З 1 лютого 2023 року в Україні вступає в дію закон про припинення виплат внутрішньо переміщеним особам, які підпадають під визначені урядом категорії.
Про це йдеться у дописі Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.
Скасування виплат з 1 лютого
Уряд вирішив зменшити кількість переселенців, які отримуватимуть фінансову допомогу. Зокрема виплати припинять тим:
хто зареєструвався як ВПО до 1 серпня, такі особи отримуватимуть виплати лише до 1 лютого 2024 року;
ВПО, які подали заяви на виплату й оформили статус після 1 серпня, отримуватимуть допомогу ще пів року, а далі, в залежності від майнового стану, буде розв’язно питання щодо перепризначення ще на піврічний термін;
хто перебуває за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин (обґрунтованими вважаються службові відрядження, стажування, лікування чи реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини тощо);
хто повернувся до покинутого місця проживання;
хто відбуває покарання або засуджені за колабораціонізм.
Нагадаємо, що вже з січня поточного року переселенців почали позбавляти виплат. Йдеться про тих осіб, які отримали тимчасове житло, яке віднесено до фондів тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, коштом державного або місцевих бюджетів, або благодійних чи міжнародних організацій, або власних коштів особи (крім місць тимчасового проживання).
У Верховній Раді працюють над законопроектом, який має забезпечити гарантовану компенсацію ВПО за житло до завершення воєнного стану. Нагадаємо, що з лютого 2024 року влада планує у 15 разів зменшити кількість переселенців, які будуть отримувати виплати.
Про це повідомив член Комітету з питань прав людини Максим Ткаченко.
Виплати ВПО до кінця воєнного стану
Через повномасштабну війну мільйони українців втратили свої домівки та постійне місце проживання. Тож, уряд дає виплати переселенцям:
для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень;
для інших осіб — 2000 гривень.
Втім, з 1 серпня 2022 року виплати ВПО почали поступово скорочувати, а з 1 лютого 2024 року майже в 15 разів зменшується кількість внутрішньо переміщених осіб, які отримуватимуть компенсацію на проживання. Фактично, цих людей позбавлять державних виплат.
Втім, серед ВПО є чимало осіб із вразливої категорії населення, яким фінансова підтримка від держави вкрай важлива. Тому в уряді розпочали роботу над законопроєктом, який допоможе зберегти переміщеним особам щомісячну допомогу.
Забирати ці виплати не можна, адже житло людям не надано. Тому на рівні парламентського контролю та координаційного штабу вирішується питання внесення змін до урядової постанови, щоб зберегти виплати з лютого,
Максим Ткаченко // член Комітету з питань прав людини
Кого хочуть позбавити виплат з 1 лютого
Постанова № 709 передбачає, що з 1 лютого припиняють виплати наступним категоріям ВПО:
особа придбала транспортний засіб (механізм), що підлягає реєстрації, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда або причепа);
особа здійснила покупку на суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
особа має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
особа здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації;
особа перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті тощо;
особа перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) спрямування.
За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За майже два роки повномасштабної війни умови життя українців значно змінилися. Правила перебування стали більш суворими, а витрати на біженців планують зменшити. Наприклад, Німеччина майже вполовину скоротить бюджет, як й Польща.
Як зміниться життя українців закордоном найближчий рік – читайте в матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.
Ми обрали 5 країн, де у найбільшій кількості перебувають українці: Німеччина, Польща, Чехія, Італія та Іспанія
Німеччина скорочує виплати
З 2024 року Німеччина скоротить фінансування допомоги українським біженцям, про це пише видання Reuters. Берлін повідомив, що на підтримку біженців виділить щонайбільше 1,7 млрд євро. Це приблизно половина від витрат 2023 року, тоді на потреби людей виділили 3,75 мільярда євро.
Загалом, понад 1 мільйон українців опинилися у Німеччині після російського вторгнення.
Їхня підтримка лягла важким тягарем на плечі міст і муніципалітетів країни, а 16 земель країни вимагають більше федеральних коштів для покриття витрат на біженців наступного року, пише Reuters.
Крім того, федеральний уряд Німеччини також скасує свій внесок у витрати на утримання та інтеграцію українських біженців. Але проте, є й позитивні зміни. Наприклад, деяким українським біженцям у Німеччині підвищать соцвиплати:
батьки-одинаки або самотні дорослі – 563 євро (близько 22 тис. грн), замість 502 євро;
діти до 6 років – 357 євро (близько 14 тис. грн), замість 318 євро;
діти віком 7-14 років – 390 євро, (близько 15 тис. грн) замість 348 євро;
діти 15-18 років – 471 євро (близько 15 тис. грн), замість 420 євро.
Щоб знайти високооплачувану роботу у Німеччині українцям потрібно знати мову на рівні C1 або C2. Інакше, шанс, що вас не візьмуть на роботу значно зростає.
Польща планує обмежити для українців вільний доступ до шкіл та можливість працювати
Польща також планує урізати виплати для українців, про це пише Bloomberg, посилаючись на польських урядовців. Додамо, що в Польщі зараз перебуває близько 990 тисяч українців – за кількістю біженців сусідню країну обігнала тільки Німеччина.
Підтримка українських біженців не буде продовжена наступного року, заявив речник уряду Пьотр Мюллер в інтерв’ю телеканалу Polsat. Підтримка, про яку говорить Мюллер охоплює:
відмову від вимог щодо проживання і надання дозволів на роботу;
Ці правила просто втратять чинність наступного року
Пьотр Мюллер // речник уряду
За словами заступника соціальної політики Анни Шмідт, Польща витратила близько 2,4 млрд злотих ($550 млн) на допомогу українським сім’ям, які втекли до Польщі, щоб уникнути війни.
Чехія скорочує пільги для українців
У Чехії налічують близько 340 тисяч українських біженців. У кінці серпня 2023 року Чехія посилила умови для виплати допомоги українцям, аби зекономити бюджет країни. Про це повідомляє місцеве видання Seznam Zprávy.
Відтак, тільки Прага скоротила витрати на українських біженців більше, ніж на третину. Хоча на початку літам 2023 року вона витратила майже 71 млн євро на гуманітарну допомогу та гранти солідарності, а вже у липні ці витрати впали до 46 млн євро.
Такі невтішні зміни для українців натомість привели до скорочення витрат у бюджеті Чехії. В уряді кажуть, що деякі біженці залишили країну і повернулися до України. Є й ті, хто почав працювати, аби закрити свої потреби. За інформацією бюро праці Чехії, у липні 2023 року майже 110 тисяч біженців з тимчасовим захистом працювали.
Раніше українці, які проживали у зареєстрованих квартирах, отримували житлову допомогу в розмірі 125 євро на місяць, це понад 4 тисячі гривень. Крім того, біженці отримують гуманітарну допомогу.
Біженці, які підпадають під вразливу категорію, а це діти, студенти та люди похилого віку мають право на більшу допомогу – близько 200 євро на місяць (ред. орієнтовно 7 тисяч гривень), тоді як інші отримують близько 130 євро (ред. орієнтовно 5 тисяч гривень).
Крім того, з 1 вересня Чехія скоротила число міст, які ще можуть приймати українців. Тепер Прага вже не доступна для проживання, але місця для проживання ще є у містах Брно та Острава. Також влада Чехії запускає програму з добровільного повернення біженців в Україну. Людям, які оберуть цей варіант частково відшкодовуватимуть витрати, повідомляє Radio Prague International.
Італіяне визначилася із продовженням тимчасового захисту для біженців
В Італії проживає близько 170 тисяч українських біженців, більшість з цих осіб мають тимчасовий захист. Це дозволяє людям отримувати дозвіл на проживання протягом року, наразі така функція діє до 31 грудня 2023 року. Далі невизначеність, а це аж ніяк не полегшує життя вимушеного мігранта.
Протягом перших трьох місяців італійський уряд виплачує соцвиплати біженцям, це 300 євро на дорослого (ред. 11 тис. грн) і 150 (ред. майже 6 тис. грн) євро на дитину. З травня 2023 року українці, які прибули до Італії на власному автомобілі, мають зареєструвати його. Незареєстрований транспортний засіб попросять вивезти з країни.
Італія – доволі бюрократична країна, українці відзначають, що знайти роботу тут досить важко через кризу робочих місць, знання мови також впливає на оплату праці. Крім того, тут не визнають диплом українських вузів, тож навіть із хорошим знанням мови — знайти роботу буде нелегко.
Сонячна Іспанія прихистила понад 150 тисяч українців, які тікали від війни. Біженці отримували тимчасовий захист, який гарантував проживання, фінансову допомогу, навчання в школі та уроки іспанської мови, психосоціальну допомогу та сприяння в працевлаштуванні.
Іспанія надає грошову допомогу українцям, дорослим 400 євро на місяць (ред. 15 тис. грн), а дітям 100 євро (майже 4 тис. грн) на місяць.
Грошова допомога мала б надаватися протягом 6 місяців. Однак, ще на початку березня цього року виник резонанс, через те що країна не змогла виплатити обіцяної допомоги через бюрократію. Як надалі країна справлятиметься із біженцями – поки невідомо.
В кінці січня 2023 року країна перестала приймати заявки на соцвиплати у розмірі 400 євро. Зараз вразливі категорії біженців можуть отримати 200 євро, витрачати їх дозволяють лише на їжу.
“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”. Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в […]
2025 рік обіцяє багато прем’єр, які здатні зібрати мільйони глядачів у кінотеатрах. Серед них фільми із захопливих трилогій, продовження вже відомих частин кіновсесвітів та навіть […]
2025 рік обіцяє стати чарівним і незабутнім для всіх, хто цінує атмосферу свят. Цього року Новий рік і Різдво принесуть не лише традиційні сімейні вечері […]
Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно […]
В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]