Main menu

Як не заполонити Європу: цікаві варіанти для українських студентів

277491142 1316730008822389 3217336026057849448 n 0feb8

Чи ми мають право виїхати за кордон хлопці-студенти? Куди краще тримати напрямок, а яку країну оминати? Чи потрібен статус біженця? Та багато інших порад, підготувала у своєму блозі громадська діячка Софія Бамбуля.

Ще до війни я відкрила нову можливість спілкування і обміну думками з активною молоддю нашої громади, започаткувавши «Важливі балачки» в своєму Instagram. Під час прямих ефірів ми говорили про речі, які турбують легкою мовою, зустрічались з психологами, активістами, волонтерами, сидячи на кухні. Коли все почалось, я довго думала, що робити, та як діяти. Вирішила повернути свої прямі ефіри в оновленому форматі, зробити їх корисними і актуальними – тому першою темою обрала можливості для студентів та української молоді. Наразі змінились умови для відвідування європейських країн і набуття нових знань, досвіду, щоб повернутись додому і долучитись до відновлення і розбудови України.

Поговоримо з вами про можливості виїхати поза межи України та не обмежити себе в правах та свободах, а навпаки допомогти нашій країні. Тож, поїхали.

Оминайте країни і міста з великою кількістю біженців з України

Польща та Берлін (загалом Німеччина не поганий варіант) – міста, де українців вже більше за європейців. Давайте не забувати, що наша Україна найбільша зі всіх країн Європи. Тому чекати, що Польща зможе прихистити всіх – безглузда думка. Використовуйте ці міста як трансфер в Західну Європу або взагалі намагайтесь оминати стороною.

Станом на сьогодні ця можливість є тільки у жінок, дітей, людей похилого віку та людей з інвалідністю. Навіть, якщо ви студент очної форми навчання і маєте про це довідку, вона дає вам тільки відстрочку щодо мобілізації, а не можливість виїхати. Не рекомендую шукати «околиці» та варіанти покинути Україну: в країні вже діє закон щодо 10 років в’язниці для чоловіків, які покинули країну в цей період.

Чи є сенс брати статус біженця?

В кожній країні по-різному, але завжди є спільна риса: цим статусом ви обмежуєте свої права – неможливість мати повне страхування чи без права працевлаштування подальші 3 роки. Можливо краще використати свої 90 днів безвізу, поїхати за міжнародним проєктом як учасник та волонтер-іноземець або пошукати більш лояльні статуси в законодавстві іншої країни. Наприклад, в Німеччині місяць тому з’явився Закон №24, що дозволяє українцям «мати прихисток поки йде воєнний конфлікт в Україні» та дає право працювати офіційно на рівні з німцями.

Найкращі варіанти програм для молоді та українських студентів

Зараз багато країн світу дає можливість отримати той досвід, що був обмежений для українців багато років. Тож ось ще ТОП-3 можливості для виїзду закордон щоб не просто бути в безпеці, а й отримати досвід, який допоможе Україні в подальшому та підтримає Європу загалом.

 1. Erasmus+ та все, що на нього схоже

Волонтерські проєкти дають можливість допомогти іншій країні, не перейматись за свій статус та зекономи свої грошенята.

Переваги:

 • Ви самі обираєте країну та термін прибування (від 2 тижнів до 12 місяців);
 • Вас забезпечують житлом, компенсують проїзд та дають кишенькові гроші;
 • Ви не змінюєте статус й офіційно вважаєтесь міжнародним волонтером.

Труднощі:

 • Потрібно знати розмовну англійську (А2 мінімум, а краще В1);
 • Написати CV та мотиваційного листа;
 • Бути готовим, що відсидітись не вийде: це проєкт в якому потрібно щось робити;

ТУТ ти можеш пошукати волонтерські проєкти закордоном.

 1. Робота в Німеччині (Work and travel або Закон №24 AufenthG)

Обидві програми дозволяють перебувати в Німеччині офіційно від двох місяців до року та працювати, отримуючи гарну зарплатню.

Переваги:

 • Work and travel дозволяє студентами сплачувати менше податків (14% замість 30-и);
 • Роботодавець надає житло та гарні умови проживання;
 • Ви одночасно маєте безпечне місце й можливість заробити;

Труднощі:

 • На обидва проєкти потрібні знання мови (німецька/англійська від А2);
 • Work and travel переважно студентська літня програма й зараз поки не відомо чи можна поїхати раніше;
 • Це робота, а не відпочинок.

Дізнайся більше про роботу в Німеччині та Work and travel для студентів можна ТУТ.

 1. Можливість навчатись закордоном

Наразі багато ВУЗів світу надають безкоштовні місця українським студентам щодо продовження навчання закордоном. Це крута можливість отримати досвід, який в подальшому допоможе підняти Україну.

Переваги:

 • Отримання якісних знань та міжнародного диплому, який котирується в будь-якій країні світу;
 • Статус студента-іноземця, що вирішує багато питань;
 • Можливість допомагати Україні через нове ком'юніті.

Труднощі:

 • Довгий строк (мінімум рік);
 • Знання іноземної мови на рівні (В2 мінімум)
 • Переважно велика конкуренція.

Пам’ятайте, що не важливо в якому ви статусі або в якій країні зараз: ви завжди залишаєтесь українцями й вас завжди чекають вдома! Все буде Україна, бо ми є Україна!

Громадська діячка Софія Бамбуля.