На які книги витратити 908 гривень від держави: вибір редакції

Валентина Твердохліб 14:00, 25 Грудня 2024
Книги / фото ілюстративн, Pexels

У застосунку “Дія” запрацювала державна програма “єКнига”, яка дозволяє молоді отримати 908 гривень на купівлю книжок українською мовою. Кошти можуть отримати всі, кому виповнилося 18 років у 2024 році, або ж виповниться у 2025 році.

Редакція Бахмут IN.UA радить книги, на які можна витрати кошти.

Книга “Бунт проти імперії: українські шістдесятники”

Книга Радомира Мокрика “Бунт проти імперії: українські шістдесятники” буде корисною для тих, хто цікавиться історією України, радянським періодом та роллю інтелігенції в суспільних змінах. У читачів буде можливість відчути себе частиною цієї епохи та зрозуміти, що означає боротися за свої переконання в найскладніших умовах.

Автор пропонує захопливий та ґрунтовний огляд епохи, коли відважні інтелектуали та митці вирішили кинути виклик тоталітарній системі. Книга відкриває завісу в життя українських шістдесятників — покоління, яке своїм незламним духом і творчістю боролося за свободу слова, національну ідентичність та права людини в умовах радянського режиму.

На сторінках книги розкриваються особисті історії й творчий шлях видатних тогочасних постатей. Крізь призму їхніх життів можна побачити, як формувався культурний і політичний рух, який став потужним осередком опору.

Видання також порушує теми дезінформації в часи контролю культури та солідарності, яка декому коштувала свободи, здоров’я і навіть життя.

Книга “Бунт проти імперії: українські шістдесятники” / фото видавництво “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”

Книга “Там, де заходить сонце”

Книга Олени Пшеничної “Там, де заходить сонце” розповідає про Віру Тиху — 72-річну колишню вчительку української мови. Влітку 2022 року жінка залишається сама: син Толя день і ніч волонтерить, а невістка з внуками вимушено евакуювалися за кордон. Тому син відвозить її в Будинок для літніх людей.

Там замість відкритих і гостинних жителів жінка зустрічає колючих стариганів, які кожного дня просто спостерігають, як їхні життя, неначе сонце, закочуються за обрій. Що приховують ці самотні старечі серця і які труднощі здатне витримати материнське серце — ці питання будуть головними у книзі.

Основними темами книги “Там, де заходить сонце” є старість, самотність, родинні зв’язки і пріоритети в житті.

Книга “Там, де заходить сонце” / фото Централізована бібліотечна система для дорослих Одеси

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що робити із кутею, яка залишилась після Святвечора: традиції та способи використання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 25 Грудня 2024
Кутя / фото ілюстративне, iStock

Кутя — це головна страва на столі у Святвечір, адже з неї розпочинається частування. До свята традиційно готують 12 страв, а тому нерідко трапляється, що кутю не з’їдають повністю.

Детальніше про те, що робити у такому випадку, традиції та можливі способи використання куті після Святвечора, дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Що традиційно робити із кутею після Святвечора

За повір’ям, на Святвечір душі померлих родичів приходять навідати живих. Тож усі 12 страв потрібно залишати на ніч на столі. Наступного дня усі їх можна їсти.

Втім, якщо кутя все ж лишається, то викидати цю страву також не можна, адже вона є прямим символом поваги до померлих представників минулих поколінь, а також достаток і добробуту. Якщо кутя залишалась, то її  згодовують курям або дають іншим домашнім тваринам. У народі вірили, що такий крок може зробити їх здоровішими та сильнішими.

Що можна зробити з кутею після свята

Після свят кутя може зберігатись до 5 днів у холодильнику, залежно від складників. Її можна споживати як у звичайному вигляді, так і використовувати для приготування інших страв. Наприклад, вона може стати складником тіста для млинців чи основою для запікання. 

Для приготування млинців з кутею потрібно змішати кутю з молоком, яйцями і цукром до однорідної консистенції. Після до суміші потрібно додати дрібку солі та починати смажити млинці на розігрітій сковорідці з двох сторін.

Для приготування запіканки з кутею потрібно змішати її з молоком  яйцями, цукром, горіхами і сухофруктами. Все це перемішати, додаючи невелику кількість борошна, щоб тісто було густішим. Тістову суміш потрібно викласти в змащену маслом форму для запікання і покласти в духовку при температурі 180 градусів на 30-40 хвилин.

Зазначимо, що кутю також можна заморозити для подальшого використання. Для цього потрібно розкласти традиційну страву в пластикові контейнери та покласти у морозильну камеру. Перед вживанням обов’язково потрібно розморозити її в холодильнику.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оформити декретні виплати онлайн: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 25 Грудня 2024
Вагінтість / фото ілюстративне, iStock

Кожна жінка має право на декретні виплати державні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами. Зазвичай, підставою для такого є листок непрацездатності, який можна отримати медичному закладові. Утім, чи можна зробити все в онлайн?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як отримати декретні виплати та чи можна їх оформити через “Дію”.

Декретні виплати в Україні

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, або її ще називають декретні виплати — це обов’язкова державна виплата, яку отримує кожна жінка після отримання спеціального лікарняного статусу. Він гарантується довідкою.

Отримати виплати можуть як жінки, що працюють, так і безробітні. Перша категорія отримає допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати коштом ПФУ за весь період декретної відпустки, а друга — лише 25% від прожиткового мінімуму або 730 гривень на місяць.

Чи можна оформити виплати в онлайн

На жаль, в Україні немає можливості оформити декретну відпустку та виплати повністю у форматі онлайн. Для цього потрібно звертатися до органу соціального захисту населення за місцем проживання та надати туди документи.

Як оформити декретні виплати жінкам, які офіційно працевлаштовані

Для жінок, які офіційно працевлаштовані, потрібно звернутися до органу соціального захисту населення із наступними документами:

  • заява із зазначенням дати початку відпустки;
  • листок непрацездатності.

Для жінок, які працюють за сумісництвом, також мають право отримати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами від обох роботодавців. Для цього потрібні:

  • заява із зазначенням дати початку відпустки;
  • копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи;
  • довідка про доходи за основним місцем роботи.

Як оформити декретні виплати жінкам, які є ФОП

Для жінок, які зареєстровані як ФОП, процедура трошки інша, адже їх сума виплат залежить від кількості днів відпустки та розміру ЄСВ, який сплачувався вагітною.

Виплати оформлюються у Пенсійному фонді України з тимчасової непрацездатності, за місцем реєстрації ФОП. При цьому необхідно подати:

  • заява-розрахунок, у якій обчислена сума декретних;
  • листок непрацездатності;
  • довідка про сплату ЄСВ за останні 12 місяців (включно з місяцем виходу в декретну відпустку);
  • номер банківського рахунку для отримання соціальної допомоги (2604 для підприємців).

Також такій категорії знадобляться паспорт, код РНОКПП, трудова книжка (за наявності) та виписка з Єдиного державного реєстру. 

Як оформити декретні виплати жінкам, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітна

Для отримання виплат слід звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання.

Необхідні документи:

  • заява за встановленою формою (про призначення усіх видів соціальної допомоги) ;
  • листок непрацездатності;
  • довідка з Центру зайнятості про перебування на обліку;
  • номер банківського рахунку для отримання соціальної допомоги.

Як оформити декретні виплати жінкам, які не працюють

Для отримання виплат жінкам, які не працюють, слід звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання.

Необхідні документи:

  • заява за встановленою формою (про призначення усіх видів соціальної допомоги);
  • листок непрацездатності;
  • довідка з Центру зайнятості про те, що жінка не перебуває на обліку;
  • номер банківського рахунку для отримання соціальної допомоги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що робити із кутею, яка залишилась після Святвечора: традиції та способи використання

Кутя — це головна страва на столі у Святвечір, адже з неї розпочинається частування. До свята традиційно готують 12 страв, а тому нерідко трапляється, що […]

16:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Як оформити декретні виплати онлайн: покроковий гід

Кожна жінка має право на декретні виплати державні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами. Зазвичай, підставою для такого є листок непрацездатності, який можна отримати […]

13:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Святкова атмосфера в Бахмуті: як проходив фестиваль “Різдвяні піснеспіви” у 2018 році

У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів […]

12:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Щедрик, щедрик, щедрівочка: як з’явилася одна з найвідоміших різдвяних пісень у світі

“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, […]

11:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро

Різдво 2024: історія свята та сімейні традиції в Україні

Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]

10:00, 25.12.2024 Скопіч Дмитро