Як організувати виробництво окопних свічок на домашній кухні: історія небайдужої бахмутянки

Семаковська Тетяна 16:16, 9 Січня 2023

Screenshot 335 215b3Катерина Чернова — бахмутянка, працює в Мистецькій школі № 1 м.Бахмут, зараз жінка ще й волонтерка. Після онлайн-уроків, вона з допомогою друзів, переважно — це також колеги по роботі, виготовляє окопні свічки. Через війну, яку розпочала росія, Катерина евакуювалася до Дніпра, спочатку героїня думала, що це ненадовго, однак “ненадовго” розтягнулося на десять місяців. Бахмутянка не могла сидіти склавши руки й почала допомагати армії, спочатку імпровізувала невеликий гумштаб у себе вдома, а згодом на власній кухні розпочала виробництво окопних свічок.

Волонтерські організації без лиця

Screenshot 332 46b44

Свічки воготовлені волонтеркою. Фото: особистий архів героїні

Ця історія почалася ще давно, батько Катерини військовий, який з 2019 року захищає Україну від окупантів на Донецькому фронті. Героїня в цей час жила в Бахмуті, з початком повномасштабної фази війни жінка була змушена евакуюватися разом з сином до Дніпра, щоб зберегти життя рідних. Спочатку думали поїхати на два тижні, але згодом цей відрізок часу почав рости в геометричній прогресії. Жінка розповідає, що тривалий час займала себе роботою, щоб прогнати погані думки, а згодом вирішила присвятити себе волонтерству. Був час, коли жінка допомогу, яку надавали їй, разом з друзями віддавали на потреби військових.

Доля звела Катерину з людьми, які працювали у різних волонтерських центрах, саме вони надихнули героїню своєю працею. Стимулом стало ще й те, що в Катерину було багато знайомих, які хотіли б допомогти, але хвилювалися, щоб їхні кошти пішли в правильне русло:

«Зараз дуже багато волонтерських організацій без обличчя. Ти допомагаєш, відправляєш донат, але не розумієш кому саме. Один мій знайомий під час розмови розповів, що він б допомагав, але хотів б, щоб його гроші не потрапили в кишеню шахрая. Я тоді опублікувала пост, де написала, що було б класно, якби ми (ред. близьке оточення Катерини) зібрали якусь певну суму для допомоги».

Читайте також: «Ми привозимо хліб і люди його цілують»: як Людмила Біла допомагає ЗСУ та дітям в Бахмуті

Запит на українську тушонку та спальні мішки

Screenshot 333 82bc8

Допомога, яку разом з друзями Катерина відправила на фронт. Фото: особистий архів героїні

Спочатку жінка збирала різнопланову допомогу, загадує пані Катерина й про запити від військових. Жінка розповідає, що захисники часто просили саме української тушонки, бо вона смачніша. Літом 2022 року допомогою небайдужих Катерина зібрала 10 тисяч гривень, на ці кошти закупили засоби гігієни та провізію для військових. Також передали спальні мішки, за це, пані Катерина, дуже вдячна знайомим, які безплатно віддали 20 спальників.

Однак, тоді постала інша проблема — логістика, потрібно було довезти допомогу «на нуль».

«Просто дивом з’явилися волонтери, які возили допомогу на передову. Як зараз пам’ятаю ми були в Дніпрі, друга година ночі, комендантська година якраз, в під’їзді темно — а ми виносимо з друзями коробки з квартири із зібраною допомогою для ЗСУ. Ми думали, що сусіди подумають, що ми виносимо квартиру всю… Звісно, це не дрони, але по відчуттях було таке враження, що ми наближаємо повернення додому і Перемогу», — пригадує пані Катерина з посмішкою.

Затишшя перед світлом

Screenshot 330 ebafe

Пані Катерина з сином готують матеріал для свічок. Фото: особистий архів героїні

Після цього був період затишшя, каже пані Катерина. Однак, довго він не тривав, в оточенні людей, які щось роблять, важко всидіти на місці.

«Всі щось роблять, а ти нічого не робиш, значить Перемоги не буде. Ми з татом якось говорили і він мене спитав: “А у тебе є хтось знайомий, хто робить окопні свічки?”. Це був листопад місяць. Я через знайомого волонтера дізналася про свічки, він сказав, що може привезти, але запити в нього були більші зазвичай. Я знову опублікувала допис, мовляв, друзі, шукаємо свічки», — розповідає пані Катерина.

На цей пост відгукнулася давня знайома Катерини, ще з часів навчання в музучилищі. Жінка з чоловіком теж опинилися в Дніпрі, товаришка Катерина запропонувала разом робити свічки.

«Ось такі випадкові слова, які виявилися доленосними. В цей же вечір ми публікуємо допис, у якому оголошуємо про збір. Ми збирали залишки свічок, банки, картон і донати. Першу партію ми відправили згодом, 8 пачок, люди відправляли з Києва, з Сум», — пригадує бахмутянка.

Далі почали відбуватися дивовижні речі, люди допомагали, надходила допомога з різних куточків України. З Черкас, дівчата з волонтерського центру надіслали 25 кілограмів парафінових  свічок, це не прості свічки, вони ароматичні, різних кольорів, каже героїня. З особливим теплом згадує, пані Катерина, про пораненого військового, який разом з дітьми зробив свічки, юні українці також дали малюнки на фронт. Партію відправили Новою Поштою. Зараз окопні свічки Катерина відправляє на фронті із Дніпра, друга локація з виробництвом знаходитися у Харкові, де виробляє свічки тесть знайомої.

Читайте також: Шиють розпашонки для немовлят: як жінки популяризують українську культуру

Схема роботи

Screenshot 331 6c040

Свічки, які перетоплюють для окопних свічок. Фото: особистий архів героїні

На зібрані кошти жінки закупляли парафін і віск для виготовлення свічок. Ці складники далеко не бюджетні, відтак, щоб купити 50 кілограмів парафіну потрібно 6 500 гривень. Також потрібно врахувати доставку — це 120 грн/кг.

Катерина виготовляє свічки вдома. В чайнику плавить парафін та віск, допомагає їй в цьому мама та син. В новорічну ніч Катерина з родиною не мали настрою святкувати, але вирішили зробити свічки. 

Що потрібно захисникам зараз?

Потреба у свічках буде мінімум до квітня, каже Катерина, тому закликає всіх небайдужих доєднатися і спільними зусиллями допомогти захисника пройти цю зиму. Щоб допомогти Катерині, наші читачі, можуть задонатити кошти за реквізитами:

Отримувач: Катерина Чернова

Номер картки: 5375414137740311

Окрім цього, потрібні банки від тушонки, важливо, щоб баночка була чиста. Зараз захисникам також потрібен мед, також теплі шкарпетки. Якщо Ви хочете допомогти ЗСУ із цим — пишіть Катерині, щоб дізнатися деталі відправки на Нову Пошту.

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: «Вишиванка пасує навіть краще, ніж маленька чорна сукня»: краматорчанка про евакуацію, колекцію вишиванок та «лапки» для ЗСУ

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Курорти в окупації: як росіяни заробляють гроші із захоплених територій Донеччини

Семаковська Тетяна 17:51, 23 Червня 2025
Юріївка, пляж / фото Вікіпедія

Окупувавши частину Донецької області ще у 2014 році, Росія не просто зруйнувала інфраструктуру, а й поступово перетворила регіон на ресурсну колонію. Сьогодні вона витягує з окупованих територій усе, що ще можна монетизувати — зокрема й туристичний потенціал. Колись популярні серед місцевих курортні зони, де донеччани проводили свої літні відпустки, нині працюють на російський бюджет. З початком чергового літнього сезону ми дослідили, як змінилось життя на цих територіях, що залишилось від рекреаційної інфраструктури, і як росія заробляє на зруйнованих відпочинкових місцях.

Більше читайте в матеріалі.

Як росія використовує окуповані території Донеччини

Окупувавши значну частину Донецької області росіяни тепер її активно використовують не лише як площу для розміщення своїх військ, а й для збагачення свого бюджету. Зокрема, йдеться про туристичний потенціал, окупувавши Маріуполь, росія фактично привласнила собі Азовське море, де раніше активно процвітав туристичний бізнес. 

У 2024 році у Мінекономрозвитку так званої “днр” заявили, що до 2030 року псевдореспубліка буде приймати до 1 мільйона туристів щороку. У тому ж 2024 році до “днр” нібито спрямували 830 мільйонів рублів на розвиток туризму. 

Серед морського відпочинку росіяни найбільше уваги приділяють окупованому Сєдовому, Урзуфу, Мелекіну та Юріївці. Частково пансіони та курортні бази, які там були розташовані — вціліли, тож швидко відкрилися на новий морський сезон.

Сєдево

Схід сонця, Сєдове / фото Вікіпедія

Окуповане Сєдове — це невелике селище в Кальміуському районі Донеччини, воно розташоване на березі Таганрозької затоки Азовського моря. Його росіяни використовують, як чи не основу базу для відпочинків в “днр”. Тури в Сєдове активно продаються в мережі “Вконтактє”, в Telegram-каналах та на сайтах.

Реклама житла у Сєдовому / фото з росджерел

Є як бюджетні варіанти так й більш дорожчі. У тому ж Сєдовому літом починається сезонна робота, це можливість для місцевих заробити кошти з туристів. Їдуть у Сєдове, як мешканці окупованих територій, так й самі росіяни.

У оренду на окупованих територіях здають як бюджетне житло, так й елітні варіанти / фото з росджерел

Урзуф

Урзуф / фото з росджерел

Урзуф з лютого 2022 перебуває під російською окупацією. Колись це був популярний відпочинок серед українських туристів, сюди їхали оздоровлюватися. На території працювало понад 40 баз відпочинку. У липні минулого року в розпал сезону до Урзуфу навідалися представники росгварії, шукали людей, які були проти окупації. Зараз пляжі Урзуфа — відкриті й для росіян, вони можуть тут відпочивати на курортах, де раніше їздили українські сім’ї. 

У коментарях згадують, що базу відпочинку відчужили у власника / фото з росджерел

Наприклад, нижче можна побачити номер у пансіонаті “Аист”, який працював до повномасштабного вторгнення. Росіяни активно його рекламують, знімають відео у Тік Ток, при цьому в коментарях до нього є коментар, що цей пансіонат, ймовірно, у попереднього власника відчужили окупанти.

Ціни на житло в Урзуфі / фото з росджерел

Мелекіне

Мелекіне / фото travels.in.ua

Мелекіне, село Мангушської селищної громади Маріупольського району Донецької області. Теж відомий раніше для українців курорт. Від моря до баз відпочинку в середньому було від 20 до 100 метрів.

Ціни на житло в Мелекіному / фото з росджерел

Потенціал цього селища помітили й росіяни, у листопаді 2024 року вони почали тут будувати додаткові бази відпочинку.

Бази відпочинку в Мелекіно, які будуть росіяни

“Жители Республики умеют хорошо работать, наша задача создать условия для отдыха”, — писав Юрій Мартинов, міністр спорту та туризму “днр”.

Крім відкриття морського сезону, в Мелекіно росіяни відкрили й табір для дітей, де вчать їх стріляти та поширюють антиукраїнські наративи. 

Юріївка

Юріївка / фото Вікіпедія

Юріївка – також невелике курортне село в Україні, в Мангушській селищній територіальній громаді Маріупольського району Донецької області. З 2022 року перебуває під російською окупацією.

Житло у Юріївці / фото з росджерел

Росіяни, у 2024 році вже показували, як відпочивали в Юріївці. Й на відео помітно — людей тут малувато. 

Новий сезон 2025 вже почався, відпочивальників приваблюють на курорти через Тік-Ток, заманюючи на відпочинок:

Росія не просто окупувала території Донецької області — вона системно інтегрує їх у власну економіку як джерело прибутку. Курорти Азовського узбережжя, перетворено на інструмент заробітку: від “націоналізованих” пансіонатів до сезонної роботи для місцевих і пропагандистських дитячих таборів. Місця, де відпочивали покоління українців, тепер рекламуються як “днр-курорти” в російських соцмережах.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!


У МВС показали, в якому стані повертають тіла загиблих військових

Семаковська Тетяна 16:00, 23 Червня 2025
Робота з тілами / фото МВС

Міністерство внутрішніх справ (МВС) продемонструвало журналістам, у якому стані росія повертає тіла військових. Деякі з них настільки понівечені, що для ідентифікації доводиться проводити кілька ДНК-експертиз.

Про це повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Повернення тіл військових до України

За словами Ігоря Клименка, повернення тіл загиблих військових — це складний процес, який росіяни свідомо ускладнюють. Вони передають тіла у понівеченому або навіть гнилісному стані через порушення умов зберігання.

Іноді тіла фрагментовані настільки, що для ідентифікації потрібні кілька ДНК-експертиз, а тіло однієї особи доводиться складати з десятків частин“, — зазначив Ігор Клименко.

Тіла росіян, яких передали в Україну / фото МВС

Клименко додав, що серед повернених тіл також виявили 20 загиблих російських солдатів. Їхні особисті речі, зокрема документи, жетони та нашивки, були публічно продемонстровані, щоб засвідчити дії російської сторони.

Ми показали докази публічно: документи, жетони, нашивки, особисті речі. Щоб правда була видимою. Щоб росіяни бачили, що їхня держава кидає своїх не лише живими, а й мертвими“, — наголосив міністр.

Він також повідомив, що Україна звернулася до Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти з проханням організувати процес відбору ДНК у росіян у країнах ЄС. Це дозволить ідентифікувати деякі з тіл.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Курорти в окупації: як росіяни заробляють гроші із захоплених територій Донеччини

Окупувавши частину Донецької області ще у 2014 році, Росія не просто зруйнувала інфраструктуру, а й поступово перетворила регіон на ресурсну колонію. Сьогодні вона витягує з […]

У МВС показали, в якому стані повертають тіла загиблих військових

Міністерство внутрішніх справ (МВС) продемонструвало журналістам, у якому стані росія повертає тіла військових. Деякі з них настільки понівечені, що для ідентифікації доводиться проводити кілька ДНК-експертиз. […]

Авіаудар по Краматорську: скільки людей знайшли під завалами

22 червня російська армія завдала авіаудару по Краматорську. Внаслідок обстрілу було зруйновано частину чотириповерхового будинку. Загинули п’ятеро людей, ще четверо були поранені. Серед постраждалих — […]

Українці можуть отримати понад 300 тисяч гривень на бізнес від Червоного Хреста

Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) продовжує реєстрацію українських підприємців на участь в четвертій когорті проєкту REDpreneurUA. В межах програми українцям та українкам надаватиметься можливість отримати […]

14:05, 23.06.2025 Скопіч Дмитро
житло

Де переселенцям знайти безоплатне житло на Полтавщині: перелік вільних місць по районах

У Полтавській області облаштовані місця тимчасового перебування (МТП) для родин переселенців. Наразі в області налічується 64 таких локацій, де можуть розміститися майже 4 тисячі ВПО. […]