Пропагандисти поширюють допис, у якому обговорюють потенційну виплату репарацій Україні від рф. Зокрема йдеться про виплати за пошкоджене житло за гроші росіян. Схема Міністерства цифрової трансформації (Мінцифри) України є начебто абсурдною та неможливою. А з 25 липня 2024 року у процедурі внесення даних у Реєстр відбулись зміни — тепер нібито нічого не треба підтверджувати документально, а лише достатньо залишити заяву у додатку “Дія”: загарбники акцентують, що більше не потрібно надавати дані зокрема про реєстрацію житла в Державному реєстрі речових прав на нерухомість (ДРРП) та Акт огляду від місцевої влади.
Утім, це фейк. У міжнародний Реєстр збитків для України треба надавати документальну інформацію про збитки. Деякі документи “Дія” може підтягувати до заяви автоматично. Подати заяву може тільки власник майна, який має Акт про обстеження від місцевої влади.
Міжнародний Реєстр збитків для України: брехня росЗМІ
Примітка. Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U) — створений в рамках Ради Європи у відповідь на Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5, Реєстр збитків для України являє собою важливий міжнародний крок, спрямований на притягнення росії до відповідальності за її агресію, та перший крок до створення механізму, який забезпечить справедливість та компенсацію. 43 держави та Європейський Союз вже приєдналися до Реєстру. Завданням RD4U є реєстрація заяв в електронному вигляді щодо збитків, втрат чи шкоди, заподіяних внаслідок агресії рф проти України.
У демонстраційному відеоролику, який Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, продемонстрував ще навесні 2024 року видно, що дані з ДРРП в “Дію” можуть завантажуватись з баз даних автоматично. Тобто користувачу не обов’язково додатково завантажувати документи. Про те, що “Дія” самостійно підтягує інформацію при оформленні заяви, йдеться у пункті 4 інструкції на офіційному сайті Реєстру. Важливим пунктом є те, що щоб відправити заяву до міжнародного Реєстру збитків потрібно бути власником майна та мати Акт про обстеження від місцевої влади.
На сайті додатка “Дія”, при оформленні заяви окрім вищенаведеної інформації також потрібно підтвердити автозаповнені дані або додати наступну інформацію про:
- нерухомість;
- право власності;
- мешканців;
- обставини пошкодження;
- докази пошкоджень та вартості збитків;
- розмір компенсації;
- місце проживання;
- контактні дані.
Тобто теза роспропагандистів, що тепер не потрібно надавати ніяких документів чи доказів і будь-хто з українців може подавати заяву не відповідає дійсності.
Житло в окупації чи в зоні бойових дій: механізм дій
2 квітня 2024 року RD4U почав прийом заяв. Як йдеться у пресрелізі на сайті Реєстру, з перших днів можливість подати заяву мали ті, хто звертався з заявою про пошкоджене чи знищене майно за програмою “єВідновлення”. Тобто ті, хто зміг зафіксувати шкоду в Реєстрі знищеного та пошкодженого майна та отримав Акт огляду від місцевої влади.
У пресрелізі наголосили, що механізм для власників житла, яке знаходиться на ТОТ мав з’явитись трохи пізніше. Громадяни не могли отримати Акти комісійного обстеження, або огляду місцевої влади, тому що території або не контролюються української владою, або не дозволяють безпекові умови провести експертизу. Фото чи відеодоказів руйнувань у власників житла теж може не бути, тому при написанні заяви це не є обов’язковим пунктом — однак при їх наявності це може допомогти комісії при ухваленні рішення про компенсацію.
Артем Лисогор, очільник Луганської ОВА та один з розробників механізму компенсації за зруйноване житло у рамках програми “єВідновлення”, в інтерв’ю Донбас Реалії роз’яснив, що в окупації пошкоджене житло будуть фіксувати через супутникові знімки:
Чіткий механізм експерти та члени комісії міжнародного Реєстру змогли впровадити тільки зараз. Однак росЗМІ не зауважили на цьому, а лише ретранслюють кремлівську тезу, що ЗСУ пошкодили або знищили інфраструктуру, тому і репарації від росії вимагати недоречно. А треба звертати увагу на буцімто свавілля української влади та ТЦК.
Росіяни не приховують, що розпочали війну. Окупанти залишають після себе випалену землю та щиро цьому радіють в медіа чи в Telegram-каналах. Тема виплат від рф обговорюється чи не з першого дня повномасштабного вторгнення та має велике значення для подальшої відбудови України. Водночас ця тема є чутливою для тих, хто втратив дах над головою та тепер має шукати житло в інших регіонах України, чи за кордоном. А ми радимо не вестись на російську дезінформацію та перевіряти інформацію у першоджерелах!
Читати також:
- Фейк: Молдова буде примусово повертати ухилянтів в Україну — глава МЗС Попшой
- Маніпуляція: Джо Байден передав всі свої повноваження по допомозі Україні
- Фейк: лікаря з “Охматдиту” облили кров’ю, щоб створити постановку
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!