Експерт пояснив, які переваги мають ЗСУ над росіянами під Бахмутом

Микола Ситник 12:58, 29 Вересня 2023
Українські артилеристи
Українські артилеристи ведуть вогонь по окупантам / фото Генштаб

Після звільнення Кліщіївки та Андріївки ЗСУ здобули низку переваг над окупаційною російською армією. Сили оборони тримають під вогневим контролем трасу з Горлівки до Бахмута та рухаються до фізичного перерізання важливого логістичного шляху.

Про це військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко розповів у інтерв’ю телеканалу «FREEДОМ».

Значення висот поблизу Кліщіївки

Він нагадав, що висоти поблизу Кліщіївки дозволяють ЗСУ контролювати низину на південь від Бахмута. За його словами, панівні висоти дають змогу не тільки контролювати цю ділянку, але й здійснювати досить ефективний вогневий вплив на трасу 0513 — логістичну артерію, яка веде з тимчасово окупованої Горлівки до Бахмута.

По-перше, Кліщіївка нам дозволяє контролювати низину за залізницею. Залізниця на сьогодні — це така собі своєрідна лінія оборони, яка вибудувана російськими окупантами, не повноцінна, а як розмежувальна лінія. Але навіть перетнути її досить-таки непросто, оскільки це штучна перешкода.

По-друге, вона (ред. залізниця) прострілюється. Зі свого боку, росіяни змушені через залізницю контратакувати у спробі відбити позиції в районі Андріївки та Кліщіївки. Безуспішно. І в мінус їм грає те, що вони змушені вести наступальні та контратакувальні дії з низини.

Олександр Коваленко // військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив»

Обстановка на фронті на південь від Бахмута
Обстановка на фронті на південь від Бахмута / фото DeepStateMapLive

Експерт зауважив, що селище Курдюмівка, є важливою частиною оборони військ рф на південь від Бахмута. Воно входило до основної опорної лінії росіян Курдюмівка-Андріївка-Кліщіївка.

У цьому районі зараз ведуться відповідні дії з боку Сил оборони. Я так розумію, що скоро ми чутимемо більше новин уже не стільки про Андріївку і Кліщіївку, а про саму Курдюмівку. І все це в загальній концепції просування наших сил у південно-західному секторі від Бахмута свідчить про те, що за певний час буде перетинатися вже з нашого боку з лівих флангів залізниця та буде рух у напрямку 0513. 

Тобто реалізовуватиметься план уже не з вогневого контролю за цією логістичною артерією, а фізичне перерізання. Так, із півдня російські окупаційні підрозділи будуть позбавлені можливості будь-якого логістичного сполучення, зокрема з Горлівкою.

Олександр Коваленко // військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив»

Читайте також: Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як батькам жити в постійній тривозі за своїх дітей: поради психологині Ганни Сердюкової

Семаковська Тетяна 12:00, 28 Квітня 2024
Діти / фото ілюстративне

Майже рік Україна страждає від повномасштабної війни, через що багато українців постійно перебувають у стані гострого стресу. Багато хто відчуває втому, апатію, ступор. І це стосується як дорослих, так і малечі. Батьки занепокоєні безпекою своїх дітей і хочуть дізнатись, як не розгубитись у важливий момент та врятуватись.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалась з психологинею ГО ХОЦ “Успішна жінка” Ганною Сердюковою, щоб дізнатись, як допомогти дітям триматись в умовах війни.

Психологічна допомога дітям під час війни

Діти — це найдорожче в житті батьків. Тривога за дитину набагато вища, ніж за себе. Тому саме батькам зараз найскладніше, адже під час війни доводиться жити в тривозі за свою малечу.

Найголовніше, що має робити кожен з батьків, це не підривати емоційний стан дитини своїм страхом, сумом та ненавистю. Дитина відчуває батьків і її стан може значно погіршуватись через ваш настрій:

У мене був випадок, коли родина евакуювалась з Маріуполя. Звернулися із запитом, що донька 4 років ввечері плаче, проситься додому, нове місто їй не подобається. Чому це відбувається? Мама і тато сумують за рідним Маріуполем, за минулим життям, за родичами, обговорюють це між собою, мама часто плаче вечорами. Авжеж, дитина відчуває емоційний стан батьків. Я дізналась, що раніше у них була традиція ходити разом у кафе, гуляти містом. Зараз цього немає, бо у мами немає на це сил. Ми вирішили, що треба повернути звичні для дитини приємні дії, більше спиратися на позитивні сторони, гуляти із дитиною новим містом та знайти його “родзинку” та красу разом,

Ганна Сердюкова // психологиня ГО ХОЦ “Успішна жінка”

Як уникнути паніки під час повітряної тривоги

160446 1 large e5a3a
Повітряна тривога / фото Слово і Діло

Найголовніше, це за можливістю все ж проходити в укриття. Так, неприємно, так, може бути декілька тривог за день. Але береженого Бог береже. І за безпеку дитини несе відповідальність саме дорослий. Важливо також взяти з собою ігри, книжки — усе, щоб відвернути дитину від стресу.

Психологиня радить запропонувати дитині сісти біля вас та спробувати відволіктися від внутрішніх переживань за допомогою техніки граудингу. Суть цієї техніки полягає у тому, щоб почати дивитися навколо себе, знайти та описати:

  • 5 предметів, які можна побачити;
  • 4 предмети, які можна почути;
  • 3 предмети, які можна спробувати на дотик;
  • 2 предмети, які можна понюхати;
  • 1 предмет, який можна спробувати на смак.

Задача батьків своїми міцними крилами закрити дитину та мінімізувати негативний влив на неї, бути провідником та надавати відчуття безпеки та впевненості.

Якщо дитина не поруч із вами під час тривоги, а в садочку чи в школі, нехай у нього та у вас будуть однакові, припустимо, браслети-оберіги. Його можна торкатися та заспокоюватися, дитина буде відчувати, що ви поруч.

Що робити в екстреній ситуації

2796803 d8282
Будинок в Дніпрі після російської атаки / фото ОП

Звичайно, у критичній ситуації дуже важко залишатися спокійним та не запанікувати. Краще почитати заздалегідь про методи виживання. Залежно від віку дитини обговорити ці методи. Якщо дитина маленька, подати в ігровій формі. 

Один із таких методів — “Трикутник життя”.

Якщо під час удару знаходитесь у приміщенні, між вами та вулицею має бути мінімум дві стіни. Сісти треба нижче за вікно, в кутку кімнати. Бажано, щоб навпроти вас була стіна. Сидіти треба в позі ембріона, підтягнувши коліна до підборіддя і накрити голову руками. Коли руйнуються стіни, то перекриття падають на меблі та інші великі предмети,  навколо них створюється вільний простір, що називається “трикутником життя”.

Якщо ви опинились під завалами, вкрай важливо не зрушити перекриття чи балки, на яких все тримається. У “хвилини тиші”, що влаштовують рятувальники, якомога голосніше кричіть та подавайте сигнали. Якщо з вами дитина, намагайтеся її заспокоїти, кажіть, що вас обов’язково знайдуть.

Якщо ракетна атака застала на вулиці, треба лягти обличчям до землі, закрити голову руками та відкрити рота. Після першого вибуху треба почекати, перш ніж вставати. У жодному разі не підходьте до місця вибуху і не піднімайте уламки. 

Якщо вибух застав у дорозі, треба вийти з машини чи громадського транспорту та пройти у найближче укриття. Якщо такої можливості немає – пригніться у салоні якнайнижче і закрийте голову руками. Не можна ховатись за машиною. Це небезпечно.

Дуже важко таке навіть уявити. Схоже на сюжет якогось кіно. Та це частина життя українців. Батькам важче вдвічі, бо мають відповідати не тільки за своє життя. В той же час, діти і є наша сила! Тому тримайтеся разом, вірте в краще, вірте в ЗСУ та Україну,

Ганна Сердюкова // психологиня ГО ХОЦ “Успішна жінка”

Психологиня також поділилася загальними порадами, які допоможуть зберігати спокій:

  • казати собі, що з вами все нормально. І це минеться. Рано чи пізно;
  • прислухатися до себе, до своїх потреб, свого тіла. Якщо відчуваєте фізичний біль, відвідайте лікаря. Не можете впоратися з емоційним станом, відвідайте психолога. Попросити про допомогу– це нормально;
  • за можливістю виражати емоції через тіло: плачте, махайте руками та ногами, кричіть;
  • подбайте й про себе.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Семаковська Тетяна 11:00, 28 Квітня 2024
Допомога дітям ВПО / фото з відкритих джерел

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн.

Детально пояснюють у Мінреінтеграції.

Оформити допомогу на дитину в 2024

Аби оформити документ і подати заявку на щомісячну виплату для дитини внутрішні переселенці мають звернутися до однієї з цих установ:

  • ЦНАП;
  • Управління соціального захисту населення.

Якщо ж у вашому населеному пункті немає ЦНАПу чи Управління соцзахисту, то можна звернутися до особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

З собою потрібно мати документи, які посвідчують особу, свідоцтво про народження дитини, та свою або дитини реєстрацію в населеному пункті, що був окупований‌ або де ведуться активні бойові дії. Отримавши довіку, ви можете претендувати на державну грошову виплату для дитини.

Як оформити ВПО на дитину в Дії?

Зручний спосіб оформити ВПО на дитину — це додаток Дія:

  • зайдіть у Дію;
  • натисніть Послуги, Оформлення допомоги для ВПО;
  • вкажіть актуальну адресу поточного місця проживання;
  • підтвердьте місце за допомогою геолокації;
  • натисніть “Зареєструватися”.

Довідку ВПО для дитини до 14 років може оформити один з батьків, у “Дії” повинно відображатися свідоцтво про народження дитини.

Скільки платять дитині ВПО

Сума виплати на одну дитину становить 3 тисяч гривень на місяць. Отримувати її можуть практично всі переселенці.

Нагадаємо, що Мінсоцполітики ініціює продовження терміну подання заяв до 30 квітня. Відповідно, навіть якщо заява на виплати буде подана в кінці квітня, кошти родині надійдуть за березень і квітень включно.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

children g589d22510 1920 19355

Як батькам жити в постійній тривозі за своїх дітей: поради психологині Ганни Сердюкової

Майже рік Україна страждає від повномасштабної війни, через що багато українців постійно перебувають у стані гострого стресу. Багато хто відчуває втому, апатію, ступор. І це […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]

Рецепти страв із ревеню: як урізноманітнити харчування

Весною та літом серед українців популярними стають легкі страви та поєднання незвичних смаків. Ідеальним овочем для кулінарних експериментів є ревінь. Він має кисло-солодкий смак, тож […]

Як дітям вести себе на воді: правила та корисні поради

Водні розваги — улюблене дозвілля дітей у спекотну пору року. Хоча плавання та ігри у воді є приємними активностями, дуже важливо виконувати основні правила безпеки […]

Свій бізнес

Як ВПО відкрити ФОП через “Дію”: пояснення

Чимало переселенців після вимушеної евакуації втратили попереднє місце роботи, деякі наважуються на відкриття власного бізнесу. Для цього потрібно придумати бізнес-ідею та оформити ФОП онлайн. Аби […]