Фронт наближається: росіяни просуваються у бік Очеретиного

Семаковська Тетяна 09:35, 3 Травня 2024
Наші війська працюють по окупантам в Очеретино / скришот Deep State

На Донеччині продовжуються бої, за минулу добу ворог мав просування біля Очеретиного та в Котлярівці, обидва селища Покровського району.

Про просування ворога свідчить карта Deep State.

Фронт карта за 3 травня 2024

Очеретине
Карта бойових дій / скриншот Deep State

Російські війська продовжують користуватися відсутністю американської допомоги, яка ще не надійшла, та активізують свої зусилля на фронті. За останні дні ворог практично щодня мав невеликі тактичні просування. За минулу добу окупанти мають успіхи біля Очеретиного та Котлярівки. Ситуація на фронті складна.

Росіяни планують підтягувати резерви, тиснуть з боку окупованого селища Керамік, частини Архангельського та Очеретиного.

Бійці підрозділу “Ясні Очі” 23-ї ОМБр опублікували кадри роботи по окупантах в районі Очеретиного.

Робота українських операторів по ворогу / скриншот

“Можна помітити, що основною силою ворога в цьому районі є піхота, яка лізе як зомбі по посадках, окопах, ховається під технікою тощо. Але наші бійці теж не дають спокійно це робити, полюючи на виродків FPV-дронами”, — пишуть у Deep State.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хочеш виграти електросамокат? Завітай у військомат: проросійські канали поширюють фейк

Лідія Гук Гук Лідія 14:50, 2 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Антиукраїнські Telegram-канали поширюють повідомлення від начебто Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому йдеться про отримання промокодів за оновлення особистих даних. В оголошенні вказано, що, крім бонусних кодів, в українців є можливість виграти електросамокат. Однак, це брехня.

Чому це фейк та з якою метою поширюється така інформація, — пояснюємо у матеріалі Бахмут IN.UA

Оновити дані в ТЦК: як маніпулюють темою

Першим інформацію про акцію від нібито ТЦК та СП поширив Telegram-канал “Медведь”, а згодом інформацію підхопили інші проросійські сторінки: “Украина.ру“, “Russia News“, “Дядя Слава“.

Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

В оголошенні можна побачити, що знижки пропонують лінія магазинів “EVA”, онлайн-кінотеатр “Megogo” та ресторан японської кухні “Sushiya”. Зазвичай, про будь-які  промоакції ці компанії повідомляються на своїх сторінках в соцмережах та на офіційних сайтах. Ми не знайшли жодного повідомлення про існування пропозиції.

Також немає жодної інформації щодо конкурсу на сторінці Київського міського ТЦК та СП у соцмережах.

На  фейковість також вказують інші елементи:

  • слово “електросамокат” двічі написане із помилкою:  “електроМсамокат”.
  • слово “обнови” замість “онови” вказує на те, що автори фейкового оголошення не надто добре володіють українською мовою;
  • станом на зараз онлайн-кінотеатр “Megogo” не пропонує згаданого в об’яві тарифу «Кіно+».
Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

Це вже не вперше російські Telegram-канали поширюють фейки про мобілізацію в Україні, з метою дискредитувати процес призову військовозобов’язаних на службу. Така інформація є частиною інформаційної війни, спрямованою на підрив довіри до уряду та збільшення соціальної напруги у країні.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: що коїться

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:25, 1 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Мережею шириться хвиля “зради” з приводу того, що український Мінюст подав до Ради Європи нову заяву з приводу переліку прав і свобод людей в Україні. Чи дійсно є підстави для переживань? Розбирається “Бахмут.IN.UA”

В українців відбиратимуть машини?

Українські ЗМІ, посилаючись на документ представництва України при Раді Європи, повідомили, що наша країна тимчасово відступила від Конвенції з прав людини через воєнний стан. Заявка була подана ще 4 квітня, у мережі вона з’явилася 28 квітня.

Згідно зі статтею 15 Конвенції про права людини передбачено, що в період воєнного стану можуть бути впроваджені тимчасові обмеження на конституційні права людей. В межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини можуть здійснюватись такі правові заходи:

  • примусове відчуження об’єктів права приватної або комунальної власності для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в порядку, встановленому законом, та видавати про це відповідні документи;
  • запровадити комендантську годину (заборону перебування на вулицях та в інших громадських місцях у визначений час без спеціально виданих перепусток і посвідчень);
  • встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства;
  • встановлювати пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також пересування транспортних засобів;
  • проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажобагажу, службових приміщень і житла громадян, у встановленому порядку, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;
  • забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших масових заходів;
  • встановлювати в установленому порядку заборону або обмеження щодо вибору місця перебування чи місця проживання осіб на території, де введено воєнний стан;
  • заборонити громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку, змінювати місце проживання (місця перебування);
  • встановити військово-житловий обов’язок для фізичних та юридичних осіб.

Що кажуть офіційні посадовці

Почнемо з повідомлення Міністерства юстиції, яке пояснює, що інформація у ЗМІ була подана із викривленням. Так, дійсно, цей документ був поданий у зв’язку із запровадженням воєнного стану ще у 2022 році Генеральному секретарю Ради Європи після повномасштабного вторгнення росії, що є частиною міжнародних зобовʼязань України. Повідомлення ж, через яке у мережі здійнялася хвиля “зради”, містить у собі ряд уточнень, якими навпаки — зменшено перелік статей, за якими відбувався відступ. 

“Україна у квітні НЕ призупинила захист, а якраз навпаки — переглянула та забрала застереження щодо обмеження певного набору прав”, — наголосив Міністр юстиції України Денис Малюська.

Окрім цього, на сайті Мінюсту є уточнення: “Згідно з роз’ясненням до ст. 15 Конвенції відступ від зобов’язань не обов’язково є визнанням того, що Держава не зможе гарантувати права, закріплені в Конвенції. Насправді на практиці, заявляючи про відступ від зобов’язань, Договірна Держава зазвичай зазначала, що заходи, яких вона вживає, «можуть» передбачати відступ від її зобов’язань за Конвенцією”.

На своїй сторінці у Facebook Денис Малюська пояснив, що це не ноу-хау, адже так вчиняють всі країни, що знаходяться у стані війни, “окрім росії, де із правами людини завжди погано”:

“Повідомлення про можливість застосування обмежень певних прав ми дійсно надіслали практично одразу після запровадження воєнного стану у 2022 році — це частина наших міжнародних зобовʼязань (подібні повідомлення надсилаються ще з 2015 року)”.

Викривлену інформацію прокоментував й уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець:

“Це викликало резонанс як серед ЗМІ, так і в суспільстві. Але інформація була подана викривлено! Йдеться не про обмеження прав людини, а про часткове скасування обмежень, які були застосовані раніше! Про це зазначається на офіційному сайті Ради Європи. Тобто обмеження Україна подавала ще до цього, а наразі вони не застосовуються”, — зазначив омбудсмен Дмитро Лубінець.

Уповноважений також наголошує на тому, що відступ України від цих зобов’язань залишатиметься чинним до повного припинення збройної агресії російської федерації:

“Наразі ж при кожному продовженні воєнного стану — Україна знову надсилає таку заяву до Ради Європи. Тобто це робиться систематично Міністерством юстиції України й такий крок – вимушений через воєнний стан”, — пояснив уповноважений ВР Дмитро Лубинець.

Пресслужба МЗС України додає, що абсолютно всі зроблені українською стороною повідомлення щодо відступу від зобов’язань містяться у відкритому доступі. Знайти їх можна сайтах Ради Європи та ООН.

“Інформування здійснюється на регулярній основі після продовження строку дії воєнного стану в Україні. У квітні 2024 Україна вчергове уточнила перелік існуючих обмежень і зменшила його. Це інформування стало вже двадцятим з 2015 року”, — зазначають в Міністерстві закордонних справ.

Що відбувається у мережі

Цю тему підхопили десятки, якщо не сотні, незрозумілих TikTok та YouTube блогерів, які почали хайпувати на цій темі, збираючи тисячі переглядів та коментарів. При чому подавали цю інформацію однобоко та викривлено, подаючи як факт те, що у “українців тепер примусово відбиратимуть авто” або “українці тепер не можуть бути у безпеці навіть у своїх домівках”. При цьому “забуваючи” уточнити всі деталі самого інфоприводу.

Колаж Бахмут IN.UA

Як розібратися у вороху інформації

В першу чергу, аби не попасти на гачок дезінформації, варто відмовитися від скролингу відео авторства псевдоблогерів, які не мають компетенції для коментування подібного роду інформацію. 

Підпишіться на офіційні акаунти Міністерств та Міністрів, адже тільки вони мають коментувати інформацію, яка має високе суспільне значення. Завдяки цьому ви отримуватимете інформацію від першоджерел, а не перекручену та ту, що може грати на руку ворогові або бути вигідною для розповсюджувачів дезінформації.

На прикладі сьогоднішньої статті пропонуємо такі акаунти: пресслужба МЗС, омбудсман Дмитро Лубінець, Міністр юстиції Денис Малюська. Також перевіряйте відомчі сайти, наприклад ось сайт Міністерства юстиції

Також завжди читайте першоджерело, відкривайте закони та положення і звіряйте із тим, що вам узагальнюють автори медіаконтенту. Адже словами можна вдало маніпулювати, перебільшуючи чи замовчуючи інформацію. 

Звісно, тоді постає питання: невже мені все потрібно перевіряти та не довіряти жодному медіа? Відповідь: ні, адже існують медіа, які рекомендовані як надійні джерела інформації — “білий” список від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа також є у списку регіональних якісних медіа. Втім критичне мислення не можна вимикати ніколи, адже всі можуть помилятися. Якщо редакція “Бахмут.IN.UA” припустилася помилки або неточності, ми завжди про це попереджаємо наших читачів та відкрито це пояснюємо.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як вберегти свій зір: поради від офтальмолога Олександри Яриги

Зір — це важлива функція нашого організму. Здоров’я очей впливає на багато аспектів життя людини: організацію повсякденного життя, безпеку, мобільність, професійну діяльність та багато іншого. […]

Вступ 5802c

Спеціальні умови вступу на магістратуру для випускників з ТОТ

Українці, які цього року закінчили бакалаврат на тимчасово окупованих територіях або в зонах активних бойових дій, зможуть вступити до магістратури за спрощеною процедурою. Це стало […]

Воїн ЗСУ

Російські війська захопили Шуми: що відомо про ситуацію на Торецькому напрямку

Українські джерела повідомляють про захоплення російськими військами селища Шуми на Торецькому напрямку. Хоча офіційного підтвердження змін лінії фронту немає, ця подія може мати стратегічне значення […]

908 гривень на книжки: кому держава видасть книжкові сертифікати

З 1 липня в Україні набуде чинності нова державна ініціатива — “книжкові сертифікати” у додатку “Дія”. Її метою є підтримка книговидавничої галузі, популяризація читання та […]

Евакуація з Торецької громади до Дніпра: як записатися

На території Торецької громади продовжується обов’язкова евакуація населення до більш безпечних регіонів України. Організацією займається місцева влада за підтримки благодійних організацій з Дніпра. Найближча дата […]

14:00, 22.06.2024 Скопіч Дмитро