Ще до війни я відкрила нову можливість спілкування і обміну думками з активною молоддю нашої громади, започаткувавши «Важливі балачки» в своєму Instagram. Під час прямих ефірів ми говорили про речі, які турбують легкою мовою, зустрічались з психологами, активістами, волонтерами, сидячи на кухні. Коли все почалось, я довго думала, що робити, та як діяти. Вирішила повернути свої прямі ефіри в оновленому форматі, зробити їх корисними і актуальними – тому першою темою обрала можливості для студентів та української молоді. Наразі змінились умови для відвідування європейських країн і набуття нових знань, досвіду, щоб повернутись додому і долучитись до відновлення і розбудови України.
Поговоримо з вами про можливості виїхати поза межи України та не обмежити себе в правах та свободах, а навпаки допомогти нашій країні. Тож, поїхали.
Оминайте країни і міста з великою кількістю біженців з України
Польща та Берлін (загалом Німеччина не поганий варіант) – міста, де українців вже більше за європейців. Давайте не забувати, що наша Україна найбільша зі всіх країн Європи. Тому чекати, що Польща зможе прихистити всіх – безглузда думка. Використовуйте ці міста як трансфер в Західну Європу або взагалі намагайтесь оминати стороною.
Станом на сьогодні ця можливість є тільки у жінок, дітей, людей похилого віку та людей з інвалідністю. Навіть, якщо ви студент очної форми навчання і маєте про це довідку, вона дає вам тільки відстрочку щодо мобілізації, а не можливість виїхати. Не рекомендую шукати «околиці» та варіанти покинути Україну: в країні вже діє закон щодо 10 років в’язниці для чоловіків, які покинули країну в цей період.
Чи є сенс брати статус біженця?
В кожній країні по-різному, але завжди є спільна риса: цим статусом ви обмежуєте свої права – неможливість мати повне страхування чи без права працевлаштування подальші 3 роки. Можливо краще використати свої 90 днів безвізу, поїхати за міжнародним проєктом як учасник та волонтер-іноземець або пошукати більш лояльні статуси в законодавстві іншої країни. Наприклад, в Німеччині місяць тому з’явився Закон №24, що дозволяє українцям «мати прихисток поки йде воєнний конфлікт в Україні» та дає право працювати офіційно на рівні з німцями.
Найкращі варіанти програм для молоді та українських студентів
Зараз багато країн світу дає можливість отримати той досвід, що був обмежений для українців багато років. Тож ось ще ТОП-3 можливості для виїзду закордон щоб не просто бути в безпеці, а й отримати досвід, який допоможе Україні в подальшому та підтримає Європу загалом.
Волонтерські проєкти дають можливість допомогти іншій країні, не перейматись за свій статус та зекономи свої грошенята.
Переваги:
Труднощі:
ТУТ ти можеш пошукати волонтерські проєкти закордоном.
Обидві програми дозволяють перебувати в Німеччині офіційно від двох місяців до року та працювати, отримуючи гарну зарплатню.
Переваги:
Труднощі:
Дізнайся більше про роботу в Німеччині та Work and travel для студентів можна ТУТ.
Наразі багато ВУЗів світу надають безкоштовні місця українським студентам щодо продовження навчання закордоном. Це крута можливість отримати досвід, який в подальшому допоможе підняти Україну.
Переваги:
Труднощі:
Пам’ятайте, що не важливо в якому ви статусі або в якій країні зараз: ви завжди залишаєтесь українцями й вас завжди чекають вдома! Все буде Україна, бо ми є Україна!
Громадська діячка Софія Бамбуля.