Харчування, освіта та відпочинок: які пільги мають діти УБД

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 10 Жовтня 2024
УБД / фото Андрій Дубчакуек

Діти учасників бойових дій (УБД), як і їх батьки, мають певні пільги. Вони значно спрощують їх життя, дозволяючи їм мати пріоритет у закладах освіти й соціальну стипендію.

Детальніше про те, які пільги мають діти з сімей УБД, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Які пільги мають діти учасників бойових дій

Україна продовжує надавати допомогу та підтримку тим, хто захищає її — людям зі статусом УБД, які проходили службу в ЗСУ, СБУ Нацгвардії та інших. Однак право на пільги також мають й сім’ї УБД, зокрема діти.

Редакція Бахмут IN.UA розбиратиме, які ж пільги мають діти з сімей тих, хто захищав країну під час бойових дій.

Освітні пільги

В першу чергу, дітям тих осіб, яких визнали учасниками бойових дій, надаються певні пільги в освіті. 

Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовці та членів їх сім’ї” передбачено, що дітям зі складу сімей УБД, які навчаються у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, надають пріоритет при розподіленні місці в них. Їм також надається право на безплатне харчування коштом місцевого бюджету. 

Пільги для здобувачів професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти

Учні в школі / фото ілюстративне, Getty

Ширший перелік пільг мають діти з сімей УБД, які наразі здобувають професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту, але не довше ніж до досягнення ними 23 років. 

Держава забезпечує таких громадян повною оплатою навчання коштом  загального фонду державного або місцевих бюджетів у разі зарахування вступників на навчання за державним замовленням (бюджет) або частковою оплатою тим, кого зарахували на навчання коштом фізичних і юридичних осіб (контракт).

Студенти також мають право на першочергове переведення на навчання на місцях державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти з контактної форми.

Крім пріоритетів, студенти з сімей УБД мають право на безплатні підручники, доступ до Інтернету в закладах освіти й проживання в учнівських та студентських гуртожитках.

Соціальна стипендія

Студенти також мають право на соціальну стипендію при відсутності заборгованості. Її розмір становить:

  • для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти — 450 гривень на місяць;
  • для студентів закладів фахової передвищої освіти — 890 гривень на місяць;
  • для студентів закладів вищої освіти, наукових установ — 1180 гривень на місяць.

Як студентам отримати пільги

Навчання в університеті / фото ілюстративне, Getty

Особі, яка оформлює пільги, необхідно подати заяву на ім’я керівника відповідного професійно-технічного або вищого навчального закладу із зазначенням конкретних видів державної цільової підтримки, на які особи претендують. До заяви додають копію посвідчення УБД одного з батьків.

Оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій

Дітям військовослужбовців (віком від 7 до 18 років), які мають статус учасника бойових дій, за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у дитячих оздоровчих таборах. Держава забезпечує таку категорію дітей пільговими путівками для відпочинку не більше одного разу на рік.

Для отримання путівки до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку батьки подають до органу соціального захисту населення міських та районних державних адміністрацій за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання УБД наступні документи:

  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • копію документа, який підтверджує належність дитини до пільгової категорії;
  • форму первинної облікової документації №079/о “Медична довідка на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто така наталія никонорова: досьє на сенаторку росії від “днр”

Валентина Твердохліб 16:40, 9 Жовтня 2024
наталія никонорова
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Наталія никонорова регулярно фігурує в російських новинах, як представниця днр. З 2022 року вона обіймає посаду сенаторки рф від “днр”.

Звідки родом наталія никонорова та як вона будувала “кар’єру в днр”? Редакція “Бахмут IN.UA” зібрала детальне досьє на колаборанку.

наталія никонорова
наталія никонорова / фото росджерела

Наталія никонорова: звідки родом

Наталія никонорова народилася 28 вересня 1984 року. Її точне місце народження в різних джерелах відрізняється. Раніше вказувалося, що місцем її народження є Донецьк. Але після вступу на посаду сенаторки рф, в російських джерелах стали вказувати, що никонорова народилася в санкт-петербурзі.

Дитинство наталії никонорової пройшло в Донецьку. Там вона закінчила місцеву школу №115. Вищу освіту поїхала здобувати в Київ.

Наталія никонорова: зв’язок з Україною

У 2001 році наталія никонорова вступила до приватного навчального закладу Міжнародний Соломонів університет. У 2005 році вона продовжила навчання на юридичному факультеті Київського національного економічного університету. У 2006 році отримала диплом магістра за спеціальністю “Правове регулювання економіки”. З 2008 року навчалася в аспірантурі Інституту держави і права ім. Володимира Корецького НАН України.

З 2006 по 2012 роки працювала помічницею народного депутата України Святослава Піскуна.

Коли в Києві розпочалася Революція Гідності, наталія никонорова не підтримала її. Натомість її підтримку отримали проросійські заворушення в Донецьку. Вона виступила “за” створення так званої донецької народної республіки і восени 2014 року повернулася в рідний Донецьк.

Скриншот із біографії наталії никонорової на сайті органів окупаційної влади

Кар’єра в “днр”

Після повернення в Донецьк никонорова одразу ж стала на сторону самопроголошеної влади і почала працювати на неї. Її перша посада — керівник юридичного управління парламенту “днр”.

У 2016 році никонорову призначили міністеркою закордонних справ “днр”, також її було обрано головою спеціальної комісії з фіксації та збору доказів “військових злочинів української влади на Донбасі”. За участі членів комісії та “громадських активістів” вона організувала систематичне отримання заяв від жителів Донеччини про те, що загибель їхніх родичів, отримання поранення і травм, знищення житла відбулося внаслідок “умисних дій Збройних сил України та за наказами військового і політичного керівництва України”. Усі ці сфабриковані докази никонорова особисто представляла на засіданнях Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську.

Повідомлення про призначення никонорової міністеркою закордонних справ “днр” / скриншот із росджерел
наталія никонорова
наталія никонорова на посаді міністерки закордонних справ / фото росджерела

У 2022 році, після входження “днр” і “лнр” до складу росії, посаду міністерки закордонних справ “днр” було скасовано. Натомість ватажок “днр” пушилін призначив никонорову співпредставницею республіки в раді федерації рф.

Указ про призначення никонорової сенаторкою рф

Наталія никонорова: кар’єра в росії

З 20 грудня 2022 року никонорова обіймає посаду сенаторки ради федерації російського парламенту. Перебуваючи на цій посаді, вона увійшла до складу комітету з міжнародних справ.

наталія никонорова
наталія никонорова в парламенті рф / фото росджерела

У 2023 році за свою “роботу” була відзначена російськими нагородами — медаллю ордена “за заслуги перед батьківщиною” та орденом пошани.

Нагородження никонорової орденом / фото росджерела

Наразі, перебуваючи у складі парламенту росії, никонорова виступає своєрідним “містком” між “днр” і росією. Вона є представницею так званої “республіки”, а також забезпечує функціонування всіх гілок влади загарбників на окупованих територіях.

Російська парламентарка займається і законотворчою діяльністю. Зокрема, розробляє зі своїми колегами-росіянами нові нормативно-правові акти для окупованих територій. У серпні цього року никонорова брала участь у розробці низки документів.

Нормативно-правові акти для “нових” регіонів / скриншот із росджерел

Одним із питань, яким опікується наталія никонорова є інтеграція освітніх закладів окупованих територій до російських стандартів. Завершити “інтеграцію” планується до 2026 року. Про це никонорова розповіла в інтерв’ю одному з російських видань.

Про інтеграцію навчальних закладів / скриншот

Піднімалася у розмові і тема “ждунів”. Так росіяни називають вчителів, які залишилися на окупованих територіях і продовжують викладати онлайн в українських школах.

никонорова про “ждунів” / скриншот

За сприяння никонорової на окупованих територіях також проводять зустрічі школярів з “учасниками сво”. Для пропагандистської роботи з дітьми навіть створили окремий проєкт — “привіт росія”. Він реалізується за підтримки адміністрації голови “днр”.

наталія никонорова
Зустріч наталії никонорової з російськими військовими / фото росджерела
Про проєкт “привіт росія” / скриншот із росджерел

Парламентарка з “днр” також координує проєкт жіночого руху прокремлівської партії “единая россия”. Він діє і на окупованих територіях. У межах проєкту в окупованих населених пунктах Донеччини відкривають жіночі клуби та жіночі політшколи від “единой россии”.

наталія никонорова
наталія никонорова на всеросійському жіночому форумі / фото росджерела

Жіночі клуби від “единой россии” працюють у Донецьку, Дебальцевому, Макіївці, Єнакієвому, Маріуполі та Харцизьку. Цьогоріч нові клуби відкрили ще й в Ясинуватій та Сніжному (Горлівський район).

Допис никонорової за 11 червня 2024 року / скриншот

Наталія никонорова: санкції і кримінальні справи

Цьогоріч слідчі СБУ на підставі зібраних даних і доказів повідомили наталії никоноровій підозру у створенні терористичної групи чи терористичної організації, а також у колабораційній діяльності. За це їй загрожує до 15 років позбавлення волі.

Окрім цього, наталія никонорова знаходиться під персональними санкціями країн ЄС, Великобританії, США, Канади, Швейцарії, Австралії і Японії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

СЗЧ та дезертирство: чим відрізняються поняття

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:45, 9 Жовтня 2024
СЗЧ в Україні / фото GeneralStaff.ua

Питання самовільного залишення частини та дезертирства є критично важливим для будь-якої армії, адже такі вчинки можуть сильно вплинути не тільки на життя військовослужбовця, але й на загальну якість військ. Утім, багато хто плутає їх, називаючи одним і тим же.

Редакція Бахмут IN.UA розібралася в цих поняттях та пояснює, яка ж між ними різниця.

СЗЧ та дезертирство: відмінність понять

Самовільне залишення частини та дезертирство — це два поняття, які часто ототожнюють одне з одним. Утім, вони мають певні відмінності у своїх концепціях. Наприклад, поняття СЗЧ передбачає відсутність наміру залишити службу назавжди, тоді як дезертирство має у своїй основі рішучість не повертатися до виконання своїх обов’язків, як військовослужбовця.

Наслідки СЗЧ та дезертирства

СЗЧ та дезертирство в законній площині регламентуються різними статтями Адміністративного та Кримінального кодексів. 

У мирний час за СЗЧ накладається адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф 8 500-17 000 гривень або арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб. Якщо порушення відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 000 до 34 000 гривень.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ проходить за статтею 407 Кримінального кодексу України. Вона передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Дезертирство в Україні — це лише кримінальне правопорушення, яке регламентується статтею 408 Кримінального кодексу України. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на період від 5 до 12 років.

Декриміналізація СЗЧ

В Україні йде активне обговорення законопроєкту №12095, який послаблює покарання за самовільне залишення військової частини.

За ним, військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але потім добровільно повернулися до місця проходження служби, не будуть надавати підозру в кримінальному правопорушенні. Вони також зберігатимуть виплати та здійснення продовольчого, речового забезпечення, пільг та соціальних гарантій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Куди звертатися, якщо рідний був викрадений на ТОТ чи у рф: пояснення омбудсмана

Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів про алгоритм дій, якщо член вашої родини був затриманий на ТОТ чи у рф. Про це омбудсман […]

Як отримати ліки з безплатною доставкою через Укрпошту: покроковий гід

Українці можуть замовляти ліки з безплатною доставкою до відділень Укрпошти. Така ініціатива дозволить забезпечувати медикаментами тих, хто проживає у віддалених та постраждалих від війни населених […]

16:15, 16.10.2024 Скопіч Дмитро

Чи можуть роботодавці вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні: пояснення експертів

Попри те, що за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат, відмова у наданні довідки про взяття на облік […]

Виплати військовим: як вирахувати онлайн

Міністерство оборони України запустило новий сайт соціального забезпечення та підтримки військовослужбовців і членів їхніх сімей. Головною функцією ресурсу є онлайн-калькулятор, який дозволяє розрахувати грошове забезпечення […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]