Маніпуляція суспільною думкою: як соціологічні дослідження можуть стати інструментом пропаганди

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:01, 5 Липня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Соцопитування та дослідження — важливий інструмент для впливу на суспільство та вивчення думки громадськості. Водночас вони можуть стати знаряддям для створення гучних інфоприводів, ажіотажу навколо вигідної теми та впливу на громадську думку у потрібному векторі. У рамках проєкту з підвищення медіаграмотності команда “Бахмут IN.UA” розповідає як розібратися, що результатами досліджень маніпулюють.

Що таке соціологічні дослідження?

Соціологічні дослідження — це, грубо кажучи, збір даних, розроблений за науковими методами. Якщо коротко, то вони мають три основні мети:

  • виявити соціальні проблеми та знайти шляхи їх вирішення;
  • зрозуміти соціальні процеси та їхні зміни;
  • вивчити соціальні структури та відносини у суспільстві.

Дослідження можуть бути як кількісними, так і якісними. Перші відповідають за цифровий збір даних та аналіз статистики (опитування, перепис населення тощо). Другі — збирають детальні описи та спостереження (фокус-групи, інтерв’ю і так далі).

Що таке соціологічні опитування?

Соцопитування є одним з методів соціологічних досліджень. Респондентів опитують за кількома типами:

  • опитування думки громадськості (дослідження думок, переконань населення тощо);
  • демографічні опитування (інформація про вік, стать, освіту, зайнятість);
  • опитування, пов’язані із поведінковими звичками (медичні звички, споживчі, голосування);
  • письмове анкетування.

Соціологічні дослідження та російська пропаганда

Російська та проросійська пропаганди особливо яскраво використовують тему соціологічних досліджень задля популяризації вигідних їй наративів. До прикладу, під час так званих виборів президента рф у 2024 році заголовки російських ЗМІ та Телеграм-каналів рясніли інформацією про безпрецедентний рівень підтримки путіна на “нових територіях”: мовляв, 92,83% проголосували за нього, а явка складала 85,02%. Звідки бралися ці цифри, звісно ж, пропаганда не пояснювала.

14 грудня 2023 року російський Телеграм-канал Zanoza опублікував “новину”. Виявляється, 75% українців слідкували за прямою лінією путіна за допомогою VPN. Автор робить посилання на дослідницький інститут Gallup — мовляв, це їхня інформація. Зайшовши на офіційний сайт Ґеллапа та ввівши прізвище так званого президента рф у пошуковий рядок, бачимо: за 2023 рік згадка “putin” фігурує у 7 статтях, і жодна з них не присвячена вивченню того, хто дивився “прямую лінію”. На додаток, у грудні в принципі не було публікацій, присвячених “президентові” росії.

Також, прикриваючись даними “соціології”, пропагатори вже давно ширять мережею маніпулятивну ідею “Захід втомився допомагати Україні”. Так, у жовтні 2022 року на французському телебаченні йшла програма “Touche pas à mon poste!” (“Не чіпайте мій телевізор!” — пер.), в якій обговорювалася тематика війни в Україні. Під час цієї трансляції у Твіттері телеканалу провели опитування: чи варто Франції продовжувати озброювати Україну? Більшість проголосувала за варіант “ні”. Але відкрите голосування у соцмережах не дорівнює соціологічному опитуванню, а результати, зібрані за 20 хвилин ефірного часу, не є репрезентативними — голосувати в Інтернет-опитуванні у соцмережі може хто завгодно.

Цей ефір зіграв на руку російській пропаганді, адже у мережі тоді розповсюдили зраду про те, що французи проти допомоги нашій країні.

Натомість у тому ж жовтні 2022 року згідно з результатами офіційних соціологічних досліджень, 60% респондентів відповіли схвально на питання “Європейські країни також вирішили постачати зброю до України, щоб допомогти їй захиститися від російського вторгнення. Ви особисто схвалюєте чи не схвалюєте поставки зброї в Україну європейськими країнами?” Дослідження проводилися серед дорослого населення Франції із вибіркою 1008 людей. Репрезентативність соціологи забезпечували методом квоти (стать, вік, професія респондента), стратифікації за регіонами та категорій агломерації.

Як можуть маніпулювати соціологічними даними?

Ілюстрація Бахмут IN.UA

Маніпуляції соцопитуваннями частіше за все мають на меті вплинути на громадську думку, підкріпити чиюсь політичну позицію або створити хибне враження про підтримку певних ідей та наративів. Ось кілька методів, які використовують маніпулятори соціальних опитувань:

Вибірка респондентів:

  • систематична упередженість: опитування може бути спрямоване на певну групу людей, яка не представляє загальної картини. Наприклад, опитування, що проводиться тільки серед мешканців великого міста, може не враховувати думку людей із менших населених пунктів;
  • селективне включення: вибірка може навмисно включати або виключати певні демографічні групи, щоб отримати бажаний результат.

Формулювання питань:

  • упереджені питання: формулювання питань таким чином, аби підштовхнути респондентів до певної відповіді. Наприклад, питання «Чи підтримуєте ви жорсткі заходи проти злочинців, щоб захистити наших дітей?» може мати більшу підтримку, ніж нейтральне «Чи підтримуєте ви жорсткі заходи проти злочинців?»;
  • складні питання: використання складної мови або технічних термінів, які респонденти можуть не зрозуміти. І це може вплинути на їх відповіді.

Контекст питань:

  • порядок питань: порядок, у якому ставляться питання, може вплинути на відповіді. Наприклад, питання про економічну ситуацію перед питанням про задоволеність роботою уряду може вплинути на оцінку останнього;
  • попередні питання: питання, які ставляться перед основним питанням, можуть створити певний настрій або асоціації.

Інтерпретація результатів:

  • вибіркова публікація: тобто оприлюднення лише тих результатів, які відповідають інтересам замовника опитування;
  • хибні висновки: використання некоректних або перебільшених інтерпретацій даних. Наприклад, якщо 30% респондентів підтримують певну політику, це може бути представлено як “значна частина населення підтримує…”

Методи збору даних:

  • телефонні опитування: можуть бути схильні до упереджень, оскільки певні групи населення (наприклад, молодь) можуть рідше відповідати на телефонні дзвінки;
  • Інтернет-опитування: можуть не включати людей, які не мають доступу до Інтернету або не звикли користуватися ним.

Соціологічні дослідження: кому в Україні можна довіряти?

На початок 2024 року, згідно з даними Соціологічної асоціації України, у нас акредитовано 11 соціологічних компаній:

  • Громадська організація “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка”;
  • Соціологічний факультет Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна;
  • Східноукраїнський Фонд соціальних досліджень;
  • Київський міжнародний інститут соціології (КМІС);
  • Дослідницька компанія “ГфК Юкрейн” (GfK Ukraine);
  • Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (Центр Разумкова);
  • ТОВ “Kantar TNS Ukraine” (Компанія ТОВ “Тейлор Нельсон Софрез Україна”, TNS в Україні);
  • “Центр соціальних та маркетингових досліджень SOCIS”;
  • Соціологічна група “Рейтинг”;
  • Дослідницька агенція “Fama”;
  • Громадська організація “Центр “Соціальний моніторинг”.

Якщо тематика соціологічних досліджень здається вам складною, надаємо список надійних джерел інформації — “білий” список від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Ці медіа публікують перевірену інформацію. Якщо ж журналісти зі списку цих видань припустилися помилки, вони не виправляють її “по-тихому” в адміністративній панелі, а відкрито заявляють про це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: США постачають Україну системами ППО для захисту американського бізнесу

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 7 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійський Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» опублікував інформацію, що державний секретар США Ентоні Блінкен нібито заявив про необхідність Штатами поставляти до України системи ППО для захисту інтересів американського бізнесу.

Однак, це — маніпуляція. Слова Ентоні Блінкена перекручено, адже він говорив виключно про захист інвестицій, що були здійснені в Україну. Детальніше про бесіду та нащо рф спотворює правду, читайте в матеріалі від Бахмут.IN.UA.

Допомога США: російська маніпуляція

1 липня держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся із директоркою Інституту Брукінгса Сесілією Рауз, щоб поспілкуватись про зовнішню політику адміністрації Байдена та роль керівництва США в цьому. А ще говорили про допомогу Україні.

Наступного дня Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» без покликань на публікацію повного тексту написав, що “ЗСУ вмирає за бізнес США”, процитувавши Блінкена. За їх словами, держсекретар нібито заявив, що США повинні поставляти до України системи ППО для захисту інтересів американського бізнесу.

Маніпуляційна новина про заяву Блінкена / скриншот

Текст бесіди між держсекретарем Ентоні Блінкеном та директоркою Інституту Брукінгса Сесілією Рауз опубліковано на сайті уряду Сполучених Штатів. Говорячи про допомогу Україні, Блінкен насправді заявив наступне:

“В українській економіці є надзвичайний потенціал за належних інвестицій. Тепер, звісно, ​​як для військового, так і для економічного потенціалу, ви повинні переконатися, що у вас є протиповітряна оборона, щоб спробувати захистити території, у які ви робите інвестиції. Ми керуємось цим”.

(There is extraordinary potential in Ukraine’s economy with the right investment. Now, of course, for both its military capacity and its economic capacity, you’ve got to make sure that you have air defenses in place to try to protect the areas in which you’re making investments. We’re driving that.)

Відтак Блінкен говорив про важливість спроможності США надавати допомогу Україні у вигляді постачання ППО, адже це напряму впливає на захист інвестицій, які Штати залучили для розвитку приватного сектора України в час війни. 

Також Блінкен додав, що інвестиції у приватний сектор України є критично важливими для її економічного зростання та процвітання. Тому постачання систем ППО є частиною загальної стратегії США щодо забезпечення безпеки регіону та створення умов для стійкого економічного розвитку України. Адже після надання необхідних ресурсів і технологій, Україна зможе обходитися без постійної зовнішньої допомоги. Цей підхід сприяє не тільки економічному зростанню, але й зміцненню національної безпеки та суверенітету України. Таким чином, підтримка США створює умови, за яких Україна зможе самостійно розвиватися та процвітати.

Крім того, системи ППО, які були надані Україні Штатами, не можуть бути спрямовані виключно на захист конкретних інвестиційних об’єктів. Їхня мета — захищати великі території, такі як міста та критичну інфраструктуру. Відтак, усі мешканці та об’єкти в зоні дії ППО отримують захист, незалежно від того, чи знаходяться на цих територіях об’єкти з американськими інвестиціями чи ні.

Також твердження про те, що мобілізація українців служить захисту американського бізнесу — є однією з багатьох маніпуляцій, які використовуються росією для підриву довіри до країн-союзників та поширення антизахідних наративів серед українців. Основна мета мобілізації — це захист незалежності та територіальної цілісності України. В умовах агресії рф, українці обороняють свою землю, свободу та право на самовизначення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: у “нових регіонах рф” рівень життя нижче, ніж в росії

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:00, 6 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У проросійських пабліках поширюють допис, що росгвардійці нібито допомагають малозабезпеченим мешканцям так званих “нових регіонів рф”. Загадковий занепад регіонів росЗМІ пояснюють тим, що українська влада наче обкрадала десятиріччями країну, розпродавала надбання радянського союзу та не хотіла ділитись з громадянами. Тому зараз російські силовики всіляко допомагають найнеобхіднішим.

Утім, це — маніпуляція. Ніяких “нових регіонів рф” не існує, а є — тимчасово окуповані території України (ТОТ).   

Пропагандистський допис / скриншот

Нові регіони рф: пропаганда

“Нові регіони рф” — це тимчасово окуповані території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, які володимир путін анексував 30 вересня 2022 року після так званого “референдуму”. Міжнародна спільнота не визнала його та засудила дії росії. 

Звинувачення у “розкраданні” здобутків срср — безпідставні. Росіяни не наводять жодного аргументу своїй тезі. Натомість військові росармії та окупаційні силові структури від початку війни мародерять на території України: “націоналізовують” покинуте житло, вивозять в росію крадене зерно, грабують домівки, музеї, крадуть майно державних та комунальних підприємств, лікарні тощо. Масштабні випадки мародерства російською армію були у 2022 році: при відході окупаційної армії з правобережжя Херсонщини та коли військові зс рф через білорусь вивозили крадене з України. 

Військові зс рф вивозять награбоване / скриншот

Росіяни розповідають, що буцімто рівень життя на ТОТ поки що нижчий, ніж у самій росії. Однак росЗМІ не уточнюють справжню причину — розв’язання війни на території чужої держави та воєнні злочини. Ще в 2015 році російські пропагандисти писали про те, що на територію окупованої Донеччини привозили їжу з території, підконтрольній українському уряду, наразі це неможливо. Окуповані території також знаходяться під міжнародними санкціями й не в змозі напряму отримувати будь-яку допомогу з України, Європи, чи з США. 

Росгвардія: що відомо

Примітка. Росгвардія — це федеральна служба національної гвардії росії, по факту — внутрішні війська рф, які забезпечують безпеку сучасному кремлівському режиму. Силовики у тому числі перебувають на ТОТ. Сформована у 2016 році. Командувачем є віктор золотов, колишній охоронець путіна. За критику цього формування передбачена кримінальна відповідальність — закон ухвалили у держдумі у 2023 році. 

Бійці росгвардії / фото ілюстративне

Діяльність росгвардії на ТОТ ніяк не регламентована в українському законодавстві. Ця структура переслідує українців на захоплених територіях, порушує права людини, катує незгодних з кремлівським режимом, здійснює воєнні злочини. Бойовики цієї організації також перебувають на тимчасово підконтрольній рф Запорізькій атомній енергостанції разом з важкою зброєю, що загрожує також ядерній безпеці. 

Росгвардія на ТОТ також сприяє проведенню незаконних подій. Наприклад, під час так званих “виборів президента рф” росгвардія забезпечувала безпеку колаборантам та примушувала громадян голосувати за путіна.  

Заради пропаганди, росЗМІ й надалі будуть відбілювати “репутацію” російських силових структур, які начебто захищають населення. Російському читачу та мешканцям на ТОТ будуть і далі розповідати про повернення “мирного” життя у регіони, однак, не уточнюючи, хто саме привів війну на українську землю. Єдиний шлях повернути нормальний рівень життя в регіонах — повернути їх під контроль України. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]

Мамо, тато, ну це ж “Труха!”: як спілкуватися із людьми, які вірять у фейки та маніпуляції у мережі

Щоденно в мережі шириться неймовірна кількість різноманітної інформації. Українці особливо чутливі до неї через повномасштабне вторгнення. Бо кожного дня, прочитавши ту чи іншу новину або […]

Їдуть з Уралу й Таджикистану: обличчя “руського міра”, що приїхали окуповувати Донеччину та Луганщину 

Росіяни долають тисячі кілометрів, щоб опинитися в чужій для них країні зі зброєю у руках. Судячи з їхніх соцмереж, війна для них — щось накшталт […]

17:00, 30.05.2024 Носуля Марина
Фейки

Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці

Днями росмедіа поширювали відео нібито фінського медійника кості хейсканена, де він заявляє, що українська армія знищила Авдіївку зброєю НАТО, та висловлює підтримку населенню міста. Однак, […]

18:00, 07.05.2024 Гук Лідія