Фейк: французька армія готується захопити Одесу

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:04, 22 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал Донбасс решает поширив інформацію про висадку 60 французьких найманців у порту Одеси та зазначає, що це передує майбутній окупації Одеси французами.

Чому це не відповідає дійсності та чи достатньо у фейкометів «аргументів» щодо достовірності, пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

Скриншот допису / Донбасс решает

Що може підтвердити слова про висадку французів у порту?

У пості інформація не підкріплена жодними фото/відеодоказами, немає посилань на надану інформацію. Вказано, що інформатором був так званий учасник проросійського спротиву. Так само без посилання на його заяву в інфопросторі. Відсутні будь-які дані щодо його особи, а також який саме проросійський спротив і хто його засновник.

Як і завжди, фейкомети не лише розповсюджують неправду, так ще й не залишають жодних доказів своїм словам. Відсутність фото/відео матеріалу, а також прямих посилань на інформатора підводять до того, що інформація вигадана, взята “з повітря”.

Історія повторюється?

Пропагандисти додали, що це нібито підготовка до другого вторгнення Франції в Одесу, як це було 106 років тому. Росіяни таким чином посилаються на події Першої світової війни, коли 18 грудня 1918 року французькі війська зайняли Одесу й оголосили, що беруть місто під свою протекцію. Це була частина кампанії з інтервенції військ Антанти та її союзників на теренах колишньої російської імперії для боротьби з більшовиками. Французи пробули в Одесі трохи понад сто днів — до початку квітня 1919 року.

У такий спосіб російські пропагандисти  намагаються відвернути увагу від своїх імперських амбіцій щодо Одеси, переклавши провину на Францію, яка взагалі не претендує на українські землі. Загалом ідея про “французських найманців” на території України вже деякий час не дає спокою росіянам. Франція раніше вже спростовувала заяви рф щодо цього. 

Окрім того, малоймовірною виглядає ситуація, в якій 60 французів в повному спорядженні, як стверджує автор пропагандистського допису, припливає в Україну на трьох катерах. Катер — це невеличке легке судно, яке використовують для переплиття відносно невеликих відстаней. 

Отже, як характерно росЗМІ, вони поширюють інформацію без прямих посилань, а  також без єдиного достовірного факту. Варто завжди перевіряти подібні тези та критично аналізувати.

Читайте також:

  • Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”
  • Росіяни поширюють відео, що компанія Зеленських нібито купила найкрупніше казино у Європі
  • БЕЗПІДСТАВНО: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Дмитро Кулеба заявив про можливість перемовини з росією через посередників

Лідія Гук Гук Лідія 15:00, 27 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російський Telegram-канал «Украина.ру» поширює інформацію, що нібито міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив про ймовірність проведення перемовин з рф через посередників. Відтак, мовляв, Україна готова обговорити питання завершення війни.

Однак, це — маніпуляція. Дмитро Кулеба сказав це в зовсім іншому контексті. Мова велась про контакт з рф через посередників, якщо та братиме участь у другому саміті миру.

Питання миру: російська маніпуляція

15-16 червня у швейцарському Бюргенштоці відбувся перший Глобальний саміт миру. У ньому взяли участь понад 100 країн світу. Рф на саміт не було запрошено, через що Китай відмовився від участі, а Бразилія, Саудівської Аравії, ПАР, ОАЕ та Вірменія серед країн, які утримались від підтримки фінальне комюніке саміту.

Україна не виключає участі рф на другому саміті миру. В ефірі телемарафону міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна не хоче прямих контактів з росією на другому саміті миру, проте допускається формат участі, як під час Чорноморської зернової ініціативи.

“У нас є дуже успішний досвід переговорів щодо Чорноморської зернової ініціативи. Тоді Україна вела перемовини з Туреччиною і з ООН, потім Туреччина й ООН вели перемовини з росією. Угода виглядала як документ, підписаний між Туреччиною, ООН і Україною, а також Туреччиною, ООН і росією”, — прокоментував Кулеба.

Як пояснив міністр, Україна розглядає можливість застосування досвіду Чорноморської зернової ініціативи під час саміту миру. У цьому випадку Україна не мала прямих контактів з росією, а взаємодія відбувалася через посередників. 

Позаяк, рф поширюють слова Кулеби в зовсім іншому контексті. Нібито Україна відмовляється від попередніх заяв щодо перемовин і через тиск країн Заходу готова вступити в діалог з окупантами, втім, лише через посередників.

Маніпуляційна новина про перемовини з росією / скриншот

Поширюючи фальшиві новини про готовність України до перемовин щодо війни, росія створює вигідний для себе наратив, що нібито тиск Заходу привів до послаблення української позиції. Це може бути використано для посилення власних вимог на переговорах і демонстрації своїм громадянам “успішності” російської зовнішньої політики.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: міністр енергетики Галущенко заявив про важливість зменшення енергостанцій

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 10:40, 27 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

В мережі поширюється цитата Германа Галущенка, міністра енергетики України, який начебто заявив, що меншу кількість енергостанцій простіше захистити. Цитату поширили нібито журналісти видання “Букви”.

Однак, це – фотофейк. Видання “Букви” не публікували подібної цитати, а Герман Галущенко ніколи не коментував потрібність зменшити кількість енергостанцій, щоб було простіше їх захищати. 

Фейкова цитата Галущенка / скриншот

Галущенко, електростанції: чи була цитата

Ми проаналізували видання “Букви”, а саме їх сайт, соціальні мережі Facebook, Twitter (X), Telegram та Instagram. Також ми проаналізували сторінку міністра у Facebook. Подібних слів начебто Галущенка знайти ми не змогли. Також цитату не поширювали українські та міжнародні ЗМІ. Вона з’являлась тільки у проросійських медіа та маловідомих англомовних акаунтах у Twitter (X), це виявили через зворотній пошук у Google Images. 

Те, що зображення створили пропагандисти, вказує оформлення та шрифт, адже видання “Букви” має фірмовий стиль, якого дотримується у соцмережах. Ми порівняли деякі символи з оригінальних зображень та з фейкового. Наприклад, літери “С”, “О” та “М” та кома на пропагандистському зображенні відрізняються від оригінального шрифту, яке використовує видання. Також змінене оформлення портрета: на всіх оригінальних світлинах градієнт накладений трохи знизу та рівною лінією, натомість пропагандисти градієнт домалювали вручну у фотошопі. 

Фейкова світлина / аналіз Бахмут IN.UA
Оригінальна світлина видання / аналіз Бахмут IN.UA

Останній раз видання “Букви” цитувало Германа Галущенка 5 травня 2024 року.

Децентралізація енергосистеми України

Щоб покращити енергетичну безпеку країни, одним з основних завдань на сьогодні є децентралізація енергосистеми — велика кількість розподіленої малої генерації. На цьому наголосив Галущенко під час прес-конференції про підсумки опалювального сезону 2022/2023 року. 

Наша мета – побудувати розосереджену маневрову генерацію для аварійного живлення власних потреб великих станцій, об’єктів критичної інфраструктури у разі відключень та збільшення генерації у період дефіциту,

Герман Галущенко // міністр енергетики України

Подібні тези також озвучив в інтерв’ю “Українському радіо” Андрій Герус, голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Він зазначив, що коли в Україні, на приклад, є 5-10 великих енергостанцій, то вони є цілями і їх можна вражати. Водночас голова Комітету додає, що коли в Україні будуть сотні дрібних електростанцій, то дрібні обʼєкти обстрілювати ракетами буде практично нереально або дуже дорого. 

Енергостанція / фото ілюстративне

Створити блекаут в Україні є однією з популярних тем для обговорення в проросійських пабліках. Окрім ракетного терору, росЗМІ намагаються всіляко дискредитувати українську владу та посіяти розбрат серед населення нашої країни. Радимо не вестись на ворожу пропаганду та перевіряти інформацію в першоджерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Дмитро Кулеба заявив про можливість перемовини з росією через посередників

Російський Telegram-канал «Украина.ру» поширює інформацію, що нібито міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив про ймовірність проведення перемовин з рф через посередників. Відтак, мовляв, Україна […]

15:00, 27.06.2024 Гук Лідія

Фотофейк: міністр енергетики Галущенко заявив про важливість зменшення енергостанцій

В мережі поширюється цитата Германа Галущенка, міністра енергетики України, який начебто заявив, що меншу кількість енергостанцій простіше захистити. Цитату поширили нібито журналісти видання “Букви”. Однак, […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Відеофейк: Метью Міллер заявив, що в білгороді немає цивільних, тому решта – військові цілі

В мережі поширюється відео, на якому представник Державного департаменту США Метью Міллер начебто заявив, що в білгороді не залишилось цивільного населення, тому всі, хто там […]

Фейки: менша частина українців проживають на території України та 17% населення підтримують Зеленського

Одна з найбільших тем для створення та поширення фейків від рф — про Президента України Володимира Зеленського. Кремль не залишає потуг висвітлити його як нелегітимного […]

12:00, 23.06.2024 Гук Лідія