Фейк: для отримання репарацій від рф не треба надавати доказів її злочинів

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:30, 1 Серпня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Пропагандисти поширюють допис, у якому обговорюють потенційну виплату репарацій Україні від рф. Зокрема йдеться про виплати за пошкоджене житло за гроші росіян. Схема Міністерства цифрової трансформації (Мінцифри) України є начебто абсурдною та неможливою. А з 25 липня 2024 року у процедурі внесення даних у Реєстр відбулись зміни — тепер нібито нічого не треба підтверджувати документально, а лише достатньо залишити заяву у додатку “Дія”: загарбники акцентують, що більше не потрібно надавати дані зокрема про реєстрацію житла в Державному реєстрі речових прав на нерухомість (ДРРП) та Акт огляду від місцевої влади.

Утім, це фейк. У міжнародний Реєстр збитків для України треба надавати документальну інформацію про збитки. Деякі документи “Дія” може підтягувати до заяви автоматично. Подати заяву може тільки власник майна, який має Акт про обстеження від місцевої влади.

Пропагандистський допис / скриншот

Міжнародний Реєстр збитків для України: брехня росЗМІ

Примітка. Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U) — створений в рамках Ради Європи у відповідь на Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5, Реєстр збитків для України являє собою важливий міжнародний крок, спрямований на притягнення росії до відповідальності за її агресію, та перший крок до створення механізму, який забезпечить справедливість та компенсацію. 43 держави та Європейський Союз вже приєдналися до Реєстру. Завданням RD4U є реєстрація заяв в електронному вигляді щодо збитків, втрат чи шкоди, заподіяних внаслідок агресії рф проти України.

Зруйноване росіянами помешкання / фото з відкритих джерел

У демонстраційному відеоролику, який Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, продемонстрував ще навесні 2024 року видно, що дані з ДРРП в “Дію” можуть завантажуватись з баз даних автоматично. Тобто користувачу не обов’язково додатково завантажувати документи. Про те, що “Дія” самостійно підтягує інформацію при оформленні заяви, йдеться у пункті 4 інструкції на офіційному сайті Реєстру. Важливим пунктом є те, що щоб відправити заяву до міжнародного Реєстру збитків потрібно бути власником майна та мати Акт про обстеження від місцевої влади.

На сайті додатка “Дія”, при оформленні заяви окрім вищенаведеної інформації також потрібно підтвердити автозаповнені дані або додати наступну інформацію про:

  • нерухомість;
  • право власності;
  • мешканців;
  • обставини пошкодження;
  • докази пошкоджень та вартості збитків;
  • розмір компенсації;
  • місце проживання;
  • контактні дані.

Тобто теза роспропагандистів, що тепер не потрібно надавати ніяких документів чи доказів і будь-хто з українців може подавати заяву не відповідає дійсності.

Житло в окупації чи в зоні бойових дій: механізм дій

2 квітня 2024 року RD4U почав прийом заяв. Як йдеться у пресрелізі на сайті Реєстру, з перших днів можливість подати заяву мали ті, хто звертався з заявою про пошкоджене чи знищене майно за програмою “єВідновлення”. Тобто ті, хто зміг зафіксувати шкоду в Реєстрі знищеного та пошкодженого майна та отримав Акт огляду від місцевої влади.

У пресрелізі наголосили, що механізм для власників житла, яке знаходиться на ТОТ мав з’явитись трохи пізніше. Громадяни не могли отримати Акти комісійного обстеження, або огляду місцевої влади, тому що території або не контролюються української владою, або не дозволяють безпекові умови провести експертизу. Фото чи відеодоказів руйнувань у власників житла теж може не бути, тому при написанні заяви це не є обов’язковим пунктом — однак при їх наявності це може допомогти комісії при ухваленні рішення про компенсацію.

Зруйнований вщент Бахмут / фото Instagram libkos

Артем Лисогор, очільник Луганської ОВА та один з розробників механізму компенсації за зруйноване житло у рамках програми “єВідновлення”, в інтерв’ю Донбас Реалії роз’яснив, що в окупації пошкоджене житло будуть фіксувати через супутникові знімки:

Коли у людини є право власності, є документи, які “підтягнули” бази, в тому числі й будівельні, де є підтвердження наявності цього будинку за цією адресою. За рахунок того, що буде зроблений супутниковий знімок зондування землі з прив’язкою як по координатах, так і по вулицях, це дасть можливість комісії та контролюючим органам затвердити цю виплату

Артем Лисогор // очільник Луганської ОВА

Чіткий механізм експерти та члени комісії міжнародного Реєстру змогли впровадити тільки зараз. Однак росЗМІ не зауважили на цьому, а лише ретранслюють кремлівську тезу, що ЗСУ пошкодили або знищили інфраструктуру, тому і репарації від росії вимагати недоречно. А треба звертати увагу на буцімто свавілля української влади та ТЦК. 

Росіяни не приховують, що розпочали війну. Окупанти залишають після себе випалену землю та щиро цьому радіють в медіа чи в Telegram-каналах. Тема виплат від рф обговорюється чи не з першого дня повномасштабного вторгнення та має велике значення для подальшої відбудови України. Водночас ця тема є чутливою для тих, хто втратив дах над головою та тепер має шукати житло в інших регіонах України, чи за кордоном. А ми радимо не вестись на російську дезінформацію та перевіряти інформацію у першоджерелах!

Читати також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підпали машин військових в Україні. Хто за цим стоїть

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:00, 31 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останній місяць в різних містах України чи не щодня стаються підпали автомобілів військовослужбовців. Редакція “Бахмут IN.UA” знайшла один з Telegram каналів, адміністратори якого підтверджують свою дотичність до цих інцидентів. Про погрози СБУ, антиукраїнські наративи, підпали авто та що робити із такими акаунтами — в нашому матеріалі, випущеному у рамках роз’яснювального проєкту.

Підпали авто ЗСУ та ТЦК в Україні

Майже 6,5 тисяч підписників налічує Телеграм-канал “Сумщина проти”. У травні цього року був опублікований допис з трьома хлопцями. Один з них українською закликає вступати до лав їхньої організації, щоб “боротися за свої права, краще життя та справедливість”.

Адміністратори називають себе та учасників “українськими партизанами” та заявляють, що підпали автомобілів та виведення з ладу шаф релейного захисту у різних містах України — справа послідовників започаткованої ними акції “Крик народу”. 

В одному з дописів адміністратори опублікували “офіційну позицію”. У ній вони пояснюють, що ціль їхньої діяльності — “повалення режиму Зеленського та відставка Верховної Ради у повному складі”, що є антиконституційним.

Адміністратори “Сумщини проти” наголошують на тому, що раніше вони діяли лише на території Сумського регіону, але в організації з’явилися послідовники у різних містах України. Їхні “агенти” спалюють автівки та релейні шафи в:

Окрім цього, у Сумському регіоні “партизани” обмальовують будинки написами накшталт “Сумщина проти. Ні мобілізації” та псують залізничні колії. “Приправляють” контент про результати диверсій дописами про “зраду”. Наприклад, діпфейковий запис про нібито власника салону Bugatti, який презентував елітну автівку Олені Зеленській.

“Сумщина проти”. Діяльність у Telegram

Адміністратори сторінки активно рекламують себе на російських Z-сторінках у Телеграмі:

Реклама каналу “Сумщина проти” / скриншот

Про диверсії організації розповідають великі російські сторінки: “Спецоперация Z” (476 тисяч підписників), “Работайте, братья!” (143 тисячі підписників), WarDonbass (74 тисячі).

Окрім того, адміністрація сторінки “Сумщина проти” у коментарях спростовують російські дописи про “відкриття нового фронту на Сумщині”, заявляючи, що “на місцях все спокійно”. Серед іншого, автори “Сумщини проти” заявляють, що можуть “розпочати полювання на СБУ, але наразі мають інші першочергові цілі”, однак “вони (СБУ) у небезпеці”. Також повідомляють трохи подробиць про свій стиль роботи:

Сумщина проти, коментар / скриншот

Для чого спалювати авто військових та ТЦК?

Бо це розколює суспільство. Військові починають вважати, що всі цивільні — недобрі люди, цивільні патріоти вбачають всіх поза своєю бульбашкою “ждунами”. На фоні цього російські Телеграм-канали та ЗМІ публікують інформацію про “гєроічєскіх младших братьєв, опірающихся кієвской хунтє”.

Основною ціллю вербувальників є підлітки та люди у скрутному фінансовому становищі. Бо ціна таких “послуг” — від кількох сотень доларів до пари тисяч (якщо їх взагалі виплатять). Для умовного фсб це — крихти, не гроші, а для виконувачів замовлення — цілий статок.

Вербування людей в Україні росією

Служба безпеки Україні у червні 2024 року доповіла про затримання групи зловмисників, які шукали легкої наживи. На замовлення російських спецслужб вони готували підпали авто військовослужбовців ТЦК у Дніпрі, а також поширення написів на будівлях міста, які б дискредитували структуру ТЦК. 

У поле зору агресора вони потрапили на початку літа цього року через свою активність в одному з Телеграм-каналів, де шукали легкого заробітку”, — повідомляла пресслужба Служби безпеки.

Київська міська прокуратура також повідомила про затримання 48-річної жінки та її 14-річного сина. Підліток отримав через Телеграм-канал замовлення на спалення авто військовослужбовця. 

Працівники поліції затримали їх на гарячому та загасили машину в перші ж хвилини після підпалу. Згодом жінка та її син зізнались, що це вже не перший підпал авто, який вони вчинили на замовлення. Таким чином родина намагалася заробити гроші”, — інформує прокуратура міста Києва.

Шестеро поплічників фсб з Одеси також намагалися заробити легкі гроші через Telegram, готувавши спалення 15 службових позашляховиків, повідомила Служба безпеки України:

В одному з таких чатів молодикам відповів представник російської спецслужби і запропонував гроші в обмін на знищення авто українських воїнів. Фігуранти «замикались» на одного куратора з фсб, а під час вчинення злочину діяли переважно у парі. Наприклад, один підпалював, інший – знімав це на відео. (…) У подальшому окупанти планували використати ці відео для проведення інформаційно-психологічних спецоперацій проти України“.

Що робити, якщо вас вербують?

Якщо вчасно повідомити (до прийняття якогось рішення, до безпосередніх дій, до виконання завдань, до отримання грошей) — це не є злочином. Необхідно усвідомити, що для росіян ви — не більше, ніж знаряддя виконання завдання. У разі вашого затримання, спецслужбовці рф просто знайдуть іншого виконавця. Тому не варто будувати ілюзії, що після виконання наказу спецслужб ворога вам допоможуть уникнути кримінальної відповідальності.

При отриманні інформації про вербування – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.

Окрім цього, ви можете поскаржитися на Telegram канал, в якому закликають до антиконституційних дій. На жаль, адміністрація Телеграм не надто реагує на подібні скарги, тим паче якщо вони одиничні. Ви можете кинути посилання своїм друзям/знайомим/колегам по роботі, аби заяв було більше — таким чином збільшується вірогідність блокування сторінки.

Скарга / скриншот

Кримінальна відповідальність за Державну зраду. Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені покарання — до довічного позбавлення волі, зокрема, за статтями:

  • ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі;

та інші.

Нагадуємо, що згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: МОЗ переобладнає єдину дитячу лікарню в Краматорську на військовий шпиталь

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 29 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Російські Telegram-канали поширюють інформацію, що МОЗ України начебто видало наказ про переобладнання єдиної дитячої лікарні в Краматорську у шпиталь для військових. До “новини” додають фото нібито відповідного рішення Міністерства оборони.

Утім, це — фейк, МОЗ не видавав такого наказу.

Новий фотофейк від пропагандистів рф

23 липня ворожі Telegram-канали “медведь”, “шейх тамир”, “новости и сводки днр” та інші, опублікували фото нібито нового наказу Міністерства охорони здоров’я України. Згідно з ним, дитяча лікарня буде перетворена на госпіталь для військових. Відповідне рішення щодо переобладнання надійшло буцімто від Міністерства оборони України, а відповідальним за контроль виконання наказу у “документі” вказаний  заступник міністра МОЗ Ігор Копач.

Однак в документі допущено ряд помилок, які вказують на фейковість документа:

  • у пункті першому, замість скорочення слова “місто” — “м”, було використано літеру “г”. Таке спрощення вживається в російській мові від слова “город”;
  • у цьому ж пункті помилково написано «переформатувати дитячу лікарню… до військового шпиталю». У той час, як коректним є варіант «переформатувати дитячу лікарню… у військовий шпиталь».
  • на оригінальних наказах «Міністерство охорони здоров’я України» виділено жирним шрифтом, а дата та номер написано без додаткових підкреслень.
  • адреса дитячої лікарні вказана неправильно. Єдина державна дитяча лікарня в Краматорську розташована за адресою вул. Героїв України, будинок під номером 20, а не 17, як вказано у підробному документі. Під номером 17 знаходиться міська лікарня №3.
  • оригінальний наказ повинен містити відведене місце для підпису уповноваженої особи внизу документа. Натомість на фейковому наказі воно відсутнє.

Також, на офіційних сайтах Міністерства охорони здоров’я та Міністерства оборони України не існує таких наказів за 4 липня 2024 року. У коментарі для Центру протидії дезінформації (ЦПД) міністерство повідомило, що інформація не відповідає дійсності, документ є фейковим. Більше того, МОЗ не має повноважень видавати подібні накази, а саме оформлення липового документа не відповідає українським нормам.

Фейковий наказ МОЗ / фотографія

Створення такого фейку на фоні обстрілу дитячої лікарні «Охматдит» у Києві має на меті знизити довіру до влади, створивши враження, що уряд, мовляв, не розуміє потреб цивільного населення й не здатен забезпечити належні умови для лікування дітей в країні. Важливо завжди перевіряти існування подібних наказів та рішень на офіційних сайтах міністерств. Також помилки у назвах вулиць, номерів та слів вказують на те, що документ є підроблений.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]

Діти та шахрайство в Інтернеті: як захистити від виманювання грошей

Діти та підлітки почуваються в Інтернеті як риби у воді: вони дивляться мультфільми та серіали, знаходять та встановлюють потрібні програми та можуть швидше за деяких […]

Сайти-двійники виманюють гроші українців. Як не потрапити на гачок та зберегти гроші

Допельгенгер — це літературний прийом, який у перекладі з німецької означає “двійник”. Шахраї створюють сайти-допельгенгери, аби виманити у довірливих людей кошти. В межах проєкту з […]

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]