Чому можуть відмовити в компенсації за зруйноване житло: причини

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Лютого 2025
податків
Гроші / ілюстративне фото Pexels

Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні потрібно подати заяву до Дії. Для мешканців та мешканок тимчасово окупованих територій наразі депутати ухвалили Закон 11161, який може дозволити людям отримати кошти за зруйноване житло.

Які можуть бути причини у тому, що вам відмовили у компенсації за житло, повідомляє Юридичний порадник для ВПО.

Компенсація за зруйноване житло: чому можуть відмовити

Відмовити у отриманні компенсації можуть:

  • особам проти яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”;
  • особам, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України;
  • спадкоємці таких осіб;
  • особа, яка подала заяву, не має повноважень для її подання (наприклад, коли заяву подав родич/ка, який не її власником/цею)
  • у заяві є недостовірні дані;
  • житло, за яке заявник/ця хоче отримати компенсацію, розташоване на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих територіях відповідно до Переліку, для яких на дату подання заяви НЕ визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
  • проведення ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі;
  • у разі подання заяви на отримання компенсації для проведення ремонту;
  • пошкодження нерухомості до запровадження воєнного стану;
  • пошкодження житла не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф;
  • виявлення, що об’єкт нерухомого майна не був пошкоджений;
  • розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування (крім випадків, коли пошкодження місць загального користування було усунуто на дату подання заяви або прийнято рішення щодо їх відновлення коштом інших джерел) та/або який підлягає капітальному ремонту;
  • подання заявником письмового повідомлення про відкликання заяви на компенсацію;
  • відсутність інформації про пошкоджене житло у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • повторне звернення для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об’єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об’єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений);
  • невідповідність умовам надання компенсації.

Важливо, щоб причину відмови Комісія вам повідомила у письмовому форматі. У разі, якщо ви вважаєте таке рішення неправомірним, то можна звернутися до суду.

Нагадаємо, що наразі жителі/ки, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, не мають можливості отримати компенсацію за зруйноване житло. Механізмом вирішення став Закон 11161, який може дозволити людям отримати кошти за зруйноване житло.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ТОП-5 пропозицій для збереження ідентичності українського Сходу

Семаковська Тетяна 18:03, 11 Лютого 2025

Що об’єднує спільноту українського Сходу? Як визначити ідентичність українського сходу та її особливості? Які ініціативи важливі для збереження ідентичності найближчим часом та в перспективі. Відповіді на ці питання шукала спільнота небайдужих людей до майбутнього українського сходу. Питання відновлення, повернення людей, обмін досвідом щодо практик як фізичної, так і інформаційної залученості до тематики українського майбутнього Донецької та Луганської областей, турбує мешканців регіону.

Сьогодні більша частина Луганської області та частина Донецької окуповані російськими військами. Жителі та жительки цих регіонів розпорошені по всій Україні: переселенці та переселенки намагаються почати життя спочатку, люди адаптуються до нових сіл та міст, водночас намагаючись знайти те, що їх об’єднує — устав, який був звичний для них на Донеччині та Луганщині. Як ВПО не втратити свою ідентичність в новій громаді, як можна її зберегти, щоб відновити після повернення та не розгубитись, не розчинитись у новому – про це активісти зі Сходу дискутували на початку лютого.

Примітка. Дискусія відбувалась під час онлайн зустрічі “Студії Сходу: збереження ідентичності українського Сходу. Ініціативи релокованих громад” в межах проєкту «Посилення спроможності активістів українського Сходу впливати на процеси відновлення регіону (II фаза)» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, який реалізує ГО “Асоціація”Відродження та розвиток” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Найцікавіші ідеї, які озвучили громадські активісти та представники місцевого самоврядування для збереження ідентичності, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Зшивати громаду за допомогою кухні

Зацікавлені в розвитку громади люди об’єднались навколо ідеї приготування страв. Так з’явилась ініціатива, яку зараз знають якщо не у всій Україні, то в більшості областей — це Авдіївська каша. Цю страву включили до національного переліку нематеріальної культурної спадщини. Саме локальна унікальна кухня для Авдіївської громади стала відкриттям, як можна “зшивати” громаду за допомогою кухні.

Тетяна Переверзєва знайомить громаду з Авдіївською кашею / фото Facebook

Авдіївська каша в прямому сенсі — це традиція, яка мандрує Україною, об’єднуючи всіх. Фестивалі з приготуванням страви збирають не тільки Авдіївську громаду, але й долучають до свята місцевих. Їм цікаво познайомитись з новими традиціями, спробувати щось особливе — так їжа знайомить з новим регіоном, виступає таким собі посередником.

Наша їжа, наша кулінарна спадщина стає першим ідентифікатором національної культури й останнім бастіоном, який її захищає. Особливо в такі часи, як зараз, в часи криз та війни”, — каже Тетяна Переверзєва, представниця ГО “Сила ідей ініціативи зі збереження ідентичності”.

Жінки та чоловіки старшого покоління передають рецепти донькам, синам, внучкам та внучкам. Це формує особливий емоційний зв’язок, адже потім цей рецепт стає не просто стравою, а способом зібрати родину, поділитись переживаннями або горем — коли, наприклад, готують поминальну Авдіївську кашу, або щастям, коли готують святкову кашу. Саме так працюють елементи нематеріальної культурної спадщини, тому важливо підтримувати її.

Не загубити своїх: створення осередків/хабів для евакуйованих жителів та жительок

Осередки, які допомагають переселенцям та переселенкам в евакуації, також можуть стати одним із способів зберегти ту саму ідентичність. Важливо, щоб там не лише видавали гуманітарну допомогу, але й проводили заходи для дітей, дорослих, ветеранів, мам й тощо, щоб якомога більше людей відчували себе включеними в життя громади в евакуації.

Таким прикладом став й Бахмут, міська рада якого організувала роботу осередків бахмутян, на базі яких проводять майстер-класи, уроки, лекції для дітей, а дорослі можуть отримати юридичну, соціальну чи психологічну підтримку. Наразі працює 9 осередків підтримки бахмутян та бахмутянок. У 2025 році планують розширити цю мережу — осередки хочуть відкрити в Рівному, Черкасах, Луцьку та Кременчуці.

Бахмутянки в хабі, який організувала міська рада у Вінниці, такі хаби є в різних містах України / фото Telegram

Для наших громадян важливо відчувати, що вони всі нам потрібні, відчувати причетність до Сходу”, — каже Тетяна Татаринова, начальниця Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради.

Яна Любимова, голова ради з розв’язання питань ВПО Луганської області, додає, що наразі Луганщина має понад 30 гуманітарних хабів по всій Україні, які також фактично стали у людей асоціацією зі збереженням їх ідентичності.

Тамара Лук’янчук, голова ради з розв’язання питань внутрішньо переміщених осіб (ВПО) Донеччини, розповідає, що нині діє 94 гуманітарні хаби, створені переселенцями для переселенців. Вони стали не просто центрами допомоги, а справжніми осередками життя: тут можна отримати підтримку, знайти друзів, навчитися нового, а головне – відчувати себе вдома.

З одного боку людям важливо надати допомогу, щоб вони інтегрувалися на новому місці, а з іншого боку, якщо ми всі сподіваємось та мріємо, щоб ми повернулись й відбудували регіон, то ми повинні думати й про реінтеграцію. Якщо на початку створення головна мета цих хабів була надати допомогу, то вже у 2023 році ми зрозуміли, що потрібно долучати мешканців до культурного життя, пропагувати у нових громадах, де вони сьогодні перебувають наші традиції. Важливо показати, що Схід України — це не ті міфи та стереотипи, які про нього поширювали”, – вважає Тамара Лук’янчук.

Переселенці та переселенки не просто шукають нові можливості, а й діляться своїм досвідом, розповідають про традиції, створюють спільні проєкти з місцевими громадами. Люди відкривають для себе нові сторони культури Сходу України, а самі ВПО так відчувають, що їхнє коріння не зникає, а стає частиною загальноукраїнської історії. І ця частинка вже стає міцним містком єднання.

Для чого це робиться? Щоб показати, що Донеччина як й Луганщина — вона є різна, багатогранна й українська“, — каже пані Тамара.

Проте не всюди місцеві органи самоврядування мають змогу організувати такі ініціативи самостійно. Тому важливим кроком є укладання Меморандумів між громадами – як тими, що приймають переселенців, так і тими, що були евакуйовані. Співпраця допомагає швидше адаптуватися, розвивати економіку й культуру, підтримувати людей у важкі часи.

Включати рівноцінно: гендерний баланс

Яна Любимова / фото Facebook

Говорячи про ідентичність людей Сходу, важливо звертати увагу й на те, що більша частина ВПО — це саме жінки, які часто перебувають у вразливому становищі. Тож осередки, коаліції, які формують за гендерною приналежністю, можуть стати рішенням не лише щоб жінки могли отримати базову підтримку, але й активно брали участь у відновленні.

Луганська коаліція “Жінки.Мир.Безпека” почала працювати ще до повномасштабного вторгнення, й зараз жінки працюють над тим, як можуть брати участь у відновленні.

Сьогодні серед керівників військових адміністрацій (ред. в Луганській області всі громади є військовими адміністраціями) 19% керівників — це жінки”, — зазначає Яна Любимова.

Плекати у найменших: залучення дітей до збереження свого регіону

Андрій Грудкін
Андрій Грудкін / фото Facebook

Андрій Грудкін, голова коаліції “На лінії зіткнення”, пояснює, що особливу увагу потрібно приділяти молодому поколінню Донеччини, яке народилась вже за часів повномасштабної війни. Ці діти змалку були змушені залишити свій дім через російське вторгнення. Збереження цієї ідентичності допоможе у відновленні після деокупації, яка, за песимістичного сценарію, може бути не скоро.

Ще активіст пояснює, що, працюючи над збереженням ідентичності, потрібно не забувати співпрацювати з владою, аби доносити до них ініціативи, лобіювати їх на національному рівні.

Наша спільнота усіх зацікавлених осіб, які хочуть тримати голос Донеччини та Луганщини на вищому рівні, особливо в контексті того, що нам можуть почати продавати корейські сценарії тощо. Нам потрібно мати конкретні важелі впливу на державну політику й мати представництво при формуванні державної політики й для репрезентації поглядів наших земляків. Якщо тільки громадський сектор буде реалізувати ініціативи, то без державного бачення це буде виглядати, як щось відбувається, але без національного бачення”, — додає Андрій Грудкін.

Говорити історіями: документування війни

Олександр Явтушенко / фото Facebook

Олександр Явтушенко, голова ради з питань ВПО при Київській обласній державній адміністрації, вважає, що найбільше людей Сходу об’єднує травматичний досвід війни. Й щоб його трансформувати та показати іншим, варто документувати цю війну, записувати історії людей, аби інші покоління розуміли, через що проходили жителі та жительки Сходу протягом останніх 10 років. Крім того, документування реальних історій допомагає протидіяти російській пропаганді. Як приклад Олександр Явтушенко наводить журнал The Ukranian Review, який націлений на іноземну авдиторію, де розповідають реальні історії війни.

Голова ради з питань ВПО при КМДА також поділився результатами роботи — за минулий рік вдалось провести інвентаризацію будівель та залучити донорів для того, щоб створити місця проживання для ВПО. Таким чином бачимо, що, працюючи разом, громадськість та влада можуть об’єднуватись, шукати рішення та втілювати їх, починаючи від базових потреб й завершуючи тими, які формують нас, як націю.

В ході онлайн зустрічі учасники дискусії також об’єднались у робочі групи, про хід цих напрацювань та подальші зустрічі ми розповідатимемо в наступних публікаціях.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Більше мільйона на продукцію для нагородження: у Торецькій МВА відповіли для чого закупили сувеніри й годинники

Лященко Марія 10:00, 7 Лютого 2025

У січні на порталі Прозорро з’явилися закупівлі Торецької МВА на різну сувенірну продукцію загалом у понад 970 тисяч, а також 120 годинників з гравіюванням ще на 240 тисяч гривень. Для чого хочуть придбати сувеніри й годинники, що разом складає суму у більш як 1,2 мільйона гривень? 

Торецька міська військова адміністрація надала відповідь на запит редакції. 

Торецька МВА відповіла для чого купляла сувеніри

У відповіді щодо обґрунтування закупівель Торецька МВА стверджує, що сувенірна продукція необхідна для “проведення державних та професійних свят, ювілейних, пам’ятних та знаменних дат, заохочення та заслуги перед Торецькою міською територіальною громадою для відзначення: 

  • військовослужбовців ЗСУ;
  • Державної прикордонної служби;
  • Національної гвардії;
  • поліції;
  • ДСНС;
  • СБУ;
  • Інших військових формувань, які брали та беруть участь…(у) забезпеченні відсічі й стримування збройної агресії рф… під час оборони Торецької громади”.
Обґрунтування закупівель / скриншот відповіді Торецької МВА

У відповіді відомства йдеться про те, що сувенірна продукція забезпечить розвиток інформаційного простору, підвищить якість і повноту інформації, збільшить можливості доступу населення до інформації, підвищить взаємодію Торецької МВА з інститутами громадянського суспільства. 

За словами Торецької військової адміністрації, закупівлі потрібні й для того, щоб проводити інформаційні заходи для ВПО Торецька, які потребують підтримки від керівництва адміністрації. Сувенірна продукція, як стверджують у відповіді, допоможе в інтеграції жителів Торецька, що виїхали у громади, що їх приймають, а ще сприятимуть впізнаваності Торецької МТГ.

Також придбана продукція потрібна для громадянської активності мешканців в гуманітарних штабах, послугами яких користуються понад 14 тисяч людей.

Хаби та Центри підтримки мешканців Торецька / скриншот відповіді на запит

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українці за кордоном можуть подавати заявки до міжнародного Реєстру збитків: як це працюватиме

Українці та українки, які наразі проживають за кордоном, зможуть подавати заявки до міжнародного Реєстру збитків. Це стало можливим за допомогою розширення функціоналу застосунку “Дія”. Про […]

14:20, 11.02.2025 Скопіч Дмитро

Міжнародний Реєстр збитків відкрив шлях для компенсацій родичам загиблих

Українці та українки, які, втратили своїх рідних через повномасштабне вторгнення, можуть подати заяву до Міжнародного Реєстру збитків про компенсацію душевних страждань, завданих смертю близького родича. […]

Петицію із закликом підписати закон 11161 підтримало вже понад 7 тисяч людей

23 грудня 2024 року на сайті Президента України донеччанин Аркадій Петросян опублікував петицію із закликом до Володимира Зеленського підписати закон 11161, який дасть можливість жителям, […]

бахмуті

Президента України просять підписати закон про компенсацію за житло на ТОТ: створено петицію

19 грудня Верховна Рада ухвалила проєкт закону №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Щоб закон запрацював і люди могли подати заяву […]

район

8 питань від бахмутян про закон №11161: відповідь експерта

19 грудня Верховна Рада ухвалила закон №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Редакція “Бахмут IN.UA” запитала в бахмутян, які питання […]