Мобілізація людей з інвалідністю й облави ТЦК: як росіяни спекулюють на темі війни

Семаковська Тетяна 13:11, 27 Жовтня 2023
Українські військові / Генштаб

На тлі великих втрат особового складу зс рф російські пропагандисти намагаються зачепитися за будь-який недолік в українській владі, аби приховати свої проблеми. Наприклад, вириваючи з контексту слова окремих політиків/експертів, або військових щодо мобілізації українців.

Журналіст редакції Данило Вінниченко спростовує російські наративи.

Загальна мобілізація в Україні суперечить Конституції

Пропагандисти розповідають про порушення Конституції України / скриншот

Слід одразу зазначити, що попри неоголошення Україною війни рф, в країні триває воєнний стан та було оголошено загальну мобілізацію.

Обов’язок захищати свою країну прописаний у Конституції України. І для того, щоб бути готовим виконувати свій обов’язок щодо захисту України, необхідно з’явитися у ТЦК (ред. військкомати) та оновити облікові дані. Якщо існує право на відтермінування, воно має бути підтверджене, щоб забезпечити правильне використання ресурсів, наявних у ТЦК. Те саме стосується і жінок-медиків,

Володимир Фітьо // речник сухопутних військ ЗСУ

Пропагандисти на цьому маніпулюють, мовляв, це порушення Конституції України. 

Однак слова Фітьо підтверджує Стаття 17 Конституції України. А самого оголошення війни для цього не потрібно, згідно зі статтею 4 Закону України «Про оборону України»

Підсумовуючи розбір цього наративу можна зробити висновки, що інформація з боку російських ЗМІ щодо «порушення Закону та Конституції України» є недостовірною.

Відсутність людського ресурсу та великі втрати

Заголовки пропагандистських ресурсів / скриншот

Нещодавно дав інтерв’ю Сергій Рахманін депутат Верховної ради України (ВР), член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Він детально розповів журналістам про мобілізацію в Україні. Саме це інтерв’ю росіяни у своїй пропаганді використали як маніпуляцію свідомістю українців та росіян.

Окупанти, вириваючи з контексту, підкреслювали слова Рахманіна про те, що обсяги мобілізації будуть збільшуватись, тому що «ЗСУ зазнають великих втрат, і воювати вже нема кому, і нема чим». Про це йдеться в їхніх заголовках. 

Заголовок пропагандистського ресурсу про інтерв’ю Рахманіна / скриншот

Вони всіляко намагаються акцентувати виключно на недоліках, не розкриваючи інших деталей розмови. Насправді повністю фраза, звідки пропагандисти брали основну цитату про буцімто «втрати ЗСУ», звучить так: 

« Чи варто очікувати посилення мобілізаційних процесів найближчим часом? 

Складне питання. Ця війна вже має всі характеристики так званої війни на виснаження. Війна на виснаження це завжди війна ресурсів. І один із найважливіших ресурсів мобілізаційний. Коли планувалася велика наступальна операція (яка і зараз триває), то, починаючи з листопада і приблизно по квітень-травень мобілізаційні плани суттєво збільшувалися. Зараз, наскільки я розумію, додаткова потреба в ресурсах знадобиться і через втрати особового складу (через загиблих, поранених під час бойових дій) і, можливо, через необхідність формувати нові з’єднання, нові бригади». 

Тобто чиновник наголошує на тому, що триває «війна ресурсів», і треба збільшувати свої обороноздатні можливості для більш ефективного наступу української армії. Натомість, на думку депутата, ВР зменшує граничний вік призовників в Україні з 27 до 25 років, хоча закон так і не був підписаний президентом. 

Пропагандисти демонструють лише той факт, що українці, мовляв, розуміють «провал війни» через «величезні втрати», тому вдаються до збільшення мобілізаційних заходів, вириваючи з контексту слова різних чиновників, ставлячи їх в один ряд зі зрадниками. 

Росіяни повідомляють про посилення мобілізації / скриншот

Також пропагандисти звернули увагу на інтерв’ю Владислава Шевчука командира роти 80-ї ОДШБр, бригада якого нещодавно звільнила Кліщіївку. У цьому випадку вони використали тезис з його слів, що нібито «в Україні закінчуються солдати, потрібна повна мобілізація, в тому числі жінок». 

Владислав Шевчук / Фейсбук
Цитування Владислава Шевчука пропагандистами / скриншот

Насправді журналістка спитала про те, чи вистачає зараз людей на фронті, щоб виконувати важкі операції. Військовий вважає, що зважаючи на повномасштабну війну, кожен громадянин України має не відсиджуватись та чекати на закінчення бойових дій, а сприяти перемозі самим. 

Українське видання DailyLviv.com цитує Шевчука / скриншот

На війну забирають всіх підряд

Ще один вкид роспропаганди на війну забирають абсолютно усіх: обмежено придатних, людей з інвалідністю, мирних витягують з машин, ловлять по вулицях. Як, наприклад, пропагандистське джерело використовує фото нібито «насильницького затримання» чоловіка у Києві. 

Фото «насильницького затримання у Києві» на пропагандистському ресурсі / скриншот

Насправді це фейк. Бо, по-перше, фото зроблено не в Києві, а на Івано-Франківщині. І друге, правоохоронці разом з представниками військової служби правопорядку затримали водія за порушення дорожнього руху. 

Роз’яснення ситуації на сайті видання Telegraf / скриншот

Ще один випадок, який стався нещодавно, у місті Сміла Черкаської області. Зі слів російських пропагандистів, на відео, зняте військовослужбовцями та камерами відеоспостереження місцевого кафе, видно, як представники ТЦК буцімто «насильно» намагаються забрати чоловіка на війну «під Авдіївку». 

Допис з пропагандистського телеграм-каналу / скриншот

Однак цей інцидент майже одразу прокоментували в місцевому ТЦК.

Допис з фейсбук-сторінки «Доброго вечора, ми зі Сміли» /скриншот

Наступне це те, що забирають на війну обмежено придатних та людей з інвалідністю. Російський «воєнкор» Андрій Руденко опублікував на своєму ресурсі знімок екрана посту дружини пораненого військового Ольги Щербак, де жінка нібито розповідає історію, як її чоловік з «обмеженою придатністю» має залишатись військовим. 

Допис російського «воєнкора» Руденка у його телеграм-каналі / скриншот

Тут також можна простежити маніпуляцію. Бо, по-перше, «Наказу Кабміну №402» не існує, а по-друге, згідно з наказом Міністерства оборони України №402, обмежено придатні громадяни України не можуть служити у: високомобільних десантних військах, плавскладах, морській піхоті, спецспорудах. Про це йдеться у документі наказу

Росія продовжує далі інформаційно дискредитувати українську владу. Не перевіряючи джерела, вони поширюють неправдиву інформацію, яка вводить в оману читача.

Читач вірить наративам, українці починають панікувати, а росіяни зловтішатись, чого не має бути. Тому ще раз нагадуємо, що якщо інформація виглядає суперечливо краще її перевірити в різних, офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

«Є людина, яка за квіткою може ідентифікувати місцевість»: закулісся роботи DeepStateMAP

DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Тут слідкують за просуванням та ситуацією на фронті. Ініціативу заснували два друга, один із співзасновників 24-річний Роман Погорілий. […]

Rumen Radev 640x360 b5406

Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після […]

309181543 5187751717997978 1400684820378547703 n 5931e

Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Українська влада втратила контроль над Світлодарськом 24 травня 2022 року. Наразі тут активно працює російська пропаганда, російські політичні сили проводять зустрічі з мешканцями, окупанти заселяються […]