Фейк: в Україні можна їздити на самокаті з дозволу ТЦК

Чорнойван Аліна 11:07, 30 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Російські пропагандисти створили фейк про так званий “Територіальний центр катання”, без дозволу якого “ухилянтам” пересуватися самокатом неможливо.

Чому інформація не відповідає дійсності, пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

Хто поширює фейк?

Розповсюдженням неправди про Україну займається російська платформа Дзен.ру. На цей раз вдалися до брехні щодо застосунку Bolt, у якому нібито перш ніж оформити поїздку на самокаті, її треба узгодити  з ТЦК.

До новини фейкомети прикріпили скриншот, згідно з яким ТЦК розшифровується не як “Територіальний центр укомплектування”, а як  “Територіальний Центр Катання”. Формулювання складає враження, що назва такої «установи» вигадана в жартівливому контексті. Звісно ж, такої в Україні не існує.

Скриншот / Дзен.ру

Окрім того, пропагандисти посилаються на Міністерство оборони, при цьому навіть не уточнюючи яке саме вони мають на увазі як джерело: російське чи українське. У будь-якому випадку, українське Міноборони не надавало жодної заяви або наказу з цього приводу.

Перевірка додатку Bolt

Аби спростувати цю інформацію, ми скористалися застосунком, спробувавши оформити поїздку електросамокатом:

Скриншоти з додатка / Бахмут IN.UA
Скриншоти з додатка / Бахмут IN.UA

Виявилося, що, як і зазвичай, перед поїздкою з’являється запит на встановлення віку користувача та попередження про безпечну швидкість під час пересування

До того ж скриншот, що поширюють, є підробкою: шрифт у застосунку та той, що на підробці —  абсолютно різні. За такий немалий період повномасштабного вторгнення росіяни так і не навчилися робити якісні фейки, бути уважними до деталей при їх створенні. Неозброєним оком видно, що шрифти не збігаються.

Фейковий скриншот

Тема ТЦК, обмежень “ухилянтів” у всіх сферах життя в Україні — один із найбільш популярних інфоприводів для створення росіянами фейків. Після публікації подібних новин їх підхоплюють всі інші пропагандисти та постять у своїх Телеграм-каналах. 

Фейкомети вдаються до ще більш безглуздих ідей, як створити ІПСО та посприяти виникненню розбіжностей у світогляді між українцями. Тож варто бути уважними навіть до дрібних деталей, щоб зрозуміти, що перед вами неправдива інформація.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відеофейк: українські військові провокують вибухи боєприпасів

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:00, 1 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

В мережі проросійські ЗМІ поширюють відео, на якому боєць ЗСУ тренувався запускати дрон з ніби бойовим снарядом. Після скидання боєприпасу у приміщенні відбувається потужний вибух. Пізніше з’явилось відео, як український боєць недбало обходиться з авіабомбою ФАБ-500 і теж спровокував вибух. 

Утім, це — відеофейки. “Вибухи” у відео зроблені за допомогою ефекту з Instagram.

Дописи росЗМІ / скриншот

Необережне поводження зі зброєю: рф поширюють фейки

Якщо потужність дронового боєприпасу може бути схожою з тим, що на відео, то ФАБ-500 — це півтонна авіабомба, яка утворює воронку діаметром 8 метрів та 3 метри вглиб, так характеризують властивості авіабомби самі росіяни. Тобто якщо авіабомба здетонувала і відбувся вибух, то навряд чи це відео могло б зберегтись, однак росЗМІ цей момент не врахували. У відкритому доступі ми знайшли відео скидання ФАБ-500ШЛ — можні помітити, наскільки потужний вибух вона здійснює, коли вражає ціль.

Ефект “вибуху” на обох відео ідентичний / колаж Бахмут IN.UA

Вибухи на відео: ефект з Instagram

На обох відео накладений одинаковий ефект — “Explosion”. В інструменті для створення Instagram Stories можна активувати цей ефект дотиком під час зйомки відео. Накласти цей ефект на готове відео не можна. Скоріш за все, росЗМІ або зробили монтаж та прикріпили фрагмент з вибухом, або українські військові хотіли відзняти гумористичне відео, але росЗМІ підхопили його. За зворотнім пошуком у Google Images знайти першоджерело цих двох відео не вдалось, однак їх активно тиражували пропагандистські ЗМІ та маловідомі акаунти у мережі Twitter (X). 

Сам графічний ефект достатньо популярний серед користувачів мережі Instagram. Ми змогли знайти відео інших користувачів з цим ефектом, які не пов’язані з війною в Україні. Ми порівняли та виявили, що ефект на відео військових та ефект на відео інших користувачів Instagram ідентичний.  

Пропагандисти, поширюючи подібні відео на своїх ресурсах та маніпулюючи, намагаються деморалізувати українців та принизити воїнів ЗСУ. Радимо не вестись на російську дезінформацію та перевіряти інформацію у першоджерелах.

Читати також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 через їх ненавченість

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 1 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Російський Telegram-канал «дорогая хурма» поширює інформацію, що Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 нібито через їх ненавченість. Причиною цього, мовляв, є бажання військових відтягнути повернення до України.

Однак, це — маніпуляція. У 2025 році Данія припинить навчання українських пілотів на F-16 через те, що переходить на винищувачі F-35. Для цього будуть використовувати авіабазу Скрідструп, де нині навчаються українці.

Навчання українських льотчиків на F-16

Початковий етап навчань українських пілотів на винищувачах F-16 розпочався влітку 2023 року у Великій Британії. У квітні стало відомо, що дві передові групи відточують навички керування винищувачами F-16 у Данії та США. Також ще одна група, продовжуючи навчання, перемістилася з Великої Британії до Франції, де вони освоюють легкомоторні літаки. За інформацією видання The New York Times дванадцять українських льотчиків будуть готові пілотувати F-16 у бойових умовах вже у липні.

25 червня пропагандистський Telegram-канал «дорогая хурма» опублікував новину про те, що Данія припинить навчання українських пілотів на F-16. Утім у тексті зазначено, що причиною завершення процесу підготовки є нібито нездатність українців до навчання.

Маніпуляційний допис про завершення навчання українських пілотів / скриншот

Однак справжньою причиною припинення навчання є перехід Данії на використання винищувачів F-35. Нові літаки розміщуватимуться на авіабазі Скрідструп, де зараз проходять навчання українські пілоти. Міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен для Finans повідомив, що до кінця навчальної програми близько 20 українських пілотів пройдуть підготовку на F-16 у Данії.

28 червня очільник ВПС Данії Ян Дам для TV 2 повідомив, що країна підготувала 50 українських спеціалістів з обслуговування F-16, а ще 50 людей навчатимуть після літньої перерви. За словами Яна Дама, минулий рік був найбільш завантаженим за багато років для аеропорту Скрідструп, де проходять навчання українські пілоти. 

Щоб стати кваліфікованим пілотом F-16, зазвичай потрібно три-чотири роки інтенсивного тренування. Однак, для українських пілотів цей процес значно скорочено: навчання, яке зазвичай займає кілька років, стискається до шести-восьми місяців. Така стисла програма підготовки є винятковою, враховуючи необхідність якнайшвидшого посилення обороноздатності України в умовах війни.

Розповсюдження маніпуляційних новин про нібито нездатність українських пілотів освоїти F-16 спрямоване на зміцнення російських наративів про неспроможність України та дискредитацію українських військових. Кремль намагається створити враження, що Україна не може відповідати очікуванням своїх союзників і тому не є надійним партнером на міжнародній арені.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відеофейк: українські військові провокують вибухи боєприпасів

В мережі проросійські ЗМІ поширюють відео, на якому боєць ЗСУ тренувався запускати дрон з ніби бойовим снарядом. Після скидання боєприпасу у приміщенні відбувається потужний вибух. […]

Маніпуляція: Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 через їх ненавченість

Російський Telegram-канал «дорогая хурма» поширює інформацію, що Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 нібито через їх ненавченість. Причиною цього, мовляв, є бажання військових відтягнути […]

12:00, 01.07.2024 Гук Лідія

“Світло, камера, пропаганда!”: які фільми показує росія про війну в Україні

Не тільки фейками та маніпуляціями в проросійських медіа обмежуються росіяни. Пріоритетом для росіян на ТОТ, як вони самі зазначають, є “перевиховування” українського населення, тобто зомбування […]

Маніпуляція: США пожалкували про відмову від “мирного плану” путіна

Російські пропагандистські медіа поширюють статтю Джеймса Кардена, ексрадника Держдепартаменту США та редактора-кореспондента видання “The American Conservative”, де вона була опублікована, про так званий “мирний план […]

Фейк: Україна планує мобілізувати 90% поліцейських в Харківській області

Російські медіаресурси поширюють інформацію, що нібито 90% поліцейських в Харківській області буде мобілізовано. Відтак у Харкові, мовляв, пануватиме хаос та анархія. Однак, — це фейк. […]

12:00, 29.06.2024 Гук Лідія