Мобілізація людей з інвалідністю й облави ТЦК: як росіяни спекулюють на темі війни

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 13:11, 27 Жовтня 2023
Українські військові / Генштаб

На тлі великих втрат особового складу зс рф російські пропагандисти намагаються зачепитися за будь-який недолік в українській владі, аби приховати свої проблеми. Наприклад, вириваючи з контексту слова окремих політиків/експертів, або військових щодо мобілізації українців.

Журналіст редакції Данило Вінниченко спростовує російські наративи.

Загальна мобілізація в Україні суперечить Конституції

Пропагандисти розповідають про порушення Конституції України / скриншот

Слід одразу зазначити, що попри неоголошення Україною війни рф, в країні триває воєнний стан та було оголошено загальну мобілізацію.

Обов’язок захищати свою країну прописаний у Конституції України. І для того, щоб бути готовим виконувати свій обов’язок щодо захисту України, необхідно з’явитися у ТЦК (ред. військкомати) та оновити облікові дані. Якщо існує право на відтермінування, воно має бути підтверджене, щоб забезпечити правильне використання ресурсів, наявних у ТЦК. Те саме стосується і жінок-медиків,

Володимир Фітьо // речник сухопутних військ ЗСУ

Пропагандисти на цьому маніпулюють, мовляв, це порушення Конституції України. 

Однак слова Фітьо підтверджує Стаття 17 Конституції України. А самого оголошення війни для цього не потрібно, згідно зі статтею 4 Закону України «Про оборону України»

Підсумовуючи розбір цього наративу можна зробити висновки, що інформація з боку російських ЗМІ щодо «порушення Закону та Конституції України» є недостовірною.

Відсутність людського ресурсу та великі втрати

Заголовки пропагандистських ресурсів / скриншот

Нещодавно дав інтерв’ю Сергій Рахманін депутат Верховної ради України (ВР), член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Він детально розповів журналістам про мобілізацію в Україні. Саме це інтерв’ю росіяни у своїй пропаганді використали як маніпуляцію свідомістю українців та росіян.

Окупанти, вириваючи з контексту, підкреслювали слова Рахманіна про те, що обсяги мобілізації будуть збільшуватись, тому що «ЗСУ зазнають великих втрат, і воювати вже нема кому, і нема чим». Про це йдеться в їхніх заголовках. 

Заголовок пропагандистського ресурсу про інтерв’ю Рахманіна / скриншот

Вони всіляко намагаються акцентувати виключно на недоліках, не розкриваючи інших деталей розмови. Насправді повністю фраза, звідки пропагандисти брали основну цитату про буцімто «втрати ЗСУ», звучить так: 

« Чи варто очікувати посилення мобілізаційних процесів найближчим часом? 

Складне питання. Ця війна вже має всі характеристики так званої війни на виснаження. Війна на виснаження це завжди війна ресурсів. І один із найважливіших ресурсів мобілізаційний. Коли планувалася велика наступальна операція (яка і зараз триває), то, починаючи з листопада і приблизно по квітень-травень мобілізаційні плани суттєво збільшувалися. Зараз, наскільки я розумію, додаткова потреба в ресурсах знадобиться і через втрати особового складу (через загиблих, поранених під час бойових дій) і, можливо, через необхідність формувати нові з’єднання, нові бригади». 

Тобто чиновник наголошує на тому, що триває «війна ресурсів», і треба збільшувати свої обороноздатні можливості для більш ефективного наступу української армії. Натомість, на думку депутата, ВР зменшує граничний вік призовників в Україні з 27 до 25 років, хоча закон так і не був підписаний президентом. 

Пропагандисти демонструють лише той факт, що українці, мовляв, розуміють «провал війни» через «величезні втрати», тому вдаються до збільшення мобілізаційних заходів, вириваючи з контексту слова різних чиновників, ставлячи їх в один ряд зі зрадниками. 

Росіяни повідомляють про посилення мобілізації / скриншот

Також пропагандисти звернули увагу на інтерв’ю Владислава Шевчука командира роти 80-ї ОДШБр, бригада якого нещодавно звільнила Кліщіївку. У цьому випадку вони використали тезис з його слів, що нібито «в Україні закінчуються солдати, потрібна повна мобілізація, в тому числі жінок». 

Владислав Шевчук / Фейсбук
Цитування Владислава Шевчука пропагандистами / скриншот

Насправді журналістка спитала про те, чи вистачає зараз людей на фронті, щоб виконувати важкі операції. Військовий вважає, що зважаючи на повномасштабну війну, кожен громадянин України має не відсиджуватись та чекати на закінчення бойових дій, а сприяти перемозі самим. 

Українське видання DailyLviv.com цитує Шевчука / скриншот

На війну забирають всіх підряд

Ще один вкид роспропаганди на війну забирають абсолютно усіх: обмежено придатних, людей з інвалідністю, мирних витягують з машин, ловлять по вулицях. Як, наприклад, пропагандистське джерело використовує фото нібито «насильницького затримання» чоловіка у Києві. 

Фото «насильницького затримання у Києві» на пропагандистському ресурсі / скриншот

Насправді це фейк. Бо, по-перше, фото зроблено не в Києві, а на Івано-Франківщині. І друге, правоохоронці разом з представниками військової служби правопорядку затримали водія за порушення дорожнього руху. 

Роз’яснення ситуації на сайті видання Telegraf / скриншот

Ще один випадок, який стався нещодавно, у місті Сміла Черкаської області. Зі слів російських пропагандистів, на відео, зняте військовослужбовцями та камерами відеоспостереження місцевого кафе, видно, як представники ТЦК буцімто «насильно» намагаються забрати чоловіка на війну «під Авдіївку». 

Допис з пропагандистського телеграм-каналу / скриншот

Однак цей інцидент майже одразу прокоментували в місцевому ТЦК.

Допис з фейсбук-сторінки «Доброго вечора, ми зі Сміли» /скриншот

Наступне це те, що забирають на війну обмежено придатних та людей з інвалідністю. Російський «воєнкор» Андрій Руденко опублікував на своєму ресурсі знімок екрана посту дружини пораненого військового Ольги Щербак, де жінка нібито розповідає історію, як її чоловік з «обмеженою придатністю» має залишатись військовим. 

Допис російського «воєнкора» Руденка у його телеграм-каналі / скриншот

Тут також можна простежити маніпуляцію. Бо, по-перше, «Наказу Кабміну №402» не існує, а по-друге, згідно з наказом Міністерства оборони України №402, обмежено придатні громадяни України не можуть служити у: високомобільних десантних військах, плавскладах, морській піхоті, спецспорудах. Про це йдеться у документі наказу

Росія продовжує далі інформаційно дискредитувати українську владу. Не перевіряючи джерела, вони поширюють неправдиву інформацію, яка вводить в оману читача.

Читач вірить наративам, українці починають панікувати, а росіяни зловтішатись, чого не має бути. Тому ще раз нагадуємо, що якщо інформація виглядає суперечливо краще її перевірити в різних, офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

“Є людина, яка за квіткою може ідентифікувати місцевість”: закулісся роботи DeepStateMAP

DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Саме за допомогою цього ресурсу багато українців слідкують за просуванням ЗСУ та ситуацією на фронті. Однак, мало хто […]

Rumen Radev 640x360 b5406

Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після […]

309181543 5187751717997978 1400684820378547703 n 5931e

Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Українська влада втратила контроль над Світлодарськом 24 травня 2022 року. Наразі тут активно працює російська пропаганда, російські політичні сили проводять зустрічі з мешканцями, окупанти заселяються […]