Нещодавно Управління культури Бахмутської міської ради придбало для своїх потреб автомобіль за майже 1 мільйон гривень. Йдеться про новий Opel Combo Life Edition L2.
Редакція Бахмут IN.UA звернулася за коментарем до Управління культури Бахмутської міської ради, аби дізнатися, навіщо потрібен цей автомобіль. Також в інформаційному запиті ми поцікавилися, як управління наразі закриває потреби в транспорті, без купівлі нової машини.
Навіщо потрібне авто?
У відповіді на запит начальниця Управління культури БМР Ірина Булгакова повідомила, що на їхньому балансі перебуває несправна “Волга” 2006 року випуску, яка неодноразово потрапляла під обстріли в Бахмуті. За її словами, ремонт машини перевищує ринкову вартість, а інший транспорт підрозділ не орендує. В управлінні також зазначили, що відремонтувати авто можливо, але “економічно недоцільно відповідно до технічних рекомендацій фахівців”.
Відповідь на запит редакції / скриншот
Ірина Булгакова пояснила, що закупівля нового легкового автомобіля необхідна для “повноцінного виконання Управлінням культури БМР та його підрозділами своїх прямих службових обов’язків щодо перевезення співробітників закладів культури, музичного та технічного обладнання, реквізиту для проведення культурних заходів”.
Відповідь на запит редакції / скриншот
Новенький Opel для управління культури
Зазначимо, що очікувана вартість автомобіля Opel Combo Life Edition L2 становила 904 850 гривень. Однак, у тендерній документації зазначено, що машину придбали за 894 960 гривень. Постачальником авто є товариство з обмеженою відповідальністю “НІКО Мегаполіс”, яке було єдиним учасником аукціону.
Закупівля авто для БМР / скриншот
Результати аукціону / скриншот
Підписаний договір з’явився в публічному доступі 8 грудня. Управління культури БМР має отримати автомобіль не пізніше 22 грудня 2023 року.
Виїзд за кордон / фото ілюстративне, Depositphotos
В Україні продовжує діяти воєнний стан, а разом із ним й певні обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд за кордон. Проте, навіть в таких умовах існують певні винятки — категорії громадян, які мають право на виїзд.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає, хто саме з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році.
Хто з чоловіків має право на виїзд за кордон 2025
В умовах воєнного стану в Україні діють обмеження на виїзд чоловіків призовного віку за кордон. Водночас закон передбачає низку винятків для окремих категорій громадян.
Наразі виїхати за кордон можуть:
чоловіки віком від 60 років, які не підлягають мобілізації;
особи з інвалідністю, за наявності відповідних підтверджуючих документів;
багатодітні батьки, якщо чоловік має трьох і більше дітей до 18 років;
батьки дітей з інвалідністю, незалежно від кількості дітей;
одинокі батьки – які самостійно виховують дитину до 18 років;
супровідні особи (чоловіки, що супроводжують членів сім’ї з інвалідністю I чи II групи на визначений термін);
студенти віком 18-22 років, які навчаються за кордоном (за наявності підтверджувальних документів);
родичі загиблих чи зниклих безвісти, якщо близький родич загинув або зник безвісти під час війни, чоловік звільняється від мобілізації та отримує право виїхати за кордон;
особи, які були виключені з військового обліку;
військові, які виїжджають за кордон для проходження лікування, реабілітації або навчання.
Виїзд чоловіків за кордон: які документи потрібні
Перелік документів для виїзду за кордон у всіх категоріях різний. Чоловікам потрібно мати всі необхідні документи, що підтверджують належність до однієї з цих груп.
Також обов’язковою умовою для виїзду є наявність військового квитка. Його треба надавати на вимогу прикордонника у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та в пунктах пропуску через державний кордон України разом з паспортом.
Якщо ж у громадянина відсутній військово-облікового документа чи його дані є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів про подання особи в розшук до Національної поліції, то він не має права на перетин кордону.
Для прикладу, редакція Бахмут IN.UA наведе перелік документів для двох з категорій.
Перша — чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти на війні. Виїзду потрібно надати:
документ, який підтверджує наявність родинних зв’язків;
задокументований факт гибелі або зникнення безвісти близьких родичів;
довідка про відстрочку від призову на військову службу, видану в ТЦК та СП.
Друга — громадяни, які мають інвалідність I, II, III групи. Їм потрібно буде надати:
довідку форми №157-1/о, яка видається після огляду медико-соціальною експертною комісією та підтверджує інвалідність особи;
посвідчення, що підтверджує статус інваліда/пенсійне посвідчення/документ, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
Варто зазначити, що документ про інвалідність має бути отриманим саме в Україні. Якщо група інвалідності була призначена будь-якою установою за кордоном, то чоловік не зможе виїхати з України.
Чи можуть обмежено придатні виїжджати за кордон
Чоловіки призовного віку, які мають у військовому квитку запис “непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні в воєнний час” не мають права на виїзд за кордон, адже вони підлягають призову — в тілові служби або на склади забезпечення.
Якщо ж чоловік має формулювання “обмежено придатний”, то він також не має права на виїзд.
Якщо чоловік має тільки відмітку про зняття з військового обліку, то це також не є підставою для безперешкодного перетину кордону. Утім, за такими громадянами зберігається можливість підтвердили факт наявності інвалідності або непридатності до військової служби у військовий час за станом здоров’я, які вже є повноцінною підставою для виїзду.
Нові правила перетину кордону для чоловіків до 25 років
За словами представника Кабміну у Верховній Раді Тараса Мельничука, 31 грудня 2024 року в Кабінеті міністрів України узгодили зміни до Правил перетинання кордону для чоловіків у віці 18-25 років у період воєнного стану. Вони стосуються чоловіків від 18 до 25 років, які проходили службу за контрактом у ЗСУ або в розвідувальних підрозділах Міністерства оборони та до укладення контракту не проходили повноцінної військової служби, крім базової підготовки.
Ці особи можуть перетинати державний кордон за наявності:
довідки від військової частини або керівника територіального центру комплектування (у документі мають бути дані про укладений контракт);
військово-облікового документа, що підтверджує проходження служби.
У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття безоплатне. Його проводитиме писанкарка Зоя Сташук, яка родом з Макіївки.
Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Київ”.
Київ, майстер-клас з розпису писанок
У київському Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбудеться майстер-клас із писанкарства. Його проводитиме заслужена майстриня народної творчості України Зоя Сташук.
Заняття можуть відвідати як кияни, так і ВПО з Бахмута. Воно повністю безоплатне.
Під час заходу ви разом з майстринею можете створите писанки у традиційній техніці — за допомогою писачка, свічки та воску. Виготовлені писанки співробітники музею подарують військовим перед Великоднем.
Захід відбудеться в неділю, 6 квітня, о 12:00. Адреса: Київ, вулиця Лаврська, 27 (головний корпус Музею війни). Для відвідування заходу реєструйтесь за телефоном: +380 (66) 537 0173.
Писанкарка Зоя Сташук: що відомо
Писанкарка Зоя Сташук народилася на Донеччині, в місті Макіївка. Наразі мешкає та працює в Києві.
Писанкарка Зоя Сташук / фото сайт Музею Івана Гончара
Писанкарством почала займатися в 37 років. Це сталося після того, коли вона привели доньку і сина на заняття в студію писанкарства Оксани Білоус. Захопившись цим видом мистецтва, Зоя Сташук почала творити писанки. За цей час на її рахунку більше 5 тисяч робіт.
Вперше представила власну виставку писанок у 1995 році. З 1999 року має звання заслуженої майстрині народної творчості України.
У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття […]
Окупаційна влада роз’яснила, як оформлювати спадщину в Бахмуті за російським законодавством. Для оформлення спадщини прийматимуть сумнівні документи та довідки. Зокрема, доказом можуть стати квитанції за […]
Окупований Бахмут зараз більше схожий на військову базу, ніж на місто. Звідси окупанти надають вогневу підтримку штурмовим групам, які наступають на українські міста. Також у […]
З 1 квітня 2025 року в Україні автоматично перерахують пенсії для працюючих пенсіонерів та пенсіонерок, які після призначення або попереднього перерахунку пенсії продовжували офіційно працювати. […]