Важливо

Українська артилеристка “під Бахмутом”?: як старе відео 2023 року видають за свіжі новини з фронту

Семаковська Тетяна 10:50, 22 Червня 2026

У TikTok з’явився акаунт, який публікує відео жінки-військової нібито з-під Бахмута. Десятки користувачів дякують за “хороші новини з фронту”. Але насправді відео з 2023 року, а сторінка не має жодного стосунку до реальної героїні ролика й поточної ситуації на фронті.

Детальний розбір, читайте в матеріалі редакції Бахмут IN.UA

Українська військова під Бахмутом? Що поширюється?

На TikTok-сторінці під назвою Iryna1 з’явилися відео, на яких жінка у військовій формі розповідає про ситуацію біля Бахмута. Сторінка має понад 16 тисяч підписників та близько 194 тисячі вподобань. Відео про ситуацію у Бахмуті було опубліковано 4 дні тому і вже має 929 тисяч переглядів.

Сторінка у Тіk-Тоk / скриншот

Подача йде від першої особи, тон, як у живому репортажі з місця подій.

У коментарях під роликом десятки дописів із подяками, деякі користувачі сприймають це як актуальну інформацію з фронту й вірять, що українські військові зараз перебувають під Бахмутом.

Користувачі під дописом дякують за “гарні новини” / скриншот
Користувачі під дописом дякують за “гарні новини” / скриншот

Хто насправді у відео

На відео насправді Ольга Бігар, позивний “Відьма”, артилеристка ЗСУ, яка брала участь у боях за Бахмут. Жінка є публічною особою, вона має власний Instagram-акаунт, який активно ведеться й донині. Свій справжній TikTok Ольга не оновлювала вже близько року.

Справжній акаунт Ольги Бігар / скриншот

Тож, акаунт Iryna1, не є сторінкою Ольги Бігар. Це стороння сторінка, яка перезаливає чужий контент. Він справді був записаний Ольгою, але в 2023 році й не має стосунку до актуальної ситуації на фронті.

Чому це вводить в оману

Оригінальне відео публікували у медіа ще в серпні 2023 року/ скриншот з Х

Перше відео з цієї серії, яке набрало майже 1 мільйон переглядів, яке нам вдалося відстежити, датоване серпнем 2023 року, його Ольга публікувала на своєму акаунті. Зараз відео перезаливаються без будь-якої позначки дати або контексту. Нова аудиторія, яка бачить їх уперше, логічно сприймає контент як актуальний — і робить хибний висновок, що українські військові зараз ведуть бої під Бахмутом.

Відео з 2023 року перезаливають на фейковий акаунт / скриншот з Тіk Тоk

Подібне маніпулювання контентом, одна зі схем інформаційного впливу, яка викривляє реальністю. Вона не вигадує факти з нуля, а перекручує реальність через контекст, адже на відео справжня людина, справжнє відео, але хибне “зараз”. Ефектом може стати дезорієнтація аудиторії щодо реального стану на фронті.

Тож, який висновок?

  • Відео не є свіжим. Найраніша знайдена дата публікації — серпень 2023 року.
  • Акаунт Iryna1 у TikTok не належить Ользі Бігар. Це стороння сторінка, яка перезаливає чужі відео.
  • Українські військові не ведуть бої під Бахмутом. Місто перебуває під окупацією російських військ з 2023 року.
  • Актуальні публікації Ольги Бігар можна знайти в її особистому Instagram-акаунті.

Рекомендації. Якщо ви побачили це відео у своїй стрічці — не поширюйте. Якщо хочете дізнатися реальну ситуацію на фронті, користуйтесь верифікованими джерелами, зокрема зведення Генштабу, Deep State, офіційні повідомлення від бригад.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]