Пісні на руїнах та штучна велич: як росія використовує культуру проти України?

Семаковська Тетяна 11:36, 10 Червня 2023

Вєлікая 22872

Росія використовує культурні продукти для поширення вигідних для себе наративів та для досягнення своїх цілей на міжнародній арені. Якщо очевидні воєнні злочини рф отримують різке засудження з боку цивілізованого світу, то їх фільми, музика та література досі розповсюдженні в Європі, США і навіть в Україні. Через таку «лагідну» пропаганду росія намагається виправдати свої злочини перед світом та отримати прихильність міжнародної аудиторії до себе.

Піар на крові

Російська пропаганда постійно адаптується до вимог часу та звичок потенційної аудиторії. Оскільки для росіян важливим є вплив саме на молоде покоління, свої меседжі вони також поширюють через популярні інтернет платформи, залучають блогерів, співаків, інфлюенсерів. Ці люди мають сильний вплив на своїх підписників і є цінним активом в пропагандистській машині кремля. 

Російським лідерам думок така співпраця вигідна, адже будь-які матеріали про окупацію Криму (в їх варіанті поверненням), про захоплення Донбасу (для них звільненням) тощо активно поширюється серед аудиторії та отримують багато реакцій. 

У лютому московська співачка MARI M зняла кліп у Донецьку, який пронизаний мілітаристським настроєм та прославляє окупаційні війська. Після цього її перегляди збільшилися на понад 98% (з 44 тисяч до 3.5 мільйонів). 

скін dc82aПропагандистські кліпи та пісні набирають величезну кількість переглядів, навіть якщо їх випускає невідомий артист. Фото: скріншот з YouTube

Складно стверджувати, чи це державна машина допомагає просувати такі продукти, чи це росіяни самостійно прагнуть отримувати подібний контент. Швидше за все, обидва цих фактори впливають на популярність у рф мілітаристського контенту, пов’язаного з Україною. 

З 2014 року різноманітні артисти, співаки й блогери постійно здійснюють поїзди на окуповані території та активно піарять себе таким чином. Окупаційні сайти та канали нещодавно знову почали публікувати новину про чергову артистку, Єкатерину Гусєву, яка приїхала заспівати в шпиталях Донецьку. Ці діячі використовують війну, як можливість заробити та прославитися у своїй країні й, можливо, за кордоном. Це не нова стратегія, адже після Другої світової війни росія безперервно продовжувала романтизувати війну через культурні продукти (музика, фільми, книги тощо). 

Скрін 2 8b922російські артисти постійно їздять в піар поїздки на окуповані території, їх активно рекламують пропагандистські Telegram-канали. Фото: Telegram 

Штучна велич російської культури

Крім нових інструментів та методів розповсюдження пропаганди, рф продовжує використовувати й давно перевірені. Мабуть, кожен українець за життя чув такі фрази, як «велика російська мова» та «велика російська культура». Зазвичай вони використовуються у контексті необхідності зберегти ці явища в нашій країні та не піддавати їх культурі скасування. Проте, подібні мовні конструкції є черговим російським наративом, який десятиріччями розповсюджувався по всьому світу. В реальності, росія вплинула на світовий культурний спадок в набагато меншому ступені, ніж заявляється самими росіянами. Наприклад, Л. Толстой один з небагатьох російських письменників, твори якого вивчають в провідних світових навчальних закладах. А більшість їх діячів не зробили у світову культуру суттєвого внеску. 

Одним із факторів формування наративу про велич була також експансія культурних діячів з окупованих росією територій. Так, І. Рєпін, який народився у Чугуєві (зараз Харківська область) та писав картини з українськими мотивами, став в очах світу російським художником. Така ж доля спіткала і К. Малевича, який мав українсько-польське походження. 

У світі існує близько 2700 мов, а митці з різних країн в більшій чи меншій мірі впливали на розвиток культури протягом сторіч. Проте, саме росія додала до своїх культурних продуктів прикметник «великі». За відсутності реальних здобутків, це дало можливість рф зрівнятися за здобутками з іншими країнами світу.

Вєлікая 2 535dcСутність російської культури, яка спонсорує війну. Фото: з відкритих джерел

«Завдяки усвідомленню того злочину агресії, який вчинила росія проти України, нам вдалося змінитися. Для українців і для світу спала пелена російської пропаганди, яка нам «закидалася» з росії дуже тривалий час. Ми бачили й відчували те, як рф чинить перепони у відновленні національної пам’яті для того, щоб ми не знали своє минуле, свою культуру. І при цьому завжди зберігала імперську зверхність російської культури, яка насаджувалася в Україні», — сказав Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам’яті в інтерв’ю Українському радіо.

Політизована культура

Російська влада зацікавлена в поширенні своєї культури з вигідними наративами не тільки в середині країні, але й далеко за її межами. Це доводять витрати, які спрямовуються на культурні програми. Навіть в умовах скорочення статей бюджету рф в цьому році, ця сфера отримує збільшення фінансування на 6.5 млрд рублів на 2023 рік. 

жесть a8f73російський «літературний» журнал. Фото: Telegram

У рф також існує низка державних або афілійованих з державою організації, основною задачею яких є поширення лагідної пропаганди світом. Такі організації, як росспівробітництво, Фонд «Руський мир» та Фонд Горчакова виробляють щорічно велику кількість культурних продуктів, які ширяться світом. Вони розповсюджують свої культурні продукти за кордоном, організовували різноманітні культурні заходи, зустрічі, обміни. Їх задачею є нав’язування російського погляду на історію, зокрема новітню, надання міжнародній аудиторії викривлених фактів щодо подій, які відбувалися з вини росії. 

«Десь там, серед цього металобрухту, лежать і рештки «великої російської культури». Це її підсумок. Фінал», — написав  українсько-американський кінорежисер Андрій Загданський під фото із величезною кількістю зібраних у Харкові російських ракет. (Згадка зі статті Детектор медіа).

Харків ad2f8Фотографія використаних ракет, які росія випустила по Харкову. Фото: Костянтин та Влада Ліберови

Російська культура після 2014 року

Російська культура століттями була пов’язана із приниженням різних націй через несхожість з «російською загадковою душею». Задля комедійних моментів в її продуктах часто робили акцент на відмінності інших націй. Українці часто зображувалися, як смішні та недолугі персонажі, які створюють неприємності. Після нападу на Україну та окупації частини територій змінилися акценти в російських культурних продуктах. росія часто почала зображати українців, як безпринципних злочинців. З 2014 року було випущено десятки книг та фільмів, де зображався «мирний народ незалежного Донбасу», який страждає від «укрнацистів». Вони тиснуть на емоції, намагаються викликати співчуття та відчуття неоднозначності ситуації. Успіхи таких методів ведення інформаційної війни є достатньо великими. За кордоном і досі з обережністю ставляться до підрозділу Азов, до таких історичних постатей, як Бандера та Шухевич. 

«Кремлівська пропаганда працює за кордоном, використовуючи геббельсівські методи: чим брутальніша брехня, тим більше у неї вірять. Абсолютно безпідставно мене звинувачують у прихильності до ультранаціоналістичної ідеології, що є абсолютною неправдою», — зазначив Олег Скрипка після скасування концерту його гурту у Цюриху через пісню про Бандеру.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання 

Це є наслідком активної російської пропаганди, яка використовує всі доступні методи, щоб спотворити уявлення людей про Україну. Одна з важливих задач такої діяльності — знелюднення та знецінення українців, знищення їх в контексті світової історії. До повномасштабного вторгнення Україна не мала зовнішньої комунікаційної стратегії для боротьби з такими наративами. Тому подібні конструкти дуже міцно вплелися в розуміння іноземцями України й подолати наслідки цього важко.

«Ця війна зокрема і про наше ставлення до нашої пам’яті й про українську пам’ять як таку. Бо відновлювати її Україна почала з 1991 року з поверненням незалежності. До цього ми бачимо, що всі відомості, які у нас були про себе, вони були спотворені, вони були не повні», — сказала членкиня журі Docudays UA та очільниця Довженко-центру Олена Гончарук у коментарі для Суспільне Культура.

Російська культура — це спосіб викривлення спогадів, підміни історичних фактів. Вона розмиває кордони між країнами, розвиває комплекс меншовартості у захоплених народів, виправдання злочинів росії. Російська культура сприяла формуванню 140 мільйонної нації, яка радіє геноциду інших народів та підтримує вбивства, зґвалтування та тортури. 

капець 371c6росіяни, які вирослі на великій російській культурі виступають з підтримкою повномасштабної війни проти України. Фото: окупаційні інформресурси

Багато років ми споживали ці продукти та не опрацьовували наші травми, які нам завдала тривала окупація росії у минулому. Початок війни у 2014 році спровокував процес відновлення ідентичності українців. Початок повномасштабного вторгнення тільки пришвидшив його. Через максимально травмуючі події українці почали відновлювати у своїй свідомості, а потім і у свідомості світу, пам’ять про реальні дії росії протягом століть. В таких умовах заохочення та просування будь-яких продуктів російської культури тільки гальмуватимуть цей процес. Адже, як ми можемо просити світ не толерувати росіян, які просувають там свої наративи, якщо ми самі цим продовжуємо займатися. 

«Російська література «тяжить над нами, як господар становища, який привчав нашу психіку до рабського наслідування». А мистецтво не може наслідувати, бо це була б його смерть», — писав український поет, прозаїк та політичний діяч Микола Хвильовий.

Раніше ми писали, як росіяни представляють культуру Донеччини. Редакція «Бахмут. IN.UA» знайшла відео пропагандистів, на яких колаборанти показують так звану культуру Донеччини. Ми розпитали директорку Бахмутського краєзнавчого музею Олену Смирнову, як такі ролики впливають на соціум та, що робити із шароварщиною в самій Україні.

Фото: uainfo

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Гарячі обіди для переселенців у Харкові: де та коли отримати

Микола Ситник 14:15, 27 Березня 2024
Обіди для переселенців
Гарячі обіди в Харкові / фото Facebook, БФ Павла Фукса

Цього тижня для ВПО та мешканців Харкова відбудеться гуманітарна акція — видача гарячих обідів. Допомогу у вигляді їжі можуть отримати всі люди, які її потребують.

Про це повідомляє благодійний фонд Павла Фукса.

Гарячі обіди для ВПО в Харкові: 27-29 березня

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну БФ Павла Фукса допомагає українцям, які мешкають у Харкові й області та опинилися в скрутному становищі. Волонтери організовують гуманітарні акції з роздачі готової домашньої їжі всім, хто її потребує. Під час видачі обідів допомогу можуть отримати сотні громадян.

Найближчі видачі гарячих обідів у Харкові:

  • 27 березня з 11:00 — у Новобаварському районі за адресою: вулиця Селянська, 26;
  • 28 березня з 11:00 — у Слобідському районі за адресою: вулиця Олександра Матросова, 10;
  • 29 березня з 14:00 — в Основ’янському районі за адресою: вулиця Грозненська, 34.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України продовжив термін подачі заяв на отримання державної допомоги до 30 квітня 2024 року. Так, ВПО, які отримували таку допомогу та подали заяву на її продовження у квітні, зможуть отримувати виплати вже з березня.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відеоконтент, комп’ютерна техніка та сувенірна продукція: на що Бахмутська міськрада планує витрачати кошти у 2024 році

Марія Лященко 18:30, 26 Березня 2024
Будівля міськради в Бахмуті
Будівля міськради 2023 році / фото Бахмут IN.UA

У  Бахмутській міській раді затвердили Програму економічного та соціального розвитку на поточний 2024 рік, а також проаналізували розвиток громади за минулий 2023 рік. У Програмі йдеться про потенційні витрати з міського та інших бюджетів, наприклад, виготовлення сувенірів для залучення донорів та інвесторів за 70 тисяч гривень, оновлення техніки для працівників за 500 тисяч гривень та усунення наслідків збройної агресії рф у понад 200 мільйонів гривень.

У матеріалі розбираємо детальніше пріоритетні напрямки роботи, на які керівництво зруйнованого Бахмута планує витрачати кошти цього року.

Що передбачає Програма та скільки коштуватиме бюджету?

У тексті Програми розвитку зазначається, що метою, крім соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, цьогоріч також вбачають розмінування та розчищення території Бахмутської громади, відновлення критичної інфраструктури, логістики, першочергових потреб населення та життєдіяльності громади, розширення відносин співробітництва. Загалом для реалізації програми Бахмутській міській раді необхідно майже 443 мільйони гривень з державного, обласного та місцевого бюджетів, а також фінансування підприємств та інших джерел.

Програма розвитку
Мета і бюджет Програми соціально-економічного розвитку Бахмутської МТГ / скриншот

Що планують виконати у рамках Програми соціально-економічного розвитку та скільки це коштуватиме бюджету міста

Забезпечення доступу до інформації про діяльність міської ради у 1,4 мільйона гривень та 500 тисяч гривень на розробку візії мікрорайону “Ювілейний”.

Які завдання та напрямки діяльності Програми реалізовуватимуть цього року та звідки їх фінансуватимуть?

Промисловість

Оцінка руйнувань промислових підприємств та розробка планів з їх відновлення оцінюють у понад 1 мільйон гривень. Кошти планують залучати від підприємств.

Підтримка галузей Бахмута
Підтримка галузей / скриншот

Земельні ділянки

На розвиток земельних відносин планують витратити 430 тисяч гривень з бюджету Бахмутської МТГ. 

Йдеться про: 

  • інвентаризацію земель; 
  • земельні торги у формі аукціонів; 
  • проведення експертних грошових оцінок щодо земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомості.
Програма розвитку
Розвиток земельних відносин / скриншот

У Програмі зазначається, що виконуватимуть позначені заходи лише після припинення бойових дій на території громади та деокупації міста.

Майно комунальної власності

35 тисяч гривень від міського бюджету, а також підприємств та інших джерел необхідно для створення документації та оцінки пошкодженого майна громади.

Програма розвитку Бахмута
Управління майном комунальної власності / скриншот

Інвестиції

Також планують створювати мерч, тобто сувенірну продукцію з логотипом громади, відео ролики про масштаби руйнування для потенційних інвесторів та донорів, що обійдеться у 70 тисяч гривень.

Програма розвитку Бахмута
Інвестиційна діяльність Програми / скриншот

Доступ громадськості до інформації

Вбачають також необхідність у забезпеченні вільного доступу до інформації про діяльність Бахмутської міської ради, на що протягом року знадобиться 1,4 мільйона гривень з місцевого бюджету. Сюди входять:

  • пресрелізи, 
  • розміщення інформації про діяльність Бахмутської міської ради, 
  • друк 500 примірників видання “Бахмутський вісник”
  • поширення позитивних результатів діяльності міськради на обласних та всеукраїнських  конкурсах.
Забезпечення доступу до діяльності Бахмутської міської ради / скриншот

Транспорт

Для функціонування комунального підприємства “Бахмут – Електротранс” необхідно понад 4 мільйони гривень на виплату заробітної плати та роботу підприємства.

Транспортний комплекс / скриншот

Громадянське суспільство

Заходи, які планують реалізувати у цій сфері: 

  • забезпечення звітності громадської ради, 
  • проведення тренінгів серед ініціативних груп громади, 
  • проведення інформаційної роботи щодо інструментів локальної демократії серед громадськості, 
  • запуск додатка “Відкрите місто”, 
  • проведення конкурсу громадських ініціатив “Бюджет участі”, який, як зазначається, можливо буде реалізувати лише після закінчення бойових дій та деокупації.

 А також відзначення особистого внеску в соціально – економічний розвиток представників різних галузей громадськості Бахмутській міській раді запланували більш як 1,8 мільйона гривень з міського та інших бюджетів.

Розвиток громадянського суспільства / скриншот

Адміністративні послуги

У 160 тисяч гривень розрахували створення додаткових місць приймання громадян адміністраторами ЦНАП в осередках підтримки бахмутян по Україні.

Якість адміністративних послуг / скриншот

Інформаційні технології

З міського бюджету цьогоріч хочуть оновити комп’ютерну та іншу техніку для працівників Бахмутської міської ради, а також для Управлінь на понад 1,3 мільйона гривень за 44 одиниці техніки.

Комп’ютерні технології \ скриншот

Також планують витратити на технічну підтримку документообігу та послуги інформаційних технологій.

Комп’ютерні технології \ скриншот

Освіта

На забезпечення дошкільної та базової середньої освіти знадобиться понад 14,5 мільйона гривень як з місцевого бюджету, так і з інших джерел фінансування. Для покращення якості освіти реалізовуватимуть заходи, як, наприклад: 

  • підвищення кваліфікації працівників освіти, 
  • зберігання підручників, надання матеріальної допомоги дітям-сиротам, 
  • забезпечення інклюзивності навчання тощо. 

А також планують витратити кошти на розробку кошторисної документації та проведення технічного обстеження будівель закладів освіти з урахуванням безпекової ситуації в громаді.

Якість освіти / скриншот

Підтримка сім’ї дітей та молоді

На підтримку сім’ї, дітей та молоді  планують витратити понад 2,3 мільйона гривень. У рамках програми мають реалізувати: 

  • просвітницьку роботу серед молоді, 
  • проведення змагань й акцій, 
  • фінансову підтримку батькам на проїзд дітей  до оздоровчих закладів тощо.
Підтримка сім’ї, дітей та молоді / скриншот

Медицина

На забезпечення медичних послуг заплановано 5,4 мільйона гривень з міського бюджету та інших видів фінансування. Сюди відносять: 

  • вдосконалення роботи інформаційних систем, 
  • забезпечення пацієнтів необхідними лікарськими та допоміжними засобами, 
  • виплату заборгованості працівникам Бахмутської стоматології
  • забезпечення надання медичних послуг,
  • ендопротезування та інші медичні послуги.
Охорона здоров’я / скриншот

Спорт

На сферу фізичного виховання хочуть виділити більш як 1,2 мільйона гривень. У видатках цієї сфери стипендії учням спортивних навчальних закладів, організація та проведення спортивних змагань, оздоровлення учнів спортивних шкіл тощо.

Фізичне виховання та спорт / скриншот

Культура і туризм

На підвищення доступності культурних послуг піде ще 1 мільйон гривень. У сфері культури й туризму забезпечуватимуть: 

  • створення культурних осередків міста, 
  • забезпечення бібліотек новими книжками та оновлення сайтів, 
  • диджиталізацію фондів музею, 
  • придбання необхідного обладнання та костюмів для міського центру культури й дозвілля, 
  • проведення фестивалів тощо.  
Культура і туризм / скриншот

Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій цьогоріч потребуватиме 950 тисяч гривень з міського бюджету. Серед напрямків, які можуть профінансувати:

  • придбання матеріально-технічних засобів для ліквідації надзвичайних ситуацій, 
  • утворення системи сповіщення, 
  • оснащення консультаційних центрів. 

Також у Програмі закладено розмінування територій Бахмутської громади, проте фінансів на це поки не планують виділяти.

Захист населення та територій Бахмутської МТГ / скриншот

Соціальний захист населення 

Для соцзахисту необхідно більше ніж 137 мільйонів гривень з міського та державного бюджетів.

На захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування цьогоріч планують виділити  понад 2 мільйонів, це заходи та інформаційні кампанії направлені на пошук кандидатів в усиновителі, соціально-психологічна допомога та інше.

Соціальний захист населення / скриншот

Наслідки агресії рф

В рамках Програми економічного розвитку у сфері ліквідації наслідків російської агресії плануються заходи задля надання фінансової та інших видів допомоги учасникам Революції Гідности, АТО/ООС, Захисникам та Захисницям України. 

Також планують заходи, пов’язані з наслідками агресії рф у населених пунктах вздовж “лінії зіткнення”, кошти на ці потреби братимуть не з міського бюджету, а з інших джерел фінансування натомість. Загалом цей напрямок програми потребуватиме понад 200 мільйонів гривень.

Заходи, пов’язані з наслідками агресії рф на території громади / скриншот

Територіальне планування

На заходи територіального планування відповідно до програми хочуть виділити понад 1,6 мільйона гривень.

Реалізовувати планують:

  • візію та концепцію відбудови Бахмутської МТГ та окремо району  “Ювілейний” з деталізацією по будівлях. 
  • підвищення кваліфікації спеціалістів з містобудування.
Заходи територіального планування / скриншот

Оцінка документації містобудування

400 тисяч гривень хочуть витратити на проведення стратегічної екологічної оцінки містобудівної документації території Бахмутської  міської ТГ.

Оцінка документації містобудування / скриншот

Нагадаємо, загальна сума Програми соціально-економічного розвитку Бахмутської міської територіальної громади становить понад 443 мільйонів гривень. Кошти планують залучати з бюджету міста, області, держбюджету, підприємств та інших джерел фінансування. 

Деякі пункти Програми зазначені, як такі, що не потребують фінансування у цьому році, як от розмінування території Бахмутської МТГ через окупацію міста. Також зазначають, що деякі позначені у Програмі заходи, наприклад, проведення конкурсу “Бюджет участі” можливе лише  після припинення бойових дій та деокупації території громади, про фінансування конкурсу у Програмі йдеться.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Обіди для переселенців

Гарячі обіди для переселенців у Харкові: де та коли отримати

Цього тижня для ВПО та мешканців Харкова відбудеться гуманітарна акція — видача гарячих обідів. Допомогу у вигляді їжі можуть отримати всі люди, які її потребують. […]

14:15, 27.03.2024 Микола Ситник
Будівля міськради в Бахмуті

Відеоконтент, комп’ютерна техніка та сувенірна продукція: на що Бахмутська міськрада планує витрачати кошти у 2024 році

У  Бахмутській міській раді затвердили Програму економічного та соціального розвитку на поточний 2024 рік, а також проаналізували розвиток громади за минулий 2023 рік. У Програмі йдеться […]

18:30, 26.03.2024 Марія Лященко

Виплати ВПО: на які зміни чекати переселенцям з 1 квітня

Кабінет міністрів України затвердив новий проєкт, який розширює перелік категорій внутрішньо переміщених осіб (ВПО), котрі отримуватимуть грошову допомогу на проживання. Про те, які ще зміни […]

17:30, 26.03.2024 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Завтра, 27 березня, фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись […]

16:55, 26.03.2024 Микола Ситник
пенсія військовим

Які документи потрібні військовому для призначення пенсії: список

Військові, які претендують на отримання пенсії мають подати до районного ТЦК перелік документів разом із заявою. Пенсію можна отримати за вислугу років, через набуту інвалідність, […]