У різних регіонах України проживають різні види павуків, чия отрута може нести пряму загрозу здоров’ю та життю людини, особливо для тих, хто схильний до алергії. В першу чергу, це стосується каракуртів, яких в народі називають “чорна вдова”. Втім, навіть з такою небезпекою здатна впоратися сучасна медицина.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає про найбільш небезпечних павуків в нашій країні та як саме поводити себе при укусі.
Найбільш отруйні павуки України
Павуки – ряд членистоногих тварин, що належать до класу павукоподібних. Вони живуть повсюдно на суходолі, крім Антарктиди. У світі існує понад 52 тисячі видів павуків, всі з яких мають отруйні залози. Утім, їх отрута — це інструмент для полювання на тих, ким вони харчуються. Іншими словами, на комах чи невеличких тварин.
Вважається, що лише кілька десятків видів павуків є дійсно небезпечними для людей. Більша частина з них не проживає в Україні. Утім, є певні виключення.
Каракурти
Каракурт або “чорні вдови” — це один з тих самих небезпечних для людини видів павуків, яких можна зустріти на теренах України, зокрема в:
- Одеській області;
- Миколаївській області;
- Херсонській області;
- Запорізькій області;
- Донецькій області;
- Луганській області;
- Криму.
Ці павуки мають досить яскравий зовнішній вигляд, завдяки якому їх дуже легко ідентифікувати — повністю чорні та круглі тіла, характерною особливістю яких є червоні плями на тільці, оточені білими контурами. В основному, такий малюнок зустрічається у самців. Утім, під час шлюбного сезону самиці також можуть мати на тілі червоні плями.
Цей вид не любить дуже сухі та спекотні місця, мешкає на узбережжях, у низинах, біля бур’янів і трави. Він може опинитися навіть на городі, якщо після поливу утворилося вологе середовище.
Отрута “чорних вдів” має токсичну дію на центральну та периферичну нервову систему. Вона також викликає сильне отруєння всього організму, результатом якого може стати смерть.
Сам укус має моментальний ефект. Людина одразу ж відчуває сильну пекучий біль. Отрута починає діяти вже через 15-30 хвилин, через що виникає біль в області живота, слиновиділення і потовиділення, порушення роботи серця, ускладнення дихання.
Варто зазначити, що каракурти ніколи не нападають першими й без причини.
Тарантул
Тарантули — це найбільші павуки, яких можна зустріти в України. Їх досить легко розпізнати, адже вони мають дійсно величезні розміри (довжина тіла сягає 3 сантиметрів, а разом з лапками — до 7 сантиметрів) та характерну волохатість.
Цих павуків можна зустріти майже в кожній області у полі, на городі, пасовищі, узбіччі дороги.
Як й інші павуки, тарантули ніколи не нападають першими. Їх агресія — це захист себе чи потомства. Сам же укус не є смертельно небезпечним для людини, утім здатний викликати сильну алергічну реакцію.
Жовтосумий павук
Жовтосумий павук або Хеіракантіум — це ще один небезпечний вид павуків, який поширений по всій Україні. Цей павук має велике тіло, характерний жовтий колір самого тільця та величезні хеліцери чорного кольору.
Ці членистоногі тварини легко проколює шкіру людини та вводить отруту, якому властивий нейротоксичний ефект. Все це викликає сильний біль, підвищення температури й артеріального тиску. Також отрута може викликати алергічну реакцію.
Що роботи у разі укусу отруйного павука
При укусах необхідно терміново викликати швидку або звернутися у травмпункти екстреної та швидкої медичної допомоги. При цьому необхідно виконати декілька дій, які можуть покращити становище вкушеної людини:
- варто переконатися в тому, що небезпека минула й сфотографувати павука для подальшої ідентифікації;
- потрібно звільнити уражену частину тіла від одягу, взуття чи прикрас;
- місце укусу потрібно закрити чистою сухою пов’язкою;
- давайте постраждалому якомога більше води або чаю, при цьому невеликими порціями;
- якщо в наявності є аптечка, то потрібно дати 1-2 таблетки проти алергії.
Варто зазначити, що при укусі отруйного павука ні в якому разі не можна накладати джгут, розрізати ранку, відсмоктувати отруту чи обробляти ранку алкоголем. Це може призвести до серйозних ускладнень.
Читайте також:
- Експерти з Донеччини розповіли, як вибрати якісний мед
- Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні
- Як підтримувати рідних, які залишаються на прифронтових територіях: пояснення психологів
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!