“Мародерам уже нічого красти”: волонтер з Часів Яру розповів про ситуацію в місті

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:45, 10 Червня 2024
Часів Яр
Прифронтовий Часів Яр / фото 93-тя ОМБр 

Місто Часів Яр на Донеччині потерпає від безперервних російських обстрілів та атак дронів. Мешканці ховаються в підвалах, а безпритульні тварини борються за виживання в умовах нестачі кормів і води.

Редакція Бахмут IN.UA дізналась деталі у місцевого волонтера Євгена Ткачева.

Реалії Часового Яру

Ситуація у Часів Ярі залишається критичною через постійні обстріли та загрозу атак дронів. Люди змушені жити в підвалах, а пересуватися містом можна лише рано-вранці або за несприятливих погодних умов.

Безпритульні тварини у Часів Ярі

Запаси кормів для них давно вичерпалися, а через спеку гостро бракує питної води. Допомагати тваринам стає дедалі важче.

“Мародерам вже нічого красти”, – за словами волонтера, масштаби руйнувань у Часів Ярі є настільки великими, що мародерам уже просто немає чого красти – все пограбовано чи знищено обстрілами.

Нагадаємо, що у місті Часів Яр Донецької області, станом на вечір 5 червня, залишаються 664 людини. Це люди старшого віку, з якими щодня працює місцева влада, з питань евакуації. Наразі вони відмовляються виїжджати. Пенсіонери забезпечені їжею, водою та медикаментами. Поранених від російських обстрілів доставляють у лікарню, а от із загиблими ситуація важча, вже є випадок, коли людину поховали у дворі приватного будинку. Влада наголошує на евакуації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: загиблим у Тисі українцям встановили меморіал

Чорнойван Аліна 14:02, 10 Червня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

Російський Telegram канал поширює нібито опубліковану в Reuters статтю про меморіал на Тисі, присвячений “жертвам розстрілу українських прикордонників”. Але підтверджень цьому знайти не вдалося. Подробиці — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Роль Тиси у російській пропаганді

Допис опублікував проросійський телеграм-канал «Шейх Тамір», який регулярно займається пропагандою та розповсюдженням неправдивої інформації про Україну. Псевдожурналіст пише, що ці знімки були опубліковані в британському агентстві новин Reuters.

Скриншот допису / Шейх Тамир / Колаж “Бахмут IN.UA”

Фейк про “меморіал”

На зображеннях видно, що скриншот зроблено з сайту Reuters, а точніше з їхнього розділу Pictures of the Day. На фото також присутній водяний знак видання. Тож ми здійснили пошук статті на сайті. Виявилось, такого матеріалу не існує.

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

До того ж на знімку екрана вказано дата — 26 травня. Ми проаналізували частоту публікацій на сайті та дійшли висновку, що видання поширює статті у рамках рубрики Pictures of the Day лише по буднях. А 26 травня цього року було в неділю. Тож, як зазвичай, російські фейкомети при створенні своїх неправдивих постів не враховують елементарних деталей. А тих користувачів, які перевіряють інформацію та мислять критично, пропагандистам оббрехати не вдасться.

Щоб остаточно впевнитися в недостовірності цієї інформації, ми також звернули увагу на зазначеного автора фотографій меморіалу — Horatiu Negrescu. Виявилось, що на сайті його ім’я ніде не фігурує:

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

При пошуці в гугл також не з’явилося жодного результату з ім’ям. Тож автор фото також вигаданий.

Тема мобілізації в Україні стала дуже вигідним інфоприводом для російських ЗМІ не лише для публікації новин стосовно цієї теми, а і для створення фейків і маніпуляцій. Відомо, що в Тисі задля уникнення мобілізації потонуло понад 30 людей, — за даними прикордонних служб України. Проте росіяни невпинно продовжують звинувачувати українських прикордонників у розстрілах громадян, про що ми розповідали раніше в матеріалі “Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: Випускникам львівських шкіл видали стрічку із зображенням карти України без Криму

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 7 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Проросійські медіаресурси поширюють світлину, де нібито випускники львівських шкіл мають на собі стрічку з картою України без території Кримського півострова.

Однак, — це фотофейк. Світлина містить ознаки редагування та поширюється з метою розколу українського суспільства.

Карта України без Криму: як розпізнати фотошоп

1 червня, наступного дня після останнього дзвоника у львівських школах, проросійські акаунти у Х (ред. — колишній Twitter), Tik-Tok, Telegram-канали, ворожі медіа опублікували фейкову фотографію нібито випускників однієї із львівських шкіл. Однак, якої саме – не зазначили. Для знаходження першоджерела ми здійснили пошук зображення через Google Lens та виявили, що фотографія стала масово поширюватись в один день та виключно проросійськими медіаресурсами, які, окрім цього, публікують тексти та відео з антиукраїнськими наративами. Жодних інших публікацій цієї світлини на українських ресурсах не було.

Публікація фотофейку російського Telegram-каналу / скриншот

Відтак, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics ми виявили, що світлина зазнала великої кількості редагування. Оригінальне фото повинно відображатись в єдиному кольорі, без яскраво виділених елементів, оскільки саме ці деталі є або додані, або відкориговані.

Результат аналізу світлини показує, що зображення карт України без Криму — це фотошоп, як і самі стрічки. Окрім цього FotoForensics вказує на те, що фон, де видно дерева, інших людей, вікно школи, були додані зовсім з іншої фотографії. Відтак перед нами картинка створена із кількох окремих знімків.

Результат аналізу зображення FotoForensics / скриншот 

Кожна публікація цього фотофейку супроводжуються текстами, які поширюють кремлівський наратив про те, що захід України нібито відмовилась від Криму, та боротьба у війні ведеться лише на сході. Це створено для розбурхання та поширення ненависті серед українців із різних областей країни та формування образу українців, що не здатні гуртуватись задля однієї мети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

житло

Скільки дитячих будинків сімейного типу з Донеччини отримають житло

Дитячі будинки сімейного типу з Донецької області отримають житло в безоплатне користування. Їм нададуть будинки в більш безпечних регіонах України. Про це повідомив голова Донецької […]

ірц

Бахмутський ІРЦ: як працює в евакуації та скільки навчаються дітей

Інклюзивно-ресурсний центр міста Бахмут продовжує роботу в евакуації. Фахівці центру продовжують супровід і навчання дітей з особливими освітніми потребами. Заняття проходять у дистанційному і очному […]

юнісеф

ЮНІСЕФ видаватиме грошову допомогу ВПО, які проживають на Харківщині: деталі

ЮНІСЕФ видаватиме грошову допомогу на Харківщині. Її можуть отримати жителі Новгород-Сіверської громади та переселенці, які туди переїхали. Про це повідомляє Новгород-Сіверська міська громада.  Допомога від […]

В місті Жовті Води працюватиме ЦНАП для бахмутян: дата

8 листопада, у четвер, для бахмутян, які проживають у місті Жовті Води на Дніпропетровщині працюватиме фахівець ЦНАПу Бахмутської міськради. Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян […]

селидового

За добу росіяни вивезли з Селидового 76 людей: серед них дитина. Куди “евакуюють”

Росіяни займаються так званою “евакуацією” населення з тимчасово окупованих територій. Наразі російські військові активно вивозять людей з нещодавно захопленого Селидового. Лише за минулу добу з […]