Мобілізація людей з інвалідністю й облави ТЦК: як росіяни спекулюють на темі війни

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 13:11, 27 Жовтня 2023
Українські військові / Генштаб

На тлі великих втрат особового складу зс рф російські пропагандисти намагаються зачепитися за будь-який недолік в українській владі, аби приховати свої проблеми. Наприклад, вириваючи з контексту слова окремих політиків/експертів, або військових щодо мобілізації українців.

Журналіст редакції Данило Вінниченко спростовує російські наративи.

Загальна мобілізація в Україні суперечить Конституції

Пропагандисти розповідають про порушення Конституції України / скриншот

Слід одразу зазначити, що попри неоголошення Україною війни рф, в країні триває воєнний стан та було оголошено загальну мобілізацію.

Обов’язок захищати свою країну прописаний у Конституції України. І для того, щоб бути готовим виконувати свій обов’язок щодо захисту України, необхідно з’явитися у ТЦК (ред. військкомати) та оновити облікові дані. Якщо існує право на відтермінування, воно має бути підтверджене, щоб забезпечити правильне використання ресурсів, наявних у ТЦК. Те саме стосується і жінок-медиків,

Володимир Фітьо // речник сухопутних військ ЗСУ

Пропагандисти на цьому маніпулюють, мовляв, це порушення Конституції України. 

Однак слова Фітьо підтверджує Стаття 17 Конституції України. А самого оголошення війни для цього не потрібно, згідно зі статтею 4 Закону України «Про оборону України»

Підсумовуючи розбір цього наративу можна зробити висновки, що інформація з боку російських ЗМІ щодо «порушення Закону та Конституції України» є недостовірною.

Відсутність людського ресурсу та великі втрати

Заголовки пропагандистських ресурсів / скриншот

Нещодавно дав інтерв’ю Сергій Рахманін депутат Верховної ради України (ВР), член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Він детально розповів журналістам про мобілізацію в Україні. Саме це інтерв’ю росіяни у своїй пропаганді використали як маніпуляцію свідомістю українців та росіян.

Окупанти, вириваючи з контексту, підкреслювали слова Рахманіна про те, що обсяги мобілізації будуть збільшуватись, тому що «ЗСУ зазнають великих втрат, і воювати вже нема кому, і нема чим». Про це йдеться в їхніх заголовках. 

Заголовок пропагандистського ресурсу про інтерв’ю Рахманіна / скриншот

Вони всіляко намагаються акцентувати виключно на недоліках, не розкриваючи інших деталей розмови. Насправді повністю фраза, звідки пропагандисти брали основну цитату про буцімто «втрати ЗСУ», звучить так: 

« Чи варто очікувати посилення мобілізаційних процесів найближчим часом? 

Складне питання. Ця війна вже має всі характеристики так званої війни на виснаження. Війна на виснаження це завжди війна ресурсів. І один із найважливіших ресурсів мобілізаційний. Коли планувалася велика наступальна операція (яка і зараз триває), то, починаючи з листопада і приблизно по квітень-травень мобілізаційні плани суттєво збільшувалися. Зараз, наскільки я розумію, додаткова потреба в ресурсах знадобиться і через втрати особового складу (через загиблих, поранених під час бойових дій) і, можливо, через необхідність формувати нові з’єднання, нові бригади». 

Тобто чиновник наголошує на тому, що триває «війна ресурсів», і треба збільшувати свої обороноздатні можливості для більш ефективного наступу української армії. Натомість, на думку депутата, ВР зменшує граничний вік призовників в Україні з 27 до 25 років, хоча закон так і не був підписаний президентом. 

Пропагандисти демонструють лише той факт, що українці, мовляв, розуміють «провал війни» через «величезні втрати», тому вдаються до збільшення мобілізаційних заходів, вириваючи з контексту слова різних чиновників, ставлячи їх в один ряд зі зрадниками. 

Росіяни повідомляють про посилення мобілізації / скриншот

Також пропагандисти звернули увагу на інтерв’ю Владислава Шевчука командира роти 80-ї ОДШБр, бригада якого нещодавно звільнила Кліщіївку. У цьому випадку вони використали тезис з його слів, що нібито «в Україні закінчуються солдати, потрібна повна мобілізація, в тому числі жінок». 

Владислав Шевчук / Фейсбук
Цитування Владислава Шевчука пропагандистами / скриншот

Насправді журналістка спитала про те, чи вистачає зараз людей на фронті, щоб виконувати важкі операції. Військовий вважає, що зважаючи на повномасштабну війну, кожен громадянин України має не відсиджуватись та чекати на закінчення бойових дій, а сприяти перемозі самим. 

Українське видання DailyLviv.com цитує Шевчука / скриншот

На війну забирають всіх підряд

Ще один вкид роспропаганди на війну забирають абсолютно усіх: обмежено придатних, людей з інвалідністю, мирних витягують з машин, ловлять по вулицях. Як, наприклад, пропагандистське джерело використовує фото нібито «насильницького затримання» чоловіка у Києві. 

Фото «насильницького затримання у Києві» на пропагандистському ресурсі / скриншот

Насправді це фейк. Бо, по-перше, фото зроблено не в Києві, а на Івано-Франківщині. І друге, правоохоронці разом з представниками військової служби правопорядку затримали водія за порушення дорожнього руху. 

Роз’яснення ситуації на сайті видання Telegraf / скриншот

Ще один випадок, який стався нещодавно, у місті Сміла Черкаської області. Зі слів російських пропагандистів, на відео, зняте військовослужбовцями та камерами відеоспостереження місцевого кафе, видно, як представники ТЦК буцімто «насильно» намагаються забрати чоловіка на війну «під Авдіївку». 

Допис з пропагандистського телеграм-каналу / скриншот

Однак цей інцидент майже одразу прокоментували в місцевому ТЦК.

Допис з фейсбук-сторінки «Доброго вечора, ми зі Сміли» /скриншот

Наступне це те, що забирають на війну обмежено придатних та людей з інвалідністю. Російський «воєнкор» Андрій Руденко опублікував на своєму ресурсі знімок екрана посту дружини пораненого військового Ольги Щербак, де жінка нібито розповідає історію, як її чоловік з «обмеженою придатністю» має залишатись військовим. 

Допис російського «воєнкора» Руденка у його телеграм-каналі / скриншот

Тут також можна простежити маніпуляцію. Бо, по-перше, «Наказу Кабміну №402» не існує, а по-друге, згідно з наказом Міністерства оборони України №402, обмежено придатні громадяни України не можуть служити у: високомобільних десантних військах, плавскладах, морській піхоті, спецспорудах. Про це йдеться у документі наказу

Росія продовжує далі інформаційно дискредитувати українську владу. Не перевіряючи джерела, вони поширюють неправдиву інформацію, яка вводить в оману читача.

Читач вірить наративам, українці починають панікувати, а росіяни зловтішатись, чого не має бути. Тому ще раз нагадуємо, що якщо інформація виглядає суперечливо краще її перевірити в різних, офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БЕЗПІДСТАВНО: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 18 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандистські Telegram-канали поширюють інформацію: мовляв, у випадку програшу на фронті, Україна може розпочати кампанію терору з бомбардуванням російських шкіл та цивільних.

Утім, — такі звинувачення є безпідставними, адже не містять жодної підтвердженої інформації чи факту.

Обстріл російської інфраструктури та населення: початок неправди

8 червня британський щоденний таблоїд Daily Express, посилаючись на коментар британського аналітика Ніколаса Драммонда, на своєму сайті опублікував новину начебто про плани України вести терористичну діяльність у рф, якщо остання буде перемагати на фронті. 

Далі він заявив: Терористична діяльність включатиме бомбардування шкіл, бомбардування інфраструктури… що почнеться серйозно, якщо Зеленському буде нав’язано будь-яку мирну угоду.

У своєму твердженні аналітик Ніколас Драммонд не посилався на жодне джерело та не надав переконливих фактів.

Безпідставна новина про плани України щодо терору шкіл / скриншот

Через кілька днів після публікації, російські медіаресурси стали масово поширювати новину від Daily Express. Як Daily Express, рф не навела жодного аргументу, що свідчив би в правдивості заявленої інформації.

Риторика Ніколаса Драммонда співзвучна із наративами кремлівських дезінформаційних матеріалів. Адже Україна, на відміну від рф, не обстрілює цивільну інфраструктуру та не вбиває населення країни-ворога. Саме росія перша розпочала війну проти України, знищила не один садок та навчальні заклади, вбила сотні дітей та мирне населення, створили руїни з не одного міста, порушила міжнародні угоди, вбивши військовополонених, а зараз намагається створити для України образ “порушниці”.

Британський аналітик Ніколас Драммонд та цитування у ЗМІ

Варто зазначити, що Ніколас Драммонд — аналітик і консультант оборонної промисловості, що спеціалізується на наземних війнах, а також колишній піхотний офіцер британської армії. Так він називає себе у соціальних мережах.
Також його зрідка цитували й українські медіа, як от Суспільне у новині про виробництво Німеччиною САУ для України, портал Мілітарний про бронетранспортери, які отримала Британія тощо. Всі ці інформаційні приводи українські ЗМІ брали зі сторінки у соцмережі X (ред. — колиш. Twitter) Драммонда. Втім, в описі акаунту зазначено, що всі погляди, висловлені автором, є його власними, відтак не відображають думки певної установи тощо.

Таблоїд Daily Express

Російські новинні ресурси звернули увагу на Драммонда саме після виходу цієї новини, що показово грає на руку кремля. Підтверджують “експертність” та нібито правдивість його слів тим, що Драммонд це сказав у своєму коментарі британському таблоїду Daily Express

Хоча насправді експертність “Дейлі Експресс” доволі сумнівна, як і будь-якого таблоїда. Адже це формат щоденної газети, що містить у собі невеликі статті для швидкого читання. Якщо порівнювати таблоїди зі статтями в Інтернеті, то інформацію у виданнях можна назвати “клікбейтною”: привертають увагу яскравими заголовками без глибокого та експертного аналізу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Примітка. Матеріал було оновлено 16 червня 2024 року, редакція актуалізувала інформацію та додала аргументовані обґрунтування фейку. Редакція оновлює матеріал та додає примітку “Оновлено” згідно з Редакційною Політикою.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Є людина, яка за квіткою може ідентифікувати місцевість”: закулісся роботи DeepStateMAP

DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Саме за допомогою цього ресурсу багато українців слідкують за просуванням ЗСУ та ситуацією на фронті. Однак, мало хто […]

Rumen Radev 640x360 b5406

Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після […]

309181543 5187751717997978 1400684820378547703 n 5931e

Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Українська влада втратила контроль над Світлодарськом 24 травня 2022 року. Наразі тут активно працює російська пропаганда, російські політичні сили проводять зустрічі з мешканцями, окупанти заселяються […]