СЗЧ та дезертирство: чим відрізняються поняття

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:45, 9 Жовтня 2024
СЗЧ в Україні / фото GeneralStaff.ua

Питання самовільного залишення частини та дезертирства є критично важливим для будь-якої армії, адже такі вчинки можуть сильно вплинути не тільки на життя військовослужбовця, але й на загальну якість військ. Утім, багато хто плутає їх, називаючи одним і тим же.

Редакція Бахмут IN.UA розібралася в цих поняттях та пояснює, яка ж між ними різниця.

СЗЧ та дезертирство: відмінність понять

Самовільне залишення частини та дезертирство — це два поняття, які часто ототожнюють одне з одним. Утім, вони мають певні відмінності у своїх концепціях. Наприклад, поняття СЗЧ передбачає відсутність наміру залишити службу назавжди, тоді як дезертирство має у своїй основі рішучість не повертатися до виконання своїх обов’язків, як військовослужбовця.

Наслідки СЗЧ та дезертирства

СЗЧ та дезертирство в законній площині регламентуються різними статтями Адміністративного та Кримінального кодексів. 

У мирний час за СЗЧ накладається адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф 8 500-17 000 гривень або арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб. Якщо порушення відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 000 до 34 000 гривень.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ проходить за статтею 407 Кримінального кодексу України. Вона передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Дезертирство в Україні — це лише кримінальне правопорушення, яке регламентується статтею 408 Кримінального кодексу України. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на період від 5 до 12 років.

Декриміналізація СЗЧ

В Україні йде активне обговорення законопроєкту №12095, який послаблює покарання за самовільне залишення військової частини.

За ним, військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але потім добровільно повернулися до місця проходження служби, не будуть надавати підозру в кримінальному правопорушенні. Вони також зберігатимуть виплати та здійснення продовольчого, речового забезпечення, пільг та соціальних гарантій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Радіодиктант національної єдності у 2024 читатиме поет з Донеччини

Семаковська Тетяна 14:00, 9 Жовтня 2024
Написання диктанту / фото ілюстративне, Getty

Вже 25 жовтня в Україні відбудеться Радіодиктант національної єдності, який присвятять Дню української писемності. Його читатиме поет з Донеччини, а нині військовий, Павло Вишебаба.

Про це повідомили в Суспільному.

Радіодиктант національної єдності-2024

За словами керівника проєкту “Радіодиктант національної єдності” Дмитра Хоркіна та координаторки радіодиктанту Юлії Шелудько в етері Українського Радіо, цього року авторкою диктанту стане українська письменниця Оксана Забужко, а читатиме її текст письменник, музикант і військовий Павло Вишебаба — уродженець міста Краматорськ, що на Донеччині.

Що відомо про авторку та диктора

Оксана Забужко — відома сучасна письменниця, авторка бестселерів “Польові дослідження з українського сексу” (1996) та “Музей покинутих секретів” (2009). Вона також є лауреаткою багатьох українських та міжнародних премій, зокрема, Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019) та “Книга року ВВС” (2020).

Павло Вишебаба — уродженець Краматорська та відомий поет, музикант. Він добровільно пішов на війну з початком повномасштабного російського вторгнення. В той же рік він випустив збірник віршів “Тільки не пиши мені про війну”.

Цікаві факти про українську мову

Під час війни для багатьох українська мова стала сакральним символом незламності. Редакція Бахмут IN.UA розповідає громадянам про те, які маловідомі факти стосуються нашої рідної мови. Скільки усього разів забороняли українську мову? Якими були перші слова, написані українською? Хто дам українській мові статус офіційної? Яка найуживаніша та найменш уживана букви в мові? Відповіді на питання дізнавайтесь в матеріалі за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оформити перепустку в комендантську годину та хто може це зробити

Семаковська Тетяна 11:45, 9 Жовтня 2024
Стела у Донецькій області, у регіоні діють посилені заходи безпеки / фото Ліберови

На Донеччині з 7 жовтня діє посилена комендантська година, у цей час пересуватися по місту цивільним заборонено. Є виняток, якщо у цей час відбувається організована місцевою владою евакуація. Також право на пересування мають люди із перепустками.

Хто може оформити перепустку на пересування у комендантську годину та куди потрібно звертатися — читайте в матеріалі.

Як оформити перепустку в комендантську годину?

Для того, щоб оформити перепустку в комендантську годину звертаються до військової комендатури. Це можуть робити керівники підприємств та організацій, якщо можуть обґрунтувати, чому їх працівникам потрібен дозвіл на пересування у комендантську годину. У перепустці вказують термін її дії, надавати перепустку потрібно на вимогу.

Перепустку перевіряють патрулі, це можуть бути:

  • представники правоохоронних органів;
  • військовослужбовці ЗСУ;
  • військовослужбовці Національної гвардії України;
  • військовослужбовці Держприкордонслужби України.

Хто може пересуватися без перепустки під час комендантської?

Під час дії комендантської години перебувати на вулицях можуть особи та транспортні засоби:

  • Збройних Сил України;
  • Держспецтрансслужби;
  • Національної гвардії України;
  • Служби Безпеки України;
  • Державної міграційної служби України;
  • Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Що робити якщо комендантська година застала в дорозі

Якщо ви перебуваєте під час комендантської години на вулиці не потрібно зупинятись посеред дороги, прямуйте до свого пункту призначення. Якщо ви потрапляєте на перевірку до патруля надайте документи, виконуйте вказівки правоохоронних органів, поясніть, чому перебуваєте на вулиці у заборонений час.

Як доїхати з вокзалу додому в комендантську годину?

Нерідко потяги прибувають на вокзал під час дії комендантської години, але ви все одно можете дістатися до свого пункту призначення. Для цього можна скористатися таксі, які мають спеціальні перепустки для водіїв. Зверніть увагу, що ціни на такі таксі зазвичай трохи вищі, ніж у час, коли комендантська година не діє.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зимова підтримка від благодійників: на яку допомогу можуть розраховувати українці в холодну пору

Зима — сувора пора року, тим паче в умовах війни. Це особливо відчувають представники різноманітних вразливих категорій населення в Україні, зокрема переселенці та переселенки. Саме […]

12:20, 06.11.2024 Скопіч Дмитро

Естонська рада анонсувала нову реєстрацію на грошову допомогу

Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]

12:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

FlixBus запускає новий рейс з України до Мюнхена: деталі та розклад

Автобусний оператор FlixBus, який виконує рейси між Україною й девʼятьма країнами ЄС, запустив новий маршрут. На цей раз об’єднають Київ та Мюнхен. Про це повідомили […]

11:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]

17:40, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Страшно захопливі: сім фільмів та мультфільмів для сімейного перегляду на Хелловін

Хелловін — це не тільки свято жахів, але й гарна можливість провести час із власною сім’єю. А що може бути краще за сімейний перегляд фільмів […]

16:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро