Main menu

287675986 1721543684880419 3574175166925358699 n d6bc1Редакція «Бахмут IN.UA» дослідила питання заборони виїзду чоловіків з міста реєстрації у Бахмутській громаді та на національному рівні. Що з цього приводу кажуть головнокомандуючий ЗСУ Валерій Залужний та у військкоматі Бахмута, - читайте у нашому матеріалі. 

Зранку 4 липня народний депутат від партії «Слуга народу» Олександр Федієнко опублікував скан-копію документа, який забороняє військовозобов’язаним чоловікам України покидати місце перебування чи прописки без дозволу Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (в колишньому - військкоматів). У постанові стоїть підпис головнокомандуючого Збройних сил України Валерія Залужного. 

291876719 447908553505423 688155298029321135 n 4fc69

Скрін з бахмтської вайбер групи.

Ввечері того ж дня про ідентичне нововведення на території Запорізької області заявила пресслужба Запорізької обласної державної адміністрації. Журналіст Руслан Сміщук припустив, що заява - фейк, створений в цілях інформаційної атаки на Залужного. Пізніше він відредагував власну публікацію.

На той момент низка підтверджень, спростувань та припущень від військових, політиків та активістів досягла апогею: через тему активно сварилися у соцмережах, своє невдоволення таким рішенням почали виказувати навіть противники «зрадофілів», а ключові слова «виїзд» та «Генеральний штаб ЗСУ» за день стали другою найпопулярнішою темою у пошуковиках серед українців.

290929071 1163357320901432 6501179252834059649 n e7c2f

Фото Черкаський обласний ТЦК.

Суперечки стали ще агресивнішими, коли Генштаб 5 липня підтвердив новину про заборону на виїзд всіх військовозобов'язаних. Але у штабі нагадали, що така постанова вписана у закон «Про воєнний стан» ще з 1992 року, просто на неї не зважали. 

«Норма Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», який діє з 1992 року, передбачає, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки», - вказано у повідомленні.

Читайте також: 

Однак пресслужба Генштабу наголосила, що зміни все ж таки є: зараз розробляється порядок надання дозволу тим чоловікам, які планують виїхати за межі свого міста. Дозвіл надається на термін від 30 днів до року. Тобто без нього виїжджати не можна, а перевірити документи зможуть на кожному КПП. 

«Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю», - додали у Генеральному штабі ЗСУ. 

Ситуацію прокоментував і ексдепутат України, член української делегації в ПАСЄ та колишній голова інформаційного департаменту «Правого сектора» Борислав Береза. Політик теж одразу нагадав, що така норма - не забаганка Залужного, а давно існуючий пункт у законі. 

3 8b4cf

Фото Facebook - Борислав Береза

«Це абсолютно безглузда норма, яка суперечить скасуванню прописки. І насправді Верховна Рада мала б навести лад у цьому питанні, але... У нас же шоу перевищує будь-яку раціональність і користь. А від цієї історії пахне не лише шоу, а й класичною інформатакою», - впевнений Береза. 

На його думку, влада навмисно спровокувала появу новини у ЗМІ. Зроблено це начебто, щоб одночасно відвернути увагу від відступу ЗСУ з Лисичанська та обернути наростаюче невдоволення тим, що відбувається на Сході, у бік головнокомандуючого. 

Читатйе також: 

«Депутат «Слуги народу» Олександр Федієнко опублікував лист головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного про те, чи можна військовозобов'язаним залишати місце проживання без дозволу військкоматів. І акцент робиться на тому, що «Сьогодні (саме) Залужний ПРОСИТЬ не випускати чоловіків із місць проживання без дозволу військкомату». Не норма закону, а забаганка Залужного виходить. Залишається з'явитись якомусь умовному Єрмаку на білому Арестовичі із заявою, що Офіс президента це не підтримує і треба цю норму скасувати, й швидким голосуванням скасують. А з'являтиметься він не одразу. Через деякий час. Народ має дозріти та зустріти оваціями цього дбайливця інтересів народних», - заявив Береза. 

Політик вважає, що таким чином члени партії «Слуга народу» та оточення президента Володимира Зеленського планують підвищити свій рейтинг та зменшити «стабільну» популярність головнокомандуючого, яка «дратує багатьох в Офісі президента та Верховній Раді». Також політик звертає увагу на те, хто за такого сценарію міг «змусити» Залужного видати положення у законі за власне побажання. 

Рівно за годину після публікації Берези Валерій Залужний спростував той факт, що розпорядження набуває чинності негайно. Але й не став заперечувати, що свободу переміщення всіх чоловіків віком від 18 до 60 років можуть обмежити навіть в межах країни. 

4 31cc9

Facebook - Валерій Залужний

«Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК (ред. - Територіальний центр комплектування). Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося», - заявив головнокомандуючий. 

Читайте також: 

Невдовзі слова Залужного розтлумачила координатор руху адвокатів ЗСУ Євгенія Рябека. За її словами, цю постанову закону просто неправильно зрозуміли. Насправді ж мова йде про переміщення військовозобов’язаних для зміни місця проживання або реєстрації. Тоді треба заново приписуватись до найближчого ТЦК. Ця постанова начебто існує виключно для впорядкування обліку осіб, котрі вирішили переїхати в межах країни. Тобто в разі евакуації з небезпечних районів перешкоджати переміщенню чоловіків ніхто не буде, але після прибуття на нове постійне місце проживання військовозобов’язані повинні якнайшвидше приписатись до місцевого ТЦК.

291149047 1466568970471163 6260676914369465032 n a5381

Facebook - Євгенія Рябека (в центрі)

Рябека запевнила, що заборона на переміщення чоловіків може зупинити економіку. Тому зараз відповідальні органи вимушені у терміновому порядку внести поправки в документ, щоб впорядкувати його з юридичної точки зору та виключити плутанину. 

«Військовозобов'язані чоловіки можуть пересуватися Україною без отримання відповідних дозволів», - сказала вона. 

Редакція «Бахмут IN.UA» звернулась за коментарями до посадових осіб Бахмутської міської ради, відповідальних за військовий призов та до представників Територіального центру комплектування міста Бахмут. Але ми отримали відмову, обґрунтовану тим, що працівники колишніх військкоматів ще не розібрались у питанні та не знають шляхів впровадження відповідного положення закону «Про воєнний стан». Додали також, що не хочуть розголошувати дані, аби не допомагати ворогу.