Main menu

290642718 740657773646379 8026268877970105219 n e1c68Попри активні дії поліції, росія не покидає спроби вербування українців у якості інформаторів. Тільки з початку липня Прокуратура Донеччини доповіла про дев'ять випадків затримання зрадників. Троє з них – жителі Бахмута.

За даними Донецької обласної Прокуратури, йдеться про пересічних мешканців міст та селищ в окупації, або тих, що знаходяться близько до прифронтової лінії. Найчастіше затримані передають інформацію своєму «куратору» через месенджери та в соцмережі. Іноді такі дані публікуються навіть у відкритих групах, а модератори не одразу помічають порушення. Ключові запити – місця розташування позицій Збройних сил України, підрозділів поліції, військової комендатури та точок, звідки ЗСУ ведуть вогонь по супротивнику.

На основі отриманих даних ворог коригує обстріли наших позицій. Всіляко допомагають загарбникам й деякі начальники правоохоронних органів у захоплених населених пунктах Донецької області. Тільки з початку місяця двоє високопоставлених поліцейських добровільно перейшли на бік супротивника. Російські куратори отримали від них не лише свіжі дані про логістичну та військову діяльність у регіоні, але й списки евакуйованих поліцейських та тих, що залишилися на місцях. До останніх представники «нової влади» приходили з обшуками у супроводі колаборанта, всіляко переконуючи їх зрадити Україну.

У якості подяки за допомогу у пошуку проукраїнських поліцейських окупанти призначили одного з підозрюваних головою «народної міліції» у його рідному селищі. Окрім того, що подібні агенти наражають захисників нашої країни на небезпеку точкових обстрілів, такі особи всіляко намагаються переконати перейти на бік ворога своїх рідних, колег та сусідів. При цьому нерідко використовуються методички кремля про те, що окупанти не несуть небезпеки цивільним, а обстрілами житлових будинків займається ЗСУ.

Зрадників побільшало?

Через велику кількість публікацій про затримання інформаторів може скластися враження, що останнім часом зрадників на прифронтових територіях стало більше. Але у Службі безпеки України наголошують: з початку повномасштабного вторгнення вдалось нейтралізувати більше тисячі спроб окупантів купити дані про ЗСУ або завербувати українців через інтернет. Тому той факт, що з кожним днем Прокуратура Донеччини публікує все більше новин про затримання чергового зрадника, свідчить лише про позитивні результати роботи правоохоронців. 

Активістка Яна Паздрій, котра з початку повномасштабного вторгнення волонтерить на передовій, вважає інакше. На її думку, всі проукраїнські жителі Бахмутського району виїхали або вступили до лав ЗСУ після першої ж небезпеки. Залишились тільки ті, котрі більше, ніж за власне життя, опікуються станом нерухомості, або ж щиро чекають «рускій мір». 

291496320 457132459078168 483961404520262975 n 024db

Однак прес-офіцер Бахмутського відділу поліції Павло Дяченко вважає, що ситуація з проросійськи налаштованими жителями регіону не настільки критична. Зрештою, велика кількість цивільних стали волонтерами, хтось пішов воювати за свою землю, а іншу просто залишаються у рідному місті, щоб чинити фізичний або інформаційний опір окупантам.

«Люди стають зрадниками з різних причин: хтось за власним бажанням, хтось за гроші. Хтось з початку війни у 2014 році воює у незаконних збройних формуваннях. Часто це власна ініціатива. Хтось за пропозицію отримання грошей в інтернеті», - розповів сайту «Бахмут IN.UA» прес-офіцер Бахмутського відділу поліції Дяченко. 

У поліції відмовились називати неочевидні критерії визначення інформаторів серед пересічних громадян, щоб не допомагати зрадникам переховуватись. Але один фактор, на який завжди треба звертати увагу: спроба фотографування військових, блокпостів, зброї, місцевості. Саме у моменти зйомки ловлять більшість інформаторів. 

За словами Дяченко, навіть в населених пунктах, котрі зараз знаходяться в гарячих точках, регулярно з’являються представники влади, поліцейські або військові. Тому за можливості варто одразу повідомити про підозру щодо потенційного зрадника. Це може коштувати життя не тільки нашим захисникам, але й цивільним. 

Фото: Яна Паздрій у Facebook та прес-служба Донецької обласної прокуратури.