Важливо

Купити квартиру в Києві для ВПО: мрія чи реальність. Розпитали експертів

Семаковська Тетяна 17:34, 21 Травня 2025

У сучасних реаліях власна квартира або будинок стали розкішшю, однак попит на нерухомість в Україні не зникає. Особливо це актуально для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які втратили житло через війну та досі не отримали компенсації. Попри складнощі, переселенці активно шукають недороге житло в Києві. Ми дослідили ринок столичної нерухомості: скільки коштує купити квартиру в Києві, яке житло найчастіше обирають ВПО — новобудову чи «вторинку» — та які тенденції інвестування переважають у 2024–2025 роках.

Редакція дізнавалася тенденції у експерта з нерухомості Івана Папазова, а також у аналітиків платформи ЛУН.

Купівля житла в Києві для ВПО: які тенденції

Іван Папазов, агент з нерухомості, який у 2014 році переїхав із Донецька до Києва, сьогодні чоловік очолює агенство нерухомості в столиці. У розмові він поділився спостереженнями щодо ринку житла в Києві та тенденцій серед переселенців.

За словами експерта, ринок нерухомості наразі перебуває у нестабільному стані. Водночас ціни, хоч і повільно, але зростають. Іван Папазов додає, якщо, що квартири з відносно недорогою ціною, то з ринку вони зникають швидко.

Раніше ВПО — це були здебільшого мешканці Донбасу та Криму. Зараз це і Харків, і Запоріжжя, й інші регіони. Люди приїжджають, пожили, поорендували і вже мають намір купувати. Але багато хто не має змоги: втратили житло, бояться кредитів,

пояснює Папазов // експерт з нерухомості

Та попри це, переселенці шукають для себе можливості. За словами керівника агенства нерухомості, наразі найбільший попит — на готове житло з ремонтом.

“Люди хочуть просто заїхати і жити. Ніхто не хоче чекати чи робити ремонт”, — каже він.

Приклад ціни на однокімнатну квартиру з бюджетом орієнтовно $50 тисяч / скриншот ЛУН

Аналітики ЛУН у коментарі Бахмут IN.UA говорячи про загальні тенденції кажуть, що традиційно найпопулярнішим варіантом серед ВПО є однокімнатна квартира невеликої площі.

“Основним фактором при виборі житла є ціна і однокімнатні з року в рік перемагають в цій конкуренції. Проте ми розуміємо, що найчастіше люди переїжджають сім’ями, і за фінансової можливості вони можуть розглядати і квартири побільше або будинки”, — кажуть в ЛУН.

За словами експертів, найбільшим попит має або вторинка або майже готові квартири. Переважно в людей немає часу очікувати поки квартиру добудують, більше того вони шукають квартиру з ремонтом, або з базово зробленими стінами, ванною, кухнею, шоб якомога менше вкладати додаткових коштів. 

Де шукати бюджетне житло в Києві?

На лівому березі Києва житло доступніше, ніж на правому, пояснює експерт. В середньому розглядати варіанти купівлі житла наразі можна з бюджетом орієнтовно від $50 тисяч, це однокімнатна квартира на вторинному ринку житла без свіжого ремонту.

“Якщо говоримо про старий житловий фонд — від $1000 за кв.м. Новобудови з ремонтом — від $1300–1500. У передмісті, наприклад, у Софіївській Борщагівці (ред. село неподалік столиці) житло з ремонтом можна знайти за $50–60 тисяч. У центрі чи преміальних комплексах ціна може сягати $3000–4000 за кв.м”, — каже Іван Папазов.

На питання, чи варто очікувати падіння цін на житло в Києві, експерт каже, що передумов для цього не бачить, але й різкого зростання цін не очікує.

Київ — велике місто, інвестори вірять у нього. Як тільки з’явиться хоч трохи ясності щодо майбутнього, ринок оживе,

Іван Папазов // екперт з нерухомості

Держпрограми: що реально?

Для ВПО від 18 до 65 років діє програма від Держмолодьжитла, за якою люди можуть отримати оселю внісши 6% першого внеску під 3% річних, кредит може бути на 30 років. Також є програми “єОселя”, “єВідновлення”, окремі умови для військових.

Водночас каже Іван Папазов, не всі продавці готові працювати з держпрограмами.

“Є нюанси по готівці, не всі хочуть чекати. Але все вирішується індивідуально, — ділиться досвідом Іван Папазов.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як нараховується субсидія на житло для ВПО — приклад із орендою у 12 тисяч гривень

Валентина Твердохліб 11:00, 25 Квітня 2025
субсидії, субсидія
Оренда житла / ілюстративне фото Pexels

З 29 січня 2025 року в Україні запрацював механізм надання субсидій на оренду житла для ВПО. Отримати її можуть не всі — право на цей вид допомоги мають сім’ї, які витрачають на оренду житла понад 20% своїх сукупних доходів.

Мінсоцполітики показало на прикладі, який розмір субсидії матиме родина-ВПО, яка винаймає житло за 12 тисяч гривень.

Субсидія за житло: як вирахвувати

Субсидію на оренду житла можуть мати родини-ВПО, якщо їхні видатки на оренду перевищують 20% доходів сім’ї.

Наприклад, родина з чотирьох осіб, у складі якої двоє батьків та двоє неповнолітніх дітей, винаймають двокімнатну квартиру за 12 тисяч гривень. Середньомісячний сукупний дохід сімʼї складає 17 тисяч гривень, бо працює тільки батько. Мати — у відпустці по догляду за дитиною. Отже сім’я має віддавати за житло значно більше, ніж 20% або п’ята частина доходів.

У такому випадку родина може отримати субсидію на оренду в розмірі 9 526 гривень. При цьому вони мають самостійно доплатити за оренду 2473,5 гривень. Загалом більшу частину оренду сплатила субсидія.

Раніше редакція розповідала, чи можуть оформити субсидію на оренду житла чоловік і жінка, які живуть у неофіційному шлюбі. Роз’яснення від пенсійного фонду є в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмут

Бахмут не відбудовуватимуть: росія може перетворити зруйноване місто на “туристичний об’єкт”

Окупаційна адміністрація так званої “днр” заявила, що розглядає можливість не відновлювати зруйновані російською армією українські міста, зокрема Бахмут, а “законсервувати” їх як “місця пам’яті про […]

“Придатні для життя”: рф визнає розвалені будинки житлом — приклади з Авдіївки та Маріуполя

На тимчасово окупованих територіях працюють комісії від “днр”, які обстежують пошкоджене обстрілами житло. Та роботу цих комісій не можна назвати справедливою. Будинки, які зазнали значних […]

центр

Відновлювальна енергетика та лабораторія 3D-моделювання: що цікавого в центрі від Бахмутського ЦПТО у Гощі

Бахмутський центр професійно-технічної освіти 1 травня відкрив сучасний навчально-практичний центр. Тут опановуватимуть нові навички та відточуватимуть знання студенти, які навчаються на електромонтерів та електрослюсарів. Центр […]

фонд

Відбудова під гарантії США: що відомо про Інвестиційний фонд, який змінить економіку України

Уряд подав до Верховної ради угоду про надра, яку вчора ухвалили Україна і США. Цей документ передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови України. Щоб механізм запрацював, […]

Важливо

Як росіяни перетворюють Бахмутку в ставок

Колись — повноцінна річка Бахмутка, сьогодні ризикує перетворитися на ставок. На Донеччині вода — вже не просто ресурс, а питання виживання. Посуха, знищена інфраструктура та […]