Випалена земля у «неважливому» Лисичанську. Бахмут і Торецьк – наступні?

Семаковська Тетяна 22:03, 4 Липня 2022

1 5675dЗважаючи на полярно протилежні думки політиків та експертів, редакція «Бахмут IN UA» вирішила дізнатися, чи має все ж таки Лисичанськ настільки важливе стратегічне значення. І, якщо так, то чому і які наслідки вихід ЗСУ з міста має для мешканців Бахмута та інших прифронтових міст.

Відомий український військовий активіст та член Волонтерської сотні «Госпіталь» Тимофій Златкін розкритикував відступ ЗСУ від Лисичанська на Луганщині. Як можна зрозуміти з публікації волонтера, його обурює не сам відступ, метою якого стало збереження життів військових, а інформаційне поле, створене українським командуванням навколо події.

2 38106

Скріншот публікації Тимофія Златкіна

Допис, який розкритикували колеги Златкіна, став реакцією на заяву Сергія Згурця, директора видання Defense Express, що фінансується Радою національної безпеки та оборони України, а також кількома військово-промисловими комплексами нашої країни.

Протилежні точки зору щодо стратегічного значення Лисичанська

Так, під час телемарафону від 3 липня Згурець заявив, що Лисичанськ не має стратегічного значення для України, а тому і відступ ЗСУ цілком виправданий не лише для порятунку наших воїнів, а й з погляду військової тактики. За його словами, натомість ЗСУ слід закріпитися на лінії Сіверск-Соледар-Бахмут. Варто зазначити, що голова Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай 5 червня переконував, що відступ від Сіверськодонецька допустимий, а ось Лисичанськ – вкрай важливий стратегічний пункт.

«У стратегічному плані місто Сіверськодонецьк не має величезного значення. У цьому плані має значення Лисичанськ, який розташований вище та вигідніше, себто панівні висоти», – заявляв очільник Луганської ОДА. 

Крім того, 1 липня Гайдай назвав Лисичанськ «останнім форпостом Луганщини». Того дня масовані атаки ворога вдалось відбити, але голова Луганської обладміністрації вже тоді наголошував на колосальних жертвах серед цивільних через цілодобові обстріли міста зі сторони окупантів. 

3 8ca73

4 13903

Фото Сергій Гайдай.

Що відомо про відступ? 

Першим інформацію про відступ від Лисичанська 3 липня підтвердив Генеральний штаб ЗСУ. У відомстві наполягли: зайняти вигідні позиції зараз більш пріоритетно, ніж ризикнути та залишити військових у котлі.

«В умовах кратної переваги російських окупаційних військ в артилерії, авіації, реактивних системах залпового вогню, боєприпасах та особовому складі продовження оборони міста призвело б до фатальних наслідків. Задля збереження життя українських захисників було прийнято рішення про відхід», – вказано у повідомленні Генштабу. 

Того ж вечора президент України Володимир Зеленський у щоденному звернені ще раз додав, що відступ здійснили, у першу чергу, щоб врятувати українських захисників. 

«Якщо командування нашої армії й забирає людей із певних точок фронту, де ворог має найбільшу вогневу перевагу, – зокрема це стосується й Лисичанська, – це означає тільки одне: що ми повернемося завдяки нашій тактиці, завдяки нарощуванню постачання сучасної зброї», – наполіг президент.

 

Тож чи має місто стратегічне значення для ЗСУ?

Ми запитали про це у військового експерта Михайла Самуся – директора дослідницької мережі New Geopolitics Research Network, що позиціонує себе як незалежна платформа для обміну ідеями та висновками між дослідниками російсько-української війни.

На його думку, коли стало зрозуміло, що «великої битви за Донбас» не буде, кремль вирішив взяти Сіверськодонецьк та Лисичанськ, щоб вийти на адміністративні межі Луганської області та передати окуповані території бойовикам «ЛНР». Таким чином можна було б переконати росіян о тому, що мета «спецоперації» частково досягнута. 

«Наразі росія зосередила на Донбасі багато сил. ЗСУ поступово відводяться, щоб не потрапити до оточення. Вони розуміють, що взяття Сіверськодонецького району нічого не змінює ні для російської, ні для української армії з практичного погляду. Зараз російська армія витрачає колосальні ресурси на досягнення політичних цілей і думаю, їх буде дуже складно заповнити. Для української армії оборона зараз невигідна. Але якщо вони відступлять, то опиняться у сприятливіших тактичних умовах», – розповів сайту «Бахмут IN.UA» військовий експерт Михайло Самусь.

Тож можна сказати, що Лисичанськ справді важливий. Але у нинішній ситуації пріоритетніше ґрунтовно підготуватись до наступу, а не намагатись втримати позиції у найскладніших районах, котрі майже опинились в оточенні. Схожої думки й голова Луганської ОДА Сергій Гайдай. За його словами, зараз найголовніша задача – дочекатись нової поставки зброї від українських партнерів. До цього моменту контрнаступ буде коштувати українцям забагато життів. 

Що далі?

Однак, якщо поставка допомоги затягнеться, не виключено, що окупанти продовжать наступ. Якийсь час їм знадобиться для закріплення на позиціях, але спрогнозувати, скільки це буде продовжуватись, не беруться навіть військові експерти. Натомість розвідка Великої Британії вже попередила про великі шанси штурму Донеччини.

«Лисичанськ був останнім великим населеним пунктом Луганської області під контролем України. Зараз увага росії переключиться на захоплення Донецької області, значна частина якої залишається під контролем українських сил», – вказано у повідомленні.

Голова постійної делегації Україні в НАТО Єгор Чернєв зауважив, що поки ЗСУ вдається максимально ефективно стримувати противника. А найближчим часом Україна готуватиметься до контрнаступу на Донецькому напрямку.

«У битві за Сіверодонецьк та Лисичанськ, з яких нам довелося відійти, наші героїчні захисники своє завдання виконали. Наша тактика спрацьовує. Ми максимально перемелюємо ворога наявними на фронті обмеженими силами, а тим часом готуємо у тилу стратегічний резерв для подальшого контрнаступу», – переконує Черняєв. 

5 d1bb5

Скріншот з сайту Deep State Map

Згідно з даними онлайн-мапи Deep State Map, Бахмут та Торецьк – найближчі до фронту великі міста на Сході Донецької області. Тож у разі ескалації бойових дій саме вони постраждають наступними. В разі найкращого сценарію наші захисники встигнуть перегрупуватися та звільнити частину захоплених територій. Але мешканці прикордонних територій мають бути готові евакуюватися на випадок, якщо військова допомога від західних партнерів не встигне надійти вчасно.

Фото на головній Генштаб ЗСУ.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]