Бахмутські школи продовжують працювати онлайн. Попри те, що деякі навчальні заклади в евакуйованих громадах змушені зачинятися через брак учнів, бахмутські школи закривати або реорганізовувати школи в 2025/2026 навчальному році не планують.
Про це повідомили у відповідь на запит редакції у Бахмутській МВА.
Новий навчальний рік
Управління освіти Бахмутської міської ради повідомило, що у 2025/2026 навчальному році не планується ані ліквідація, ані реорганізація жодного з підпорядкованих закладів загальної середньої освіти.
Станом на липень 2025 року у школах триває набір до 1-х класів. Прийом документів для зарахування першокласників триватиме до 1 вересня. Остаточні дані про кількість зарахованих дітей будуть відомі після завершення прийому.
Нагадаємо, що наразі у дистанційному режимі працюють такі школи:
На третій рік повномасштабного вторгнення школи Бахмута та Часів Яру продовжують роботу в евакуації. Всі уроки проходять онлайн, і якщо на початку 2022 для більшості батьків це був єдиний варіант, аби дитина здобувала освіту в евакуації, то зараз все більше дітей починають ходити в офлайн школи за місцем проживання. Частина шкіл Бахмутської громади не працює — особливо це вплинуло на сільські школи, які фактично призупинили роботу через брак дітей.
Яка ситуація з онлайн навчанням у школах Бахмута та Часів Яру — читайте в матеріалі Бахмут IN.UA
Бахмут: де навчаються діти місцевих жителів
23 січня редакція провела опитування наших читачів, щоб дізнатися, де навчаються діти бахмутян — участь в ньому взяли 153 людини. Ми отримали наступні відповіді:
49% опитуваних повідомили, що їх дитина навчається онлайн в бахмутській школі;
3% опитуваних повідомили, що їх дитина навчається онлайн в бахмутській школі, але й відвідує школу офлайн за місцем проживання;
37% опитуваних відповіли, що їх дитина перевелась в школу за місцем проживання;
4% опитуваних розглядають можливість перевести дитину в школу за місцем проживання, але наразі дитина вчиться в школі Бахмута;
7% опитуваних повідомили, що їх дитина навчається онлайн, але не в бахмутській школі.
Нагадаємо, що торік МОН ініціював проєкт наказу №850 “Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”. Цей проєкт викликав чимало дискусій, адже через деякі його пункти є загроза закриття шкіл, що працюють дистанційно.
Крім того, в серпні 2024 року міністр освіти Оксен Лісовий повідомив, що обов’язкове очне навчання для школярів-переселенців планують запровадити з наступного навчального року, тобто з 1 вересня 2025 року.
У школах Бахмута від початку повномасштабного вторгнення вже спостерігався відтік, а за три роки дистанційного навчання 9 шкіл та 15 садочків призупинили діяльність, каже заступниця начальниці Управління освіти Бахмутської міської ради Анна Артюхіна. Вона пояснює, що сказати, що ці школи закрились, не можна, бо такого поняття як закриття в законодавстві нема.
Школи Бахмута та громади, які призупинили діяльність
Так зараз виглядає район 4 школи в Бахмуті, навчальний заклад працював в евакуації, але його діяльність довелось зупинити / фото росджрела
Бахмутська ЗОШ №1;
Бахмутська ЗОШ №3;
Бахмутська ЗОШ №4;
Бахмутська ЗОШ № 9;
Іванівська ЗОШ І-ІІІ;
Зайцівський ЗЗСО;
Покровський НВК;
Клинівська ЗОШ;
Опитненська ЗОШ.
Садочки, які призупинили діяльність:
ДНЗ №4;
ДНЗ №10;
ДНЗ №16;
ДНЗ №24;
ДНЗ №27;
ДНЗ №31;
ДНЗ №34;
ДНЗ №39;
ДНЗ №40;
ДНЗ №47;
ЗДО “Віронька”;
ЗДО “Джерельця”;
ЗДО “Берізка”;
ЗДО “Калинонька”;
ЗДО “Малятка”.
“У цих закладах дітей нема, на жаль. У нас дуже зменшився контингент дітей. Тому на ці цілі не вистачає коштів субвенції, яка виділяється державою. Є певна формула нарахувань субвенції, тому якщо у нас там немає дітей, немає кого виховувати, ми призупиняємо діяльність. Але все ж таки наша мережа функціонує — це 10 садочків сьогодні працюють, 8 шкіл і один заклад освіти. Багато дітей у нас пішли на навчання за кордон і їм дуже складно поєднувати уроки в нашій школі й за кордоном. Тому певна кількість дітей від нас пішли за такими причинами. Вчителі, які знаходили роботу за місцем проживання, також йшли на нове місце”, — пояснює Анна Артюхіна.
Що стало з вчителями та учнями?
Дітей зі шкіл, які призупинили роботу, за бажанням переводили у бахмутські школи, які наразі працюють онлайн. Вчителів, які втратили роботу, також намагались працевлаштувати, пояснює заступниця начальниці Управління освіти Бахмутської міської ради. Та попри відтік учнів протягом останніх трьох років, є діти, які обирають саме бахмутські школи. Зараз в середньому в класах навчається по 25 дітей.
“Ми втратили багато дітей, але пишаємося тим, що ті діти, які з нами залишились, і педагоги, які з нами працюють, показують дуже високі результати. І за підсумками олімпіад, фахових конкурсів педагогів, у нас є переможці учителі року і торік, і в позаминулому році. Дуже багато наших вчителів опановують нові технології для дистанційного навчання. І ми проводимо семінари, і вони вчаться самостійно для того, щоб надавати якісні знання і втримувати дітей, щоб діти залишались з нами. Не секрет, що, як і раніше, бахмутська освіта славилась своєю якістю і ми наполегливо над цим працюємо. Працюємо заради наших дітей, щоб вони отримували якісні знання і потім були успішними випускниками”, — каже Анна Артюхіна.
Доєднатися до будь-якої школи Бахмута, яка працює в евакуації чи садочку, можна, адже дистанційне навчання не передбачає граничну наповненість класу. Дітей ділять на підгрупи, де з ними проводять уроки. Це дозволяє школам, які працюють в евакуації навчати більшу кількість дітей, ніж школи, які працюють очно.
Водночас у таких містах, як Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Полтава, Жовті Води, Кривий Ріг при осередках підтримки проводять офлайн заняття — це підготовка до НМТ, курси майбутніх першокласників.
Часів Яр: де навчаються діти місцевих жителів
Так виглядає зараз Часів Яр / фото Facebook
Вікторія Політова — начальниця Управління освіти Часовоярської громади. За її словами, близько 50% школярів перейшли в інші школи.
“Ми призупинили діяльність деяких навчальних закладів, тому що дітей було мало в філії, вони перейшли в опорний заклад”, – пояснює Вікторія Політова.
Випадків, коли діти відвідують й школу онлайн, й за місцем проживання, немає. Однак є інші — коли діти, які спершу пішли в школу офлайн, потім повертаються до своєї.
“У нас є діти, які повертаються, щось не подобається їм там (ред. у школах за місцем проживання). Вони хочуть працювати зі своїми вчителями та знаходитись у класі зі своїми однокласниками. Вони ж попривикали один до одного, тому дуже до цього ретельно відносяться”, — каже Вікторія Політова.
Зараз у школах Часів Яру онлайн навчається 457 дітей. Працює зараз 15 Часовоярська школа та 17, також Часовоярський центр дитячої та юнацької творчості й один садочок, ЗДО №42, де навчаються 15 дошкільнят. Завдяки тому, що цю частину дітей вдалось зберегти, робочі місця зберегли й місцеві вчителі.
Цьогоріч в українських школах вже пролунав останній дзвоник, але не у всіх. 17 бахмутських шкіл — порожні та зруйновані, тут замість урочистостей чутно хіба лише звуки російської авіації. Згадуємо 11 навчальних закладів у добірці.
1-ша Мистецька школа у місті Бахмут / фото з відкритих джерел
Бахмутська Мистецька школа №1 знаходилася на вулиці Незалежності, історія школи почалася ще в 1903 році, у закладі Адель Мерейнес заснувала музичні курси, будівля пережила чимало подій, проте була зруйнована росіянами.
У лютому 2023 року росіяни вцілили у будівлю школи / фото Facebook
Зараз школа працює у дистанційному режимі, педагоги працюють з дітками онлайн. Втім це не заважає вихованцям займати призові місця на конкурсах.
Бахмутська школа №2
Бахмут, 2 школа / фото з відкритих джерел
Бахмутська школа №2 на вулиці Корсунського була зруйнована внаслідок російського обстрілу вранці 8 червня 2022 року. Ця школа була недавно відремонтована.
2-га школа у місті Бахмут після російських обстрілів / фото Нацполіція
Південну частину будівлі росіяни знищили вщент. До вторгнення рф тут навчалися 379 дітей, та викладали 56 педагогів.
Бахмутська школа №4
Бахмутська школа №4 до руйнування / фото з відкритих джерел
На початку лютого 2023 року окупанти зруйнували Бахмутську ЗОШ №4 на вулиці Загородній. Раніше тут могли навчатися близько 300 юних бахмутян, проте зараз будівля знищена росіянами. За її руйнацію відповідальні найманці вже неіснуючого ПВК вагнер.
4-тя школа зруйнована російськими обстрілами / скриншот з відео
Бахмутська ЗОШ №4 від окупантів страждає вже не вперше, у 2015 році тут від російських обстрілів загинув учень 4-ї школи, семирічний Єгор Молодецький, який гуляв з друзями. Сьогодні школа продовжує працювати у дистанційному режимі.
Бахмутська школа №5
5-та школа у Бахмуті, фото до російського вторгнення
За даними інформаційної системи управління освітою у 5-тій школі, що знаходилася на вулиці Маріупольській, навчалися понад 500 юних бахмутян, тут функціонували також 2 інклюзивні класи та 22 основних класи. Дітей навчали 46 педагогів. У 2016 році у школі провели ремонт.
Бахмутська 5-та школа, 24 липня, 2022 рік після обстрілів росіян / фото Павло Кириленко
Вранці 24 липня 2022 року російські окупанти зруйнували школу у Бахмуті. Частина фасаду будівлі вщент знищена, вцілів надпис “Це твоя школа”.
Бахмутська школа №7
Бахмутська школа №7 / фото Facebook
Бахмутська школа №7 на вулиці Ковальській до повномасштабної війни навчала понад 200 учнів та учениць, тут працювали 33 педагоги, функціонувало 4 інклюзивних класи та 12 основних.
Бахмутська 7 школа після обстрілів / фото Нацполіція
6 вересня 2022 року Нацполіція опублікувала знімки руйнувань Донеччини, на яких потрапив й кадр з 7-мої школи. Фасад будівлі пробитий, вікна пошкоджені й вибиті.
Бахмутська школа №9
9-та школа Бахмута / фото з відкритих джерел
Бахмутська школа № 9 на вулиці Дружби могла вміщати 300 учнів, безпосередньо тут навчалися трохи понад 100 школярів та школярок, а також працювали 28 працівників освіти. Сьогодні попри те, що школи, як такої не існує, діти продовжують навчатися в евакуації.
Нам не вдалося знайти актуальні кадри школи після російського вторгнення, втім судячи з більшості фото та відео з Бахмута, які публікують окупанти, цей район також зруйнований.
Бахмутська школа №10
Бахмутська школа №10 / фото з відкритих джерел
Бахмутська школа №10 на вулиці Керамічній (колишня вулиця Гаршина) вміщала понад 800 учнів та учениць, безпосередньо у школі навчалися 400 дітей. Тут працювали 48 педагогічних працівників, функціонували 2 інклюзивні класи та 17 основних. У березні 2019 року в цій школі розпочали проєкт термомодернізації, щоб зробити навчальний заклад більш сучасним та комфортним для учнів.
Серпень, 2022 рік, прильот біля 10 школи / скриншот з відео
У серпні 2022 року на проросійських каналах опублікували фото прильоту, який поруч з 10 школою. Сама школа на той час ще залишалася цілою, були невеликі пошкодження. Станом на зараз навчальний заклад зруйновано.
Бахмутська школа № 11
Школа №11, Бахмут / фото з відкритих джерел
Одинадцята школа на вулиці Миру була однією з найбільших у місті та з історичним минулим. 15 грудня 2022 року школа святкувала свій ювілей — 110 років. З цих стін випустились сотні бахмутян, й зараз заклад продовжує навчати дітей вже в евакуації, педагогічний колектив практично повністю збережений, і учні також обирають саме 11 школу для навчання.
Частина НВК 11 після російських обстрілів / фото Олексій Рева
26 лютого 2022 року росіяни зруйнували навчальний заклад, про це повідомляв мер Бахмута, Олексій Рева.
Бахмутська школа №12
12-та школа Бахмута / фото Бахмут IN.UA
Бахмутська школа № 12 на вулиці Героїв Рятувальників (колишня вулиця Леваневського) налічує 535 учнів, 45 педагогічних працівників та 20 основних класів. До повномасштабної війни ремонтом цієї школи займався Європейський інвестиційний банк.
12-та школа, жовтень 2022 рік / фото з пропагандистських джерел
Зараз школа продовжує працювати в евакуації, діти навчаються дистанційно. Будівля та сам район, де розташовувалася школа, зруйновані росіянами.
Школа імені Дмитра Чернявського №18
Школа №18 у Бахмуті до війни / фото Донецька ОДА
Школа імені Дмитра Чернявського №18 знаходилась на вулиці Ювілейній, вона названа на честь відомого активіста та громадського діяча, який загинув від рук проросійських бойовиків. Триповерхову школу побудували в 1976 році, тут протягом 2020-2021 навчального року навчалися 1146 учнів.
Фрагменти зруйнованої 18-ої школи / скриншоти з відео
Весною 2023 року росіяни зруйнували будівлю, відео із кадрами обгорілої та потрощеної будівлі розповсюджували проросійські канали.
Бахмутська школа № 24
У листопаді 2021 року у 24-тій школі робили новий ремонт / фото Бахмут IN.UA
Бахмутська школа № 24 на вулиці Героїв-Рятувальників (ред. колишня назва Леваневського) навчала близько 400 учнів. У листопаді 2021 року у школі ремонтували фасад, утеплили приміщення, замінили покрівлю на нову, відремонтували опалювальну систему.
Школа номер 24 після приходу росіян / скриншот з відео
У лютому 2022 року 24-тя школа була сучасним закладом освіти, на її ремонт з обласного та міського бюджету виділили 86 мільйонів гривень. Тепер навчальний заклад важко впізнати, від нього залишились лише стіни.
“Цветмет” — більше, ніж просто завод. Для багатьох бахмутян це була не просто робота, а ціле життя: сюди йшли після школи, після інституту, приводили родичів, […]
З рахунків деяких ВПО-пенсіонерів, можуть вилучити кошти до Пенсійного фонду. Рішення стосується пенсіонерів та пенсіонерок, які є ВПО з окупованих територій до 24.02.2022 та підпадають […]
На в’їзді до Донецької області стоїть відома стела, яка за роки війни стала символом незламності і єдності українців. Тут військові різних підрозділів і бригад лишають […]
Уряд ухвалив проєкт закону, який має на меті запровадити пакет комплексної підтримки для українських родин з дітьми. Він передбачає збільшення дитячих виплат та виплат жінкам, які […]
На Донеччині засудили двох агентів російської фсб. Серед них працівник Укрзалізниці з міста Українськ та місцева мешканка Покровська. Вони допомогали армії ворога просуватись на фронті […]