Чому дорослим і дітям варто вживати вітамін D

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:10, 7 Вересня 2024
Вітамін D
Вживання вітаміну D важливе для здоров’я / фото Pexels

Осінь та зима — пори року, коли сонячних днів не так уже й багато, а люди все менше і менше виходять на вулицю. Така ситуація призводить до недоотримання вітаміну D, що може негативно вплинути на здоров’я.

Яке значення має вітамін D та чому його варто вживати і дорослим, і дітям, пояснює редакція Бахмут IN.UA.

Для чого треба пити вітамін D?

Кальциферол або вітамін D — це мікроелемент, який необхідний людині для існування. Також це одночасно і поживна речовина, і гормон, який виконує багато функцій, а саме:

  • регуляція обміну кальцію і фосфору;
  • зміцнення кісток;
  • зменшення рівнів запалення в організмі;
  • участь у рості клітин, роботі нервової, м’язової та імунної систем;
  • робота з перетравлюванням глюкози;
  • забезпечення працездатності генів, що регулюють розмноження клітин.

Цей вітамін має декілька форм, зокрема D2 та D3. Вони незначно відрізняються структурою та джерелами потрапляння в організм. Цей факт не позначається на функціях, адже їхні властивості однакові.

Вітамін D2 і D3: що краще для організму?

Попри загальну схожість, деякі дослідники вважають, що вітамін D3 може бути дещо сильнішим, ніж вітамін D2. Це пов’язано з більш ефективним підвищенням рівня вітаміну в крові протягом більшого періоду. Окрім того, його значно легше отримати, адже він є складовою більшої кількості продуктів та може самостійно формуватися в організмі людини під сонячним промінням.

Натомість вітамін D2 може стати гарною заміною для тих, хто віддає перевагу продуктам рослинного походження. Крім того, він краще взаємодіє з організмом при наявності хронічних хвороб нирок.

Вітамін
“Сонячний” вітамін / фото з відкритих джерел

Які проблеми можуть виникнути через дефіцит вітаміну D?

Згідно з даними Національного інституту здоров’я США, дефіцит вітаміну D в організмі може призвести до порушення роботи різних систем організму.

У чому це проявляється:

  • Імунна система. При наявності слабкого імунітету знижуються захисні функції організму, збільшується ризик отримання захворювання протягом року, збільшується час для повного одужання.
  • Нервова система. Дефіцит вітаміну знижує працездатність мозку, що призводить до швидшого накопичення втоми, порушення цілісності сну погіршенню пам’яті, розвитку нервових розладів.
  • Кістково-м’язова система. Призводить до підвищення ламкості кісток, болі у суглобах, зниження мінералізації кісткової тканини, а також зниження кісткової маси, що провокує остеопороз і послаблення м’язової маси. 
  • Серцево-судинна система. Може стати причиною постійних перепадів тиску, збільшення ризику інфарктів.
  • Шкіра, волосся, нігті. Призводить до ламкості нігтів, випадіння волосся, дерматитів, алергічних реакцій тощо.
  • Зуби. Зниження рівня вітаміну в організмі призводить до порушень в структурі ясен, викликає периодонтити (запалення навколо зубних тканин) та втрату зубів.

Окрім того, авітаміноз збільшує ймовірність розвитку:

  • рахіту на 100%;
  • раку на 75%;
  • раку молочної залози на 50%;
  • цукрового діабету 2 типу на 50%;
  • переломів кісток на 50%;
  • розсіяного склерозу на 50%;
  • судинних захворювань на 80%;
  • прееклампсії на 50%;
  • безпліддя на 70%.

Як можна отримати вітамін D?

Люди, які живуть у помірних широтах, де розташована і Україна, можуть самостійно синтезувати невелику кількість вітаміну, перебуваючи на вулиці під дією сонячного світла. Утім, не слід забувати й про додаткову порцію за допомогою харчових продуктів.

Вітамін D3 можна отримати з:

  • молока та молочних продуктів;
  • яєць;
  • жирних видів риби (наприклад, оселедець, скумбрія, сардини, лосось);
  • устриць.

Вітамін D2 можна отримати виключно з:

  • грибів та дріжджів;
  • бобових;
  • зернових;
  • шпинату.
Вітамін
Як можна отримати вітамін D / фото з відкритих джерел

Скільки часу треба приймати вітамін D?

Згідно з даними лікарів Національного інституту здоров’я США, рекомендована щоденна норма споживання вітаміну D поділяється за віком:

  • 0-12 місяців: 10 мікрограмів;
  • 1-13 років: 15 мікрограмів;
  • 14-18 років: 15 мікрограмів;
  • 19-50 років: 15 мікрограмів;
  • 51-70 років: 15 мікрограмів;
  • старше 70 років: 20 мікрограмів.

Чи можливе передозування вітаміном D?

Як і будь-яка інша речовина, вітамін при великій кількості споживання може призвести до виникнення ризику переломів кісток та утворення каменів у нирках. Передозування можливе, але трапляється дуже рідко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ідея на вихідні — влаштувати кіномарафон. Топ 10 фільмів цієї осені

Семаковська Тетяна 07:30, 24 Вересня 2023
Підбірка кращих фільмів цієї осені / фото з відкритих джерел

Один із бюджетних способів провести вихідні — влаштувати дома кіномарафон. Осінню ми все частіше обираємо домашній відпочинок, а от зробити його цікавішим можуть фільми та корисні солодощі. Про те, як можна зробити десерти із сезонних ягід нам розповідала кондитерка з Бахмута. 

А от перелік фільмів, які вас вразять – знайдете у підбірці редакції. Тут є класика, фантастика, драми та детективи.

Вік Аделайн

Це фантастична історія про жінку, яка потрапила у дуже незвичайну подію. У 29 років головна акторка потрапляє в автомобільну аварію, яка супроводжувалась сильним електричним розрядом. Вона вижила, проте відбулись певні зміни у її житті – Аделайн перестала старіти.

На підході перші сто років її життя, а вона залишається все такою ж красивою, як вісімдесят років тому. У цей час її власна дитина вже постаріла, а сама дівчина досі не може знайти того, хто прийняв би її історію і її почуття. Фільм не залишить вас байдужим.

Зелена книга

Цю кінострічку можна описати так: просте, життєве, трішки сумне, трішки кумедне, але з великим сенсом. У фільмі пересікається життя двох абсолютно різних людей: Тоні Велелонга, який втрачає роботу викидайлом в нічному клубі та афроамериканского музиканта Дона Ширлі.

Останній наймає Тоні попрацювати водієм та відправитись у музичний тур по південних штатах Америки, там, де чорношкірому хлопцеві може знадобитися груба сила італійського вишибали. Тоні та Дон відправляються в довгу поїздку з численними пригодами, які змінять життя кожного з них назавжди.

До теми: Ці напої зігріють навіть у найхолоднішу зиму: рецепти чаїв, які легко приготувати

Стажер

Фільм “Стажер” – це один із вдалих комедійних стрічок, які не лише змусять вас посміхнутись, але й розкриють цікаві життєві проблеми та зруйнують чимало стереотипів. Якщо коротко розповідати про сюжет, то на вас чекає розповідь про Бена Віттакера, якому вже сімдесят, проте він не може спокійно сидіти без діла.

Бен вирішує найнятися стажером в офіс сайту про моду. Там молодий колектив, молода начальниця, і спочатку вони не знають, як правильно реагувати на таку ситуацію, чим обернеться їхня співпраця, чекає вас у кінці фільму.

Ніч у музеї

Ця трилогія фільмів чудово підійде для сімейного вечора та сподобається і дітям і дорослих не залишить байдужими. Пригодницький фільм з елементами комедії розповість вам історію  про розлученого батька, який намагається заспокоїтися, справити враження на свого сина та знайти свою долю.

Він претендує на роботу нічним сторожем в Американському музеї природної історії міста Нью-Йорк, а потім виявляє, що експонати через магічний єгипетський артефакт, оживають уночі. У кожній частині на головного героя чекають нові та таємничі пригоди.

Читайте також: Як організувати виробництво окопних свічок на домашній кухні

Таємне життя Волтера Мітті

Пригодницька комедія, яка змусить вас поглянути на життя під іншим кутом. Волтер Мітті – службовець невеликого магазинчика, точніше фоторедактор. На роботі він то і робить, що розглядає красиві місця і мріє про подвиги, славу і визнання.

Будучи надто сором’язливою і боязкою людиною, Волтер, більшість свого часу проводить в заняттях і самокопанні. Скромний і тихий в своїх фантазіях перетворюється на справжнього відважного героя, що рятує світ.

Однак в реальності Волтер – аж ніяк не супергерой, а скоріше залякана людина, яка не може за себе постояти. Волтер Мітті навіть не уявляє, що зовсім скоро все зміниться і його мрії здійсняться чудесним чином. Життя подарує йому чудову можливість спробувати на собі роль супергероя, здатного на сміливі і неймовірні вчинки.

Маленькі жінки

Дуже вдала екранізація знаменитого американського роману Луїзи Мей Олкотт розповість вам історію про п’ятьох сестер, які не схожа одна на одну. Вони дорослішають та намагаються знайти своє місце у цьому світі.

Події у фільмі відбуваються за часів Громадянської війни у США. Головні героїні разом із своєю люблячою матір’ю чекають повернення батька з фронту, а поки що займаються самими звичайними справами дівчат із аристократичних родин кінця XIX століття – грають, ходять на бали і усі разом закохуються в сусідського хлопчика Теодора.

Через роки доля розведе сестер по різних містах і навіть країнах, а бунтівна Джо спробує записати на папері все про їхні дитячі пригоди.

Барбі

Хоч раз у житті кожен з нас бачив Барбі. Це міг бути прилавок магазину або ж у когось була власна іграшка. Цю ляльку з ідеальними параметрами тіла довгий час вважали ідеалом. Так чи так воно насправді?

В 2023 році оновлену Барбі випустила на екран кінорежисерка Грета Гервіг. Ця стрічка не про стереотипну ляльку, а про справжніх жінок. Ідеально підійде для перегляду мамі з донькою, кіно вже вийшло у кінотеатр, але подивитись можна також вдома на платформі SWEET.TV та підтримати роботу українського провайдера. Ціна за фільм – 149 гривень.

Текст підготувала стажерка Ірина Кріксон

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Bakhmut in russian propaganda: occupiers cover the city with posters ahead of May 9

On the streets of temporarily occupied Bakhmut, the Russian army has begun displaying propaganda posters on billboards. Several large posters are noticeable throughout the city […]

У деокупованих громадах Донеччини проведуть виїзні прийоми від ПФУ

Спеціалісти з Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) в Донецькій області будуть приймати громадян та громадянок на деокупованих територіях Донецької області. Так, наприклад, 9 та […]

16:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зв’язатися з оператором ПриватБанк: усі способи

Зв’язок з оператором ПриватБанку може стати необхідним у різних ситуаціях — від блокування картки до уточнення банківських послуг. Українці та українки щодня стикаються з потребою […]

15:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро

Хто з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році: пояснення для українців

В Україні продовжує діяти воєнний стан, а разом із ним й певні обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд за кордон. Проте, навіть в таких […]

14:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро
майстер-клас

Безоплатний майстер-клас із писанкарства для бахмутян у Києві: як долучитися

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття […]