руни”, більше читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.
“ЕКОстарт можливий для кожного”
Учасники проєкту зі створення чашок / фото ГО “Чарівні Руни”
В Україні активно реалізовується проєкт “ЕКОстарт можливий для кожного!” в межах програми ЮНІСЕФ у Донецькій області. За словами керівниці ГО “Чарівні Руни” Юлії Тимчак, котра виступила партнером ініціативи, головна мета, це розвиток екологічної свідомості громадян, особливо молоді.
Йдеться про формування навичок за правилом 3Р (Reuse, Recycle, Reduce), де ключовим є перероблення енергоцінних відходів, тобто їх попереднє сортування. Мотивацією для людей, вважає вона, може бути фінансова вигода: посортовані відходи можна здати за гроші, а також зменшити витрати на вивезення сміття, адже оплата за несортоване сміття є платною опцією.
“Ми якраз говоримо про те, що еко-старт можливий для кожного, бо часто чуємо: я б хотів рятувати планету. Звісно, всі ми хочемо жити на чистій планеті. Ніхто ж не хоче жити на купі бруду й сміття. Але що для цього робити конкретно сьогодні, конкретно зараз? Розуміють не всі. Тому ми працюємо, щоб показати: еко-старт можливий для кожного вже сьогодні — починаючи із себе“, — зазначає Юлія Тимчак.
Що пропонують в межах проєкту
Шопери / фото ГО “Чарівні Руни”
У межах проєкту організовуються не лише просвітницька та інформаційна кампанії, а й практичні заняття, що популяризують екозвички. Наприклад, протягом травня та червня молодь мала змогу виготовити власні шопери з екологічних матеріалів.
“Наші майстер-класи були практичними. Це абсолютно прикладна складова: пошили сумку, розмалювали її, створили собі чашку й забрали річ додому. Тобто вона несе практичну користь, адже тоді людина з цим шопером ходитиме до супермаркетів і не братиме пластикові пакети“, — каже Юлія Тимчак.
Створення шоперів та навчання / фото ГО “Чарівні Руни”
Процесс розмальовки шоперів / фото ГО “Чарівні Руни”
За словами керівниці ГО “Чарівні Руни”, молодь — не завжди активна категорія громадян, однак охоче долучається до ініціатив із практичним змістом. Наприклад, до занять зі швейною технікою для створення особистих речей — шоперів, фруктових сіток, термочашок і навіть повноцінних термосів.
“Хочу змінювати свідомість молоді щодо збереження довкілля через прості, але яскраві приклади. Кожен із нас здатен зробити свій внесок — і саме з цього починається зміна!” — ділиться один з учасників майстер-класу з розпису шоперів, 13-річний Матвій.
Плани на майбутнє та перспективи
Активна фаза ініціативи в Дніпрі вже завершилася. Проте очікується продовження інформаційної кампанії, у межах якої відбудуться 4 онлайн майстер-класи та ще 6 офлайн-заходів.
Сортувальні баки поблизку соціального гуртожитку “ЯМаріуполь” / фото ГО “Чарівні Руни”
Крім того, у межах проєкту “ЕКОстарт можливий для кожного” проводитиметься встановлення сортувальних баків, зокрема в соціальному гуртожитку “ЯМаріуполь”.
Освободить площадь от подставки декоммунизированному памятнику обойдется громаде в 150 тысяч гривен. Договор на выполнение работ заключили вчера, а сегодня подрядчик уже приступил к выполнению.
Депутаты Бахмутского городского совета поддержали предложение Управления муниципального развития сначала демонтировать фундаменты памятников Ленину и Артему, а затем разрабатывать проект реконструкции площади. На освободившемся месте […]
Когда депутаты городского совета давали разрешение на демонтаж памятников, одним из условий которое устраивало большинство, было сохранение скульптур с целью дальнейшей передачи в музей по […]