Main menu

5 de015Поки ми шукали героя чи героїню для нашого матеріалу, виявилося, не всі пацієнти готові розказати про свій досвід боротьби з діабетом публічно. Але нам вдалося поговорити з Мариною Лебігою. Вона практикує здорове харчування, активно рухається, а лікарі дивуються, як їй вдається тримати себе на низьких дозах інсуліну.

Жінка каже, що високий цукор у крові проявився після низки стресових ситуацій і навантажень на організм.

«Хворіла мама - умирала в мене на руках. Наважилася на другу дитину, а після невдалої вагітності мені сказали, що у мене високий цукор. У Харкові в інституті призначили інсулін», - пригадує Марина.

1 0d654

Важливо навчитися розраховувати дозу інсуліну

Жінка каже, що пролонгований інсулін треба колоти щоденно для підтримання середнього рівня цукру в крові, короткий – для перетравлення цукру, що потрапляє з їжею. У Марини виходить, що добовий складає 12-14 одиниць, а короткий перед їжею не більше ніж 10 одиниць на день. Такі невисокі дози вдається тримати завдяки фізичній активності та здоровому харчуванню.

Жінка займається скандинавською ходьбою, фітнесом, відмовляється від простих вуглеводів, віддає перевагу білку, овочам:

«За тренування цукор падає на 2-4 одиниці. Навіть при ходьбі (піший хід) за кілометр цукор падає на дві одиниці. Якщо я йду на тренування, то колю менше. Якщо їм м'ясо і овочі - просто йду і рухаюся. Усе потрібно контролювати, навіть вдома, коли стою на арбітрі, міряю цукор і розумію, що в будь-якому випадку на 2-3 одиниці цукор буде падати».

5 de015

Різки стрибки цукру

Щоб уникнути ускладнень, які проявляються під час значних стрибків цукру, потрібно постійно контролювати його рівень, але уважності буває недостатньо. Не завжди вдається все прорахувати. Різке зниження рівня цукру, може визвати сильне відчуття голоду, втрату свідомості, слабкість. Такі гіпоклемії викликають незворотні зміни в судинах очного дна у вигляді мікрокрововиливів.

«Якщо крововилив відбувається в одному і тому ж місці, з'являється рубець. У мене ці рубці вже є. Уночі я прокидаюся від почуття голоду, йду з'їдаю щось солодке», - каже Марина.

Жінка зазначає, що люди з досвідом, як правило, замірюють рівень цукру раз на день зранку, і від цього відштовхуються у розрахунку дози інсуліну. Міряти декілька разів на день фінансово затратно. 50-тест смужок для глюкометру коштують 450 гривень. Якщо інсулін можна отримати безкоштовно або з доплатою за державною програмою Доступні ліки, то тест-смужки треба купувати за повну вартість.

6 af0fc

Чи варто боятися переходити на інєкції інсуліну?

Діабет, при якому людина вводить собі інсулін, називається – діабет першого типу. Ще існує діабет другого типу, коли людина приймає пігулки, що знижують рівень цукру в крові.

Існує упередження про те, що інсулінозалежний діабет – це більш ускладнена форма, і люди іноді зволікають час, не бажаючи переходити на цей тип лікування. Як повідомила завідуюча відділення неврології Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Ганна Шаповаленко, таким чином пацієнт завдає собі шкоди і може отримати ускладнення, наприклад у вигляді високого тиску, що в свою чергу може стати причиною інсульту.

«Коли я вперше потрапила до інституту з високим рівнем цукру, мені відразу пояснили, що краще колоти інсулін, ніж просто пігулки приймати. Мені сказали: хочеш жити - потрібен інсулін! Пігулки лише знижують цукор, а інсулін замінює гормон. Якщо рівень глюкози в крові дуже низький, клітини голодують», - ділиться досвідом Марина Лебіга.

За даними ВООЗ, захворюваність на цукровий діабет у світі постійно зростає. Окрім генетичних факторів, великий внесок у це роблять чинники, що пов’язані зі стилем життя: незбалансоване харчування, малорухомий спосіб життя та надмірна маса тіла. Результати тривалих досліджень свідчать, що здоровий спосіб життя може допомогти запобігти розвитку діабету і навіть сповільнити прогресування хвороби. І досягти цього можна саме завдяки зміні раціону харчування та достатньому рівню фізичної активності – наголошують у МОЗ України.

Поради про те, як уберегти себе та своїх близьких від цукрового діабету підготувала заступниця головного лікаря Центру первинної допомоги м.Бахмута, лікарка-терапевт Олена Сологуб.

«Вилікувати діабет повністю неможливо, але в будь-якому випадку лікування завжди буде тривалим і непростим. Тому є сенс задуматися про комплексні заходи профілактики», - підкреслює Олена Сологуб.

 

Уникайте стресів та кидайте палити

Така міра буде відмінною профілактикою абсолютно всіх захворювань, а не тільки цукрового діабету. Слід уникати контактів з негативно налаштованими людьми. Якщо ж це неминуче, контролюйте себе і зберігайте спокій. У цьому можуть допомогти аутотренинги або ж тренінги та консультації з фахівцями.

Актуальна порада – ніяких цигарок. Вони лише створюють ілюзію спокою, але насправді це не так. При цьому нервові клітини і гормональний фон однаково страждають, а нікотин надходить в організм, що сприяє розвитку діабету та його подальших ускладнень.

Стреси безпосередньо пов’язані з тиском, тому необхідно контролювати його. Підвищений артеріальний тиск порушує здорові процеси вуглеводного обміну. Будь-яке серцево-судинне захворювання підвищує ризик захворювання на цукровий діабет.

Фізична активність

Регулярні фізичні навантаження є ефективним методом профілактики цукрового діабету. Найочевидніша причина такого взаємозв’язку – профілактика ожиріння. Але є й інші причини.

Жирові клітини спалюються природним шляхом і в потрібних кількостях, а клітини м’язів підтримуються в здоровому та активному стані. При цьому глюкоза не застоюється в крові, навіть якщо є певний її надлишок.

Хорошими способами підтримувати своє тіло і здоров’я в тонусі є:

  • Ходьба по сходах замість ліфта, або на використання громадського транспорту чи прогулянка на роботу замість особистого автомобіля
  • Прогулянка в парку з друзями замість вечора в кафе
  • Активні ігри з дітьми замість комп’ютера.

Необхідно хоча б 30 хвилин на день займатися будь-яким видом спорту. Це не обов’язково повинно бути активне і виснажливе тренування. Для багатьох складно витримати півгодини спортивного навантаження. Можна розділити свою фізичну активність на три підходи по десять хвилин протягом дня.

изображение viber 2020 11 24 13 09 47 a54de

Гарним способом отримати фізичне навантаження і зберегти баланс помірної нагрузки при діабеті є скандинавська ходьба.

 

Водний баланс не менш важливий ніж дієта

Підшлункова залоза крім інсуліну повинна виробляти водний розчин речовини бікарбонату для нейтралізації природних кислот організму. Якщо відбулося зневоднення, пріоритет віддається виробництву бікарбонату, відповідно, вироблення інсуліну тимчасово знижується. А постійні перепади рівня цукру в крові є фактором ризику захворювання на діабет. Тобто потрібно слідкувати за дотриманням водного балансу.

Існує просте правило: пити склянку води вранці і перед кожним прийомом їжі обов’язково. Це необхідний мінімум. Газовані напої, кава, чай, соки і пиво – не заповнюють водний баланс. Для клітин все це їжа, а не вода.

Процес проникнення глюкози в клітини вимагає не тільки інсуліну, але і присутності води. Клітини, як і весь організм, на 75 відсотків складаються з води. Частина цієї води при прийомі їжі витратиться на вироблення бікарбонату, частина на засвоєння поживних речовин. У результаті знову ж страждає процес вироблення інсуліну і його сприйняття організмом.

 

Здорова дієта

Така профілактика дається сучасній людині складніше за все, але без здорового харчування всі інші заходи практично марні. При цьому виключати повністю продукти з вмістом цукру не варто, це може принести тільки шкоду.

При ризику захворювання слід в першу чергу скоротити споживання легкозасвоюваних вуглеводів. Вони дають значне навантаження на підшлункову залозу. При цьому енергії організму дають мінімум, а почуття насичення від такої їжі триває зовсім недовго. Для тих, хто потрапляє в групу ризику захворювання або вже має деякі проблеми з утриманням рівня цукру в крові, слід включити в свій раціон: капусту, буряк, моркву, редис, болгарський перець, брукву, зелену квасолю, цитрусові.

Тим, хто вже має надмірну вагу, має сенс звернути увагу на кількість споживаних калорій. Калорійність їжі визначається зовсім не вмістом цукру. Жири тваринного і рослинного походження так само повинні міститися в їжі в розумних кількостях. Ідеальним варіантом профілактики діабету в даному випадку буде дробове харчування 5-6 разів на день невеликими порціями. Так навантаження на підшлункову залозу буде мінімальним і постійним, а вага поступово буде знижуватися.

 

Що таке діабет і яким він буває?

Про особливості захворювання та методи діагностики нам також розказала заступниця головного лікаря Центру первинної допомоги м.Бахмута, лікарка-терапевт Олена Сологуб.

Цукровий діабет – це захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові (гіперглікемією). Залежно від причини та механізму виникнення стану хронічного підвищення рівня глюкози, розрізняють два основні типи цукрового діабету:

Цукровий діабет 1 типу, або інсулін залежний цукровий діабет (ІЗЦД) – пов'язаний із руйнуванням бета-клітин підшлункової залози, що продукують інсулін. Тобто організм хворого на цукровий діабет першого типу не виробляє інсуліну, настає стан абсолютного дефіциту (недостатності) інсуліну. Для лікування цукрового діабету 1 типу призначають замісний інсулін.

Цукровий діабет 2 типу, або інсулін незалежний цукровий діабет (ІНЦД) – пов'язаний із виробленням неефективного інсуліну чи втратою чутливості тканин організму до інсуліну, наприклад, м’язів, печінки. Бета-клітини підшлункової залози виробляють інсулін, але він або залишається в неактивній формі, або клітини організму перестають бути чутливими до нього. Настає так званий стан відносного дефіциту (недостатності) інсуліну. Лікування на початкових стадіях цукрового діабету 2 типу може включати корекцію харчування – із метою зменшення споживання багатих на цукор продуктів, дотримання правил здорового харчування, споживання переважно корисної здорової їжі, а також призначення цукрознижувальних засобів і протидіабетичних препаратів. 

7 4eda6

Інсулін – це гормон, який допомагає глюкозі, що є джерелом енергії, потрапити в клітину. Інсулін синтезується бета-клітинами підшлункової залози й виділяється, коли рівень глюкози в крові підвищується (стан гіперглікемії). При відсутності або неефективній дії інсуліну настає стан хронічної гіперглікемії – хвороба цукровий діабет.

Симптоми і діагностика діабету?

Діагноз цукрового діабету легко встановити за наявності  класичних його симптомів — поліурія (збільшення кількості сечі), полідипсія (вживання великої кількості рідини), поліфагія (вживання великої кількості їжі) і втрата ваги.

Інші симптоми, які можуть вказувати на гіперглікемію, включають порушення зору, парестезії нижніх кінцівок або часті грибкові інфекції (особливо статевих органів). Проте, у багатьох пацієнтів перебіг цукрового діабету 2 типу є безсимптомним і їх захворювання залишається не діагностованим протягом багатьох, за даними досліджень іноді протягом 4-7, років і виявляється лише під час лабораторного обстеження.

Пацієнти з підвищеним ризиком розвитку цукрового діабету з такими факторами ризику, як надлишкова маса тіла; обтяжений спадковий анамнез; гестаційний діабет; зловживання алкоголем у рамках медичної реформи на первинному рівні у свого сімейного лікаря можуть один чи два рази на рік проходити безкоштовне обстеження з метою виявлення цукрового діабету, а саме: оцінку загального серцево-судинного ризику, вимірювання індексу маси тіла, вимірювання окружності талії; вимірювання цукру крові натще, вимірювання загального холестерину.

Лікування цукрового діабету розпочинається зі зміни способу життя, яке полягає у дієті та достатній фізичній активності, а за їх неефективності у застосуванні пероральних цукрознижувальних препаратів або інсуліну.

55 f9990

Якщо діагноз цукрового діабету вже встановлено, то за Урядовою програмою «Доступні ліки» за електронним рецептом, який виписує сімейний лікар, пацієнт може отримувати безкоштовно або з доплатою (в залежності від виробника) цукрознижувальні препарати – метформін, глібенкламід, гліклазид.

Пацієнтів із цукровим діабетом 1 типу спостерігає та призначає лікування ендокринолог. За призначенням лікаря такі пацієнти безкоштовно за рецептом отримують інсулін. Пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу спостерігає та призначає лікування сімейний лікар. Уразі необхідності консультації з лікарем-ендокринологом сімейний лікар надає електронне направлення.

У місті Бахмут на обліку знаходяться 1987 пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу, та 417 пацієнтів із цукровим діабетом 1 типу.

У місті існує програма «Охорона здоров’я», яка передбачає надання коштів в т.ч. на придбання тест-смужок для  пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу.

Цукровий діабет у дітей    

Стереотипно вважаємо, що цукровий діабет — хвороба літніх людей. Та, на жаль, лікарі нерідко діагностують це захворювання у дітей та підлітків. В Україні зареєстровано понад вісім тисяч дітей, хворих на цукровий діабет. Удвічі збільшилася кількість хворих серед дітлахів наймолодшої вікової групи — до шести років. У нашому місті на цукровий діабет хворіють  27 дітей. 

Лікарі дедалі частіше виявляють випадки неонатального діабету, на який хворіє малеча до року. Майже у 90 відсотках у дітей діагностують діабет першого типу. Факторами, які провокують недугу, може бути стрес або гостра вірусна інфекція, грип, вітряна віспа, краснуха, інфекційне захворювання.

Період з 5 до 12 років  критичний для прояву діабету.Діабет може бути спадковим захворюванням. Передається не лише сама хвороба, а й схильність до неї. Діти з масою при народженні понад 4,5 кг  група ризику розвитку цукрового діабету. Швидкий обмін речовин та остаточно не сформована нервова система, є причиною коливань рівня цукру в крові. Маленька підшлункова залоза теж може стати причиною збою при виробленні інсуліну. Якщо плід під час вагітності розвивався при підвищеному цукрі  підшлункова залоза дитини може навантажуватися більше, ніж потрібно. Так збільшується ризик захворювання.

Основні симптоми цукрового діабету в дітей: постійна спрага, часте сечовипускання, підвищений апетит, але зі зниженням ваги, часті простудні захворювання, швидка стомлюваність і дратівливість, свербіж шкіри, молочниця, зниження пам’яті, уваги, мислення, ожиріння, вульвіт у дівчаток.

Якщо ви помітили якісь із цих симптомів, слід звернутися до лікаря. Він проведе огляд, призначить аналіз крові. Діагностувати діабет допоможе аналіз сечі та УЗД підшлункової залози. Глюкозотолерантний тест — ще один спосіб визначити чи є в дитини діабет. Норма цукру в крові у дітей  3,3-5,5 ммоль/л.

Головними порадами у якості профілактики також є зміцнення імунітету, регулярні медичні огляди у спеціалістів, правильне харчування, активний спосіб життя, психологічний комфорт для дитини.

За статистикою пацієнти з цукровим діабетом першого типу помирають від ускладнень, таких як гангрена, ниркова недостатність та діабетична кома. Тому дуже важливо для профілактики ускладнень підтримувати цукор крові у межах норми. Дотримуватися здорового способу життя і порад лікаря, щоб не дати хворобі шансів перемогти.

Зважайте на поради лікаря та будьте здорові!

дисклаймер e146b

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.