Маніпуляція: США постачають Україну системами ППО для захисту американського бізнесу

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 7 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійський Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» опублікував інформацію, що державний секретар США Ентоні Блінкен нібито заявив про необхідність Штатами поставляти до України системи ППО для захисту інтересів американського бізнесу.

Однак, це — маніпуляція. Слова Ентоні Блінкена перекручено, адже він говорив виключно про захист інвестицій, що були здійснені в Україну. Детальніше про бесіду та нащо рф спотворює правду, читайте в матеріалі від Бахмут.IN.UA.

Допомога США: російська маніпуляція

1 липня держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся із директоркою Інституту Брукінгса Сесілією Рауз, щоб поспілкуватись про зовнішню політику адміністрації Байдена та роль керівництва США в цьому. А ще говорили про допомогу Україні.

Наступного дня Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» без покликань на публікацію повного тексту написав, що “ЗСУ вмирає за бізнес США”, процитувавши Блінкена. За їх словами, держсекретар нібито заявив, що США повинні поставляти до України системи ППО для захисту інтересів американського бізнесу.

Маніпуляційна новина про заяву Блінкена / скриншот

Текст бесіди між держсекретарем Ентоні Блінкеном та директоркою Інституту Брукінгса Сесілією Рауз опубліковано на сайті уряду Сполучених Штатів. Говорячи про допомогу Україні, Блінкен насправді заявив наступне:

“В українській економіці є надзвичайний потенціал за належних інвестицій. Тепер, звісно, ​​як для військового, так і для економічного потенціалу, ви повинні переконатися, що у вас є протиповітряна оборона, щоб спробувати захистити території, у які ви робите інвестиції. Ми керуємось цим”.

(There is extraordinary potential in Ukraine’s economy with the right investment. Now, of course, for both its military capacity and its economic capacity, you’ve got to make sure that you have air defenses in place to try to protect the areas in which you’re making investments. We’re driving that.)

Відтак Блінкен говорив про важливість спроможності США надавати допомогу Україні у вигляді постачання ППО, адже це напряму впливає на захист інвестицій, які Штати залучили для розвитку приватного сектора України в час війни. 

Також Блінкен додав, що інвестиції у приватний сектор України є критично важливими для її економічного зростання та процвітання. Тому постачання систем ППО є частиною загальної стратегії США щодо забезпечення безпеки регіону та створення умов для стійкого економічного розвитку України. Адже після надання необхідних ресурсів і технологій, Україна зможе обходитися без постійної зовнішньої допомоги. Цей підхід сприяє не тільки економічному зростанню, але й зміцненню національної безпеки та суверенітету України. Таким чином, підтримка США створює умови, за яких Україна зможе самостійно розвиватися та процвітати.

Крім того, системи ППО, які були надані Україні Штатами, не можуть бути спрямовані виключно на захист конкретних інвестиційних об’єктів. Їхня мета — захищати великі території, такі як міста та критичну інфраструктуру. Відтак, усі мешканці та об’єкти в зоні дії ППО отримують захист, незалежно від того, чи знаходяться на цих територіях об’єкти з американськими інвестиціями чи ні.

Також твердження про те, що мобілізація українців служить захисту американського бізнесу — є однією з багатьох маніпуляцій, які використовуються росією для підриву довіри до країн-союзників та поширення антизахідних наративів серед українців. Основна мета мобілізації — це захист незалежності та територіальної цілісності України. В умовах агресії рф, українці обороняють свою землю, свободу та право на самовизначення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:02, 22 Грудня 2024
Колаж — “Бахмут IN.UA”

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. Як виглядають такі акаунти та як не попастися на цей гачок — розкаже “Бахмут IN.UA”.

Як відрізнити фейковий новинний акаунт у TikTok

Типово подібні сторінки мають назви, що обов’язково містять у собі одне, а подекуди й кілька, слів типу: news, ukr, chanel, Ukraine тощо. Як аватарку можуть використати логотипи відомих в Україні телеканалів або телепрограм, до прикладу – “ТСН”. Це робиться для того, аби підвищити рівень довіри до акаунта. Власники сторінки роблять це, сподіваючись, що користувачі соцмережі “поведуться” на популярне першоджерело, не копаючи глибоко.

Фейковий акаунт “ТСН” / скриншот

Як виглядає контент подібних акаунтів? Візьмемо за приклад ось це відео. Голос на задньому фоні розповідає про підписання президентом України закону №3386. Згідно з цим “законом”, українці, які ні разу не виїхали за межі країни з початку повномасштабної війни, мають право отримати одноразову допомогу у розмірі 14 тисяч гривень. Що не так із цією інформацією? Буквально все.

Як українців намагаються обманути у TikTok

Почнемо з номера так званого “закону” – 3386. Просто ввівши у Google ці дані, бачимо, що закону під номером 3386 не існує. Натомість за цим номером зареєстровано кілька різних документів:

  1. проєкт закону, який передбачав зміни до Цивільного процесуального кодексу України щодо строків розгляду окремих судових справ. Його було знято з розгляду у 2021 році;
  2. проєкт закону, що мав змінити законодавство щодо повноважень президента України. Поданий у 2015 році, його відкликали у 2019 році;
  3. проєкт закону, що передбачав зміни до законодавства стосовно статутного капіталу господарських товариств. Цей проєкт відкликали ще у 2014 році;
  4. постанова Верховної Ради України від 21 вересня 2023 року. Вона стосувалася внесення двох законопроєктів до порядку денного десятої сесії Верховної Ради дев’ятого скликання (період із вересня 2023 року до лютого 2024 року).

Друге, що впадає в очі – це ілюстрація для відеоряду, зроблена штучним інтелектом. Придивіться до зображення та знайдіть для себе мінімум 5 проблем цієї картинки.

Зображення, створене ШІ / скриншот

По-третє, голос у відео переконує, що подати заявку на 14 тисяч гривень може будь-хто з рідних людини, а для цього треба перейти за посиланням у шапці профілю TikTok акаунту. Перевіривши голос через сервіс Deepware, ми отримали 99% результат того, що “дикторка” — це штучний інтелект. 

Окрім того, посилання (прострочене) веде на Telegram канал, що є ще одним доказом: відео — фейкове та зроблене заради “переливу” трафіку з однієї соцмережі на іншу.

Окрім того, нам вдалося знайти відео про той самий “проєкт закону 3386”, але його старішу та “якіснішу” версію. Ще наприкінці 2023 року в Instagram “ведуча новин” розповідала про те, що кожен українець може отримати по 14 тисяч гривень за цим самим законопроєктом. Зараз, до речі, Instagram маркує це відео як фейкове.

Загально подібні акаунти постійно роблять несправжні відео про “грошові законопроєкти”. Цілі можуть бути різними. У цьому випадку — відносно безневинні: перелити трафік з однієї соцмережі в іншу. Інші випадки можуть бути більш небезпечні — дізнатися особисті дані людини та скористатися ними (ПІБ, банківські дані тощо).

Тож завжди перевіряйте інформацію, не переходьте за сумнівними посиланнями та не надавайте нікому свої особисті дані. І пам’ятайте, що єдиний спосіб отримати державну допомогу онлайн — це портал “Дія”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:02, 8 Грудня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в українському війську та про корупцію. Чому ці листи фейкові — пояснює “Бахмут IN.UA”.

Фейкові листи на електронну пошту

Існує мінімум два види подібних листів. У першому випадку псевдовійськовий представляється учасником бойових дій, спеціалістом з мінно-вибухової справи. Він заявляє, що після проходження військової служби залишився сам на сам із хворобами та із розчаруванням від проходження військової служби. 

Автор листа стверджує, що в будинку тієї людини, яка отримала повідомлення, він заклав вибуховий пристрій. Окрім цього, “заміновані” також низка інших будівель.

Другий вид розсилки — це листи від безіменного “командира танка ЗСУ” або ж інших посадових осіб, які пов’язані з військовою службою. У повідомленні описується нібито звернення командира до цивільних з приводу поганого технічного стану техніки, якою воюють українські військові. Цей невідомий “командир” закликає громадськість об’єднати зусилля у боротьбі з корупцією та вимагати прозорості в держзакупівлях.

Також у кінці таких листів міститься посилання на невідомий сайт, який обіцяє надати читачеві більше інформації.

Скриншот з мережі

Чому ці листи — несправжні?

По-перше, більша частина цих листів відправляється способом масової розсилки. Це можна зрозуміти, поглянувши у розділ “кому”. Скоріш за все, там буде цілий “пак” email адрес, які фейкомети отримали з різноманітних зливів електронних пошт. Такі листи частіше за все потрапляють до папки “спам”. 

До речі, перевірити, чи злили вашу адресу, можна за допомогою безкоштовного сервісу за посиланням

По-друге, зверніть увагу на імена відправників цих листів. Погодьтеся, складається враження, ніби батьки назвали цю дитину методом рандому: “Щуровський Еміль”, “Фарина Євгеній Радимирович” тощо. Можете включити інтернет детектива та ввести імена цих відправників у пошуковик. Якщо імена не знайдені — це 100% бот. 

Скриншот з мережі / приклад дивного імені

По-третє, зверніть увагу на текст. Він має явні ознаки перекладу з російської мови на українську. Накшталт “здравствуйте, я боєць…” або “мінно-підривна справа” замість “мінно-вибухової” тощо.

По-четверте, сама тематика листів. Повідомлення про “замінування” вашого будинку від втомленого військовослужбовця із високою ймовірністю — дестабілізаційна робота спецслужб російської федерації. Це зроблено аби залякати цивільне населення та посіяти відчуття небезпеки від українських військових.

У листі, присвяченому “зраді” з приводу поганої якості військової техніки видно явне протиставлення закордонних засобів та російських: американський танк Abrams, який буцімто легко пробивається російським “Ланцетом”. Це чергове підкреслення постійного російського наративу про те, що техніка росіян — найкраща та найпередовіша, і інші країни у плані військового оздоблення пасуть задніх.

Також у короткому листі зачіпається ще один “гачок”, який дуже турбує наразі суспільство — питання корупції у різноманітних ланках української системи. Таким “гачком” автор також намагається дестабілізувати українське суспільство. Мовляв: “поки я тут воюю, ваша задача — побороти корупцію”.

Що робити, якщо ви отримали такий лист?

Як би смішно не виглядав текст, не ігноруйте листа. У разі отримання повідомлення про замінування — повідомте про це у спецслужби за єдиним телефонним номером 112. Повідомте обставини отримання листа та інші дані, які зацікавлять оператора/операторку екстреної лінії. 

У випадку отримання листа про “зраду” в українському війську — повідомте про це Кіберполіцію та Службу безпеки України. Ні в якому разі не переходьте за підозрілими посиланнями у подібних листах, адже вони можуть мати у собі віруси та фішингові елементи. Що таке фішинг — “Бахмут IN.UA” розповідав раніше.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]

Діти та шахрайство в Інтернеті: як захистити від виманювання грошей

Діти та підлітки почуваються в Інтернеті як риби у воді: вони дивляться мультфільми та серіали, знаходять та встановлюють потрібні програми та можуть швидше за деяких […]

Сайти-двійники виманюють гроші українців. Як не потрапити на гачок та зберегти гроші

Допельгенгер — це літературний прийом, який у перекладі з німецької означає “двійник”. Шахраї створюють сайти-допельгенгери, аби виманити у довірливих людей кошти. В межах проєкту з […]

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія