Main menu

1 5675dЗважаючи на полярно протилежні думки політиків та експертів, редакція «Бахмут IN UA» вирішила дізнатися, чи має все ж таки Лисичанськ настільки важливе стратегічне значення. І, якщо так, то чому і які наслідки вихід ЗСУ з міста має для мешканців Бахмута та інших прифронтових міст.

Відомий український військовий активіст та член Волонтерської сотні «Госпіталь» Тимофій Златкін розкритикував відступ ЗСУ від Лисичанська на Луганщині. Як можна зрозуміти з публікації волонтера, його обурює не сам відступ, метою якого стало збереження життів військових, а інформаційне поле, створене українським командуванням навколо події.

2 38106

Скріншот публікації Тимофія Златкіна

Допис, який розкритикували колеги Златкіна, став реакцією на заяву Сергія Згурця, директора видання Defense Express, що фінансується Радою національної безпеки та оборони України, а також кількома військово-промисловими комплексами нашої країни.

Протилежні точки зору щодо стратегічного значення Лисичанська

Так, під час телемарафону від 3 липня Згурець заявив, що Лисичанськ не має стратегічного значення для України, а тому і відступ ЗСУ цілком виправданий не лише для порятунку наших воїнів, а й з погляду військової тактики. За його словами, натомість ЗСУ слід закріпитися на лінії Сіверск-Соледар-Бахмут. Варто зазначити, що голова Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай 5 червня переконував, що відступ від Сіверськодонецька допустимий, а ось Лисичанськ – вкрай важливий стратегічний пункт.

«У стратегічному плані місто Сіверськодонецьк не має величезного значення. У цьому плані має значення Лисичанськ, який розташований вище та вигідніше, себто панівні висоти», – заявляв очільник Луганської ОДА. 

Крім того, 1 липня Гайдай назвав Лисичанськ «останнім форпостом Луганщини». Того дня масовані атаки ворога вдалось відбити, але голова Луганської обладміністрації вже тоді наголошував на колосальних жертвах серед цивільних через цілодобові обстріли міста зі сторони окупантів. 

3 8ca73

4 13903

Фото Сергій Гайдай.

Що відомо про відступ? 

Першим інформацію про відступ від Лисичанська 3 липня підтвердив Генеральний штаб ЗСУ. У відомстві наполягли: зайняти вигідні позиції зараз більш пріоритетно, ніж ризикнути та залишити військових у котлі.

«В умовах кратної переваги російських окупаційних військ в артилерії, авіації, реактивних системах залпового вогню, боєприпасах та особовому складі продовження оборони міста призвело б до фатальних наслідків. Задля збереження життя українських захисників було прийнято рішення про відхід», – вказано у повідомленні Генштабу. 

Того ж вечора президент України Володимир Зеленський у щоденному звернені ще раз додав, що відступ здійснили, у першу чергу, щоб врятувати українських захисників. 

«Якщо командування нашої армії й забирає людей із певних точок фронту, де ворог має найбільшу вогневу перевагу, – зокрема це стосується й Лисичанська, – це означає тільки одне: що ми повернемося завдяки нашій тактиці, завдяки нарощуванню постачання сучасної зброї», – наполіг президент.

 

Тож чи має місто стратегічне значення для ЗСУ?

Ми запитали про це у військового експерта Михайла Самуся – директора дослідницької мережі New Geopolitics Research Network, що позиціонує себе як незалежна платформа для обміну ідеями та висновками між дослідниками російсько-української війни.

На його думку, коли стало зрозуміло, що «великої битви за Донбас» не буде, кремль вирішив взяти Сіверськодонецьк та Лисичанськ, щоб вийти на адміністративні межі Луганської області та передати окуповані території бойовикам «ЛНР». Таким чином можна було б переконати росіян о тому, що мета «спецоперації» частково досягнута. 

«Наразі росія зосередила на Донбасі багато сил. ЗСУ поступово відводяться, щоб не потрапити до оточення. Вони розуміють, що взяття Сіверськодонецького району нічого не змінює ні для російської, ні для української армії з практичного погляду. Зараз російська армія витрачає колосальні ресурси на досягнення політичних цілей і думаю, їх буде дуже складно заповнити. Для української армії оборона зараз невигідна. Але якщо вони відступлять, то опиняться у сприятливіших тактичних умовах», – розповів сайту «Бахмут IN.UA» військовий експерт Михайло Самусь.

Тож можна сказати, що Лисичанськ справді важливий. Але у нинішній ситуації пріоритетніше ґрунтовно підготуватись до наступу, а не намагатись втримати позиції у найскладніших районах, котрі майже опинились в оточенні. Схожої думки й голова Луганської ОДА Сергій Гайдай. За його словами, зараз найголовніша задача – дочекатись нової поставки зброї від українських партнерів. До цього моменту контрнаступ буде коштувати українцям забагато життів. 

Що далі?

Однак, якщо поставка допомоги затягнеться, не виключено, що окупанти продовжать наступ. Якийсь час їм знадобиться для закріплення на позиціях, але спрогнозувати, скільки це буде продовжуватись, не беруться навіть військові експерти. Натомість розвідка Великої Британії вже попередила про великі шанси штурму Донеччини.

«Лисичанськ був останнім великим населеним пунктом Луганської області під контролем України. Зараз увага росії переключиться на захоплення Донецької області, значна частина якої залишається під контролем українських сил», – вказано у повідомленні.

Голова постійної делегації Україні в НАТО Єгор Чернєв зауважив, що поки ЗСУ вдається максимально ефективно стримувати противника. А найближчим часом Україна готуватиметься до контрнаступу на Донецькому напрямку.

«У битві за Сіверодонецьк та Лисичанськ, з яких нам довелося відійти, наші героїчні захисники своє завдання виконали. Наша тактика спрацьовує. Ми максимально перемелюємо ворога наявними на фронті обмеженими силами, а тим часом готуємо у тилу стратегічний резерв для подальшого контрнаступу», – переконує Черняєв. 

5 d1bb5

Скріншот з сайту Deep State Map

Згідно з даними онлайн-мапи Deep State Map, Бахмут та Торецьк – найближчі до фронту великі міста на Сході Донецької області. Тож у разі ескалації бойових дій саме вони постраждають наступними. В разі найкращого сценарію наші захисники встигнуть перегрупуватися та звільнити частину захоплених територій. Але мешканці прикордонних територій мають бути готові евакуюватися на випадок, якщо військова допомога від західних партнерів не встигне надійти вчасно.

Фото на головній Генштаб ЗСУ.