Бахмутські школи, у яких не пролунав останній дзвоник: добірка

Семаковська Тетяна 14:00, 7 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Цьогоріч в українських школах вже пролунав останній дзвоник, але не у всіх. 17 бахмутських шкіл — порожні та зруйновані, тут замість урочистостей чутно хіба лише звуки російської авіації. Згадуємо 11 навчальних закладів у добірці.

Примітка. Всі дані про кількість учнів, педагогічних працівників тощо взяті з Інформаційної системи управлінь освітою по Донецькій області.

Бахмутська мистецька школа №1

1-ша Мистецька школа у місті Бахмут / фото з відкритих джерел

Бахмутська Мистецька школа №1 знаходилася на вулиці Незалежності, історія школи почалася ще в 1903 році, у закладі Адель Мерейнес заснувала музичні курси, будівля пережила чимало подій, проте була зруйнована росіянами.

У лютому 2023 року росіяни вцілили у будівлю школи / фото Facebook

Зараз школа працює у дистанційному режимі, педагоги працюють з дітками онлайн. Втім це не заважає вихованцям займати призові місця на конкурсах.

Бахмутська школа №2

Бахмут, 2 школа / фото з відкритих джерел

Бахмутська школа №2 на вулиці Корсунського була зруйнована внаслідок російського обстрілу вранці 8 червня 2022 року. Ця школа була недавно відремонтована.

2-га школа у місті Бахмут після російських обстрілів / фото Нацполіція

Південну частину будівлі росіяни знищили вщент. До вторгнення рф тут навчалися 379 дітей, та викладали 56 педагогів.

Бахмутська школа №4

Бахмутська школа №4 до руйнування / фото з відкритих джерел

На початку лютого 2023 року окупанти зруйнували Бахмутську ЗОШ №4 на вулиці Загородній. Раніше тут могли навчатися близько 300 юних бахмутян, проте зараз будівля знищена росіянами. За її руйнацію відповідальні найманці вже неіснуючого ПВК вагнер.

4-тя школа зруйнована російськими обстрілами / скриншот з відео

Бахмутська ЗОШ №4 від окупантів страждає вже не вперше, у 2015 році тут від російських обстрілів загинув учень 4-ї школи, семирічний Єгор Молодецький, який гуляв з друзями. Сьогодні школа продовжує працювати у дистанційному режимі.

Бахмутська школа №5

5-та школа у Бахмуті, фото до російського вторгнення

За даними інформаційної системи управління освітою у 5-тій школі, що знаходилася на вулиці Маріупольській, навчалися понад 500 юних бахмутян, тут функціонували також 2 інклюзивні класи та 22 основних класи. Дітей навчали 46 педагогів. У 2016 році у школі провели ремонт.

Бахмутська 5-та школа, 24 липня, 2022 рік після обстрілів росіян / фото Павло Кириленко

Вранці 24 липня 2022 року російські окупанти зруйнували школу у Бахмуті. Частина фасаду будівлі вщент знищена, вцілів надпис “Це твоя школа”.

Бахмутська школа №7

Бахмутська школа №7 / фото Facebook

Бахмутська школа №7 на вулиці Ковальській до повномасштабної війни навчала понад 200 учнів та учениць, тут працювали 33 педагоги, функціонувало 4 інклюзивних класи та 12 основних.

Бахмутська 7 школа після обстрілів / фото Нацполіція

6 вересня 2022 року Нацполіція опублікувала знімки руйнувань Донеччини, на яких потрапив й кадр з 7-мої школи. Фасад будівлі пробитий, вікна пошкоджені й вибиті.

Бахмутська школа №9

9-та школа Бахмута / фото з відкритих джерел

Бахмутська школа № 9 на вулиці Дружби могла вміщати 300 учнів, безпосередньо тут навчалися трохи понад 100 школярів та школярок, а також працювали 28 працівників освіти. Сьогодні попри те, що школи, як такої не існує, діти продовжують навчатися в евакуації.

Нам не вдалося знайти актуальні кадри школи після російського вторгнення, втім судячи з більшості фото та відео з Бахмута, які публікують окупанти, цей район також зруйнований.

Бахмутська школа №10

Бахмутська школа №10 / фото з відкритих джерел

Бахмутська школа №10 на вулиці Керамічній (колишня вулиця Гаршина) вміщала понад 800 учнів та учениць, безпосередньо у школі навчалися 400 дітей. Тут працювали 48 педагогічних працівників, функціонували 2 інклюзивні класи та 17 основних. У березні 2019 року в цій школі розпочали проєкт термомодернізації, щоб зробити навчальний заклад більш сучасним та комфортним для учнів.

Серпень, 2022 рік, прильот біля 10 школи / скриншот з відео

У серпні 2022 року на проросійських каналах опублікували фото прильоту, який поруч з 10 школою. Сама школа на той час ще залишалася цілою, були невеликі пошкодження. Станом на зараз навчальний заклад зруйновано.

Бахмутська школа № 11

Школа №11, Бахмут / фото з відкритих джерел

Одинадцята школа на вулиці Миру була однією з найбільших у місті та з історичним минулим. 15 грудня 2022 року школа святкувала свій ювілей — 110 років. З цих стін випустились сотні бахмутян, й зараз заклад продовжує навчати дітей вже в евакуації, педагогічний колектив практично повністю збережений, і учні також обирають саме 11 школу для навчання.

Частина НВК 11 після російських обстрілів / фото Олексій Рева

26 лютого 2022 року росіяни зруйнували навчальний заклад, про це повідомляв мер Бахмута, Олексій Рева.

Бахмутська школа №12

12-та школа Бахмута / фото Бахмут IN.UA

Бахмутська школа № 12 на вулиці Героїв Рятувальників (колишня вулиця Леваневського) налічує 535 учнів, 45 педагогічних працівників та 20 основних класів. До повномасштабної війни ремонтом цієї школи займався Європейський інвестиційний банк.

12-та школа, жовтень 2022 рік / фото з пропагандистських джерел

Зараз школа продовжує працювати в евакуації, діти навчаються дистанційно. Будівля та сам район, де розташовувалася школа, зруйновані росіянами.

Школа імені Дмитра Чернявського №18

Школа №18 у Бахмуті до війни / фото Донецька ОДА
Школа №18 у Бахмуті до війни / фото Донецька ОДА

Школа імені Дмитра Чернявського №18 знаходилась на вулиці Ювілейній, вона названа на честь відомого активіста та громадського діяча, який загинув від рук проросійських бойовиків. Триповерхову школу побудували в 1976 році, тут протягом 2020-2021 навчального року навчалися 1146 учнів.

Фрагменти зруйнованої 18-ої школи / скриншоти з відео

Весною 2023 року росіяни зруйнували будівлю, відео із кадрами обгорілої та потрощеної будівлі розповсюджували проросійські канали.

Бахмутська школа № 24

У листопаді 2021 року у 24-тій школі робили новий ремонт / фото Бахмут IN.UA

Бахмутська школа № 24 на вулиці Героїв-Рятувальників (ред. колишня назва Леваневського) навчала близько 400 учнів. У листопаді 2021 року у школі ремонтували фасад, утеплили приміщення, замінили покрівлю на нову, відремонтували опалювальну систему.

Школа номер 24 після приходу росіян / скриншот з відео

У лютому 2022 року 24-тя школа була сучасним закладом освіти, на її ремонт з обласного та міського бюджету виділили 86 мільйонів гривень. Тепер навчальний заклад важко впізнати, від нього залишились лише стіни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україна застосовує хімічну зброю на Донбасі та Харківщині

Лідія Гук Гук Лідія 13:30, 4 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

26 травня мчс “днр” у своєму Telegram-каналі опублікувало інформацію, що Збройні Сили України нібито планують обстріл боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі. А через два дні росмедіа почали активно поширювати заяву генерал-лейтенанта ігоря кирилова про те, що Україна начебто готує атаку із застосуванням хімічної зброї на Харківському напрямку.

Однак — це фейк. Звинувачення є безпідставними, рф не надала жодних підтверджень цієї інформації.

Хімічна зброя на Донбасі

Інформацію про застосування отруйних речовин на Донбасі мчс “днр” повідомило 26 травня на своєму Telegram-каналі:

“Увага! Інформація від Штабу ТерО: ракетна небезпека! Планується ворожий обстріл із застосуванням боєприпасів із отруйними речовинами по всій території ДНР”.

Ця заява не містить жодного вказано джерела. Після того, як низка росмедіа, посилаючись лише на допис в Telegram, перепоширила новину, сам пост видалили. 

Росія вже не вперше звинувачує Україну у використанні хімічної зброї. Врешті у 2024 році на 105-тій сесії Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) члени Виконавчої ради відкинули звинувачення російської федерації на адресу України. Щобільше, у компендіумі листувань держав-учасниць щодо України, росію звинуватили в поширенні необґрунтованих звинувачень щодо можливих “планів” України застосувати хімічну зброю на власній території, назвавши це “кампанією дезінформації”, спрямованою на внесення плутанини в Раду та дискредитацію ОЗХЗ.

Також, британський медіаресурс The Telegraph у квітні 2024 року повідомив, що рф систематично проводила незаконні хімічні атаки проти Збройних Сил України.

Фейкова новина на Telegram-каналі мчс “днр” / скриншот

Хімічна зброя на Харківщині

Через два дні після публікації допису мчс “днр” про “обстріл” боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі, росмедіа почали поширювати про нібито нову хімічну загрозу, тільки вже на території Харківщини. 

28 травня відбувся брифінг міністерства оборони росії з військово-хімічної діяльності США та України. Під час нього начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-лейтенант ігор кирилов заявив про численні випадки застосування українською стороною подразнюючої речовини хлорпікрину, часто в суміші з хлорацетофеноном в районі міста Донецьк та населених пунктів:

  • Богданівка;
  • Горлівка;
  • Кремінна;
  • Бахмут.

За його словами, саме Зеленський санкціонував ці теракти. 

Звинувачення України у застосуванні хімічних отруйних речовин проти російських військових є усталеною практикою кремлівської пропаганди з початку повномасштабного вторгнення. Саме росія застосовувала хлорпікрин проти українських військових, порушуючи Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї, в чому намагається зараз звинуватити Україну. До виходу цього звіту були відомі випадки використання невідомої отруйної речовини під час облоги Маріуполя. Ціллю рф були не лише військові, а й цивільні.

Також кирилов заявив, що українські воєнні нібито готують нову провокацію з використанням “Люїзиту” (ред. бойова отруйна речовина) на Харківському напрямку. Такий висновок він зробив через інформацію начебто про прохання України надати антидоти та протигази у великій кількості. Утім, у цій заяві відсутньо до кого саме, коли та в якій кількості було здійснено запит про допомогу. Бахмут IN.UA не знайшов даних, що б підтверджували існування запиту до будь-яких країн про надання антидотів та протигазів.

Довідка: Люїзит – це бойова отруйна речовина, яку виготовляють з ацетилену та трихлористого миш’яку. У військовому середовищі його часто називають “роса смерті”. Коли люїзит потрапляє в шлунково-кишковий тракт, він викликає сильну слинотечу та блювання, супроводжувані гострими болями, зниженням артеріального тиску та пошкодженням внутрішніх органів. Смертельна доза люїзиту при внутрішньому вживанні становить 5-10 мг на 1 кг маси тіла. Ця речовина може проникати крізь матеріали захисних костюмів і протигазів.

Фейкова інформація про запит України надати антидоти та протигази / скриншот

Створення та поширення фейків про застосування зброї з отруйними речовинами має на меті створення образу України-порушниці Конвенції про заборону хімічної зброї. Відтак рф прагне відвести увагу від скоєних злочинів та виправдати терор, що розпочала проти українського народу. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті

Лідія Гук Гук Лідія 11:00, 31 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були вбиті українськими прикордонниками. До цієї новини колаборант додав дві фотографії потопельників, які нібито підтверджують інформацію.

Однак — це брехня. Немає жодних підтверджень, що тіла на фото з допису азарова мають сліди насильницької смерті.

Експрем’єр азаров поширює брехню

Тезу про масовий розстріл українськими прикордонниками чоловіків, які намагались переплисти Тису, микола азаров не підкріпив жодним джерелом. Його найсильніший аргумент — єдиний випадок, коли прикордонник застрелив цивільного при спробі незаконно перетнути кордон. 

Окрім цього, колишній топпосадовець України у своєму дописі просуває російські тези про “київський режим” та “карателів на службі держави”.

Допис миколи азарова на Telegram-каналі / скриншот

За допомогою зворотного пошуку зображень через Google ми знайшли джерело фотографій, які розмістив азаров на своєму Telegram-каналі. Першочергово ці світлини поширювала Державна прикордонна служба України з повідомленням про знайдені тіла. У тексті вказано лише про факт виявлення тіл та з’ясування обставин за яких потопельник вирішив переплисти Тису. Втім, немає жодної інформації про те, що на тілах присутні ознаки насильницької смерті.

Політолог Костянтин Бондаренко та російська пропаганда

Інформацію щодо розстрілу українськими прикордонниками чоловіків, що намагались перетнути Тису з метою уникнення мобілізації, в мережі поширювали ще раніше. 9 травня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував запис свого інтерв’ю з українським політологом Костянтином Бондаренком, в якому вони, зокрема, обговорювали тему уникнення мобілізації в Україні. У відео Костянтин Бондаренко без джерел, посилаючись лише на силу впевненості власної думки, стверджує, що серед потопельників є жертви обстрілів українськими прикордонниками. Бондаренко вже не вперше намагається видати свої домисли за факти. 

Журналісти незалежного видання Texty.org занесли чоловіка до бази псевдосоціологів та прихованих піарників, згідно з якою Бондаренко просуває інтереси колишніх регіоналів — Сергія Тігіпка, Олександра Вілкула, Василя Горбаля, Наталії Королевської та інших. Також Бондаренко піарив депутатів забороненої проросійської партії «Опозиційний блок». Окрім цього, чоловік дописує для пропагандистського російського видання «Украина.ру», а з початку повномасштабного вторгнення просуває антидержавні наративи.

На думку засновника Telegram-каналу «Шейх Тамир» — проросійського журналіста олександра шелеста, метою нібито умисного вбивства чоловіків при спробі перетнути кордон є крадіжка грошей, які з собою мали потопельники. Цю тезу російський журналіст, ексведучий медведчуківського «NewsOne», не підкріпив жодним джерелом, яке б підтверджувало сказану інформацію.

Публікація частини інтерв’ю на Telegram-каналі «Шейх Тамир» / скриншот

Російські пропагандисти використовують інформацію, як от єдиний випадок ненавмисного вбивства на кордоні, для викривлення фактів та поширення антидержавних наративів. Так вони прагнуть викликати паніку в суспільстві, вкотре дискредитувати процес мобілізації в Україні та посилити недовіру до правоохоронних органів.

Псевдосоціолог Бондаренко ж своєю діяльністю “підтримує на плаву” проросійських політиків в українському та російському інформаційних просторах, симпатизуючи колишнім “регіоналам”. Окрім цього, даючи інтерв’ю російським та проросійським “ЗМІ”, він просуває скептичні тези щодо поточного стану справ в Україні, її внутрішньої політики. При чому робить це не на основі реальних кейсів, а використовуючи надумані приводи, як от “розстріл прикордонниками” чоловіків, які перепливають Тису.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро
Хеловін історія святкування

Жертвоприношення й голова Джека: історія свята Гелловін

У четвер, 31 жовтня, у світі відзначатимуть Гелловін. Традиція святкувати цю подію з кожним роком набирає обертів, зокрема в Україні. Бахмутський історик Микита Безмен розповів, […]

Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих […]

Як рф намагається виправдати себе у очах іноземців на прикладі фільму “росіяни на війні”

Нещодавно на Венеційському кінофестивалі показали документальний фільм “росіяни на війні” режисерки анастасії трофімової. Фільм одразу викликав широкий резонанс у суспільстві. Розберімось, що не так з […]

14:45, 27.09.2024 Безмен Микита