День пам’яті та примирення: чому в Україні відзначають саме 8 травня, а не 9

Семаковська Тетяна 11:00, 8 Травня 2024
День пам’яті та примирення / фото ілюстративне

8 травня в Україні та цивілізованому світі відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Українці вшановуватимуть пам’ять жертв нацистського режиму вже другий рік поспіль. Однак в суспільстві все ще існує дискусія стосовно того, коли саме згадувати жертв 1939-1945 років XX століття — 8 чи 9 травня.

Редакція Бахмут IN.UA проаналізувала питання та дізналася, коли саме з’явився День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Коли українці вшановують День перемоги над нацизмом

У 2023 році в Україні набули чинності укази президента та уряду про дні, коли в Україні відзначатимуть День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та День Європи, за якими перше свято відбуватиметься 8 травня, а друге — 9 травня.

 Генерал Йодль підписує Акт про капітуляцію Німеччини в Реймсі / фото з відкритих джерел

Такі рішення влади ґрунтуються на історичних фактах. Офіційно німецьке військове командування підписало капітуляцію у французькому місті Реймс ще 7 травня 1945 року о 02:41. Цей документ набув чинності 8 травня 1945 року о 23:01. Цього ж дня, тогочасні уряди Великої Британії, Франції та США офіційно оголосили про перемогу над Німеччиною. Саме так у світі обрали саме 8 травня, як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Як з’явилося радянське 9 травня

Після розпаду срср, в Україні до 2016 року святкувалося 9 травня, як “день перемоги”. Ця радянська традиція виникла 8 травня 1945 року, коли вийшов указ президії верховної ради срср про необхідність започаткувати свято для вшанування “победоносного завершения великой отечественной войны советского народа против немецко-фашистских захватчиков”.

Чому саме 9 травня? Річ у тому, що москва — тогочасна столиця срср, знаходиться в іншому часовому поясі, а ніж французький Реймс. Саме тому момент набуття чинності Акту про капітуляцію Німеччини в москві відбулося на дві години пізніше: не о 23:01, а вже 01:01 наступного дня — 9 травня 1945 року.

Радянська делегація / фото з відкритих джерел

Існує також й інша версія, яка ґрунтується на бажанні сталіна не визнавати Реймс офіційним місцем капітуляції Німеччини. Саме на його вимогу 8 травня 1945 року о 22:43 (за московським часом — 00:43 9 травня 1945 року) в місті Карлгорст, який був в радянській зоні окупації, відбулася церемонія вторинного підписання капітуляції. 

У сучасних реаліях росії вшанування жертв Другої світової війни поступово перетворювалося на справжній культ, метою якого є пропаганда війни та привласнення собі статусу “головного переможця” з обов’язковим ігноруванням або навіть запереченням існування інших, виправдання агресивної ідеологічної мобілізації громадян, а також плекання безвідповідального та безпідставного реваншизму. Україна ж пішла іншим шляхом та почала впроваджувати саме європейський підхід до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

День Європи — чому саме 9 травня

День Європи — це свято, коли країни Європи відзначають створення ЄС. Вперше цю подію відзначили 9 травня 1964 року. Вже 29 червня 1985 року загальноєвропейська традиція стала офіційним святом. 

Дата була обрана не з просто так: саме 9 травня 1950 року міністром закордонних справ Франції Робертом Шуманом була виголошена “Декларація Шумана”, в якій він запропонував об’єднати французьке та німецьке виробництва вугілля й сталі під керівництвом єдиного органу під назвою. Саме цю пропозицію заведено вважати економічною основою для подальшої появи Європейського Союзу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Часів Яр у 15 фото: як містяни відпочивали біля кар’єрів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 13 Квітня 2025
Кар’єри біля Часів Яру / фото Олександр Сотников

Часів Яр — місто з багатою промисловою історією, яке розташоване на Донеччині. Поруч із його виробництвами розташовувалися мальовничі кар’єри, які стали улюбленим місцем відпочинку для місцевих мешканців і приваблювали туристів з усієї країни. Поєднання індустріальної сили та природної краси створювало унікальну атмосферу, якою захоплювалися до війни.

Редакція Бахмут IN.UA пропонує згадати, якими були кар’єри біля Часів Яру.

Довоєнний Часів Яр: фотографії з кар’єрів

Кар’єри поблизу Часів Яру були не лише частиною промислового ландшафту, а й улюбленим місцем відпочинку для містян.

У цій добірці — п’ятнадцять фотографій, які зберігають атмосферу спокою і затишку до початку повномасштабної війни. Їх опублікував бахмутянин Олександр Сотников на сторінці у Facebook. Всі світлини датовані квітнем 2020 року.

Уся територія кар’єрів була наповнена ставками різних розмірів / фото Олександр Сотников
Кар’єри були однією з найулюбленіших точок відпочинку для містян / фото Олександр Сотников
Унікальний ландшафт зони відпочинку виник внаслідок видобутку корисних копалин / фото Олександр Сотников
Природні пейзажі кар’єрів / фото Олександр Сотников
Одне з улюблених місць для активного відпочинку біля Часів Яру / фото Олександр Сотников
Люди полюбляли їздити по території кар’єрів на власних велосипедах, насолоджуючись краєвидами / фото Олександр Сотников
Горбиста місцевість створювала унікальний ланшафт для місцевості біля міста / фото Олександр Сотников
Ландшафт кар’єрів / фото Олександр Сотников
На територію кар’єрів часто можна було зустріти туристів з усієї країни / фото Олександр Сотников
Кар’єри були популярними серед велосипедистів / фото Олександр Сотников
Кар’єри приваблювали не тільки любителів активного відпочинку, але й рибаків / фото Олександр Сотников
Любителів незвичайних рукотворих краєвидів можна було побачити протягом усього року / фото Олександр Сотников
Невеликі терикони біля Часів Яру / фото Олександр Сотников

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Швейна фабрика: як в Бахмуті з’явився район 8 березня

Семаковська Тетяна 10:00, 13 Квітня 2025
Швейна фабрика в Бахмуті / фото з Facebook

В Бахмуті є місцевість, яку мешканці називають районом 8 березня. Та чи знають містяни звідки походження такої назви й будівлі, в якій була швейна фабрика.

Цікавою історією поділився з редакцією Григорій Соколовський — історик, дослідник історії розвитку промисловості Бахмутського району.

Історія Бахмута: швейна фабрика

За словами пана Григорія в цій місцевості було підприємство, а саме швейна фабрика. Назвали її так на честь свята 8 березня, а от раніше на місці фабрики було духовне училище.

У цьому училищі викладав Микола Федорович Чернявський — це наш поет. Під час Другої світової війни ця будівля була повністю зруйнована, а вже потім на її місці збудували швейну фабрику. Там ще неподалік був магазин “Експрес” й баня, але про ці будинки забули, а от за 8 березня ще пам’ятають”, — розповідає історик.

Пан Григорій зауважує, що на фабриці працювало багато жінок, там виготовляли одяг, але він був дуже поганої якості, носити його було неможливо, з посмішкою пригадує бахмутянин.

Згодом, каже Григорій Соколовський, ходили чутки, що цю будівлю викупили індуси й збиралися там зробити боулінг-центр, але цього не сталося.

Сама фабрика вже на початку 2000-х вже не існувала. Її почали розпродувати, це була дуже велика будівля, у неї були потужності майже на весь СРСР. Зараз такого виробництва вже не треба. Фабрика не витримала конкуренції з часом”, — розповідає історик

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Часів Яр у 15 фото: як містяни відпочивали біля кар’єрів

Часів Яр — місто з багатою промисловою історією, яке розташоване на Донеччині. Поруч із його виробництвами розташовувалися мальовничі кар’єри, які стали улюбленим місцем відпочинку для […]

11:00, 13.04.2025 Скопіч Дмитро
91 big dd3b2

Швейна фабрика: як в Бахмуті з’явився район 8 березня

В Бахмуті є місцевість, яку мешканці називають районом 8 березня. Та чи знають містяни звідки походження такої назви й будівлі, в якій була швейна фабрика. […]

День матері в Україні: коли святкуватимуть у 2025 році

Вже в травні в Україні святкуватимуть одне з найзворушливіших сімейних свят — День матері. У цей день заведено вшановувати жінок, які дарують життя, підтримують у […]

12:00, 05.04.2025 Скопіч Дмитро

Часів Яр про який ви не знали. Розпитали у краєзнавця найцікавіше з історії міста

Часів Яр — це місто, яке сьогодні у більшості знають як точку на карті DeepState. Це місто, за яке активно йдуть бої. Однак сьогодні ми […]

В’ячеслав Чорновіл та Донеччина: як пройшло знайомство українського державотворця з регіоном

В’ячеслав Чорновіл — це видатний політик, публіцист та ініціатор Акту проголошення Незалежності, один з етапів життя якого тісно пов’язаний з Донеччиною. Редакція Бахмут IN.UA розповідає […]

15:30, 25.03.2025 Скопіч Дмитро