Що робити, якщо родич помер за кордоном: інструкція

Семаковська Тетяна 17:33, 20 Березня 2023

death g39c004d9e 1920 ef65cЧерез війну мільйони людей з України евакуювалися за кордон. Сьогодні українців можна знайти майже в кожній точці планети, тут люди намагаються будувати нове життя попри всі проблеми вимушеної еміграції. Часто з цими нюансами доводиться розбиратися й родичам, які залишилися в Україні, зокрема й з питанням смерті. Скільки кошту транспортування тіла з Європи та чи можна розраховувати на допомогу держави?

Видання The Village пояснює, що робити якщо родич помер за кордоном

Крок 1 – зібрати документи

Нізар Бадр — директор ритуальної служби Memory. Фахівець зазначає, що насамперед, коли люди звертаються до них із подібним запитом, то необхідно з’ясувати, що сталося. Важливо знати причину смерті: ДТП, інциденти на виробництвах тощо. 

Далі рідні мають зібрати пакет документів (а служба вже обробляє їх на місці і їде працювати. Працівникам ритуальної сфери  потрібен дозвіл на місце поховання й заява до консульства країни, у якій сталася смерть. 

Далі складають доручення, ксерокопії паспортів, збирають документи на тіло згідно з чинним законодавством країни.

Крок 2 — доставка тіла до України

56947219 173412493653082 4636589445695406080 n 63b25

Машина ритуальної служби Memory в Гамбурзі. Фото: Фейсбук

Після отримання всіх необхідних документів організовують транспортне перевезення. Авто ритуальної служби спеціально обладнане під стандарти ЄС: тут є термоустановка та рефрижератор. 

Важливо розуміти, що тіло рідного не віддадуть, якщо раптом хтось надумає власноруч приїхати забрати його своїм звичайним транспортом, запевняє Нізар Бадр. Авто направляють до потрібної країни, шукають місце перебування небіжчика й отримують лікарське свідоцтво про смерть. 

Після цього, ритуальна служба збирає всі необхідні документи, їде до консульства та отримує консульський дозвіл на перетин кордону й повертається до України

“Труднощі в цій роботі залежать виключно від обставин смерті. Наприклад, якщо це ДТП чи вбивство, то треба вичекати певний проміжок часу, поки триває слідство, це займає ще якийсь період часу. Сама ж доставка тіла займає день-два, не більше. Є історії, коли похоронні фірми можуть доставляти тіло півтора-два тижні. Це абсурд. Зазвичай це відбувається через те, що перевізники довантажують інші тіла на своєму шляху туди або назад, щоб не їхати лише з одним тілом, «у холосту». 

Деякі консульства сприяють такому явищу, оскільки часто рекомендують конкретні фірми, до яких звертатися за послугами перевезення померлих, і замість того, щоб діяти в інтересах українців за кордоном, діють в інтересах власних і тих фірм, на які посилаються”, — наголошує Нізар Бадр.

Ціни на послуги в Європі

multirefrizherator 187dd

Рефрижератор. Фото: з відкритих джерел

Щоб доставити тіло небіжчика до України слід закласти у витрати ціну за послуги автомобіля із рефрижератором. Станом на березень, маршрут розраховують в діапазоні 20 гривень за кілометр. Фірма Нізара працює в межах Європи, популярними напрямками роботи стала Польща, Чехія й Німеччина. Ціни вказані нижче є приблизними:

  1. Польща – Україна (захід країни): у межах 1300–1500 євро;
  2. Чехія – Україна (захід країни): в межах 1700–1600 євро;
  3. Німеччина – Україна (захід країни): до 3000 євро.

Транспортування тіла з-за океану

За словами, директора ритуальної служби, якщо людина померла за океаном, то її тіло можуть зустріти в аеропорту. Зазвичай для транспортування використовують багажний відсік звичайних пасажирських літаків. 

“Для цього попередньо забальзамоване тіло поміщають у герметичну цинкову труну, а її – у спеціальний чохол. Можемо припустити, що кожен третій пасажирський літак перевозить такий вантаж”, — каже Нізар Бадр.

Пояснення від МЗС

Своєю чергою, в МЗС повідомили, що в разі отримання інформації щодо смерті громадянина України за кордоном родичам померлого передусім потрібно звернутися до найближчого консульства України в країні, де стався смертельний випадок, щодо підтвердження факту смерті й отримання інформації щодо порядку дій для забезпечення репатріації тіла померлого в Україну.

Актуальні контакти закордонних дипломатичних установ України можна знайти на вебсайті МЗС.

Якщо у рідних померлого немає можливості виїхати до країни, де стався смертельний випадок, необхідно звернутися до нотаріуса й оформити та надіслати до відповідного посольства / консульства України нотаріально засвідчену заяву про волевиявлення щодо способу й місця поховання померлого.

Якщо виникли затримки з перевезенням тіла померлого громадянина або інші перешкоди організаційно-логістичного чи бюрократичного характеру під час репатріації, причетні посольства / консульства України вживають відповідні заходи реагування для вирішення проблемних питань.

Чи можлива оплата за кошт держави?

Screenshot 570 2e3c1

Гроші. Фото: chrda.gov.ua

Якщо в родичів небіжчика немає коштів для репатріації труни з тілом чи урни з прахом померлого громадянина вони можуть звернутися до посольства / консульства щодо оплати вартості таких послуг за кошт державного бюджету. 

Оплата вартості ритуальних послуг, включно з перевезенням тіла, за кошт бюджету здійснюється виключно в разі документально підтвердженої неспроможності родичів померлих / загиблих громадян оплатити вартість таких послуг за власний кошт і за умови відсутності альтернативних джерел фінансування (страхових компаній, роботодавців, перевізників тощо).

Рішення про оплату вартості послуг іноземних ритуальних служб, пов’язаних з оформленням документів і репатріацією в Україну тіл померлих / загиблих громадян України, приймає керівник відповідної закордонної дипломатичної установи України за погодженням з Міністерством закордонних справ України за умови подання:

  1. документів, що підтверджують смерть чи загибель громадянина України за кордоном;
  2. заяви родичів померлого / загиблого на ім’я керівника зазначеної установи про оплату таких послуг за кошт державного бюджету;
  3. документів про склад сім’ї померлого / загиблого;
  4. документів, що підтверджують родинний зв’язок заявників з померлою / загиблою особою;
  5. документів, виданих уповноваженими органами й установами України, про розмір доходів найближчих родичів (дружина / чоловік, батьки, повнолітні діти, рідні брати / сестри), що підтверджують неспроможність заявників здійснити оплату вартості відповідних послуг за власний кошт.

Фото: фотосток

Читайте також: ВІЛ та гепатит: чому російські солдати небезпечні навіть після смерті

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

ШІ

Як штучний інтелект може спростити життя людей

Штучний інтелект (ШІ) — це майбутнє, яке вже настало. Наразі люди можуть легко знайти потрібну інформацію за запитом у Chat-GPT, створити унікальну картинку за допомогою […]

18:19, 28.11.2023 Микола Ситник
“Майбутнє Бахмута”

Бахмут IN.UA запускає конкурс малюнків: діти отримають подарунки

День святого Миколая — особливе свято для дітей, адже вони з нетерпінням чекають чарівних моментів та дива. Тож на платформах Бахмут IN.UA ми запускаємо конкурс […]

19:30, 27.11.2023 Микола Ситник
Консультації

Для переселенців запустили цифрову платформу безоплатної юридичної допомоги

Фахівці Данської ради у справах біженців (DRC) створили цифрову платформу Edopomoha.org. На сайті ВПО зможуть отримати безоплатні юридичні консультації. Про це повідомляє Міністерство з питань […]

15:11, 27.11.2023 Микола Ситник
Поїзд

Евакуаційний поїзд із Донеччини: як курсуватиме в грудні

У Донецькій області продовжується евакуація цивільних мешканців. За рішенням Урядового Координаційного штабу, з 18 квітня 2023 року обов’язкова евакуація здійснюється до Житомирської області. У грудні […]

14:55, 26.11.2023 Микола Ситник
бюджет Бахмута як дізнатися

Чи потрібно громаді знати про зарплати управлінців. Пояснення експертки

Чи повинна громадськість стежити за бюджетом свого міста? Чому це важливо, та що з опублікованими цифрами може зробити пересічний громадянин? Редакція дізнавалася у експертки з […]