Фейк: лікаря з “Охматдиту” облили кров’ю, щоб створити постановку

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 09:25, 28 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Пропагандистські медіа поширюють відео, на якому нібито київський поліцейський обливає кров’ю Олега Голубченка, лікаря “Охматдиту”. РосЗМІ поширюють тезу, що це було зроблено спеціально для українських та міжнародних ЗМІ. За словами пропагандистів, лікар є crisis actor — людиною, яка виступає у ролі жертви, постраждалого. А фото, які тиражувалися у світових медіа начебто є постановочними. 

Утім, це фейк. Відео, яке публікують пропагандисти є інсценуванням.

Пропагандистський допис / колаж Бахмут IN.UA

Лікаря облили кров’ю: відео постановочне

8 липня 2024 року російські війська завдали ракетного удару по дитячій лікарні “Охматдит”. Під час атаки в медичному закладі перебувало 627 дітей. ДСНС, рятувальники, правоохоронці та волонтери майже одразу почали розбирати завали та допомагати постраждалим. Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ України, в етері телемарафону заявив, що було залучено понад 500 осіб правопорядку.

Відео почали тиражувати пропагандистські медіа, як тільки його зробили. Згідно з метаданими, відеоматеріал зробили 19 липня 2024 року о 12:53 за київським часом і майже одразу почали поширювати у мережі інші російські медіа. 

Метадані відеозапису / Бахмут IN.UA

РосЗМІ вказували, що відео опублікували саме українські Telegram-канали, однак не вказали першоджерело. Нам також не вдалось знайти оригінальне відео в українських медіа, яке було б опубліковане раніше, ніж його почали поширювати росіяни. За зворотнім пошуком нам вдалось дізнатись, що відео активно просували саме російські медіа та маловідомі іншомовні акаунти у X (Twitter). 

Олега Голубченка облили кров’ю: фейк

Ми проаналізували детально відео, а саме: одяг учасників відеозапису та обставини, за яких відбувалась зйомка. РосЗМІ звернули увагу, що образ Олега Голубченка був підготовлений заради нібито імітації трагедії: його облив буцімто кров’ю поліцейський. Утім, це не так. 

По-перше, ідентифікувати, що на відео був саме Олег Голубченко, лікар з “Охматдиту”, неможливо — він стоїть спиною до камери, теж саме і з начебто поліцейським, який також не дивиться у бік зйомки. 

По-друге, форма лікаря Голубченка та одяг актора не відповідають одне одному: 

  • на відео у псевдолікаря форма пом’ята;
  • на спині немає горизонтального шва;
  • на правій штанині позаду відсутня кишеня;
  • коли на відео нібито поліцейський обливав кров’ю, залишив декілька плям на лівій штанині. У Голубченка штани на всіх фото були чисті.
Аналіз Бахмут IN.UA
Аналіз Бахмут IN.UA

Зовнішній вигляд начебто поліцейського також привернув увагу — його форма не відповідає однострою. У кадр потрапив лише один шеврон — нарукавний знак “Поліція”. Згідно з правилами розміщення однострою поліцейських, нарукавний знак “Поліція” має знаходитись на лівому рукаві. На відео він знаходиться на правому рукаві.

Аналіз Бахмут IN.UA

Також фейковий поліцейський був одягнений у черевики з високими берцями, які не входять до літнього спеціального однострою темно-синього кольору — поліцейські забезпечуються у літній період черевиками чорного кольору. На фотографіях, які були зроблені біля руйнувань “Охматдиту” видно, що поліцейські одягнуті у звичайні черевики. До того, берці мають носитися під брюками, на відео вони одягнуті поверх. 

Поліцейські під час розбору завалів були в легких черевиках / аналіз Бахмут IN.UA

Згідно з правилами носіння однострою поліцейських, у псевдополіцейського також відсутнє поясне спорядження (для розміщення зброї, спеціальних засобів та засобів зв’язку). 

Відео відзняли для пропаганди

Деякі пропагандисти коментуючи відео зауважили, що це відбувалось у той час, коли нібито вже стався приліт ракети по лікарні. Натомість зі слів росЗМІ, підготовка до “постановки” відбувалась неподалік, зі зворотнього боку будівлі. На відео окрім звуків вітру більше нічого не чутно, а саме: звуків сирен поліції, швидкої допомоги, звуків руйнувань лікарні, криків постраждалих, розбору завалів тощо. Та ідентифікувати місцевість, що це була стіна нібито біля лікарні, нам не вдалося. 

Росіяни визнають та вихваляють власні воєнні злочини. Пропагандисти не приховують того, що потрібно далі вчиняти терористичні дії та вбивати мирне населення. Однак при всьому вони всіляко намагаються перекласти відповідальність на Україну, тому роблять такі недолугі фейки. Радимо не вестись на російську пропаганду та перевіряти інформацію у першоджерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Міноборони України передає армії списані боєприпаси

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 20 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Російські медіа та Telegram-канали поширюють інформацію, що Міністерство оборони України вирішило передати на потреби армії списані ще у 2014 році боєприпаси.

Утім, це — маніпуляція, оскільки не було зазначено, що боєприпаси пройшли ретельну перевірку. А причиною їх списання є надлишок. У результаті дописи пропагандистів створюють враження, що ЗСУ отримали нібито дефектні боєприпаси.

Повернення списаних боєприпасів ЗСУ

16 липня на офіційному сайті Міністерства оборони України повідомили про рішення повернути Збройним силам України значну кількість боєприпасів різних калібрів. Ці боєприпаси у 2014 році були передані підприємствам для утилізації як надлишкові ще до початку російської агресії. Однак нині знову стали необхідними через наростаючу потребу у військових ресурсах. 

Цього ж дня низка пропагандистських Telegram-каналів, акаунт у Х (ред. — колишній Twitter) та російських медіа поширили новину, однак не в повному обсязі. Приміром Telegram-канали “Украина.ру”, “дядя слава” та користувачка Alisa Vasilisa у Х лише написали: “Міноборони України вирішило передати на потреби армії списані ще до 2014 року боєприпаси, – пресслужба відомства. Оснащення за стандартами НАТО!”. У той час, медіа рф додали більше інформації про новину, без вимірювального сенсу, як це зробили пропагандистські канали у соцмережах. 

Маніпуляційні дописи Telegram-каналів / скриншоти

У своїх новинах деякі російські ЗМІ не зазначили, що перед передачею армії боєприпаси були ретельно перевірені на придатність. Крім цього, Telegram-канали та інші сторінки в соцмережах також не вказали, що причиною утилізації став надлишок, як про це зазначається в повідомленні на сайті Міноборони:

“Завдяки зусиллям фахівців Управління відчуження та утилізації надлишкового військового майна повернуті боєприпаси, після ретельної перевірки якості, вже застосовуються на полі бою проти російських окупантів.”

Зокрема, йдеться про:

  • артилерійські постріли;
  • боєприпаси до стрілецької зброї;
  • комплектуючі елементи;
  • підривники тощо.

Російські медіа та пропагандистські канали часто подають новини неповно або з маніпулятивними акцентами для створення негативного образу України та збройних сил. У цьому випадку навмисно оминули факт про ретельну перевірку боєприпасів та причину їх списання. Це робиться для того, аби створити враження про нібито недолуге управління ресурсами в Україні, яке ставить під загрозу життя військових та відчуття безсилля. Адже новина про те, що Україна начебто повертає у використання списані боєприпаси може наводити на думку, що країна більше не має ресурсів для захисту, крім тих, які раніше були списані як непридатні до користування.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: бій росіян із Французьким легіоном на Харківському напрямку

Чорнойван Аліна 13:02, 19 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Росіяни поширюють фейк про бої з французами на Харківському напрямку, при цьому стверджуючи, що нікого в полон не братимуть. Цю “новину” вони використали  як клікбейтну рекламу.  

Детальніше про допис — у матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.

Скриншот допису / Новости и Сводки ДНР

Чи справді Французький легіон воює на Харківському напрямку?

росія вже не вперше спекулює на темі “війни проти НАТО”. Рашистська влада та ЗМІ часто наголошують на тому, що нібито в Україні воюють найманці. Останнім часом досить активно поширюються фейки саме про французьких військовослужбовців, до того ж у різних контекстах. Раніше, до прикладу, “Бахмут IN.UA” розповідав про черговий російський фейк: нібито французи хочуть захопити Одесу.

Що таке Французький Іноземний легіон

Французький Іноземний легіон — єдине військове формування Франції, створене у 1831 році та яке може застосовуватися лише за її межами. До його лав приймають чоловіків усіх національностей віком від 17 до 40 років. Переважно в складі Легіону іноземці, проте і громадян Франції був певний відсоток, значно менший від основної кількості. Усього в Легіоні 9 тисяч осіб, серед яких понад 700 українців, за даними лютого 2022 року.

Президент Франції Еммануель Макрон назвав дві умови відправки французьких військових в Україну: прямий запит київської влади та значний прорив росії на лінії фронту. Але запиту не було, як і прориву фронту. Тож на території України немає французьких військових формувань, про що заявляв Макрон.

Єдиний Легіон з іноземними добровольцями — це Міжнародний легіон при ГУР МО України. Він є окремим спецпідрозділом Інтернаціонального легіону оборони України, також він підпорядкований Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України. Легіон діє окремо від Українського Іноземного Легіону. І саме це формування бере активну участь у спротиві з росіянами на Харківському напрямку.

Росіяни не беруть у полон

У дописі автор декілька разів наголошує на тому, що російські військові не братимуть своїх противників у полон, зокрема мали на увазі французьку армію. Подібні заяви мають каратися, як і подібні дії щодо полонених. Це порушує закони ведення війни. Адже полонені — вкрай важливий аспект у війні, це як мінімум збереження життя солдата для подальшого обміну із полоненим з іншої сторони. Отже, російська пропаганда заявляє про нехтування Женевською конвенцією та порушення прав людини в ході повномасштабної війни.

Допис — клікбейтна реклама?

У кінці публікації варто звернути увагу на те, що автор прикріпив посилання на Телеграм-канал, де нібито після підписки можна подивитися ефір, знятий від першої особи одного з російських окупантів. В ефірі себто показано, як масово гинуть французькі військові. Це все доповнено кнопками для переходу на канал.

Фрагмент скриншоту допису / Новости и Сводки ДНР

Це очевидно звичайний клікбейт, який можна одразу впізнати по цих кнопках. Проте, деякі користувачі можуть повірити в цю інформацію та почати підписуватись на ці Телеграм-канали. Але зазвичай це закриті сторінки, що не містять обіцяної інформації чи контенту. Це один із видів реклами. Ми надіслали запит на підписку, у відповідь прийшло наступне повідомлення:

Скриншот Бахмут IN.UA

Попереджаємо: якщо ви спостерігаєте певний провокативний допис із дуже інтригуючою інформацією, але в кінці бачите подібні посилання та заклики підписатися, з ймовірністю 99% – це лише клікбейт, який направлений на рекламу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]

Штучний інтелект створює графічний контент для соцмереж: як розпізнати зображення, створене ШІ

Соціальні мережі заполонили картинки, які “малює” AI — Artificial Intelligence, що перекладається як штучний інтелект. У деяких випадках ці зображення створюються спеціально для того, аби […]

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут […]