Людина, яка не є власником житла, але проживає в ньому на законних підставах (наприклад вам надали службове житло) не може отримати компенсацію у разі його знищення чи пошкодження.
власники спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості;
особи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
спадкоємці цих осіб.
Тобто претендувати на компенсацію можуть лише власники майна, у деяких випадках це люди, які вклали кошти в майбутнє житло, але формально власниками стати не встигли.
Таким чином отримати компенсацію за службове чи орендоване житло неможливо, наразі таким правом наділені лише власники.
Окупаційна влада росії в Маріуполі незаконно привласнює собі квартири та майно місцевих жителів, які були змушені покинути місто під час війни. За допомогою сумнівної процедури “інвентаризації” російські загарбники заволодівають нерухомістю та продають її під виглядом відбудови міста.
Протягом останніх місяців на дверях житлових кварталів Маріуполя з’явилися повідомлення про майбутню “інвентаризацію” з вимогою присутності власника з документами та російським паспортом. Якщо квартири не будуть перереєстровані на російську окупаційну владу, їх оголосять безхазяйними та націоналізують.
Радник Маріупольського муніципалітету Петро Андрющенко розповів, що його квартиру зламали та пограбували під час його відсутності. Близько 350 000 маріупольців були змушені покинути місто і тепер не можуть повернутися перереєструвати свою нерухомість.
Перелік “безхазяйного” майна
На окупованих територіях ведеться політика примусової перереєстрації нерухомості. На сайті міністерства так званої “днр” був опублікований список із 514 квартир у Маріуполі, визнаних безхазяйними з зазначенням адрес. Це є проявом політики насильницької перереєстрації нерухомості на окупованих територіях.
В одному з рекламних роликів російська агентка з нерухомості оптимістично розхвалює “інвестиційний потенціал” пошкоджених квартир у Маріуполі, навіть демонструючи покинуті речі та іграшки власників, які були змушені втікати.
Попри масштабні руйнування міста, окупанти зводять нові житлові квартали та пропонують мешканцям пільгову російську іпотеку під 2%. Водночас сумнівні угоди з нерухомістю стають бізнесом, а маріупольців витісняють із центру.
За словами Андрющенка, лише близько 80 000 місцевих мешканців залишилися в окупованому Маріуполі, тоді як стільки ж приїжджих, переважно з росії, оселяються в нових будинках у центрі. Маріупольцям пропонують мізерні компенсації за зруйноване житло.
Бахмутяни, житло яких повністю зруйноване, хочуть отримати компенсацію, аби мати змогу придбати оселі. Також вимагають коригування коефіцієнта 0,5 для Донецької області, який є одним з найнижчих в Україні. Для цього бахмутська громада планує вже завтра 6 лютого звернутися до Олени Шуляк, голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Паралельно бахмутяни збирають електронні підписи.
Про звернення до Олени Шуляк, збір підписів та вимоги — редакції розповіла Олена Сезоненко, членкиня ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій”.
Компенсація за житло
Олена Сезоненко, одна з тих, хто ініціював створення листа-звернення до Олени Шуляк. Зараз збирають електронні підписи, аби зрозуміти масштаб та згуртувати людей над розв’язання проблеми. Підписати звернення можна за посиланням. Пані Олена пояснює, що готуючи звернення до нардепки, бахмутяни консультувалися з різними ГО, зокрема допомагала організація “Опора”.
Головний текст написала фахівчиня Валентина Долинська, це учасниця громадської ради, каже Олена Сезоненко. Бахмутянка пояснює, що зараз важливо заручитися підтримкою людей. У коментарях анкети, мешканці міста не лише повідомляють про руйнування, але й діляться власними історіями життя, яке зруйнували росіяни.
За ініціативою громадських організацій Бахмуту та ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій” ми вимагаємо захистити права мешканців міст знищених російською агресією. Звернення до Олени Шуляк та Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
цитата зі сторінки // Олени Сезоненко
З текстом звернення до нардепки можна ознайомитися нижче:
Звернення до Олени Шуляк / скриншот
Звернення до Олени Шуляк / скриншот
Звернення до Олени Шуляк / скриншот
Звернення до Олени Шуляк / скриншот
За словами Олени Сезоненко, звернення до Олени Шуляк — це лише перші шляхи до втілення ініціативи з наданням людям компенсацій. Лист планують передати нардепці вже завтра 6 лютого в Ірпені. Саме там відбуватиметься рада ОСББ, на якій буде присутня представниця з Бахмута, яка представляє організацію “Опора”.
“Але ж на цьому все не закінчується. Ми будемо стукатися з цією ініціативою в усі двері. Кількість людей, які підписали цей лист, постійно зростає. Їх уже 1 710 було пів години тому, зараз ще більше. Адже кожну хвилину додаються люди. І коментарі, які там залишають, вони вражають. Це біль. І вона є в кожній сім’ї. В кожній сім’ї бахмутян болить. Це питання потрібно підіймати на рівень держави”, — каже співрозмовниця.
Олена Сезоненко наголошує, що основна вимога — це визнати Бахмут та інші міста Донеччини, які мають подібні пошкодження — зруйнованим, зробити автоматичну видачу компенсації, тим особам, у яких є відповідні документи на майно. Оскільки, Бахмут є окупованим, то комісія не має доступу до міста, а саме її висновок наразі ускладнює процес видачі компенсації.
“Комісія має в автоматичному порядку збиратися та надавати свою згоду на сертифікат. Комісії із закону не викинеш, але вона не може працювати в умовах, які є зараз. Це відрізає від можливості отримання компенсації найзубожілішу частину ВПО, саму нещасну, кому нікуди повертатися, кого вирвали зі своєї землі, і вже надовго. Це надовго. Навіть звільнення території не гарантує заселення в зруйноване місто. Зруйнована вся інфраструктура на 95%”, — пояснює жінка у коментарі.
Коефіцієнт 0,5 у Донецькій області
Регіональний коефіцієнт буде визначити суму компенсації для людей, які втратили житло. Найнижчий показник — це 0,5, наразі встановлений одразу для п’яти областей України:
Чернігівська;
Черкаська;
Сумська;
Донецька;
Луганська.
“Питання найнижчого коефіцієнта для Донеччини не підіймалося на належний рівень навіть рішеннями або листами військових адміністрацій. До того ж військові адміністрації в умовах війни мають обмежений функціонал. Ми будемо здійснювати громадський тиск, поки питання не буде вирішене і поки не буде подане на розгляд“, — пояснює Олена Сизоненко.
Вона додає, що громада буде звертатися до усіх ланок, які можуть бути залучені до зміни коефіцієнта та отримання компенсацій. Відомо, що співпрацювати будуть і з міськрадою Бахмута, аби допомогти владі та разом розв’язати проблему.
“Ми будемо допомагати міській владі робити свою справу. Вони теж захочуть бути причетними до руху. Вони такі ж як і ми. Ці питання повинні підійматися і ними, а не тільки громадськістю, тому працювати треба разом. Дехто з них може просунути питання, вони ж працюють з різними комітетами, міністерствами. Моє бачення таке, що потрібно стукатися в усі двері. І не тільки зі змінами законодавства. Треба йти до благодійників, до міжнародних організацій. Не секрет, що мешканцям Київської області допомагали благодійники. В цьому напрямку, я не знаю, як працює наша Бахмутська міська рада. Я не чую нічого, що може покращити життя людей”, — резюмує Олена Сизоненко.
Перші 10 українських сімей отримали компенсації за знищене російськими окупантами житло. Нові квартири та будинки вже придбали родини з Київщини та Донеччини. Водночас українці забронювали […]