НВК №11 святкує ювілей: як випускники відгукуються про свою школу

Семаковська Тетяна 11:34, 16 Грудня 2022

21558842 705545589639324 8263523594413135917 n c1fca15 грудня, Бахмутський Навчально-виховний комплекс №11 святкував свій ювілей — 110 років. На честь свята ми вирішили дізнатись, яким його пам’ятають учні та чим він особливий для них.

У Фейсбуці бахмутяни вітають заклад з ювілеєм та згадують все найприємніше, що пов’язане з ним. Це говорить про те, що цей заклад не просто школа, в якій діти навчаються. Це другий дім для багатьох бахмутян, які вчились тут самі, навчають дітей та працюють. 

 «НВК №11 — це своєрідний бренд, до якого хочуть бути причетні ті, хто прагнуть якісної освіти, виховання. Педагоги-легенди, випускники-гордість закладу не тільки в межах держави», — пише Наталя Дроздова. 

Випускниця НВК №11 Вікторія Лещінер зараз мешкає в Ізраїлі. До повномасштабного вторгнення жінка була директоркою культурно-розважального комплексу «Победа» в Бахмуті. В Ізраїлі вона працює в Гуманітарному центрі надання допомоги біженцям з України. Вікторія навчалась у НВК №11 багато років тому, та випустилась зі школи в 1992 році, але вона досі пам’ятає, яка тепла й дружня атмосфера панувала там. 

 «Це школа, яка має свою історію та традиції, але основне на чому вона трималась, це люди, які нас навчали. Це — Габелев Марк Володимирович, Нугаєва Ніна Романівна, Хмельницька Лариса Костянтинівна, Чайка Олена Анатоліївна. Всі мої спогади пов’язані з вчителями, які були професіоналами, любили свою роботу й дітей. Вони не тільки навчали нас урокам, а і як бути людьми», — згадує Вікторія. 

Пані Вікторія розповіла, що до сьогоднішнього дня вона досі спілкується з однокласниками та навіть з класним керівником:

 «Чайка Наталя Петрівна була моєю класною керівницею в старших класах. Скільки я її пам’ятаю, у неї завжди був гарний настрій, я не пам’ятаю, щоб вона сумувала чи сварилась на нас. Про кожного учня вона все знала, піклувалась, та при будь-якій можливості ми кудись їздили всім класом, майже всю Україну об’їздили». 

 Школа змінювалась, розширювалась, але традиції особливої атмосфери та ставлення до дітей залишались: 

 «Пам’ятаю, як в сьомому класі ми всі разом пішли з уроків на ковзанку. Ми навчались у дві зміни, а поряд був стадіон «Металург», ми всі вирішили піти, потім нас звісно посварили, але це було класно. Ми завжди до школи йшли з задоволенням. Це те, що їм вдалось зробити, я не пам’ятаю ні дня, коли я не хотіла зранку йти до школи». 

Коли постало питання, куди віддавати своїх дітей до школи, Вікторія ні на хвилину не замислилась, звісно віддала їх туди, де проходило і її дитинство:

 «Спочатку я віддала в школу свою доньку Ніколь. Зараз вона вже закінчила її й навчається на бюджетній основі в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Взагалі з класу доньки дуже багато дітей вступили в вищі навчальні заклади. Це доказ того, що школа дійсно готує дітей до майбутнього, вони не просто відбувають час в ній».

Молодший син Єлісей, вже не з таким натхненням ходив до школи, але на думку жінки, це не школа стала гірша, це змінились діти, їм вже не цікаво навчатись:

 «Школа не встигає відповідати потребам сучасних дітей. Зараз настільки швидкий прогрес, і діти хочуть чогось нового, тому всі школи потребують реформ, і це проблема не тільки одного закладу, це проблема всього світу». 

Зараз родина мешкає в Ізраїлі, й тому 12-річний Єлісей змінив навчальний заклад. Ми вирішили дізнатись, чи подобається йому більше там: 

 «Зараз молодший син навчається в школі в Ізраїлі. Та не дивлячись на те, що тут рівень школи дійсно дуже класний, він сумує за школою в Бахмуті, за уроками, за вчителями. Можливе саме в таких моментах проявляється любов до рідного міста». 

Фото: Фейсбук

Читайте також: В Бахмуті через російські обстріли спалахнув заклад освіти

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.